JŽ 26 u 3d printu

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Šta je ova crvena boja? Neki prajmer?
.
Da to probavam ...fino se to osmirgla i popuni sitne neravnine...to je za prototip
Iako je prototip sredi cu ga da lici na nesto.Kad sve legne i kabina koju upravo radim .onda ide farbanje za probu.


Slusam kolegu Kamenog za odabir crne boje i kasnije finis lak.......

za finalnu umesto ovoga prajmera ide GUNZE prajmer...

Čekam majstor Shucu da dodje u vizitu i bez njega ne radim nista sto se tice finisa.....

Imam jednu super ideju za neke detalje kao sto su srafovi .....ali otom potom
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Da u poslu sam ali nastavak uskoro...Stigli su lageri iz kine, to je novo :ples2:

Radi se na kabini......imam jednu opciju da ugradim gotovu DR38 koju nam je dao kolega da je raskopusamo.:respect:Ona bi trazila odredjene prepravke na krovu i na prednjem delu i jod koje sitnice.Ali necu to da radim jer hocu da imam kompletan proizvod koji mogu da stancam i da prodajem na buvljaku:cool_2::hihihi:

Sa mojim nadredjenim majstor Shucom,sam na kontaktu i treba da se nadjemo resimo neke stvari....

Uklucili smo i kolegu Cibu za ecovanje polugica.

P1640087.jpg

Neke stvari moram da promenim na oplatama.....ticu se nitni

Pozdrav sa terena i nastavak uskoro....:pivo:
 

crhav

Aktivan član
Pa taj tvoj model izgleda fantasticno!!!!

Ne vidi se dobro ali izgleda kao da ti je krov na kuhinji/kabini ravan. Trebao biti okrugao..............

Sa naprijed

Velimir
 

SHUCA

Poznati forumaš
Pa taj tvoj model izgleda fantasticno!!!!

Ne vidi se dobro ali izgleda kao da ti je krov na kuhinji/kabini ravan. Trebao biti okrugao..............

Sa naprijed

Velimir

Taj deo krova i JESTE predmet dogovora...Ideja je da pokusamo samo krov zameniti
jer je tipski to ista kabina...
Jos ce biti diskusije o tome.. Cim se Aco iz orbite vrati,,,,
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Pa taj tvoj model izgleda fantasticno!!!!

Ne vidi se dobro ali izgleda kao da ti je krov na kuhinji/kabini ravan. Trebao biti okrugao..............

Sa naprijed

Velimir
Hvala Velimire:respect:

Kao sto je Shuca napisao da se u ovoj varijanti krov mora stesati i napraviti nova kruzna oplata. Na kabini oni mali prozori gore napred,svetlarnik kako se vec zovu,isto treba napraviti nove,jer se bitno razlikuju.

No! Ipak idem na to da se napravi kompletna u printeru....

Malo je zeznuto tu gde se kabina krivi na samom bocnom prozoru ali to se resi sve....

Vetrobranska stakla su indenticna.
 

Martin

Poznati forumaš
Naprijed, Aco. Takve stvari se pitaju!
Usput, koliko takva sprava i skalamerija zapravo košta? Ja se ne bih bavio izradom modela, ali, zanimaju me neki dijelovi na građevinama, tipa, prozori i vrata, odzračnici na željezničkim objektima, i sl....
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Naprijed, Aco. Takve stvari se pitaju!
Usput, koliko takva sprava i skalamerija zapravo košta? Ja se ne bih bavio izradom modela, ali, zanimaju me neki dijelovi na građevinama, tipa, prozori i vrata, odzračnici na željezničkim objektima, i sl....
Imas raznih cena na netu i raznih kvaliteta......ja bih bez razmisljanja uzeo Češku Prusu i3

Ako je mozes naci za ove novce nekako,to bi bilo super.......
http://shop.prusa3d.com/en/3d-printers/59-original-prusa-i3-mk2-kit.html


Ovo je kit verzija i moras je sam sklopiti.....
Ja sam se odlucio za slican aparat koji nudi nas gradski trgovac. Garancija mi je bitna a i kvalitet je odlican

https://3dmarket.rs/shop/3d-stampaci/wanhao-duplicator-i3-plus/

Sve ti je to jako slicno i vecina se koristi na isti nacin i na istim su platformama prusa i3........razlika je u kvaliteti ugradnih delova.....

Na primer moj drugar je kupio Kineza sa aliexpressa za 350 eur i grejna ploca mu nije bila dobra...odlepljuju se delovi dok stampa????

Morao je da kupi sasvim drugu plocu koja opet nije bila savrsena.....i jos je menjao extruder i neke stvari jos i na kraju ga je platio kao original prusu,a nikako da ga utrimuje kako treba....

Moja masina nema tih problema sa grejnom plocom,trimovanjem i stampa jako precizno,za ovaj tip printera.......
Svi oni imaju vise problem sa teflonskim crevima,te se savetuje kupovina MICRO SWISS dodatka
Samo sam to ulozio dodatno...... kupio cevcicu i celicnu diznu .......Ne treba i nosas u vecini slucajeva!
Nisam morao tog Swicarca da uzmem,ali je sada rad mnogo sigurniji .

Imas to na aliexpressu za 10$ ali ne znam jel je pravi kvalitet?
Zna da se desi neki put da se zapuši teflonsko crevo ......ne tokom stampe sto je sreca ,vec kad se ohladi filament......

onda mora da se skida dizna i izvlaci crevo....drndanje u prevodu
Da ne sirim pricu sad oko tehnickih detalja ,ako planiras da ovako nesto kupis ,mogu ti dati savet vrlo rado,ako vec nisam


Sto se tice printanja objekata i sam sam u toj prici.Bice posla oko toga.....tu je bitno da znas da isprojektujes objekat u nekom od 3d programa koji imaju STL extenziju.
Imas dosta toga free na netu ili da se plati ,ali to nije pravac kojim treba ići sa ovim tipom printera u vecini slucajeva!!!

Pogodnosti i mogucnosti postaju gotovo neogranicene ako se savlada projektovanje.Pogotovo je zgodno sto se mogu napraviti objekti koji ne postoje u prodaji........Nase Zeleznicke stanice,objekti,signali .....sve se to moze sasvim solidno i odlicno printati.

Najbolji rezultati se dobiju kada se delovi ,ali bukvalno delovi crtaju posebno i to se kasnije spoji u celinu.

Samo treba videti kako to rade poznate marke faller i ostali i nece biti problema.

Modeli koji su iz jednog komada ,ovde ne piju vodu! Sem izuzetaka....
 
Last edited:

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Imas raznih cena na netu i raznih kvaliteta......ja bih bez razmisljanja uzeo Češku Prusu i3

Ako je mozes naci za ove novce nekako,to bi bilo super.......
http://shop.prusa3d.com/en/3d-printers/59-original-prusa-i3-mk2-kit.html


Ovo je kit verzija i moras je sam sklopiti.....
Ja sam se odlucio za slican aparat koji nudi nas gradski trgovac. Garancija mi je bitna a i kvalitet je odlican

https://3dmarket.rs/shop/3d-stampaci/wanhao-duplicator-i3-plus/

Sve ti je to jako slicno i vecina se koristi na isti nacin i na istim su platformama prusa i3........razlika je u kvaliteti ugradnih delova.....

Na primer moj drugar je kupio Kineza sa aliexpressa za 350 eur i grejna ploca mu nije bila dobra...odlepljuju se delovi dok stampa????

Morao je da kupi sasvim drugu plocu koja opet nije bila savrsena.....i jos je menjao extruder i neke stvari jos i na kraju ga je platio kao original prusu,a nikako da ga utrimuje kako treba....

Moja masina nema tih problema sa grejnom plocom,trimovanjem i stampa jako precizno,za ovaj tip printera.......
Svi oni imaju vise problem sa teflonskim crevima,te se savetuje kupovina MICRO SWISS dodatka
Samo sam to ulozio dodatno...... kupio cevcicu i celicnu diznu .......Ne treba i nosas u vecini slucajeva!
Nisam morao tog Swicarca da uzmem,ali je sada rad mnogo sigurniji .

Imas to na aliexpressu za 10$ ali ne znam jel je pravi kvalitet?
Zna da se desi neki put da se zapuši teflonsko crevo ......ne tokom stampe sto je sreca ,vec kad se ohladi filament......

onda mora da se skida dizna i izvlaci crevo....drndanje u prevodu
Da ne sirim pricu sad oko tehnickih detalja ,ako planiras da ovako nesto kupis ,mogu ti dati savet vrlo rado,ako vec nisam


Sto se tice printanja objekata i sam sam u toj prici.Bice posla oko toga.....tu je bitno da znas da isprojektujes objekat u nekom od 3d programa koji imaju STL extenziju.
Imas dosta toga free na netu ili da se plati ,ali to nije pravac kojim treba ići sa ovim tipom printera u vecini slucajeva!!!

Pogodnosti i mogucnosti postaju gotovo neogranicene ako se savlada projektovanje.Pogotovo je zgodno sto se mogu napraviti objekti koji ne postoje u prodaji........Nase Zeleznicke stanice,objekti,signali .....sve se to moze sasvim solidno i odlicno printati.

Najbolji rezultati se dobiju kada se delovi ,ali bukvalno delovi crtaju posebno i to se kasnije spoji u celinu.

Samo treba videti kako to rade poznate marke faller i ostali i nece biti problema.

Modeli koji su iz jednog komada ,ovde ne piju vodu! Sem izuzetaka....
:respect:
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Aca 33, kod spajanja dijelova ja bih samo dodao da treba pripaziti na material iz kojeg su dijelovi printani i uzeti ljepak koji zaista ljepi te dijelove. U 3D print svijetu ima dosta tih materiala ali recimo Revell/Faller ljepak je pogodan samo za ABS materiale. U mojoj firmi imamo različite 3D printere firme Stratasys pa sam kod nekoliko materiala testirao ljepljenje. Ako nije išlo sa pomenutom ljepkom, onda ostaje samo cianoakrilat ili epoksi.

I još nešto da spomenem. Aca je napisao da je bolje printati modele rastavljene nego spojene. Da, zaista je to bolje naročito ako su tu detajli. Treba znati da printeri u vertikalnom pomaku (Z) mogu praviti tanje slojeve nego u X-Y ravnini. Izvor ograničenja je sama debelina filamenta odn. promjer dize.

Na kraju hvala za informaciju o tom printeru iz Češke!
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Aca 33, kod spajanja dijelova ja bih samo dodao da treba pripaziti na material iz kojeg su dijelovi printani i uzeti ljepak koji zaista ljepi te dijelove. U 3D print svijetu ima dosta tih materiala ali recimo Revell/Faller ljepak je pogodan samo za ABS materiale. U mojoj firmi imamo različite 3D printere firme Stratasys pa sam kod nekoliko materiala testirao ljepljenje. Ako nije išlo sa pomenutom ljepkom, onda ostaje samo cianoakrilat ili epoksi.

I još nešto da spomenem. Aca je napisao da je bolje printati modele rastavljene nego spojene. Da, zaista je to bolje naročito ako su tu detajli. Treba znati da printeri u vertikalnom pomaku (Z) mogu praviti tanje slojeve nego u X-Y ravnini. Izvor ograničenja je sama debelina filamenta odn. promjer dize.

Na kraju hvala za informaciju o tom printeru iz Češke!
Po meni je PLA najbolji materijal za printanje sa ovakvim printerima. Osim sto je ekoloski on je i najprecizniji.....ABS je elasticniji ali mu je sam print nekako neprecizan......nema ostre ivice...
Pojavio se jos jedan novi materijal koji je negde izmedju PLA i ABS....nisam probao...uzecu jedan kotur pa cu javiti impresije....

Citao sam da ovaj PLA krt i tako neke stvari i to je donekle istina,ako se ne podesi dobro sam program printanja......
Do skoro sam ga topio na 195 c kako je fabricki bio podesen printer i to je radilo super neke krupnije stvari.Medjutim kako sam digao tempreraturu na 205 po savetu iskusnoga mejstora sa youtube-a,printovi su mnogo bolji i elasticniji...
Povecanjem temperature dobila se tecnija plastika koja se bolje sjedini...cista logika......Moj frend printa na 216 c krila aviona i to bude jako gipko i nema pucanja na pritisak.......
ABS mi ne preporuciju ni trgovci gde sam kupio printer......


Sto se tice PLA on se kali na malo manjoj tempraturi,tu negde oko 200c ali nema tijeh problema kasnije sa vitoperenjem koje ima ABS....on se hoce pokriviti u autu recimo na 50 c

Sto se tice lepljenja PLA plastike na pocetku sam bio očajan jer Ravell Faller i cijanokrilat nije davao rezultate....Zalepi se ali se lako odlepi .....
Ma nikako da se primi na taj PLA


Onda sam pozvao firmu gde sam kupio masinu i momak mi kaze da je najbolje da uzmem LOCTITE SUPER BOND POWER FLEX u GEL-u
Screen Shot 2017-09-28 at 13.55.49.png

Jooj kada sam probao taj lepak,osmeh sa lica nisam skidao danima:hahahaha:


On je stvarno ne prejebiv za PLA......Znaci tacku samo kanem i to se zavari bukvalno...otkinuce se pored a ne na spoju.....Ja ga iz misloste zovem BRENER:hihihi:


Ali sada sam provalio jos bolji BIZON SUPER GLUE isto u GEL-u.......Sem sto je jeftiniji BIZON daje mnogo bolje i prakticnije pakovanje i samu pipetu....
Screen Shot 2017-09-28 at 13.58.32.png

Cini mi se da ga ima puno vise dok loctite,kao da je polu pun


LOCTITE bi morali da se pozabave sa tom pipom,jer ce izgubiti mušterije :spank:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh