JŽ 23-0xx parnjača na bazi Piko modela

Thommo

 
Osoblje foruma
Već par godina imam Piko model pruske parnjače G7.1, kasnije DB 55. To je teretna lokomotiva s 4 pogonske osovine (os. raspored D), bez vodećih i pratećih trčećih osovina - znači, sva je težina lokomotive na pogonskim kotačima, ali je imala nisku dopuštenu max. brzinu od 45 km/h, baš zbog nedostatka vodeće osovine.

To je ta lokomotiva:

cfr_4415.jpg

Izvor: http://www.lokomotive.de/lokomotivgesch ... /d_cfr.htm

800px-55_669_1.jpg


Nekim putevima sudbine, nekoliko je komada završilo i u vlasništvu JŽ-a, kao serija 23. Ja sam vidio samo dvije fotografije, lokomotive pod brojevima 004 i 038. Evo fotografija tih lokomotiva:

jz23-004.jpg


jz23-038.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Piko je pred nekoliko godina izbacio model u DB bojanju, kao i u bojanju ostalih europskih željeznica na kojima je ovaj tip lokomotive vozio.

OBB model je potpuno crn, bez gomile crvenih dijelova koja karakterizira DB lokomotive:

57553_Rh655.jpg


Na austrijskim prugama lokomotiva je imala oznaku serije 655. Natpisi su tampon tisak, nema odlivenih oznaka.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Već davno sam u planu imao pretvaranje OBB modela u JŽ. Stvar se ubrzala kad sam u razgovoru s našim guruom za JŽ parnjače, g. Velimirom, dogovorio izradu jetkanih oznaka za JŽ 23-004.

Kako su slike JŽ modela crno bijele i dosta nekvalitetne, pretpostavio sam da je u skladu s JŽ praksom za teretne lokomotive prevladavajuća boja bila crna. Zato sam izabrao OBB bojanje za preradu, a priupitao sam lokalne paroljupce (Stanley, Pfaff) što misle o boji pločica sa JŽ oznakama i oznakama serije. Stanley je naginjao na crvenu, a i ja - pa su pločice obojane u crveno.

Farben-maister (iliti pitur) je bio Damir. Pločice smo prešpricali jarko crvenim sprejom. Nakon sušenja, finom turpijom sam ih doveo do pravokutnog oblika, a još finijim brus-papirom skinuo sam nanos crvene boje, da se istaknu oznake i rubovi pločica. Prvi put mi je da radim s tim jetkanim dijelićima, pa nije baš sve ispalo savršeno... :andjel: :zvizdi: ... ali u živo bolje izgleda nego na fotkama. :D

Rezultat:

IMG_5744.jpg


IMG_5737.jpg


IMG_5743.jpg


IMG_5753.jpg


U društvu s Velimirovom JŽ 62 - ona ima crne pločice!

IMG_5760.jpg


U planu imam još nekoliko poboljšanja:
- dodavanje spremnika pijeska iza dimnjaka i cijevi koje vode na kotače
- dodavanje figurica strojovođe i ložača (je li JŽ vozno osoblje imalo crne uniforme?)
- poboljšanje zalihe ugljena, stavio bi pravi mrvljeni ugljen + red dasaka da "povećam" kapacitet tendera
- postarivanje (weathering) bi još bolje stopio oznake i povećao realitet modela

Ali o tom kad dođe vrijeme... Do onda, zahvala Pfaffu, Stanleyu i Damiru, a pogotovo Velimiru Crhi na pomoći u izradi modela JŽ 23-ke. :palac_gore:
 

sini

Bivši član foruma
Pozdrav,

Thommo dobro si obavijo svoj posao :palac_gore:
Al nemoj da zaboraviš je završit jar na kraju ja stvarno
lepa lokomotiva,to sem pokušao i ja i evo rezultata.

Prvo bez bojanja i svi dodatni delovi:
pic1221.jpg

sa druge strane
pic1223.jpg

otraga
pic1225.jpg

ispred
pic1226.jpg

I gotova sa jedne strane
pic3821.jpg

sa druge
pic3822.jpg

I ovak
pic3823.jpg

i otraga
pic3825.jpg


i to je to što sam ja napravio

LP Sini
 

Damir

 
Osoblje foruma
Thommo! Mislim da ćeš još morati pobrusiti dekale da dođu slova i brojke do izražaja :D
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Koje decale, Mr. Damirić? >:D: Na mojoj loksi nema nikakvih decala, to želim izbjeći pod svaku cijenu jer na crnoj pozadini jako upadaju u oči. Zato sam išao na Velimirove odljevke tj. jetkane oznake. Što se brušenja tiče, tako je kako je, ne može ih ni on izrezbariti kao na pravoj lokomotivi. Mislim da su mu vrlo dobro uspjeli, ipak su to pločice 3mm x 1,5mm ili čak i manje.

Sini, hvala na pomoći!
 

Damir

 
Osoblje foruma
Thommo kaže:
Zato sam išao na Velimirove odljevke tj. jetkane oznake.

Pa na te oznake sam i mislio!
Samo još jednom lagano prođi po njima finim šmirglom da postane izraženija boja mjedi na slovima i brojevima.
 

crhav

Aktivan član
Thommo da dobijes pravu 23-icu mislim da ti od Sini-a model moze dati ideju. Modifikacije na kotlu i tenderu su isto vazni! Uglavnom decki samo naprijed, perfektno ste izradili modele.
Prilazem sliku od moje 23038. Jasno jos nije zavrsena, trebaju malo postariti (wheathering) i metnuti plocice i dodati daske na tender.
Velimir



Uploaded with ImageShack.us

Na zeljeznice.net imate detaljan slikovit opis radova!
 

Thommo

 
Osoblje foruma
E, ekipa, hvala svima na komentrima i idejama. Pogotovo tebi, Sini, tvoja je prerada već na razini "super-detaljiranja" - kapa dolje! :aplauz:

Ja bih svakako želio dodati daske na tender i tu pjeskaru na kotao.

Sini, kojom si metodom radio oznake na kabini i tenderu? Tisak ili decali?
 

sini

Bivši član foruma
Pozdrav,

Thommo ovo su dekali,sa posebnom tehnikom koju ja
upotrebljavam, je to da se ne vidu da so dekali.
I to zbog toga jer ako radiš sa tampo tiskom je
dobro da imaš barem 15 lokomotiva za otisak,
a zbog jedne se ne isplati raditi matricu za tampo
tisk,zato je ova varianta jeftinija i isto dobra.

LP Sini
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Dajem prilog proučavanju JŽ 23, primjerkom s razglednice A. Lufta.
Zanimalo bi me kako se objašnjavaju dva primjerka te serije pod oznakom HDŽ u II svjetskom ratu. Da li su one bile i prije 1941. u pod direkcijom Zgb ili sticajem ratnih okolnosti?
JŽ 23-014 Ljubljanaa.jpg
 

totimato

Novi član
sini kaže:
Pozdrav,

Thommo ovo su dekali,sa posebnom tehnikom koju ja
upotrebljavam, je to da se ne vidu da so dekali.
I to zbog toga jer ako radiš sa tampo tiskom je
dobro da imaš barem 15 lokomotiva za otisak,
a zbog jedne se ne isplati raditi matricu za tampo
tisk,zato je ova varianta jeftinija i isto dobra.

LP Sini


Zdravo!

Sini, kakva je ta posebna tehnika? Šta uradiš sa dekalima, reci molim.

Ljep dan!
Mato
 

crhav

Aktivan član
Thommo, pa sta nisi na kupanju! Danas je prekrasan dan!
Da, model je PIKO!
Pozdrav
Velimir
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh