Greške na modelima

rlov83

Član foruma
Proizvođač je Mehanotehnika, a model je lokomotiva ALCO RSD-15, mjerilo je N.
Kod ovog modela su okretna postolja sastavljena samo od lijevih strana:

nbteu8.jpg


28tgh7t.jpg


Zanima me da li negdje postoji lokomotiva sa okretnim postoljima koji su sastavljeni od desnih strana.
 

rlov83

Član foruma
Proizvođač je LIMA, model je putnički vagon 1. razreda DB, mjerilo je N.
Zanimljivo je da ovaj model nema kataloški broj. Stupio sam u vezu s vlasnikom internetske stranice gdje ima najviše informacija o modelima LIMA u N mjerilu (http://lima-n-scale-complete-catalogue.webnode.cz/). On prvi puta vidi takav model. Ponudio mi je da otkupi od mene vagon, ali sam odlučio zadržeti ga ako je jedini takav. Radi se o najgornjem vagonu na slici:

xfsytw.jpg


v7sh7m.jpg


LIMA je radila vagon 1. razreda sa kataloškim brojem 320 338 i vagon 2. razreda sa kataloškim brojem 320339. Ovaj vagon sam nabavio preko oglasa. Po tipu vagona bi trebao biti 2. razred.
 

Stanley

Poznati forumaš
Rekao bih da se ne radi samo o greškama već i o onome što zovemo drpilova.
Čak i renomirani proizvođači uvaljuju kupcima sumnjive proizvode za paprenu cijenu. Očito je da koriste iste kalupe za vagone koji ne bi smjeli biti isti. Evo nekoliko primjera.

Roco 64612 i 64610 - fol novitet za 2015.! Primjećujete da vagoni 2. i 1. razreda imaju isti broj odjeljaka:

zPlWze4.jpg


5F8Jjpu.jpg


Isto podvaljuje i LS Models u kompletu 42112:

tAs8daL.jpg


Ispravite me ako griješim, ali sam se puno navozio svim mogućim vlakovima i razredima te stoga pamtim da su odjeljci u prvom razredu uvijek bili dulji tj. bilo je više prostora za noge nego u drugom (treći da ne spominjemo). Stoga je i odjeljaka u vagonu bilo manje.

I za kraj još jedan model koji je meni sumnjiv - Fleischmann 563105. Liči mi na vagon prvog razreda kojem su natakarili oznaku drugog (a tko zna, možda je deklasiran? :vrag:):

RkgIsQw.jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Isto podvaljuje i LS Models u kompletu 42112:

tAs8daL.jpg


Ispravite me ako griješim, ali sam se puno navozio svim mogućim vlakovima i razredima te stoga pamtim da su odjeljci u prvom razredu uvijek bili dulji tj. bilo je više prostora za noge nego u drugom (treći da ne spominjemo). Stoga je i odjeljaka u vagonu bilo manje.

Za LS Models malo teže da će uvaljati grešku sa brojem odjeljaka.
U opisu seta 42112 lijepo piše da se sastoji od A8 vagona i 2x B8, tj. deklasirana A8 vagona!
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Proizvođač je Mehanotehnika, a model je lokomotiva ALCO RSD-15, mjerilo je N.
Kod ovog modela su okretna postolja sastavljena samo od lijevih strana:

nbteu8.jpg


28tgh7t.jpg


Zanima me da li negdje postoji lokomotiva sa okretnim postoljima koji su sastavljeni od desnih strana.
Meni se cini da su ovde obrtna postolja tjs maske okrenute samo na jednu stranu?? Naravno ako je to moguce uraditi..ne znam kakvo ima je kacenje na O.postolja? Jer se vidi da su osovine lepo rasporedjene i da je greska samo u maskama..probaj skinuti maske pa razmotri malo situaciju!
 

nik

Veteran foruma
Rekao bih da se ne radi samo o greškama već i o onome što zovemo drpilova.
...
I za kraj još jedan model koji je meni sumnjiv - Fleischmann 563105. Liči mi na vagon prvog razreda kojem su natakarili oznaku drugog (a tko zna, možda je deklasiran? :vrag:):

RkgIsQw.jpg
blaue f-zug.png
 

Stanley

Poznati forumaš
U opisu seta 42112 lijepo piše da se sastoji od A8 vagona i 2x B8, tj. deklasirana A8 vagona!
Lijepo piše (to sam vidio tek naknadno) ali bih za svaki slučaj volio vidjeti originalnu sliku tih deklasiranih vagona u mjerilu 1:1. Ili ih je LS Models ''deklasirao'' samo za potrebe prodaje modela. Ja ne spadam u brojače zakovica, ali znam razlikovati prvi od drugog razreda. Stoga vjerujem kada vidim dokaz.
 

nik

Veteran foruma

nik

Veteran foruma
Rekao bih da se ne radi samo o greškama već i o onome što zovemo drpilova.
Čak i renomirani proizvođači uvaljuju kupcima sumnjive proizvode za paprenu cijenu. Očito je da koriste iste kalupe za vagone koji ne bi smjeli biti isti. Evo nekoliko primjera.

Roco 64612 i 64610 - fol novitet za 2015.! Primjećujete da vagoni 2. i 1. razreda imaju isti broj odjeljaka:

zPlWze4.jpg


5F8Jjpu.jpg

...
roco-z64612.gif

roco-z64610.gif
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Lijepo piše (to sam vidio tek naknadno) ali bih za svaki slučaj volio vidjeti originalnu sliku tih deklasiranih vagona u mjerilu 1:1. Ili ih je LS Models ''deklasirao'' samo za potrebe prodaje modela. Ja ne spadam u brojače zakovica, ali znam razlikovati prvi od drugog razreda. Stoga vjerujem kada vidim dokaz.

Naravno, da ih je bilo i u stvarnosti. I to baš u navedenoj epohi IV, kako stoji u opisu seta!
U razdoblju 1977-1979. brojevi A8 vagona 10121-10146 baš su deklasirani u B8 vagone.
Ovdje, ako koga zanima, ima baš na oficijelnoj LS Models stranici tekst i slike o povijesti tih vagona:
http://www.lsmodels.com/Pages/Pays_...criptif_materiel_Belgique_F/Voitures_I2_F.htm

Uz sve greške koje se događju ili su se dogodile, LS Models sigurno nije firma koja će kalkulantski namjerno ići podvaljivati takve stvari!
 

nik

Veteran foruma
Naravno, da ih je bilo i u stvarnosti. I to baš u navedenoj epohi IV, kako stoji u opisu seta!
U razdoblju 1977-1979. brojevi A8 vagona 10121-10146 baš su deklasirani u B8 vagone.
Ovdje, ako koga zanima, ima baš na oficijelnoj LS Models stranici tekst i slike o povijesti tih vagona:
http://www.lsmodels.com/Pages/Pays_...criptif_materiel_Belgique_F/Voitures_I2_F.htm

Uz sve greške koje se događju ili su se dogodile, LS Models sigurno nije firma koja će kalkulantski namjerno ići podvaljivati takve stvari!
Bio sam 15 min. brži...
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Bio sam 15 min. brži...
Neka, drago mi je zbog toga!;)
Za one. koji žele nešto malo više saznati o tim vagonima, nije loše imati i link na jedan takav tekst.
 

Stanley

Poznati forumaš
Uz sve greške koje se događju ili su se dogodile, LS Models sigurno nije firma koja će kalkulantski namjerno ići podvaljivati takve stvari!
Pratim ja vas, pratim. Što se tiče LS Models uvjerili ste me. Ali da su Roco i Fleischmann uhvaćeni spuštenih gaća za sada me nitko nije razuvjerio. Ili su modellbahnshop.lippe išli crtati oznake po slikama modela? Tu nešto ne štima, kataloški brojevi modela koje smo postavili nik i ja su isti, a vagoni su različiti. :hmmm:

http://www.modellbahnshop-lippe.com...66-0-0-0-4-4-2-0-gatt-de-p-0/ein_produkt.html
 
  • Like
Reactions: Sky

nik

Veteran foruma
Pratim ja vas, pratim. Što se tiče LS Models uvjerili ste me. Ali da su Roco i Fleischmann uhvaćeni spuštenih gaća za sada me nitko nije razuvjerio. Ili su modellbahnshop.lippe išli crtati oznake po slikama modela? Tu nešto ne štima, kataloški brojevi modela koje smo postavili nik i ja su isti, a vagoni su različiti. :hmmm:

http://www.modellbahnshop-lippe.com...66-0-0-0-4-4-2-0-gatt-de-p-0/ein_produkt.html
Ja sam stavio slike Roco modela iz dućana a ti fotošopirane ilustracije iz najave.
Što se Fleischmann vagona tiče sve je jasno sa one C-B slike a stvar sa 'blaue F-Zug' i deklasiranim vagonima je opće poznata.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Pratim ja vas, pratim. Što se tiče LS Models uvjerili ste me. Ali da su Roco i Fleischmann uhvaćeni spuštenih gaća za sada me nitko nije razuvjerio. Ili su modellbahnshop.lippe išli crtati oznake po slikama modela? Tu nešto ne štima, kataloški brojevi modela koje smo postavili nik i ja su isti, a vagoni su različiti. :hmmm:

http://www.modellbahnshop-lippe.com...66-0-0-0-4-4-2-0-gatt-de-p-0/ein_produkt.html

Stanley, kada si već spomenuo taj (ne)sretni Roco, koji je poznat po tim podvalama, evo prvi model koji mi pada na pamet,
Goša MAV model vagona napravljen kao tip Z2, umjesto Z1 (bez obzira što su ti modeli općenito odrađeni kompromisno) :
Dakle, radi se o artiklu 44497, i to samo modeli koji su napravljeni sa prozorima na spuštanje (budući, da ima više serija pod tim kat. brojem):
41y516-F0yL[1].jpg
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
I ova dva Roco FS su podvala ali ne zbog broja prozora nego jer glume Tipo 1968 sa toplozračnim grijanjem a nemaju agregat istog već samo nacrtanu bočnu rešetku; ti modeli samo približno odgovaraju vagonima Tipo 1964 ali već od kada sve tipove FS X vagona radi ACME ovi Roco modeli nemaju smisla; imali su smisla prije 25 godina kada su i zašli i bili jedini pa i prije 15-20 godina kada su se pojavili Rivarossi modeli vagona sa toplozračnim grijanjem (Tipo 1968, Tipo 1979 i Tipo 1982) jer su im bili dobra dopuna kao koliko-toliko točan Tipo 1964. Danas su jedino za Hobby program uz cijenu oko 30 eura a sve drugo je pljačka.
 

rlov83

Član foruma
Kada sam otvorio ovu temu nisam mislio na greške proizvođača kako su napravili koji tip vagona ili lokomotive. Mislio sam na pojedinačne greške na modelima. Ja imam 7 lokomotiva tipa ALCO RSD-15 od Mehanotehnike, ali samo ovaj model od Union Pacifica ima ovakva okretna postolja. Ostale lokomotive imaju korektna okretna postolja. Ovaj vagon od LIME je možda trebao dobiti oznake 2. Razreda, ali je nekim slučajem dospio među crveno/bijele vagone i dobio oznake 1. Razreda. Tu je kriv ljudski faktor, kontrola kvalitete, jer takvi modeli ne bi trebali doći u dućane.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Stanley, kada si već spomenuo taj (ne)sretni Roco, koji je poznat po tim podvalama, evo prvi model koji mi pada na pamet,
Goša MAV model vagona napravljen kao tip Z2, umjesto Z1 (bez obzira što su ti modeli općenito odrađeni kompromisno) :
Dakle, radi se o artiklu 44497, i to samo modeli koji su napravljeni sa prozorima na spuštanje (budući, da ima više serija pod tim kat. brojem):
View attachment 63837
Jel nije bilo priče da se ovaj vagon može preraditi u neki od JŽ vagona!? Gde li sam to pročit'o...:hmmm:
.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh