JŽ 17 - SHS / MAV 342

Mon

 
Osoblje foruma
Puno hvala za nacrte Velimire, sigurno će nekom dobro doći; u svakom slučaju ja ostavljam tebi, Gorchiju i sličnima da uradite "originalku". :palac_gore:

Znači, izbor ostaje na svakog posebno: hoćemo li original 17-cu što znači mesing u ruke i na posao od "nule"
ili hoćemo/zadovoljit ćemo se sa nekim modelom-glumcem gobijenim prerađivanjem nekog od već postojećih njemačkih modela poput onog Miloševog.

Ili, trća opcija: sačekati da je neko uradi i kupiti je. :D
.
 

crhav

Aktivan član
Kao sto vidite sa plocica, ima mogucnosti da se naprave 4 lokomotive i dve vozne sasije!

Ja za sada radim prvu a za ostale ako itko ima volju da si ju sastavi nek se javi!!

Majstor Crha, jel se primaju rezervacije za jednu loksivu kad bude gotova? ;)

Pravi "modelar" si napravi sam model........................ha...ha...ha.............

Velimir
 

1borna

Veteran foruma
Same pločice nisu baš jeftine, a osim toga treba prije napraviti nacrte u Acad-u. Kupovina odgovarajućih osovina/ kotača i ostalih detalja na
lokomotivi te elektromotor i zubčanici također koštaju dosta.....no sve to zalemiti, sastaviti te na kraju obojati je neprocjenjivo!
 

crhav

Aktivan član
Kako sam poceo..........

Prvo sam odvojio plocice debljine 0,7mm od onih debljine 0,4mm. Zatim sam poceo vaditi dijelove podvozija i ostale za koji ulaze unutar podvozija .....isijeckani komadi prvo se probaju kako se kaze na "suho"!

U tome prije svega treba dobro ocistiti svaki rub i dio sa turpijicom........

17005_zpsim8gmzkh.jpg
17006_zpsg5ma94mo.jpg

Velimir
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
Velimire ja imam volju punooo volje ali kako punnnoooo volje pretvoriti u alat , vid i znanje da se napravi loksa. Evo sada se pravi drugi model Jž loksi za koje mogu istinto reči da zavidim vlasniku jako zavidim. Uprkos tome sve najbolje kod rada na loksi. Čekam nastavke in spremam zdjelu jer mi se cjedi iz ustiju.;).Ako nešto slučajno zabrljaš samo piši uzimam naravno posle Mona on je prvi u redu.;)
 

crhav

Aktivan član
Tu jos koja slika o pripremi dijelova koji trebaju biti montirani u podvozje

17007_zpsw0ttsvon.jpg

Poslje toga poceo sam sa prvim poslom na stranicama podvozja. Na podvozju imamo tri otvora za pogonske osovine od 3mm. Medjutim, da bi osovine dobro radile treba se na podvozije ugraditi lezajeve. Lezajevi su naruceni u Engleskoj. Uglavnom da se ugrade treba prosirti otvore tako da udju i nakon toga se zaleme ili zalotaju....
Tamo u vrecici se nalaze lezajevi.......
Osim ovih mogu se upotrijebiti i drugi tipovi lezajeva sa manjim promjerom. Dovoljno je upotrijebiti reduktorski lezaj i imati osovine od 2mm!!

17012_zpsyn5e4sc9.jpg

Evo kako to izgleda na ovoj slici........

17013_zpseujanytw.jpg

Velimir
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Da li su to ležajevi od bronce?
Sa zanimanjem pratim temu :) :)
 

crhav

Aktivan član
Lezajeve treba zalemiti......

17014_zpsf89aij99.jpg

Nakon toga treba pripremiti centralni nasac sa djelovima. Taj treba igledati kao i original....

JZ 17006h_zpssw4dxsfh.jpg

Na nosacu su priredjeni uglovi koje treba savinuti van, ujedno gledati smjer, kuda! ipod toga se treba zalemiti polumjesece sto se vide na slici.....

17020_zpsy8u5voji.jpg

Poslje jos pozicionirati i zalemiti druga dva nosaca....

17021_zpslsayc014.jpg

I evo posao zavrsen.............

17023_zpscv6jmrwh.jpg

Velimir
 

crhav

Aktivan član
Poslje zavrsenog posla na centralnom nosacu, nastavlja se sa kompletiranjem podvozija..........

17024_zpsqex0d62p.jpg

Stranice voznog postolja na zadnjem dijelu su fiksirane sa vijcima koje sam isto nabavio u engleskoj. To su vijci koji su bas gradjeni za montazu modela. U svaki lezaj uvukao sam osovine, koje imaju diametar isti kao lezajevi, tako da podvozije bude u liniji i kad se sve zalemi te daje garanciju da ce se osovine okretati. Diametar osovina je 1/8 zolla, znaci oko 3,17mm.
Na prednjoj strani podvozja treba montirati plocice koje formiraju cilindere.
Evo pocinje lotanje ili lemljenje............

17026_zps5daer989.jpg

Lemilica koju upotrebljavam je o 100 W, posto lemim plocice od 0,7mm, to je tocno da se zink zalije dobro u uglove........
Moze se upotrijebiti i lemilica od 80 W......

17027_zps5hyiaggs.jpg

Na plocicama od cilindra su otvori u koje treba montirati cijevcicu od 2mm. To ce trebati da u nju ulazi osovina od klipa.....
 

crhav

Aktivan član
Sada cemo se pripremiti za zavrsavanje cilindera, t.j. vanjski oklop. Sa plocice debljine 0.4mm treba skinuti dva komada lima i poceti ih savijati kako se vidi na slikama............

17033_zpsduho5ksw.jpg
17034_zpsmlzkfya6.jpg

Tu je slika sa savijenim limovima koji su spremni da ih se zalemi na nosace cilindra...............

17035_zps5piljokr.jpg

Prije lemljenja traba dobro ocititi sve od zamazanoce (ulje, prsti masni i sl.). Onda preci nosace cilindra sa zinkom a isto tako i oplosije..............lemljenje se pocinje sa donje strane................i onda po stranicama............

17036_zpsp1gpwktn.jpg

Velimir
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
A ti nju misliš stavit pod paru!!!?? Čovječe ovo je savršenstvo!!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh