HŽ RAL-ovi

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
S obzirom da polako ulazim u fazu bojanja modela, zanima me slijedeće:
Da li netko raspolaže podacima koje sve RAL-ove HŽ koristi (ili je nekada koristio), za bojanje svojih željezničkih vozila?

Nigdje nisam naišao na sličnu temu, a kako su susjedi Slovenci fino napravili odličan prikaz RAL-ova za svoja vozila:
http://modelni.vlaki.com/Material/misc/ral.htm
mislim da ne bi bilo loše imati sličan pregled i za HŽ!

Konkretno me zanima ova zadnja bijelo-siva shema bojanja HŽ vagona, pa se dvoumim oko nijanse sive boje...
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Kad sam skupljao podatke za odljevak 1061 lokomotive u sivo/plavom bojanju, ove podatke sam dobio na zeljznice.net:

Toma kaže:
Thommo kaže:
Da li netko zna koje se točno RAL nijanse koriste za HŽ plavo-sive lokomotive?
Siva: RAL 7036
Svjetlo plava: RAL 5015
Tamno plava: RAL 5002
Zuta: RAL 1005
Crna: RAL 9001 (ovo je krivo - 9001 je krem bijela) - vjerojatno je točni kod 9004 Signalschwartz

Izvor: Karavela

pozdrav
toma
Ovo su te boje:

ULokvamalagani2.jpg

Foto: Glažar

6.jpg

Foto: Jim
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Thommo kaže:
Kad sam skupljao podatke za odljevak 1061 lokomotive u sivo/plavom bojanju, ove podatke sam dobio na zeljznice.net:

Odlično Thommo! :palac_gore:
Pretpostavljam da bi ti RAL-ovi vrijedili i ASEA-e, kao i za sivo-plavu shemu bojanja putničkih vagona (Siva: RAL 7036, Svjetlo plava: RAL 5015)....
Za teretne vagone bi išao RAL 8012 (red brown)....
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Mogu dodati još ovo, boje se tiču buseva, tj. Autotroleja.

2009-11-21_Citaro4.jpg


Ja i Mr.Coyote smo odlučili upotrijebiti ove boje:

Narančasta - RAL 2011
Bež - RAL 1014
 

NClight

Hybernated
Odličan potez i dobra tema... BRAVO! :palac_gore:

Usputno, ako netko ima podatke o bojanjima i bojama ostalih Ex-YU uprava i nešto iz doba JŽ, neka stavi u posebnu temu.... podatke ćemo na kraju prikupiti i objediniti da mogu biti dostupni članovima na jednom mjestu.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
NClight kaže:
Usputno, ako netko ima podatke o bojanjima i bojama ostalih Ex-YU uprava i nešto iz doba JŽ, neka stavi u posebnu temu.... podatke ćemo na kraju prikupiti i objediniti da mogu biti dostupni članovima na jednom mjestu.

BTW, za zelenjake iz doba JŽ mislim da bi išao RAL 6003 (olive green)....

Ali zato u donedavnoj shemi Mimare imamo RAL 5018 (turquoise blue)! ;)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Thommo kaže:
Crna: RAL 9001 (ovo je krivo - 9001 je krem bijela) - vjerojatno je točni kod 9004 Signalschwartz
Hm, na slovenskom linku za SŽ vozila koriste RAL 9005 (jet black)...
 

alsbgd

Član foruma
Bilo bi zanimljivo kada bi neko ustupio RAL tonove za 441 iz perioda JŽ-a...

Ja sam za svoj model koristio neku naj priblizniju (oku) boju, ali bih voleo
da imam tacnu nijansu...

Ova tema je dobro dosla... :palac_gore:
 

Dun Ringill

Član foruma
Rils

rils-z_01_v.jpg


Ovaj primjerak je prema ĐĐSV-u obojan sa RAL 3020, RAL 9016 i klasičnom RAL 8012.
Po meni je ovo tip vagona koji bi bilo najjednostavnije preraditi...
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Pozdrav i od mene.

Razgovarali smo o ovome, na HŽ-u koriste dva tone sive RAL 7035 i 7036, ali koju za kaj???
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
alsbgd kaže:
Bilo bi zanimljivo kada bi neko ustupio RAL tonove za 441 iz perioda JŽ-a...
Boja sanduka bi trebala biti RAL 2002 (Vermilion):
Copy of ral2002[1].jpg

Zato se za novo HŽ bojanje 1141 koriste:
RAL 3020 crvena
RAL 5017 plava
RAL 7011 siva
RAL 9006 srebrna

31107[1].jpg
(slika skinuta sa Zeljeznice.net, photo by Portos)
 

alsbgd

Član foruma
Sky kaže:
Boja sanduka bi trebala biti RAL 2002 (Vermilion):privitak:

Copy of ral2002[1].jpg [ 8.22 KiB | Pogledano 28 put/a. ]


Hvala na informaciji!!!! :palac_gore:

Ja sam za farbanje mog modela koristio RAL 2004, ali je ona ipak previse darecava
no, sledeca ce biti bolja!!! :)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
alsbgd kaže:
Ja sam za farbanje mog modela koristio RAL 2004, ali je ona ipak previse darecava
no, sledeca ce biti bolja!!! :)

Bez obzira na to, model ti je ispao lijepo!
I isti RAL se razlikuje od proizvođača, do proizvođača....
 

Zoki

Član foruma
Mislim da su za ASEA lok bile boje RAL 2002 Blutorange (krvavonarančasta) i 5017 Verkehrsblau (prometnoplava), dok su HŽ svoje zadnje lok u crvenoj boji bojale sa RAL 3000 Feuerrot (vatrenocrvena)- bar je tako pisalo na kanti sa bojom. To je boja i manevarki. A istina je da se RAL-ovi razlikuju od proizvođača da proizvođača. Na lok 1141-102 je bila platinastosiva RAL 7036 koja je bila svijetla, a do nje je bila lok koja je imala isto sivu boju RAL 7036, ali tamniju. A to je tamna nijansa sive boje.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Zoki kaže:
Mislim da su za ASEA lok bile boje RAL 2002 Blutorange (krvavonarančasta) i 5017 Verkehrsblau (prometnoplava), dok su HŽ svoje zadnje lok u crvenoj boji bojale sa RAL 3000 Feuerrot (vatrenocrvena)- bar je tako pisalo na kanti sa bojom. To je boja i manevarki. A istina je da se RAL-ovi razlikuju od proizvođača da proizvođača. Na lok 1141-102 je bila platinastosiva RAL 7036 koja je bila svijetla, a do nje je bila lok koja je imala isto sivu boju RAL 7036, ali tamniju. A to je tamna nijansa sive boje.

Odlično!! Zoki, hvala ti puno na podacima! ;) Polako dobivamo sve više i više informacija....

Sa prospekata Đuro Đakovića mogu se sa sigurnošću utvrditi RAL-ovi za teretne vagone: To je svakako RAL 8012!
Pojavljuju se još RAL-ovi 9016 i 3020 kao što je kolega Dun Ringill već bio napisao!
Za vagon tipa 'Uacns-z' (Četveroosovinska vagon cisterna), uz RAL 8012, korištena je kameno-bijela boja (RAL 7030)!

Iako su mi za Brenu neki podaci dvojbeni, na Željeznice.net se pojavila shema RAL-ova za Brenu:
postolja- moje mišljenje da bi to bio RAL 9005 (jet black)
sanduk- RAL 1007 (daffodil yellow), i pretpostavljam isti RAL kao i kod starog bojanja ASEA RAL 2002...
crte - RAL 9010 (pure white), RAL 3011 (brown red)
frem - RAL 3011 (brown red)

2012-06-26_1142 012.jpg
Foto: VortaBlack

Ove podatke za Brenu bi još trebalo provjeriti, pa ako netko ima točne i provjerene podatke neka me ispravi....

Staro bojanje Diesela (zelena shema): RAL 6005 (moss green), RAL 1003 (signal yellow), RAL 9005 (jet black).
 

NClight

Hybernated
Jedno pitanje, kada smo kod starih diesela, nisu li možda pri isporuci JŽ-u prvi dieseli bili bojani prema skali boja F.S. (Federal standard) koji je za Ameriku isto što i RAL za Njemačku/Europu? Naravno, ima tu još "standarda" pa je moguća i neka interna skala boja samog EMD-a (viđeno na originalnim nacrtima!), a i RAL bi bio opcija pri narudžbi :?: Što je najizglednije :?:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh