Izrada kamenja, stijene i planina na maketi (bojanje)

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
najbolje poslusati savete iskusnih a da treba eksperimentisati treba!
samo prvo napravi na nekoj drvenoj ploci malu stenu pa na njoj probaj sve ove nase savete i sto se tice boje i sto se tice izbora gipsa!
ja sam takodje ubacivao u gips taj sitan pesak i zbog jacine i zbog teksture stene tako da to nije lose resenje sto se tice pucanja!
nisam probao tempere jer nisam cuo za tu metodu ali posto bas ovih dana pravim jednu manju stenu isprobacu sa njima pa javljam rezultate!
 

mmatja

Poznati forumaš
brojcile kaže:
najbolje poslusati savete iskusnih a da treba eksperimentisati treba!
samo prvo napravi na nekoj drvenoj ploci malu stenu pa na njoj probaj sve ove nase savete i sto se tice boje i sto se tice izbora gipsa!
ja sam takodje ubacivao u gips taj sitan pesak i zbog jacine i zbog teksture stene tako da to nije lose resenje sto se tice pucanja!
nisam probao tempere jer nisam cuo za tu metodu ali posto bas ovih dana pravim jednu manju stenu isprobacu sa njima pa javljam rezultate!
Ako se upotrebljava Knauf gips, posebice Uniflot, PUCANJA NEMA!!! bez obzira koliko god ima vlage u prostoriji i kakve su temperaturne razlike. Isto tako i nema nikakve veze koliko je debeli sloj. Provjereno 100%. I nema nikakve potrebe miješati pijesak ne-ne Suprutno! NE stavljati ga jer je onda sva stvar pregruba za daljnu obradu. Isto tako se može spomenuti UNIFLOT od Knaufa upotrebiti na sasvim isti način kao modelirna masa (Za ulivanje odlitaka). Isto tako provjereno!
L.P.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
ja pesak koristim na nekim delovima gde mi oblik i nije ispao uverljiv,umesam ga sa masom knaufa i nanesem! i ja glasam za masu za knauf stvarno je najcvrsce resenje!
 

sale-sd

Član foruma
Da se i ja priključim temi sa nekim svojim iskustvima o gipsu...
Već dosta dugo radim raznorazne suvenire i većinom su od gipsa, i nije mi se desilo da odlivak puca;
Pravio sam i blokove od gipsa, veličine zidarskog bloka (20x20x25cm), pa sam to duborezio i pravio raznorazne zamkove i ruine, ... i ništa od toga nije puklo, da kažem samo od sebe;
Doduše, ima raznoraznih vrsta gipsova, spremaju se u raznim koncentracijama vode i praha, ali moje iskustvo je takvo da dodajem prah u vodu (najobičniji alabaster), kašiku po kašiku, mutim konstantno sa mućkalicom (ona za jaja, kajganu) i kada masa postane gotovo gusta kao recimo med onda to sipam u kalup ( ili štogod drugo);
E sad, da bi se gips naneo na maketu (na neki deo brda) on ipak mora biti malo ređi, jednostavno zato da bismo imali dovoljno vremena da sve lepo sipamo i da pri tom malo i obradimo ivice; tu nastaje problem, jer će tada gips ispucati; zato ja radim manje površine sa salvetama koje umačem u gips; ukoliko bi se gips nalivao na već prethodno nalivem i osušen taj spoj starog i novog bi pukao na najmanje pomeranje podloge; Ali, i tu se može nešto uraditi, jednostavno se armira brdo sa žicama i nanosi gips štahtlicom kao malter na zid;
Sve u svemu, savetujem da se odradi par probnih livenja, i sve će kasnije biti lakše i jasnije; :)
 
A

Anonymous

Guest
sale-sd kaže:
pa sam to duborezio i pravio raznorazne zamkove i ruine, ...

I mene to zanima "sale-sd". Ajde nam prilozi koju fotku zamkova i ruina, ako ti nije tesko, ...
 

torrente

Poznati forumaš
nije problem kad se gips izlije i ostavi sam za sebe. ali na maketi velike povrsine disu i cuda se desavaju. rostilj se siri i skuplja. sve su to mikroni ali vremenom dolazi do pucanja. osim toga poprilicna kolicina vode dolazi tokom farbanja sve to itekako utjece.
 

Attachments

  • za jevru.tra
    22.1 KB · Pregleda: 7

Didy

 
Osoblje foruma
Zdaki je u temi <a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=20&t=2471" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=20&t=2471</a> spomenuo silikon za izradu kalupa za portale tunela. Posto sam bas sinoc po netu trazio tecni latex u svrhu izrade kalupa ali za stijene sta mislite da li bi i u ovom slucaju (stijena) silikon mogao uraditi taj posao?

Probao sam sa alu folijom kao kalupom ali detalji nisu dovoljno jasni i taj metod je ok za neke "sporedne" elemente ali glavna stijena bi mi trebala imati ipak nesto vise detalja. Postupak izrade kalupa od tecnog lateksa i gaze (dva sloja latexa nanesena na kamen pa onda sloj gaze pa onda jos dva sloja latexa ce dati dobar i flexibilan kalup).
Ove tehnike sam vidio u knjizi koju sam vec spominjao "How to build realistic model railroad scenery" ali mi je mali problem nabavka tog latexa... pa tako da sam sada u potrazi za alternativama. Silikon mi se cini zanimljiv ali nisam siguran da li je ta metoda primjenjiva kada su u pitanju kalupi za stijene :??: :??:

P.S.
Kad kazem da tecni latex tesko mogu pronaci, ne mislim da ga nema na ovim prostorima vec da ga u mojoj bilizoj okolini nije moguce pronaci.
 

sale-sd

Član foruma
Ovo su neki moji raniji radovi, slikano je starim digitalcem, ali mislim da se vidi šta sam hteo da kažem u vezi livenja gipsa;
Napominjem da su ovo slike nefiniširanih radova i suvenira, dakle nisu modeli i delovi za maketu;
Ovim slikama želim da ohrabrim Didija i sve ostale koji bi malo da duboreze :palac_gore: !
 

Attachments

  • IM000274.jpg
    IM000274.jpg
    304.4 KB · Pregleda: 50
  • IM000992.jpg
    IM000992.jpg
    259.7 KB · Pregleda: 47
  • IM001006.jpg
    IM001006.jpg
    266 KB · Pregleda: 46
  • IM001008.jpg
    IM001008.jpg
    297.8 KB · Pregleda: 47
  • IM001014.jpg
    IM001014.jpg
    292.7 KB · Pregleda: 47

sale-sd

Član foruma
... nastavak...
 

Attachments

  • IM001015.jpg
    IM001015.jpg
    200.4 KB · Pregleda: 30
  • IM001016.jpg
    IM001016.jpg
    336.8 KB · Pregleda: 30
  • IM001017.jpg
    IM001017.jpg
    331.1 KB · Pregleda: 31
  • IM001018.jpg
    IM001018.jpg
    372.6 KB · Pregleda: 31
  • IM001021.jpg
    IM001021.jpg
    213.1 KB · Pregleda: 31

sale-sd

Član foruma
...i još...
 

Attachments

  • IM001281.jpg
    IM001281.jpg
    244.6 KB · Pregleda: 127
  • Re-exposure of IM000492.jpg
    Re-exposure of IM000492.jpg
    223.3 KB · Pregleda: 127
  • Re-exposure of IM000494.jpg
    Re-exposure of IM000494.jpg
    215 KB · Pregleda: 127
  • Re-exposure of IM000501.jpg
    Re-exposure of IM000501.jpg
    206.1 KB · Pregleda: 128
  • Re-exposure of IM000502.jpg
    Re-exposure of IM000502.jpg
    172.1 KB · Pregleda: 129

zdaki

Aktivan član
Fenomenalno :D :palci_gore:
Bitno i za temu i uopste. Jel ovo sav alat koji se koristi?

Pozdrav
Dalibor
 
A

Anonymous

Guest
Bem Ti :mad:: sale-sd, pa ovo je predivno. Kula sa Princ Vailantom me je odlicna. Ma i crkvica je za pet.
i u KZMZ ima jedan djecacic (jos mu nije ni kosa narasla)(ili mu je vec mozda i otpala) koji je isto barem po meni genijalac u tom gipsu. Jos jednom genijalno - razradi to malo pa pokusaj raditi kucice za makete. Odusevljen sam :palci_gore:
 

sale-sd

Član foruma
Ovo je alat koji se trenutno koristi i to u kući;
Ima još u radionici (dremel i sl.) i to mesto ne želim da slikam jer je puno prašine i otpada, čemu naposletku radionica i služi...
Ovo je rezultat desetogodišnjeg skupljanja alata, i sigurno nije potrebno ovoliko turpija, pinceta i dleta da bi se nešto napravilo, ali šta ću - jednostavno sam morao to sve kupiti... :plaza:
Napominjem da je ovo mnogo više nego što treba za početak, nemoj da se neko obeshrabri!!!
Voljan sam da pomognem uvek sa savetima ako neko ima neku nedoumicu... :)
 

Attachments

  • IMG_2160.jpg
    IMG_2160.jpg
    461.4 KB · Pregleda: 125

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
sale stvarno je prelepo nema sta pravi si umetnik!
ODUSEVLJEN SAM!
koji gips si koristio? ja volim da radim sa gipsom i planiram da izradjujem sve od gipsa pa me malo interesuje ta vrsta zanata nego ne znam koji je gips najbolji za duborez?
 

Mr.Joe

R.I.P.
Kod mene sve što je rađeno od gipsa koristio sam modelarni gips.Prvo sam napravio uzorak pa kalup od silikona pa izlivanje bez ikakvih problema.Evo par slika .
 

Attachments

  • P2070013.JPG
    P2070013.JPG
    66.6 KB · Pregleda: 92
  • P2070014.JPG
    P2070014.JPG
    62.6 KB · Pregleda: 88
  • P2070012.JPG
    P2070012.JPG
    60.5 KB · Pregleda: 90
  • scan0002.jpg
    scan0002.jpg
    140.3 KB · Pregleda: 95
  • scan0003.jpg
    scan0003.jpg
    149.6 KB · Pregleda: 93

Damir

 
Osoblje foruma
Sale,a i Mr.Joe šta reći na vaših ruku dijelo osim :naklon: Vas dvojca rasturate u gipsu,a moj dobri prijatelj Zdaki s bratom,razvaljuje u kartonu i šperploči :eek: Pa vi ne da ste umjetnici vi ste totalni lumen majstori,ne znam kako bi vas riječima nagradio za ova ostvarenja :win1: pa eto jedan pehar za prvu ligu,BRAVO još jednom :aplauz:
 

Didy

 
Osoblje foruma
Mr.Joe a gdje nabavljas taj gips koji koristis za svoje (fantasticne) radove?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh