JŽ 17 - SHS / MAV 342

crhav

Aktivan član
Evo racuna....kupio sam kod Modellbahn Lippe, oni cak naprave i snizene cijene! Osim toga i postarina je (malo...) oko Euro 6,90.- preko UPS-a.
Modellbahnlippe_zpsvivzseqk.jpg
Jedino sto sam zaboravio to je zracni komressor Weinert 8400!

Velimir
 

crhav

Aktivan član
Jucer smo govorili o raznim detaljima koje treba prirediti ili zavrsiti ako se zeli model kompletirati................siguronosni ventili................kutija sa cijevima pare, cijevi ce biti montirane poslje.............i poklopac kotla...........



Pogled sa prednje strane sa poklopcem kotla. Jos na to treba zalemiti ili zalijepiti vanjski poklopac............



Velimir
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Izvinjavam se Velimire kaj nisam već prije napisao :) Zaista, zanimaju me dijelovi od Weinerta iako budemo za našu seriju lokomotiva domove i dimnjak tokarili. Inaće za kotače, motor i reduktor već smo razgovarali tako da to mi je potpuno jasno.
Hvala za spisak dijelova!
 

crhav

Aktivan član
Montaza kliznih nosaca na podvozije je jedan od dosta kompliciranih radova. Pocinjemo sa doljim pa onda gornjim. Na strani cilindera klizne poluge se jednostavno zalijepe a na suprotnoj strani se zaleme...........zasto je podvozije okrenuto (?) zato jer sam ucvrscivao gornju kliznu polugu...........



Isto to treba napraviti i na drugoj strani....................



Kad su zavrsene obije strane sada treba ubaciti i isprobati i krizne glave koje smo prije priredili........................



Isto to i sa druge strane.............krizne glave moraju bez otpora kliziti po polugama...................



Velimir
 

crhav

Aktivan član
Sada cemo spojiti kriznu glavu sa pogonskom polugom, evo kako izgleda...............



Krizna glava i pogonska poluga spojeni su sa vijkom od 1mm promjera...............visak vijka treba skratiti..........ako nemate vijak moze se upotrijebiti i bakrena zica promjera 1mm, te ju na krajevima lagano rastuci......ne zaboravite probati okretati kotace i vidijeti da nigdje ne zapinje.................
Kad smo vec tu, ako imate namjeru metati na prednjoj strani cilindra zastitnu cijev ili "kolbenschutzrohr", morate skratiti klipnu osovinu bar za par "mm" unutar cilindera!!



Dosli smo i do najtezeg i kompliciranog posla. Radi se o poluzja sto pokrece lokomotivu, regulira brzinu i odredjuje pravac voznje.............
Prvo prirediti sve dijelova a zatim ih treba spojiti sa zakovicama. Zakovice su sve kupljene gdje i drugi materijal za modelizmo, njihov promjer je 0.8mm. Isto tako i poluge sto moraju biti spojene imaju isti otvor. Za svaku sigurnost dobro je imati svrdlo od istog promjera te proci sve otvore na polugama.................

Odvojite poluzije na desnu i lijevu stranu..........!!!!



Zakivanje zakovica radite na malom metalnom podlosku. Za to je dovoljan i mali cekic................kao na slici..................



Velimir
 

crhav

Aktivan član
Evo prvi dio spojenih...................



Tu su dva kompleta desni i lijevi, krizna glava sa pogonskom polugom i regulazioni dio.................



Sastavljanje i montaza tih dijelova na model je dosta delikatna, prvo nadjite dan kad niste nervozni zatim radite to gdje nitko nezna gdje ste........
Uvucite zicu od 0.7mm u nosace sto smo prije montirali, zalemite zicu na desni (gledano u pravcu voznje) nosac!! Kad ste zalemili zicu na nosac, odsijecite visak zice tako da nam ostane samo 3-4mm, i to isto na desnoj strani.



Montaza; uvucite klip sa polugom u cilinder, poluge regulacije podignite gore kao na slici. Zatim uzmite polugu sa regulatorom i njega navucite na zicu sto smo prije zalemili, a poslje toga i polugu koja je ovijesena na klipu............



Velimir
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Vijenci su negdje usput izgubili crnu boju, šteta, u crnom su izgledali bolje - realnije.

17147_zpsd1vv4ipk.jpg

IMG.jpg

I zakovice na kotlu su mi malo prevelike (ne, neću ih brojati, samo odmah padne u oko njihova veličina), inače je model stvarno super.
 
Last edited:

crhav

Aktivan član
I zakovice na kotlu su mi malo prevelike (ne, neću ih brojati, samo odmah padne u oko njihova veličina), inače je model stvarno super.

Neznam dali imas iskustva sa jektovanjem, ali u ovakvim situacijama gdje je debljina lima 0,7mm, tesko je naci tocan promjer imitacije zakovica da ti ga kemisko djelovanje (jektovanje..) neizbrise sa lima komplet. Da se to ne dogodi onda se zakovice naprave/narisu malo vece i sto se moze tu, nisu vijerne originalu.
Kod tanjih limova to se moze bolje izvesti, recimo kao na tankovima vode.....gdje je lim debeo 0,4mm.............

Sto se tice boje na vjencima kotaca a posto ja radim slovensku SZ17006 onda mislim nema problema..................

Velimir
 

crhav

Aktivan član
Pogled sa gornje strane................(detaljni nacrti i objasnjenja kako montirati, biti ce prilozeni u set-u)..............



Ovdje dole priredjuje se za lemljenje gornjih poluga..................prvo sa jedne a onda sa druge strane.........



Nakon lemljenja kontrolnih poluga, preostaje jos samo poluga fiksirana na kotac..............



I eto zavrsen posao......................



Velimir
 

crhav

Aktivan član
Na kraju sve to sto smo do sada uradili treba i kako se kaze, funkcionirati.................zato ako je sve bilo ispravno i korektno montirano, evo resultata...............



Tu koja slicica jos ne zavrsenog modela....................



Poslje toga montaza prelazi na gornji dio stroja................

Velimir
 

crhav

Aktivan član
Evo doslo je i proljece a za koji dan je i Uskrs, sa tim zavrsavaju svi zimski radovi u radionici!!

Medjutim, htio bi vam jos prikazati neke montazne sitnice te skoro gotov model. Gotov model je velika rijec, jer kao sto se vidi sa slika jos ima dosta posla da se ga zavrsi i ofarba.
Kako napraviti poklopac na kotlu. Uzmete dascicu od mekog drva i vijak kao na slici. Velicina vijka neka bude blizu velicine poklopca. Uzmite vijak i okruglu stranu metnite na dascicu i udarite par puta cekicem po vijku dok se u drvetu napravi udubina od 3-5mm!
Uzmite poklopac, sad je ravni lim, polozite ga na udubljenje u drvetu i vijkom polko pocnite ici po poklopcu dok se ne formira polutka............



Kad ste zavrsili polkopac bi trebao ovako izgledati..............



Tu se vidi vec gotov prociscac vode sa dva ventila.............isti je napravljen od cijevi promjera 7mm.......................



Model sa svim gornjim domovima kompletiran, sada treba poloziti sve cijevi i motke sto se nalaze na kotlu............



Velimir
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
:palac_gore:. Nemoj farbati uzimam takvu kakva jest. Ili recimo stavi je u printer pa napravi nekoliko kopija.
pozz
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Velimir, ako praviš lokomotivu 17-006 onda trebaš napraviti još kutije "od drveta" koje su na kraju lokomotive ispod zalihe ugljena. Originalna MAV 324 je tamo prazna ali ne i 17-006 ili 17-086. Ako trebaš fotke tog dijela, slobodno reci!
 

crhav

Aktivan član
Gorane, posto model jos nije zavrsen, montirat cu i te kutije! Osim toga treba metnuti i stepenice i sve cijevi sto dodju ispod kabine.

Nemoj farbati uzimam takvu kakva jest. Ili recimo stavi je u printer pa napravi nekoliko kopija.
pozz

Da mogu ja bi to isto napravio, prvo za sebe.................

Velimir
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Gorane, posto model jos nije zavrsen, montirat cu i te kutije! Osim toga treba metnuti i stepenice i sve cijevi sto dodju ispod kabine.
Velimir
Okej onda :) Jedna malena primjedba. Vidim da još nema stepenica na spremnicima vode kaj je šteta jer je gornji dio već zalemljen sa tlom. Ja bih preporućio lemljenje stepenica na njima prije lemljenja sa tlom jer će sad biti malo teže zalemiti sa unutrašnje strane.

Pogledao sam slike od početka pa kako vidim moglo bi se staviti reduktor na treču osovinu i motor u kotao (kontra smjer trenutačne postavitve)? Pitam jer izgleda jako neugodno da se 1 i 3 osovina mogu micati u smjeri osovine a 2 ne. Sa time se smanji mogući radijus tračnica na kojima može lokomotiva voziti. U plus tome da se blokira pomak prve osovine ide i to da su tamo još poluge pokraj valjeva i jako nezgodno je da udaraju poluge sa kotaćem u vodila križnika.

Još zabavnije bi bilo staviti reduktor na prvu osovinu, onda bi bio motor iznad srednje osovine i ako bi se radilo brotanku (JŽ 17-086 npr.) onda bi mogao biti zamajac za mm veći. A rasporedba težine po osovini još bolja, ima mjesta za DCC dekoder u peći... :)
 

crhav

Aktivan član
Na prijasnjim slikama sam pokazao razne kombinacije za poziciju motora! Motor sa reduktorom se moze montirati na sve tri osovine..........

Sto se tice zadnjeg malog kotaca, napravio sam mogucnost da se izreze sasija i onda kotac moze ici lijevo-desno kao i prednji............



Na slici se vide stranice sasije i okrugle linije po kojima se isijece lim.......osim toga predvidjena su dva nosaca za podvozija kao na slici dole...........



Velimir
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh