HŽ Cisterne - H0

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Može li netko predložiti koji modeli su najbolji odnosno najpodesniji za preradu u HŽ cisterne ili su proizvedeni u H0. Ako je već bila ova tema molim admine da ovaj post stave u tu temu.

Slike su preuzete s interneta. Ako postoje još neke HŽ cisterne osim ovih ispod molim one koji ih imaju da ih stave u post.

07.jpg


64882497.jpg


Vagon serije Zas-z (785) četveroosovinska vagonska cisterna
zas.JPG


Vagoni serija Z-vz, Ze-vz, Zkk-z dvoosovinska vagonska cisterna
v_vagon_serije_z.jpg


Vagon serije Uacns-z četveroosovinski teretni vagon-cisterna za prijevoz rasutih materijala


uacns.bmp

Vagon serije Uacs-z četveroosovinski vagon s posudom
v_vagon_serije_uacs-z.jpg


Vagon serije Uckk-z dvoosovinski vagon s spremnikom


v_vagon_serije_uckk-z.jpg


Vagon serije Zaes-z četveroosovinska vagonska cisterna
zaes.JPG


i na kraju ovaj HŽ vagon cisterna Ukk koji se više ne proizvodi (preuzeto s KZMZ.HR)
c_Modeli_D_Stanicic_HZ_Ukk_8894_copy_.jpg


unaprijed hvala.

Pozz

Davor
 

Damir

 
Osoblje foruma
Što se tiče najzadnje fotke baza bi išla od Piko i Sachsenmodele,a za noviju epohu već će se netko naći da odgovori.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Upravo sam razgovarao s voditeljem tiskare oko tampon tiska.
Za izradu metalnog klisheja za jedan vagon traze 100 kn + print od oko 20 kn po jednoj strani vagona ako se radi mala serija.

Za dvije boje je cijena je dvostuka. Uglavnom cijena ovisi o broju vagona odnosno komada.
U svakom slucaju to je daleko kvalitetnije od dekala. Problem je u tome sto ce vagon imati jedan serijski broj. Za razlicite ser. brojeve potrebno je napraviti vise kliseja sto povecava cijenu printa.
Uglavnom sve je moguce :)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Mozda se Roco tip vagona cisterne kao npr 66837 se moze preraditi u HŽ Ukk INA.

81025.jpg
 

wiggum

Veteran foruma
Upravo sam razgovarao s voditeljem tiskare oko tampon tiska.
Za izradu metalnog klisheja za jedan vagon traze 100 kn + print od oko 20 kn po jednoj strani vagona ako se radi mala serija.

Za dvije boje je cijena je dvostuka. Uglavnom cijena ovisi o broju vagona odnosno komada.
U svakom slucaju to je daleko kvalitetnije od dekala. Problem je u tome sto ce vagon imati jedan serijski broj. Za razlicite ser. brojeve potrebno je napraviti vise kliseja sto povecava cijenu printa.
Uglavnom sve je moguce :)

Koje sve oznake ukljucujue u tu cijenu? Samo glavnu plocu s oznakama ili i tisak frema s oznakama?
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Koje sve oznake ukljucujue u tu cijenu? Samo glavnu plocu s oznakama ili i tisak frema s oznakama?
Sutra u 11 sati cu biti u tiskari radi jednog posla pa cemo razgovarati detaljnije i o predlozenom tampon tisku.
Cim saznam detalje objavit cu ih na postu zajedno s kontakt brojevima i ostalim.
Radi se o 3 - 4 kliseja s 3-4 tampona za svaki dio posebno. Glavna ploca, frem, oznake na karoseriji itd.
Razgovarali smo i o rastavljanju komponenti.
Najveci problem je pozicioniranje jer treba napraviti stegu koja ce pozicionirati vagon.
Tu je jos jedan probelm sto tampon pritisce podlogu pa treba podloziti straznju stranu da se sprijeci savijanje.
Postoji i neka vrsta laserskog printera koji bi se mogao koristit.
Uglavnom stutra cu znati puno vise.
Pozz

Davor
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Did this ZES-models exist in reality?
Greets, Jörg
Hi Jörg,
Thanks for your post.
This type is between Zas-z and Zaes-z model and doesn’t exist in reality but this could be confirmed by more experience colleagues on this forum.
It will be great if you have picture of the Main plate with type and number.
From information on Internet this is TT scale modified BTTB (http://www.zes-collection.at/modeli/HZHRmodindex.htm)
Major difference is at boogies. Also they have different handrails with walkways and ladders.
But they are quite close to prototype and definitely great job and efort in modification and coversion.

Below are two models of:
Zas-Z 796
02.jpg


and Zaes-Z 799
03.jpg
 

wiggum

Veteran foruma
Naravno da se mora rastaviti model na komponente na kojima se radi tampon, upravo radi potpore, da plastika ne pukne.

149244_132101013510783_891750_n.jpg


Poslije se sve to lako sastavi:
1479526_572602719460608_239418532_n.jpg

Foto: https://www.facebook.com/quablamodell


Ako pomaže, evo jedne spomenute Piko cisterne rastavljene do zadnjeg detalja:

talpiko.jpg



Dakle, treba 3-4 klišeja za kompletan vagon? To je 300-400kn fiksnog troška plus 20kn za nanošenje jednog klišeja na vagon po strani ili sva 3-4?
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Samo za info.. koliko sam saznao od različitih tiskara, u Sloveniji je cijena za kliše jedne boje oko 25 EUR. Znači ovaj tiskar u Hrvatskoj i nije tako skup :) Sad je samo pitanje o kvaliteti tiska tako da se treba jedan, dva pokusna modela i vidjeti rezultat. Najveći problem so fina slova visine oko 0,5-1mm, onda koje pločice kako "Dom. stanica", piktogram ručne kočnice i sl... Govorim iz iskustava kod Baat-ića ;)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Evo dakle imam malo vise informacija ali i jos vise pitanja.
Velicina kliseja moze biti oko 100 x 200 mm i cijena izrade kliseja je oko 150 - 200 kn bez obzira na kolicinu jetkanja.
Na tom kliseju moze biti nekoliko razlicitih predlozaka za tisak koji se mogu rasporediti na taj klise.
Ako je predlozak veci korist ce veci silikonski jastucic.

Dakle na taj klise bi trebalo staviti, glavnu plocu, razlicite brojevi vagona, frem, sasija, oznake i slicno. Jedan otisak kosta oko 25 kn.
Gospodin koji je to gledao model mi je da je to moguce napraviti samo je problem preciznog pozicioniranja.
U tu svrhu trebalo bi napraviti neki drzac vagona. Najvaznije je da oni mogu kontrolirati silu pritiska.
Ako se stampa u bijeloj boji onda to ne mijenja cijenu. Ako se stampa u nekoj drugoj boji koju nemaju onda to povecava cijenu.
Najteze bi bilo stampati dvobojne znakove zbog pozicioniranja. Iz tog razloga trebalo bi raditi vece serije.

Dakle najvaznije je napraviti dobru pripremu a to je mozda puno teze nego izvedba samog tampon tiska.

Eto toliko za sada :)
Cim saznam vise detalja stavt cu na post.
Uglavnom napravit cemo probni tisak na jednom vagonu.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Samo za info.. koliko sam saznao od različitih tiskara, u Sloveniji je cijena za kliše jedne boje oko 25 EUR. Znači ovaj tiskar u Hrvatskoj i nije tako skup :) Sad je samo pitanje o kvaliteti tiska tako da se treba jedan, dva pokusna modela i vidjeti rezultat. Najveći problem so fina slova visine oko 0,5-1mm, onda koje pločice kako "Dom. stanica", piktogram ručne kočnice i sl... Govorim iz iskustava kod Baat-ića ;)

Da ta mala slova i jesnu najveci problem.
Maloprije sam gledao kako radi tampon tisak i mogu raci da su rubovi kod otiska jako ostri. Nema preljevanja boje. Samo nekako mi se cini da je boja (bijela) recimo to tako malo trasparentna ne kazem da je prozirna ali na crnoj podlozi igleda kao da joj fali malo kontrasta (kao da ne prekriva crnu do kraja).
I stvarno impersioniran sam ostrinom rubova.

Cini mi se da je kljuc uspjeha uz dobrog operatera u dobrom kliseju (bez rastera) i kvalitetnoj boji.

Treba odabrati jedan vagon i njegove podatke s recimo tri broja vagona.
Ja iskreno nemam problema s cinjenicom ako imam 3 cisterne s 3 ista broja iako je naravno bolje imati 3 razlicita broja :)
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
kameni, vjerujem da govorim u ime mnogih i pohvaljujem trud i zalaganje i tebe i tiskara. Bit ce zanimljivo pratiti daljnji tok dogadjaja na tvom projektu. ja sam pripreme za to radio sam, nabavio i platio boju, kliše, tampon i...odustao jer su ostali problemi bili toliko znakoviti da sam odustao i oktenuo se sitotisku na decal papir.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Veliko BRAVO Kamenom za zalaganje da se dobiju domaći modeli, inicijativa zaslužuje svaku pohvalu! :aplauz:

Šteta da niko javno ne izlazi sa nekom sličnom ovom JŽ-inicijativom nego se rade "tajni zahvati"... :mamurluk:
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
kameni, vjerujem da govorim u ime mnogih i pohvaljujem trud i zalaganje i tebe i tiskara. Bit ce zanimljivo pratiti daljnji tok dogadjaja na tvom projektu. ja sam pripreme za to radio sam, nabavio i platio boju, kliše, tampon i...odustao jer su ostali problemi bili toliko znakoviti da sam odustao i oktenuo se sitotisku na decal papir.

Iskreno malo su me jucer cudno gledali u tiskari (ali vec smo svi ionako navikli zeljeznicke maketare cudno gledaju). Ali im se projekt cini zanimljiv i moguc. Tampon bi se radio na jednom malom poluatomatskom stroju. Najvaznija je dobra priprema predloska za klise. Zatim kvalitetna izrada klisea bez rastera. Novi silikonski jastucici i mozda najvaznije boja.
Reko mi je taj gospodin da im je vec netko prije dosta vremena donio vagon ali da je odustao (bilio bi lijepo da se taj kolega javi sa svojim iskustvima ako je na forumu).
mozda se u sitotisku mogu napraviti natpisne ploce ali napisi na vagonima odnosno u ovom slucaju custernama koje imaju zakrivljene povrsine najbolje su u tampon tisku s cime su se slozili u tiskari.
ima i jedan recimo to tako problem a to je da uvijek postoji mogucnost da se model zaprlja bojom.
operater nosi gumene rukavice sto je plus :)
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Šteta da niko javno ne izlazi sa nekom sličnom ovom JŽ-inicijativom nego se rade "tajni zahvati"... :mamurluk:
Pa radi se, radi... Vjerojatno budem uskoro nešto napisao o tome jer je i (naša) želja da se obratimo poznavaocima... ;)
 

Davor

Veteran foruma
Večeras sam iz dosade uslikao jednu sličicu a ispostavilo se da iza lokomotive ide oko 15 HŽ cisterni za prevoz Melase. Jel imamo modele za takvo nešto?
Photo0141.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh