HŽ 2061 H0 by ivan74

ivan74

Član foruma
Da predstavim svoju, neki dan napravljenu loksu 2061 015.
Cijela lokomotiva je iz kartona, osim gelendera, koji su žica.
Evo slike "izgradnje" :D

Samo kao "odlijevak": :D
2w4wqcp.jpg

aer3w9.jpg


Odbojnici... njih sam napravio od žice i kartona. Probio sam stranicu skalpelom, a zatim u to stavio komad žice i na kraju okrugli kartončić. >:)

Bit će još slika ujutro.
 

ivan74

Član foruma
Već sa psotoljima i gelenderima:
s5k9j7.jpg

177l1e.jpg

177l1e.jpg

Ns ovoj slici se bolje vidi postolje.
28013d5.jpg

Na lijevoj strani na kraćem kraju sam krivo stavio vrata. To je ispravljeno kod bojanja. :D
 

thomcro

Aktivan član
Mali savjet: uzmi tanju žicu za glendere. Još jedan: ne presavijaj papir preko žice već ga mjeri točno da ti bude baš ispod žice. Dobit ćeš bolji efekat. Također, sve što možeš upustit u prostor to napravi (mislim na stepenice). Inače ... sviđa mi se model!!!
 

ivan74

Član foruma
Hvala thomcro na savjetima. :)
Nakon bojanja, kako to izgleda:
c477c.jpg

Postolje:
sl4b6f.jpg

Možda to ne izgleda onako "kako treba biti", ali ipak se ja još ufuravam u to. ;)
 

thomcro

Aktivan član
Samo 2 pitanja ( :D ):

- čime si bojao?
- čime si ljepio?


Pitam zato što bi to trebalo daleko bolje izgledat! Onako neobojano je poprilično dobro izgledalo za razliku od obojanog. Sorry što sam ovako "oštar" u kritici ali bolje da te se sad usmjeri nego kasnije. I još jedna stvar: uglove zaobli. Napravi si male "turpije" od različitih granulacija šmirgl-papira i kreni brusit od grubog ka finom i kad misliš da je to OK onda uglove premaži Drvofixom da ti se ne dižu "dlačice".

Ja za boje koristim boje za plastične modele (akrilne i obične boje) a sve ljepim Drvofixom. Ako misliš da će ti se neki papir/karton "dizat" obavezno ga premaži Drvofixom prije bojanja. Pod "Premazom" mislim na ... kapni si na prste malo razvodnjenog Drvofixa i time premaži. Na taj način ćeš imati bolji osjećaj nego da koristiš nešto drugo.
 

ivan74

Član foruma
Lijepim: Magnetin ljepilom.
Bojam: Revell-ovim bojama. :D
S tim da loksa u stvarnosti puno bolje izgleda. :)
 

thomcro

Aktivan član
Kloni se Magnetina, Magnetin nije za te stvari a i teško se skida sa prstiju :D . Drvofix je daleko bolji a i ono što ostane na prstima lako se opere vodom.
 

ivan74

Član foruma
Za prste znam :D .
Koristim ga zato što se brzo suši a mogu i ispraviti neke pogreške dan-dva nakon lijepljenja što mi koji put zna koristiti. :D
 

KAPO

Poznati forumaš
ivan74 kaže:
Odlučio sam loksu prebojati u JŽ bojanje, ali neznam kad će to bit jer sam sad :polomljen:
Nikako preobojat!
Još ćeš više pokvarit loksu!
Rađe napravi novu.
Nisam iskusan s modelima od papira(kartona)!
Neka Thomcro da savjet
 

thomcro

Aktivan član
Kapo ti je sve rekao! Ja tome mogu samo dodat: da si neznam koliko vješt u bojanju (ručno, kistom) ... vidjet će ti se ispod staro bojanje! Malo drugačija situacija bi bila da si bojao air-brushom al' ni onda ti nebi bio zagarantiran neki uspjeh. Bolja solucija je raditi novu lokomotivu.

Al' ... tvoja lokomotiva tvoja odluka.
 

ivan74

Član foruma
Počeo sam radit drugu loksu. :) :) :)
Uspio sam napravit dio sanduka (dio koji je u ravnini s upravljačnicom).
 

ivan74

Član foruma
Loksa će bit u JŽ bojanju.
Izrađeno zasad:

10ej3gw.jpg


161kriw.jpg


2l5dt0.jpg


6s47ya.jpg


3022gpy.jpg


Danas ću završit i "donji" dio, ali ne i rezervoare i postolja.
 

ivan74

Član foruma
Nakon 6 mjeseci pauze (nemojte me zaklat zbog ovog) :zvizdi: uspio sam završit loksu.
Nisam pretjerano zadovoljan, jer sam na nekim mjestima dosta fulao(loše napravio), ali dobro.
Napravio sam ju kao podseriju 300.
Slijede slike
dsc00904g.jpg

malo su mi preusko ispali ovi prozori na upravljačnici(jedna od najvećih zamjerki)
dsc00905n.jpg


dsc00906aw.jpg


dsc00907te.jpg

Nadam se bolje od prethodne. ;)
 

Davor

Veteran foruma
S obzirom da je pravljeno od kartona, svidja mi se. :ples2: Kako si radio detalje? Jel mi se cini ili si za odbojnike upotrebio eksere? :)
 

ivan74

Član foruma
Za odbojnike su poslužili čavlići, koje sam jednostavno zabio u loksu(rukom, ne čekićem >:) )
E sad, koji te detalji zanimaju?
Btw, sve je ručno rađeno.
 

maki-vu

Član foruma
Supporter 2023
Supporter 2024
paaa po ovome što vidim ova ti je ispala i bolje od one prve, bar mi se tako čini,sviđa mi se!
sad možda ako nije prezahtjevno stavio bih samo primjedbu na rukohvate, neznam baš kako al probaj ih napraviti malo ravnije, mislim, i na jednoj i na drugoj loksi su dosta iskrivljeni pa narušavaju izgled!
 

Davor

Veteran foruma
Za rukohvate probaj upotrebiti spajalice u boji. To mi je prvo palo na pamet. :hmmm
 

Attachments

  • spajalice u boji.jpg
    spajalice u boji.jpg
    18.8 KB · Pregleda: 66

ivan74

Član foruma
Tnx Davore.
Na ovoj JŽ sam farbao žicu, a krivudala je zato što je bila namotana u krug. :zvizdi: Nikako ju nisam mogao izravnat.
Tek na postoljima sam otkrio tehniku ravnanja.
Svejedno, fala za prijedlog. ;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh