Icon of Steam - Britannia in HO

crhav

Aktivan član
Bio sam uvijek naklonjen prema Britanskim Zeljeznicama, koliko prema pravima toilko prema i modelima. Imao sam dosta britanskih modela kao i u kit-u.
Medjutim, svi ti modeli bili su u mjerilu "00", 1:76, nesto veci od nasih europskih model.
Zato sam se odlucio da si napravim model u mjerilu H0! Izbor je jednostavno pao na modernu i elegantnu "pacific" Standard Class 70000 Britannia.

Prve lokomotive na paru izasle su iz radionica od BR Crewe Works, 02/01/1951. Bile su obojene u crno i bez oznaka. Nakon kratkog vremena sluzbeno su nazvane "Britannia.
Lokomotive su bile upotrebljavne za vucu putnickih vlakova, te nakon 15 godina povucene su iz sluzbe 28/05/1966!
Njih par su bile sacuvane i dan danas se upotrebljavaju za vucu povijesnih vlakova.

Da napravim model morao sam poceti od nacrta. No to nije bas bilo jednostavno, naci nacrte bez da ne platis!? No i to smo sredili ali osim toga trebalo je poslje sve mijere pretvoriti na nacrtu u milimetarske. Sve to sam prenio na komputer ACad i izradio polocicu. Polcica

je bila iz messinga debljine 0,4mm. Plocicu od messinga mi je izradila jektovanjem specijalizirano poduzece.

Tu cu vam priloziti slike a na zadnjoj je usporedba sa nasom JZ22.
 

Attachments

  • Britannia_70000.jpg
    Britannia_70000.jpg
    419.9 KB · Pregleda: 29
  • B.JPG
    B.JPG
    289.4 KB · Pregleda: 29
  • B24.JPG
    B24.JPG
    178.3 KB · Pregleda: 28
  • B50.JPG
    B50.JPG
    131.5 KB · Pregleda: 28
  • B15.JPG
    B15.JPG
    201.1 KB · Pregleda: 28

crhav

Aktivan član
....sto se tice JZ145, jos je u povojima.................

Evo slike od JZ29, koje je dosta slicna JZ145.................
 

Attachments

  • 29232.JPG
    29232.JPG
    221.5 KB · Pregleda: 25

vlatx

Član foruma
Odličan rad, jel može neki opis kako se to radi?
Možda neka korak po korak instrukcija u slikama ili video? Možda neki link.
Koliko vremenski traje priprema za izradu pločice za jetkovanje?
 

crhav

Aktivan član
Odličan rad, jel može neki opis kako se to radi?

Pa evo probaj otvoriti na web-u ovo; "HOLLYWOOD FOUNDRY" tu imas u par rijeci sve!
Kao na primjer; Metal etching Principles&Rules, Etching drawing preparation, Introduction to Metal etching
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Odličan rad, jel može neki opis kako se to radi?
Možda neka korak po korak instrukcija u slikama ili video? Možda neki link.
Koliko vremenski traje priprema za izradu pločice za jetkovanje?
Preporoćujem i pretragu tog foruma za temama o raznim lokomotivama koje je napravio g. Crha. Moja tema o JŽ 06-018 je već davno otišla nekamo.
Evo prijedloga:

Kako je Miloš Jocif napravio svoju JŽ 06 i 30:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh