JŽ 16 - Mađarica

Mon

 
Osoblje foruma
Sta mislite, i pored razlika jel bi moglo podvozje BR 71 da se iskoristi kao podvozje za JZ 16?

BR71.JPG
16-027 JZ Sl.Brod 1970 b.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Hmm, moglo bi se....na JŽ su pogonski kotači malo manji od Br, ali ne toliko da bi to bilo uočljivo.
 

Mon

 
Osoblje foruma
U pravu si za kotace 1borna, razlike u velicini kotaca ima mada bih je ja prihvatio.

A jel postoji neka loksa koja ima slican boljer i kuhinju kao nasa 16-tica?
 

1borna

Veteran foruma
Trebalo bi zaviriti u starije kataloge (koliko mi je poznato trenutno nitko ne radi nešto slično)....možda se najprije nađe kod egzotičnih (čitaj skupih)
proizvođača u malim serijama. (npr. Marks)
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Možda za prvu pomoć... Slike iz knjige "Skice i glavni podatci lokomotiva, Zagreb 1955", skenirano u željezničkom muzeju Ljubljana. Zahvaljujem g. Bogiću.

Lokomotiva serije JŽ 16 (ex JDŽ 414)
20090817_0104.jpg

Lokomotiva serije JŽ 16, T.V. Slavonski Brod
20090817_0105.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
1borna i Gorchi, :naklon:za info i slike.

Ostaje da se bacim u potragu necemu slicnom pa ukoliko se nesto nadje da probamo da dobijemo i ovu nasu seriju.:palac_gore:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Tu su negde vizuelno Damire.
Muci me sto je njemica duza od nase za vise od 3 metara. :fp:
BR 71.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
Za sada nemam... nisam cepidlaka ali razlika od 36 mm za JZ16 verziju koju ja hocu u H0 mi je ipak nekako prevelika. :plac:

JZ16/JDZ414 - 8,67m = 99,6 mm
JZ16 - 9,27m = 106,5 mm
BR 71 - 11,8m = 135,6 mm
 

Mon

 
Osoblje foruma
Evo jedne samogradnje MAV 275 (od koje potice nasa 16-tica) koja je po mom misljnju i pored svih razlika uspesna.

Kako Google kaze, sa Rivarossi-jevog modela 1221 je uzeto podvozje na koje je sve ostalo nadogradjeno.
Majstor kaze da su razlike vidljive u tome sto su pogonski tockovi malo veci, njihove osovine preblizu postavljene jedna drugoj ali da je to ipak najodgovarajuce podvozje (kako se majstoru cinilo).

Isto, kaze da je zbog nisko postavljenog motora imao probleme da postavi zadnje letece tockove onako kako je on hteo itd, itd...
Sa fizionomijom koja lici prototipu i sa najmanjim radijusom kretanja od 440 mm ja mislim da je majstor uspeo da napravi vise nego zadovoljavajuci model.:aplauz:

Sta da kazem...ostaje nam da jos malo potrazimo alternative pa da se upustimo u preradu, obradu, doradu... da bismo dobili nasu JZ 16. ;)

Evo slikice MAV 275 i linka ka strani:.
MAV 275.jpg

http://www.vasutandmodell.hu/archiv/karoly1.htm
 

Železničar

Poznati forumaš
Pokazaću dedi ovu poslednju sliku.
On je godinama radio sa 16 serijom kao MV u VV Sombor. Pored nje imao je položeno i za 01*, 17, 20, 22*, 26*, 33*, 50, 51, 61, 62, 812, 641, 642, 643, 662, 661 i naposletku 712.
Pričao mi je kako je svojevremeno rodio mečku sa 16 serijom na pruzi Borovo-Vukovar-Tovarnik koja je bila prilično zahtevna. Čudi me da su somborci nekad vozili skroz do tamo.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Odlicne slikice Davore.:ljubav
Te su lokse proizvedene u Djuri Djakovicu; ja sam vise zainteresovan za model madjarice.
Mada, nije problem da se naprave modeli i jedne i druge 16-tice ukoliko se nadje dobra osnova.:palac_gore:
 

Stanley

Poznati forumaš
Jedna je nastala u blizini Novog Sada a druga kod mesta Riđica (takođe u Vojvodini)View attachment 33034View attachment 33035
Slike su zaista fantastične, pravi užitak za railfana. :palac_gore:
Za prvu mi se čini da je snimljena između Novog Sada i rasputnice Sajlovo, pa bi bilo dobro da to netko potvrdi ili ispravi.
Za drugu ne bih rekao da je kod Riđice. Prije mi se čini da je snimljena na izlazu iz stanice Sombor(?). U tom slučaju kolosijek u prvom planu bio bi onaj za Apatin & Bački Breg (razdvajaju se kod rasputnice Strilić). Ili je riječ o vlaku za Bački Breg, a prvi kolosijek bi bio za Bogojevo - Vinkovce? Imamo na forumu Somborce pa bi nam mogli odrediti točnu lokaciju.
Malo jest Off Topic, no kad su fotografije već tu...
 

Davor

Veteran foruma
Prva fotografija jeste između stanice Novi Sad i rasputnice Sajlovo. A druga me podseća na čuveni drvored kod Karavukova. Mada ne mora da znači da jeste.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Moguće rešenje:
uzeti pogonske štrangle sa GEE, postaviti ih na točkove US modela 0-4-0, dodati leteće osovine i sagraditi/napraviti kotao, kabinu i sve ostalo prema crtežima i slikama Mađarice. :cool:

Gee-jz16.jpg
Mehanotehnika T005 A3 0-4-0 DSC00373sm.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh