Izrada modela HŽ 1061 lokomotive (Žutke)

Thommo

 
Osoblje foruma
Nama Riječanima i Goranima model lokomotive 1061/362 predstavlja svojevrsni Sveti Graal željezničkog modelarsva. :molitva

Zato sam pokrenuo ideju da se u režiji udruge pokuša JPP-om (javno-privatnim partnerstvom >:finger: :D ) financirati nabavka odljevka i Roco lokomotive koja bi bila podloga za kvalitetan model naše riječke elektre.

Članovi udruge DPŽ "Štacion" iz Rijeke (barem oni inficirani virusom modelarstva HO87N160 :D ) s oduševljenjem su prihvatili ideju. Od majstora iz Ljubljane, g. Janija (N amater) naručena su dva seta odljevaka, za dvije lokomotive.

Najprije 1061-007 u HŽ žutom bojanju s početka 90-tih:

2009-04-14_007_p1.jpg


2009-04-14_007_p2.jpg


2009-04-14_007_p3.jpg


A ovako izgleda moja 015 u novom HŽ bojanju:

2009-04-14_015_p2.jpg


2009-04-14_015_p3.jpg


2009-04-14_015_p4.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Onda mi je stigla Roco 'Talijanka' kao podloga za Žutku 015, pa je došlo vrijeme za početak radova na pregradnji! *mudri*

FS E645 stiže na servisni kolosijek.

2009-04-29_1061-HO5.jpg


2009-04-29_1061-HO7.jpg


2009-04-29_1061-HO8.jpg


Hmmmm, neće proći bez piljenja metalne šasije. :( Ne volim metalnu pilovinu blizu elektromotorića, ali šta je - tu je!

2009-05-01_1061-odljevak3.jpg


Bez alata ništa (krigla uključena!) LOL

2009-05-01_1061-odljevak4.jpg


2009-05-01_1061-odljevak5.jpg


I kreću prve testne vožnje na maketi! Mala vozi sasvim OK! :palac_gore:

2009-05-01_1061-odljevak7.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Nekoliko fotki s već montiranim pantografima i pričvršćenim ponekim završnim detaljem.

2009-05-03_1061-odljevak2.jpg


2009-05-03_1061-odljevak6.jpg


2009-05-03_1061-odljevak7.jpg


2009-05-03_1061-odljevak8.jpg


2009-05-03_1061-odljevakB.jpg


I dvije riječke legende na okupu, 1061 loksa i naš nikad prežaljeni FIAT trolejbus... :palci_gore: Barem će nam ostati kao spomenik prošlosti u 1:87 mjerilu, ako se 1:1 modeli ispile i unište. >:E:

2009-05-03_1061-odljevakC.jpg


2009-05-03_1061-odljevakD.jpg


Ima tu još dosta posla - treba smisliti dobar način kako fiksirati odljevke na Roco lokomotivu, ugraditi prozore, rukohvate, kabele na krovu, reflektore...

Ali najvažnije je da lokomotiva lijepo vozi, bez problema povuče desetak vagona i dobro prolazi kroz oštre zavoje i skretnice! :palac_gore:
 
A

Anonymous

Guest
:palci_gore:

To je to. Model koji voliš i za koji te nešto veže uvijek je zaslužio biti u kolekciji.

Imam jednu molbicu. Radim nešto s dekalima i malo sam zaglibio ili težim k savršenstvu. :??: :uvrnut
Svejedno. Ako možeš opaliti kruuuupni plan s ove slike, zanima me kako je to profić izradio!

20090414015p2.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Nemam baš ovu koju si tražio pri ruci, ali možda bude dobra i ova:

dec_det.jpg


Decali su po mom (dekalsko-laičkom :D ) mišljenju vrlo dobro napravljeni. Na ovom odljevku gotovo da se i ne vide, tek pod određenim kutem.

Na onom drugom, gdje je boja na koju se apliciraju tamnija, ipak se više primijećuju, ali tu nema puno pomoći. Ili tampon štampa, ili suhi preslikači, u prijevodu teško dostupno i skupo.

BTW, bilo bi dobro imati još kojeg stručnjaka za decale, uz Willea Coyotea... Tako da samo ti teži savršenstvu, tko zna kad ćeš nam trebati, uz ovoliko malo HŽ modela na tržištu! :palac_gore:

Još da vam je printer koji štampa bijelo... :hmmm :zvizdi:
 
A

Anonymous

Guest
Nešto decaliram ovih dana i nikako mi ne valja. Htio bih kao tvornički uradak, ali mislim da to nije moguće. Sad vidim da se i "stručnjaku" vide decali. Očito je to tako. No, ja bih htio da bude kao da ga je PIKO radio. No oni ne decaliraju već tiskaju... :x:o:
 

gljiva

Član foruma
Pozdrav Thommo,

Uvijek lijepo vidjet ovu lokomotivu pogotovo u HO.
Jedno pitanje: posto imam vec odlijevke (isto od g. Jania) interesira me koji tocno model FS E645 odgovara za brzu pretvorbu. Ako se ne varam ima vise modela FS E645?
Ili se varam?
 

Attachments

  • PA050082.jpg
    PA050082.jpg
    186.5 KB · Pregleda: 773

Thommo

 
Osoblje foruma
Da, ima više modela, ja sam uzeo onaj noviji, sa DCC pripremom. To je Roco art. no. 63855 - L I N K >>

Inače, FS 645 i FS 636 su barem izvana gotovo identične lokomotive. Navodno su stariji Roco modeli malo lakši za preradu u HŽ 1061, ima manje struganja/piljenja metalne šasije, ali meni je bilo važno da mi budući model bude "DCC ready".

Vjerujem da bi i Roco 63888, FS 636 ep.4/5, puštena u prodaju u 3. mjesecu ove godine, bila sasvim dobra osnova za preradu.

0157687003.jpg
 

n amater

Novi član
Zdravo nightrain
nightrain kaže:
Nešto decaliram ovih dana i nikako mi ne valja. Htio bih kao tvornički uradak, ali mislim da to nije moguće. Sad vidim da se i "stručnjaku" vide decali. Očito je to tako. No, ja bih htio da bude kao da ga je PIKO radio. No oni ne decaliraju već tiskaju... :x:o:
Da se na brzinu ukljucim u debatu...
Kod izrade decala svejedno treba uzeti u obzir to, da li ce model da se ocenjuje za 5 ili 10 cm (sa uvecanjem od 5 ili 10 puta) ili ce da vozi po maketi i gledati ga sa 1 metar? Ja radim decale na foliji debljine 0,0023mm i ta debelina se vidi - ako zelis, da se vidi :)
Jasno je, da je tampo ili sitotisk "ono pravo", a ko ce da to radi (i sa kakvim troskovima) za nesto komada? Verovatno niko, i zbog toga ostaje decal u bilo kakvom obliku i materialu :(
A posto navodis, si u fazi priprema decala, ceka te jos dugacak put dok shvatis, da treba kod izrade svejedno uraditi kompromis izmedju realnog i onog sto zelis, da pokazes kao konacni rezultat svog rada.

Evo. Kompromis? Da... Gde?
siva2.jpg

Vise: http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.php?f=5&t=3700

Na forumu http://www.vlaki.info a i drugdje vec je bilo dosta pisanog o decalima, a ako svejedno trebas neku pomoc, samo napisi :)
I hvala sto navodis: "strucnjaku" :) Ja sebe jos uvjek smatram amater :)

Pozdrav Jani
 
A

Anonymous

Guest
Mislim da svaki novi zalijpljeni dekal otkrije po neki novi trik. Završio sam Herculesa u BEE bojanju i sad trenutno radim neki G vagon. Kad bude gotov, postavit ću slike. Ne želim kvariti temu o žutkama...pa stoga postavi tu i tamo nekakav odgovor, vidim, tek si ih dva postavio.... :zvizdi:

P.S. Kupio sam najjaču otopinu za omekšavanje dekala: "Mr.Mark Softer"
 

NClight

Hybernated
Čini li se to meni ili polovice malko "tonu" prema sredini i "harmonici"?
Inače... djeluje moćno i uvjerljivo :palac_gore:
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Mali update...

Kolega Andrej izvodi električne radove na Žutki... Bit će to super, svijetlit će k'o prava kad joj utefterimo 6-funkcijski dekoder! :D

NC, polovice još nisu fiksirane, sve su to tek pokusne vožnje s nataknutim odljevcima! :palac_gore:

2010-01-09_10611.jpg


2010-01-09_10612.jpg


2010-01-09_10613.jpg
 

ivan74

Član foruma
Thommo, ovo je predobro! :ples2: :palci_gore: :palci_gore:
Ova zadnja slika je ko prava.
Budući da imaš odljevke i u starom (žutom) farbanju bi ju mogo slikat takvu?
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Hvala ekipa! :crvenilo: Ima još dosta posla, a vremena uvijek fali. :S:

Odlučili smo na mom plavom odljevku isprobati ugradnju osvjetljenja i naučiti kako dovršiti Žutku, pa makar i na vlastitim greškama. >:E: Kad usvojimo sve lekcije, onda ćemo srediti i žutu 007. ;)
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Nisam znao kud bi s ovim, jel pod razno ili kam, a kako se radi o publikaciji A.C.M.E. modela, stavit ću ipak ovdje. Ne...nažalost nije najava modela žutke, ali njihov časopis La Rivista della Ferrovia u ovom broju obrađuje žutku. Možete listati on-line časopis, ali ne znam budete li kaj mogli pročitati.
http://www.larivistadellaferrovia.it/in ... &Itemid=60
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Na žalost taj članak je nepopun :( Šteta, trebat ćemo kupiti ovaj časopis pa da vidimo koliko znamo talijanski...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh