HO cestovna vozila (2)

Thommo

 
Osoblje foruma
Došao mi je paketić iz USA jučer, dva vagona, Woodland Sc. figurice i jedan kamionček - sve prikladno za 50-te godine na istoku SAD-a. Evo i kamiona, tip IHC R-190 Merchandise Van, u društvu s dva "transition era" boxcara...

2008-06-18_novo_3_IHC1.jpg


2008-06-18_novo_3_IHC4.jpg


2008-06-18_novo_3_IHC5.jpg
 

speed

Član foruma
Dobar kamion!Nego čisto iz znatiželje dva pitanja...kolika je cijena i od kojeg je materijala,malo mi kabina "baca" na metalnu,ali to je valjda samo na pogled...
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Da, stvarno je model metalan, kabina i šasija, a nadgradnja plastika. Kotači su gumeni!

Došao me je US $7.95, znači nešto manje od 40kn, naravno u USA.

Firma se zove "Classic Metal Works", imaju jako zanimljive modele, naravno većinom američke, iz 30-ih godina na ovamo.

http://www.classicmetalworks.com/
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Evo još jedna moja prerada...

Ovo je prototip, posjetio nas je tu gore na Kukuljanovu pred koji mjesec...

... na osnovu njega napravio sam ovu aproksimaciju:
 

Attachments

  • kam_Prima_prototip.jpg
    kam_Prima_prototip.jpg
    179.7 KB · Pregleda: 794
  • HO_Prima_1.jpg
    HO_Prima_1.jpg
    262.3 KB · Pregleda: 800

speed

Član foruma
heh ide to tebi thommo veooooma dobro!Svaka čast!Inače ovakvih Manova(u ovom bojanju) ima dosta u HR,kupovni su u Austriji od špedicije koja ih je prodavala...tako da svaki put kad njima novi nama njivovi "stari" :D
Ali sad si mi dao ideju da sebi napravim jednog takavog.Još jednom sve pohvale!Nego koliko vidim ti si mu malo povećao sanduk,a?Da bude kao ovaj na slici...lijepo,lijepo... :)
btw si mu razmišljao donji dio u žuto kao i kod ovog?Ali možda i netreba,ova je tamna a žuta je svijetla,pa nebi "leglo" najbolje...
 

U47

Član foruma
Thommo, vsa pohvala!
Zanima me ali so plave nalepke ali cela rumena z sprintanim napisom?
 

Thommo

 
Osoblje foruma
@ U47: Ne, nema naljepnica. Sve je printano na kvalitetnom laserskom printeru, fotografije sa svih strana kamiona sam obradio i spojio u Paint Shop Pro-u.

@ speed: Da, povećao sam mu sanduk, stavio sam pločicu pluta na oriđiđi kamion, pa je ispalo otprilike dobar omjer visine/širine/dužine...

U biti, kolika je visina prosječnog šlepera sa sandukom naprama recimo zatvorenom teretnom vagonu?
 

speed

Član foruma
Thommo kaže:
@ speed: Da, povećao sam mu sanduk, stavio sam pločicu pluta na oriđiđi kamion, pa je ispalo otprilike dobar omjer visine/širine/dužine...

U biti, kolika je visina prosječnog šlepera sa sandukom naprama recimo zatvorenom teretnom vagonu?

ovako;max. visina vozila je 4 metra.Širina je 2,50m izuzetak su hladnjače čije stijenke(komora)mogu doći do 2.60.Dužine se rijetko prelaze na solo kamionima-10m,tegljač i poluprikolica 16,50m,te kamion i prikolica 18,75m.Uglavnom to su ti gabariti naravno izuzetak su specijalni prijevozi s pratnjom...e to sam naučio u školi :D
a ovaj gore Man od Prima namještaja...on za razliku od ostalih kamiona ima veći sanduk.Ali da nebi prešao visinu ima manje kotače.A s obzirom da ima manje kotače obično se takvi kamioni koriste za prijevoz volumenskog tereta koji nije velike težine.Kao u ovom slučaju.Za namještaj netriba velika nosivost,pa tako ovo je super kombinacija.Nekada u 80-im i ranije kada su cijene goriva bile prihvatljive proizvođači su išli u razne koncepte,pa su se tako u većim serijama proizvodile nadogradnje za namještaj.U svojoj kolekciji i ja imama jednog Mercedesa od Herpe,postoji i pravi:



S obzirom da kamionu ne treba velika nosivost već volumen kamion i nije nešto "težak",tako da nosi 8 t,te naravno prikolica posebno.No ova nadogradnja i prikolica imaju i veliku prednost.A to je okretnost.Gdje zadnji kotač od kamiona prođe tu će i od prikolice zadnji.A da prednjoj strani prikolice imaju vrata te se poveže s kamionom,pa samim tim ne treba otkvačivati prikolicu za istovar.Nažalost takvih danas nadogradnji nema,pa se koriste takve,obične kao u Mana od Prime.Na neodem daleko u OT,spomenuti ću i to da su se u nas u TAZ(Tvornica Autobusa Zagreb) proizvodili autobusi za prijevoz namještaja i imali su ga govotvo si proizvođači namještaja u ex Yu...
Nisam se puno raspisao :??:
 

Seltik

Novi član
Pozdrav svima... novi sam vamo... sviđa mi se jako vaš rad, i imam par pitanja.

ja bih jako volio nabaviti autobus koji sam vidio ovdje na slici, (Setra) od APP Požege.... no ima problem...

neznam di kako pošto koja veličina itd...

pa me zanima može li mi netko detaljno opisati kako bih došao do toga, i za koje novce te gdje, ( inače sam iz Osijeka) a ovdje nisam vidio tako što...




ajde molim vas za pomoć hvala unaprijed svima....
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Pozdrav Seltik.

AWM je proizveo dvije Setre u bojama APP požega Setru 417HDH i S315 GT-HD. Napravili su i istu kombinaciju u bojama ATR Rijeka. Na žalost u Hrvatskoj nijedne od tih nema za kupiti. Naći se mogu u nekim web-shopovima a koštale su oko 20 €, sad su možda i skuplje. Možda ti mogu pomoći u nabavci, pa mi se javi na privatne poruke.
Evo malo da te oraspoložim:


 

speed

Član foruma
moram priznati da ni ja nemam još dobar dio HR modela.Nailazio sam na njih,ali uvijek sam se želio kupiti one koji su dolazili u nas polovni sa raznim reklamama iz Njemačke.Inače šteta što ove Setre ne postoje u pravoj veličini,tako da jedino Atlas i Croatia Bus imaju svoje vjerne kopije u mjerilu 1:87.
BTW Coyote čitaš li ti mail? ;) i možeš mi i poslati usput na njega koliko "cijeniš" Imoćana i Makaranina...mislim na Setre :D
poz.
 

Seltik

Novi član
Wile E Coyote hvala na odgovoru, autobusi izgledaju prekrasno...... Što se tiće naruđbe vjerujem da ću si uzeti jedan ali za negdje 3-4 mjeseca kad se zaposlim... jer sad ne mogu samo tako izdvojiti 20 eura. nego de mi reci koliko je taj bus velik? ja se ne kontam baš u ta mjerila, ako može širina visina dužina, ugrubo....

btw, ukoliko se može naći setra koja ima odozada samo jednu osovinu, a da je ovakav noviji model i da nije išarana nego više onako jednobojna, možda ću radije to uzeti....

ima li nekakav katalog, i imate li iskustva sa naručivanjem toga? (i jos ako znate odoka postarina) kolika bi bila za OS ....

eto znam da sam dosadan mozda.. al zanimaju me te stvari a neznam bas puno o tome....
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Seltik, dosta slika i linkova o našim busevima u HO (1:87) mjerilu imaš u temi <a class="postlink-local" href="http://www.malezeljeznice.net/_forum/viewtopic.php?f=19&t=110" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=19&t=110</a>

Inače, njemački web shop http://www.omnibus-modell-shop.de/ ima skoro sve te modele još za kupiti, mislim da više nema Autotrans setre S417. Poštarina za Hrvatsku je 25€ (!!), a unutar Njemačke 6€, pa sam ja sve svoje modele kupio i poslao kod rodbine, na njemačku adresu.
 

Seltik

Novi član
Hvala Thommo.... nisam očekivao baš tako relativno visoke cijene, ali dobro, riskirati ću pa si kupiti barem 1-2 autobusa.. jer stvarno jako volim modele autobusa.. a najbolje što za sada imam je ... ovo :D :D :D

busno1.png



btw niste mi odg. na ovo : u vezi mjerila.. tih 1:87 koliko je to odoka dugačak bus? i ma li tih setri većih mjerila?
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Ova Autotrans Setra S417HDH ti u 1:87 ima cca. mjere (d x š x v): 16cm x 3cm x 4cm.

Ima buseva i u većim mjerilima (npr. 1:43), ali tu očekuj veću razinu detalja i dosta veću cijenu.
 

speed

Član foruma
Seltik kaže:
Wile E Coyote hvala na odgovoru, autobusi izgledaju prekrasno...... Što se tiće naruđbe vjerujem da ću si uzeti jedan ali za negdje 3-4 mjeseca kad se zaposlim... jer sad ne mogu samo tako izdvojiti 20 eura. nego de mi reci koliko je taj bus velik? ja se ne kontam baš u ta mjerila, ako može širina visina dužina, ugrubo....

btw, ukoliko se može naći setra koja ima odozada samo jednu osovinu, a da je ovakav noviji model i da nije išarana nego više onako jednobojna, možda ću radije to uzeti....

ima li nekakav katalog, i imate li iskustva sa naručivanjem toga? (i jos ako znate odoka postarina) kolika bi bila za OS ....

eto znam da sam dosadan mozda.. al zanimaju me te stvari a neznam bas puno o tome....

pozdrav Seltik...budem ti i ja pomogao ako treba...
za početak moram ti reći da sam i ja ne tako davno krenuo u skupljanje i sl. mini modela kamiona/autobusa.Uglavnom sam njihov veliki ljubitelj i tako sam došao do dodatka njima,njihovi modeli 1:87.Najteži su prvi koraci,upoznavanje njihove kvaltitete,isplatili se dati za to npr.20-ak eura i sl.No kad dublje u to odeš,kao ja polako vidiš da su to dosta kvalitetni i originalni modeli identični(što više moguće) onim pravim.Eto danas par godina kasnije sam gotovo iskusni "kolekcionar" istih.Znam napamet cijene,pa nije problem ih procijeniti,znati koji je proizvođač koji model napravio i sl... je dosta su skupi...ali opet kad ih i usporediš s nekom igračkom-kamionom i nisu...A što se tiče Hr prijevoznika njihovih modela nema puno...jer jednostavno su im preskupi.Ja i Coyote smo bili slali im ponude,ali nisu pristajali,razmuljivo...mada ima onih kojima to nebi bio problem platiti.Ovako ovo ti je popis HR modela:

autobusi:

Croatia Bus Megaliner(Rietze)
Croatia Bus Cityliner (Rietze)
Croatia Bus Skyliner (Rietze)
Croatia Bus MB O 404 RHD (Rietze)
Croatia BUs Starliner(Rietze)

Atlas Setra 315 HD (Rietze)

APP Setra 417 HDH (AWM)
APP Setra 317 GT-HD APP (AWM)

Autotrans Setra 417 HDH (AWM)
Autotrans Setra 317 GT-HD APP (AWM)
Autotrans MAN Lion's Star (AWM)

kamioni:

Branko Transporti Volvo FH12 (AWM)

RALU Man TG-a (prijevoz.hr)-još ih ima za kupiti 30Kuna*

Feros Mercedes Benz Actros MP 2 (prijevoz.hr)-još ih ima za kupiti 30Kuna*


*http://www.prijevoz.hr/mini_modeli.asp

No ako te zanimaju neki drugi autobusi,a da nisu od APP i HR prijevoznika,možeš pogledati ovdje:
http://www.rietze.de/

ako ti jer njemački stran onda idi ovim postupkom.Kada klineš na ovu stranicu gore odeš na Auslieferung pa Shopubersicht i onda 1:87 HO spur.I ti ćeš naći ponudu vozila od tog proizvođača.Ako ti nešto nije jasno,slobodno pitaj.A ako npr. želiš naručiti od ovog proizvođača(Rietze) i odlučio si se za model zapišeš cijenu,broj artikla i možeš se slobodno javiti meni na privatnu poruku ovdje na forumu.Onda ja šaljem kolegi Mariu,vlasniku portala prijevoz.hr koji je glavni uvoznik za HR od Rietzea.Poštarinu platiš samo iz Zagreba do Osijeka,a to je kojih 20-ak kuna...
Ako bilo što trebaš,slobodno pitaj nas sve...ja ti iskreno želim pomoći,jer znam da je i meni početak bio težak,nejasan...a danas imam punu vitrinu kamiona i autobusa....
I za kraj,nadam se da se moderatori neće ljutiti,koristim prigodu(kad već spominjem prijevoz.hr)da bi se moglo nastaviti s njegovim radom ovo ljeto...Napisao sam 5 reportaža,još pripremam razne stvari,tako da još treba čekati da se Mario organizira zbog nedostatka slobodnog vremena...a nadam se da će netko poslati barem koju sliku svog moedela za galeriju :)
 

Seltik

Novi član
E speed, hvala na detaljima, zaista rijetko se nađu ovako susretljivi ljudi.
Što se tiće cijene autobusa, skupi su dosta ( ne kažem da ne vrijede toliko) jer su fenomenalno napravljeni....samo trenutno nisam u mogućnosti izdvojiti tolike novce.... no kao što rekoh za par mjeseci i to ne bi trebao biti problem.

Što se tiće Hrvatskih modela, samo mi se APP - ova setra sviđa, jer je to ipak iz Požege ( Slavonije) pa meni kao Slavoncu bi to bilo prefora imati)

U onom Rietzeovom katalogu sam našao dobrih autobusa, a najviše mi je za oko zapao SETRA S 315 HD Premiere te dosta ovih zglobnih buseva... oni su mi isto predobri...

U slučaju kupnje, javit ću se tebi ako još budeš na ovom forumu.... jer svaka pomoć je dobrodošla...

Trenutno sređujem jedan igračku bus, ali ima potencijala da dospije na policu :D

btw sad sam na nekom forumu vidjeo predobar autobus - Čazmatransovu Setru, neznam dali je ručno rađena ali je prefora, lik ju prodaje ali se ne mogu regat...
 

speed

Član foruma
Seltik kaže:
E speed, hvala na detaljima, zaista rijetko se nađu ovako susretljivi ljudi.
Što se tiće cijene autobusa, skupi su dosta ( ne kažem da ne vrijede toliko) jer su fenomenalno napravljeni....samo trenutno nisam u mogućnosti izdvojiti tolike novce.... no kao što rekoh za par mjeseci i to ne bi trebao biti problem.

U slučaju kupnje, javit ću se tebi ako još budeš na ovom forumu.... jer svaka pomoć je dobrodošla...

btw sad sam na nekom forumu vidjeo predobar autobus - Čazmatransovu Setru, neznam dali je ručno rađena ali je prefora, lik ju prodaje ali se ne mogu regat...

Ma nema na čemu.Znam kako ti je i ja sam bio početnik,i molio Boga da mi netko pomogne,tako kad ja sad mogu nekome pomoći zadovoljstvo mi je.U slučaju kupnje slobodno se javi,biti ću ja ovdje :)
Inače tu Setru što si vidio prodaje ti Coyote,naš član,naravno ako jednog dana budeš za nju zainteresiran vjerujem da ćeš mu se obratiti.A moram reći da stvarno radi odlične autobuse,prerade...bude on stavio koju sliku....?
Inače i meni je zgotovio jednu takvu Setru,tnx. Coyote.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh