JŽ 17 - SHS / MAV 342

crhav

Aktivan član
A ti nju misliš stavit pod paru!!!?? Čovječe ovo je savršenstvo!!

Da, treba ju metnuti pod paru.........

Zahvaljujem na "savrsenstvu" ali u mjerama...........hvala

Velimir
 

crhav

Aktivan član
Kako izgleda podvozije sa kompletiranim/oplocenim cilindrima..............

17039_zpsdp6v3aec.jpg

Sada dolazi na red postavljanje/ljepljenje ceonih ploca cilindera.............

17040_zpszm69455a.jpg

I evo kako to izgleda zavrseno.........normalno cijevcica koja viri van treba se odrezati i poravnati sa plocom..............

17041_zpsonahwjyf.jpg

Velimir
 

crhav

Aktivan član
Posto smo jedan veliki dio posla zavrsili na podvozju, iako jos nije zavrseno, sada se moze nastaviti i sa gornjim dijelom modela.
Pocet cemo sa kotlom. Dijelovi kotla i pecnice skinemo sa plocice debljine 0,4mm, moraju se isto ocistiti i obraditi.
Zatim treba naci neku plasticnu cijev oko koje cemo savinuti limove da dobiju formu cijevi. Te cijevi se na rubovima zalotaju i tako dobijemo dijelove kotla gotove.................



Prva dva mala dijela kotla, uvuce se onaj manji u drugi veci i zalota se................pazite da je sve u linji...........i da su otvori za dimnjak i parni dom isto u luniji.................



Kad je to zavrseno treba spojiti pecnicu sa kotlom. Da to bude sve isto u liniji,mozete si napraviti kalup po kojem se moze to srediti..............lotanje se vrsi sa unutarnje strane, tako da nam je vanjska cista i ravna..............



Evo kako to izgleda kad se zavrsi taj dio................



Velimir
 

crhav

Aktivan član
Vracamo se opet na podvozje modela. Danas treba montirati papucice od kocnickog sistema.
Sa plocica treba skinuti sve potrebne dijelove. Osim toga treba nam i zica od mesinga debljine 0.7mm!



Obradjene komade od papucica prvo odvojite i vidite koje idu desno a koje lijevo. Osim toga koji je gornji dio i gdje treba zalemiti zicu. Tocnu poziciju papucica mozete vidijeti na nacrtu od lokomotive.



Kada su papucice ucvrscene na zicu, uvedite zicu u otvore (dia.0.7mm - vidi se na sasiji trokutic..). Isto tako uzmite tri drzaca papucica na donjem dijelu kocnickog sistema.



Uvucite drzace unutar stranica podvozija. Kad to napravite na sve tri, onda treba pozicionirati papucice i na drugu stranu. Sve to treba biti u liniji i onda se moze zalemiti.



Tako smo napravili kocnicki sistem.

Velimir
 

crhav

Aktivan član
Neki dan sam radio na kotlu medjutim ga nisam zavrsio. Da se komletira treba zatvoriti dio u kabini. Kako to uraditi, gledajte slike....................



Plocicu od kotla fiksirati sa iglama na drvenu podlogu............zatim namjestiti kotao, treba gledati da je vertikalan i da se rubovi dobro pokrivaju...........



Zatim lemiti...............



Evo kad je sve zvrseno kako kotao izgleda...................



Tu je uvucen u kabinu koja je prije bila zalemljena na basu......................

Velimir
 

crhav

Aktivan član
Dosao je paketic iz UK, sa motoricem i zupcanicima!



Evo ga otvorenog. To je motoric Mashima MH1624 i zupcanici (gear box) dvostruki sa prenosom od 1:50 od Comet Models. Sav taj "cikus" kosta oko 43 UK pound ili oko 400Kn.



Pocinjemo sa zupcanicima, prvo izrezemo sve dijelove sa plocice...........



Iz plocice se napravi neka vrsta kutije u koju dodju zupcanici. Na tu plocicu moramo ucvrstiti lezajeve. Na plocici su vec napravljeni otvori, madjutim diametar je manji te lezajevi ne mogu unutra....
zato sam upotrebio masinu da ih prosirim............



Velimir
 

crhav

Aktivan član
Sada je plocica sa lezajevima namjestena. Pazite da siriji dio lezaja bude sa unutarnje strane kad se kutija zatvori.



Sve lezajeve dobro zalemite..............



Ovako bi trebala izgledati kutija na nacrtu...........



Na prilozenoj slici se vidi kako treba lezajeve montirati. Svaki motoric Mashima ima na sebi dva ili cetri vijka. Ti sluze za ucvrscivanje kutije sa zupcanicima na motor. Na kutiji postoje oznake za busenje otvora od 2 mm, to je velicina vijaka sto dodju sa motorom. Pazite da busite prvo sa dia. 0,8mm, pa onda 1mm, pa opet 1,5mm i onda 2mm. To radi toga da vam se ne pomakne centar. Dobar rad motora i zupcanika ovisi o tim otvorima i vijcima.



Konacno sklopljena kutija. Unutra sam u lezajeve ubacio osovine tako kada pocnem lemiti da je sve u liniji a da se osovine okrecu...posto se radi o osovinama 1/8" to je negdje oko 3,17mm, iste takve cete imati ako uzmete od Markits-a kotace..



Na kraju treba sve probati dali radi. Podmazite dobro sve zupcanike i ako sve ide u redu pustite da radi neko vrijeme, jedno 15-ak minuta.

Velimir
 

crhav

Aktivan član
Tu jos jedan pogled na motoric sa zupcanicima.......



Isto tako podvozije sa drugom pozicijom motora koji pokrece zadnje kotace. Tu se ima mogucnost montirati i zamasnjak................



Kako napraviti reservoare sa vodom..............prvo savinuti limove i dobiti formu...........poslje toga dolazi ljemljenje..............ali prvo napravite od drvenih letvica formu u kojoj cete moci lemiti.
Posao nije jednostavan..........zato treba puno strpljenja..................



Kad zavrsite posao rezervoari bi trebali ovak izgledati..............



Velimir
 

1borna

Veteran foruma
To su pravi zubčanici, metalni i sitnog zuba!
Mislim da bi za vožnju svakako bilo bolje imati zamašnjak (što veći).
 

crhav

Aktivan član
Mislim da bi za vožnju svakako bilo bolje imati zamašnjak (što veći).

Isti proizvodjac isporucuje zamasnjake tocne prema velicini motora. Ako imas veci motoric (govorim o Mashimi...) onda dodje i veci zamasnjak...........

Velimir
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Zanimljiv izbor motora i reduktora :) Meni lijepo radi na mojoj JŽ 62-121 ali ja sam tada uzeo jaš zamašnjak tako da motor i zamašnjak stoje u kotlu.
G. Crha, koje kotaće ste nabavili? Ako dobro vidim kod tih treba na ruke napraviti "kvartiranje" (quartering)?
 

crhav

Aktivan član
G. Crha, koje kotaće ste nabavili? Ako dobro vidim kod tih treba na ruke napraviti "kvartiranje" (quartering)?

To sto vidis su privremeni kotaci. Uzet cu kotace od Markits-a, za sada, za mene, su najbolji kotaci sto mogu upotrijebiti i montirati na moje modele.

Nastavljam sa mojom montazom modela.

Evo tu sam nasao prvi problem montaze reservoara za vodu na nosecu plocu. U stvari reservoari bi trebali imati male jezike koji poslje udju u nosecu plocu. To je greska vec u projektu kad sam radio na ACad-u. Sada treba naci soluciju. Evo rijesenje............eureka............



Izbusio sam otvore od 0,7mm, i u liniji od ruba ploce oko 1mm. U te otvore zalemio sam zicu od 0,7mm, tako ce reservoari biti prislonjeni na te zice............



Poslje toga drugo je pjesma, ucvrstiti/zalemiti reservoare............



Evo pobled sa prednje strane. Rub od nosne ploce se vidi............



Velimir
 

crhav

Aktivan član
Sada polako idemo prema zavrsavanju podvozija. Treba zavrsiti cilindere na koje treba ucvrstiti dijelove sto se vide na slici.............



Uzmemo zicu moze bakar ili mjed od 0,5 - 0,7mm. Na nju naslazemo/zalemimo tri okrugle plocice sto smo vidli prije. Prva najveca sa imitacijom vijaka, poslje na nju srednja i na kraju najmanja. Sve to mozemo metnuti na malu busilicu i obraditi u stozac.................



Taj vrh razvodnika pare zaljepite sa ljepilom za metale na cilindere. Ljepila mogu biti epoxidicna ili cyanoacrilicna. Evo zavrsene jedne strane....sad to treba fino obrusiti/ocistiti sa metalnom cetkicom!!



Tu imamo prednje podvozije kompletirano i spremno za farbanje............



Velimir
 

milošjocif

Član foruma
Velimire,samo jedna korekcija.Pre neki dan sam izmerio točkove na 17-006.Prednji i zadnji su jednaki,i to 920mm cirka,sad kad su istrošeni.Novi bi bili 950mm.Inače pratim pažljivo temu,jer se i sam spremam za izradnju 17-ice.
LP Miloš
 

crhav

Aktivan član
Prednji i zadnji su jednaki,i to 920mm cirka,sad kad su istrošeni.Novi bi bili 950mm.

Da, zato sam i narucio kod Markits-a UK, kotace sa promjerom od 10,5mm!

Pozdrav

Velimir
 

crhav

Aktivan član
Dosao je "paketic" sa kotacima i osovinama od Markits-a. I cijena nije bas ugodna oko 69.88 UK Pound ili Euro 85,00.-.......................



Tu se vide pogonski kotaci i osovine. Promjer je 18mm i 15 spica, nije bas kao originale ali ce proci.... Ovi na desni kraj su izolirani, izolacija je na kruni kotaca. Ovi lijevo su "plain", tako ih zovu u UK, ne izolirani. Sa lijeve strane vidi se specijalni kljuc za matice sto se nalaze na osovinama.
Kao sto vidite kotaci u sredini imaju cetverouglasti otvor, to je da kad montirate kotace na osovine da ima mogucnosti da se pozicioniraju za 90° kao kod pravih lokomotiva. Kotaci se blokiraju sa okruglim maticama i ucvrste sa kljucem sto sam prije pisao.



Evo kako ucvrstiti prednji kotac. Posto na mjestu gdje dodje vijak za fiksiranje podvozija, nalazi se poluga od kocnica.



Kako to rijesiti, evo odrezati polugu.............uvijerite se da onaj dio sto ostane je zalemljen na stranice podvozija...........



Velimir
 

crhav

Aktivan član
I tako smo rijesili pitanje prednjeg kotaca..............



Sada cemo malo raditi na sklopu bazne ploce i podvozija...........prvo zalemiti na baznu plocu zadnji dio ili "gredu"...............



Kada je to napravljeno treba poceti/uklopiti podvozije na baznu plocu.....................



Tako bi to trebalo izgledati kad je sklopljeno................



Velimir
 

crhav

Aktivan član
Zavrsni radovi na podvozju. Treba napraviti nosace za razvodnike na svakom cilinderu. Kao na slici saviti dio i zalemiti ga.



Nosac zalemiti/zalepiti na imitaciju prirubnice i to fiksirati na razvodnickom dijelu cilindra.........



Jos jedna slika da se bolje vidi.............sa drugog kraja..........



Evo prakticki podvozje je gotovo, spremno za farbanje..............cak su i lampe montirane.............



Velimir
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh