JŽ 26 u 3d printu

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Pre nekog vremena nabavih jedan zgodan 3 d printer:
acaP1560545.JPG
... i uleteh sasvim slucajno u izradu ove lokomotive:
0. SDŽ 26.JPG

Posto sam aparaturu smestio,usledilo je upoznavanje....Svasta sam na netu mogao da skinem i da stampam ali to je sve za mene bezveze,jer sam hteo sam da nesto iskreiram i odstampam. To je za mene mnogo interesantnije.

Tako udjoh u izradu ove lokomotive....... a to je krenulo tako sto me je gosn Shuca pitao dali je moguce da se na njemu odradi podvozje za njegovu "N" lokomotivu po nacrtima nasega kolege Velimira,koje mu je on ustupio.I tako uz pricu i neku probu koju sam mu doneo na uvid,iskusni majstor je uvideo da se tu moze skockati mnogo toga.

Ipak uz moju sugestiju krecemo prvo u izradu HO modela,jer je to neuporedivo lakse za pocetak.

Naravno da bi nesto stampali na 3 d ,mora da se naprave novi nacrti u 3 d programu.
Za to sam koristio "Skechup"
Pre toga je bila akcija da se slike koje je Velimir poslao,razvuku i svedu na tacne mere koje ce sluziti za crtanje u kompu.

P1630663.JPG

Kada sam dobio na papiru sve delove u 1/87,usledilo je crtanje u programu.

Eto pa da krenemo polako.

Prvo sta sam crtao ,to jest kopirao sa nacrta je podvozje.....
Tu sam probao vise modela i dosao do konacnoh resenja......
Ovo je jedan od tih mada je poslednji neznatno editovan

2 (1).PNG
Onda sam nacrt pripremio za stampu u "cura "softveru

stamp 1.PNG
Neke stvari sam izbacio i odlucio da ih naknadno stampam.
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Usledilo je stampanje na najbrzem programu. Prvo cu da skockam jedan prototip i kad sve legne na mesto onda stampam u vecoj rezoluciji. Inace i ovo je jako precizno.

Ovo su bili prvi pokusaji ali sada sam sve krenuo iz pocetka
P1590223.JPG

Velimirovi planovi su od modela koji su pripremljeni za ecovanje pa sam neke stvari tu morao da promenim.
ali otom potom

P1590276.JPG

To su bile prve probe i neka budu tu ciso zbog neke moje arhive....

Sada sam to malo revidirao i uvideo da se to moze malo stanjiti ali da svrstoca bude dobra.
P1630652.JPG
P1630657.JPG
P1630618.JPG
 

SHUCA

Poznati forumaš
Javlja se prozvani i "krivac" sto je ACA 33 zapoceo ovaj tezak poduhvat..

Moram se prvo zahvaliti Velimiru na nesebicnoj posiljci planova za izradu JZ 26...
Moja prvobitna ideja bese da jednostavno umanjim dobijene planove HO na velicinu N, i po njima RUCNO uradim model lokomotive za sebe .
Srecom je tender na 26 skoro potpuno isti kao i na BR 38, a lokomotivski deo bi uradio rucno, uz koristenje delova sa BR 57...
Naravno da bi usledila nabavka tih delova sa e-baya..

I tako pricam ja o tome, kada mi Aca predlozi da neke delove pokusamo printati u 3-D...
Veli, dosta si turpijao svrdlao, sekao i gubio oci... Ovako je lakse.
Naravno da sam pristao, ali kolega se ogradio da je N mozda isuvise sitan za prvorodjence, i da prvo proba deo u HO, po originalnom planu...

Kao sto vidite, prve probe behu , na moje veliko iznenadjenje, kvalitetnije i preciznije no Shapeway, te je projekat krenuo..
Od tog casa, ja sam samo savetnik i pomocnik majstora od 3D printera...:aplauz:
Ja nastupam kada se bude sklapala celina...

Do tada uzivajte u majstorluku majstora digitalnog doba..:naklon:
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Hvala drugari na podrsci:pivo:

P1630656.JPG

Inace da napisem koju o metodi kojom cu da radim ovu lokomotivu i malo da pojasnim neke stvari koje sam oko 3d printa skapirao do sada.

Ovaj plan koji sam dobio od Shuce a u stvari bi se moglo reci i direktno od njegovoga tvorca ,gospodina Velimira,je taman ono kako sam i sam zamisljao da se loksa skocka u 3d.

Mnogi od vas misle kao sto sam i sam na pocetku da,se model nacrta u kompletu pa da se to odprinta ,medjutim iako je to moguce ,to nebi bilo dobro jer ovi printeri imaju svoje boljke.....Mislim na ove tipove u hobi varijantama dok profi masine od par hiljadarki to mogu da naprave manje vise dobro.....

Inace ovakvom metodom deo po deo se rade i prave lokomotive,pa je to put koji cu da idem.

Zato mi je Velimirov plan dosao kao kec na 11 :palci_gore:

Trenutno radim na kotlu i tu sam malo probao neke metode i na kraju dosao do po meni najboljeg resenja.
P1630697.JPG


Nisam hteo da izjedna stampam kotao sa sve spojkama i var prstenovima jer to i nebi dobro ispali zbog vise razloga , vec sam smislio da kotao printam samo kao osnovu koju cu kasnije prekriti.

Isprobao sam par debljina te prepkrivke i dosao da je 0.4mm idealno

Odbio sam mere za dve debljine prekrivke i dobio tacnu meru

Inace sam probao i sve odvojeno da stampam,ali ima tu sexa kasnije jer stampac iako je iskalibrisan moze za zero povuci u stranu na spojevima. To sam doktorirao kod spinera za avion :glup

Zato sam odlucio da izjedna stampam prednji i srednji kotao dok ce deo koji ulazi u kuhinju,biti zaseban.

Na seredini svih delova kotla,ima kanal 11mm u koji planiram da provucem alu cev ili sraf.

Ona ce sluziti da kotlovi budu u idealnoj ravni.
P1630683.JPG


Printao sam dve prekrivke za prednji deo kotla sa spojevima na krajevima i to zalepio.

P1630669.JPG

P1630727.JPG

Ovom metodom spojevi nitne su se fino odtampale i tu ce doci jos i par delova plocica.
Bukvalno sada mogu i da odstampam i neke oznake koje strce van i tako samo zalepim preko kotla......





.
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Javlja se prozvani i "krivac" sto je ACA 33 zapoceo ovaj tezak poduhvat..

Moram se prvo zahvaliti Velimiru na nesebicnoj posiljci planova za izradu JZ 26...
Moja prvobitna ideja bese da jednostavno umanjim dobijene planove HO na velicinu N, i po njima RUCNO uradim model lokomotive za sebe .
Srecom je tender na 26 skoro potpuno isti kao i na BR 38, a lokomotivski deo bi uradio rucno, uz koristenje delova sa BR 57...
Naravno da bi usledila nabavka tih delova sa e-baya..

I tako pricam ja o tome, kada mi Aca predlozi da neke delove pokusamo printati u 3-D...
Veli, dosta si turpijao svrdlao, sekao i gubio oci... Ovako je lakse.
Naravno da sam pristao, ali kolega se ogradio da je N mozda isuvise sitan za prvorodjence, i da prvo proba deo u HO, po originalnom planu...

Kao sto vidite, prve probe behu , na moje veliko iznenadjenje, kvalitetnije i preciznije no Shapeway, te je projekat krenuo..
Od tog casa, ja sam samo savetnik i pomocnik majstora od 3D printera...:aplauz:
Ja nastupam kada se bude sklapala celina...

Do tada uzivajte u majstorluku majstora digitalnog doba..:naklon:

Naravno da bez Velimira od ovoga nebi bilo nista.I ja se zahvaljujem puno Velimiru tom divnom čoveku i velikom maketaru.Letos smo se fino druzili i konsultovali oko gradnje. :respect:
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Inace u ovoj celoj prici cu biti ortopedija a majtor Shuca mikro hirurgija:hihihi:

Znaci sva sitna crevca i kardiovaskularni system ce Shuca da ugradi.To ce za njega da bude boza ljimunada,jer on stentove ugradjuje na "N" odavno:respect:


Evo ulepih jedan prekrivac preko prednjeg kotla i to ce biti fino kada se osmirgla i popune sa farbom ove sitne pore. vec sam to radio na drugim stvarima i ne sumnjam da ce i ovde to fino izgledati.....
P1630721.JPG


Malo prajmer sprej pa se osmirgla i to ce biti fes za konacnu boju

Ali jos smo daleko od glajcunga....ima tu da se arbajt...
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Deo kotla koji ulazi u kuhinju.
Nisam hteo da stampam nista zbog lakse obrade i farbanja. Kasnije su da dodam sve poklopce i sitne delove koje cu na laser cut masini da isecem,pa onda to zalepiti.

P1630773.JPG

P1630774.JPG

P1630778.JPG

P1630780.JPG
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Malo sam probao da osnovnom bojom popunim sitne neravnine,osmirglam i jako sam zadovoljan kako je to sada glatko. Kada dodju prstenovi na srednjem kotlu bice jos slojeva boje, smirglanja i cenim da ce to fino da izgleda kada se oboji na kraju.

P1630803.JPG
 

Vladimir S.

Član foruma
Otvaranjem ove teme otvorili ste Pandorinu kutiju [emoji48] [emoji48] [emoji48] [emoji48]
Po vašim objašnjenjima i komentarima vidim da ste zadovoljni kako radovi napreduju. Ako gotova lokomotiva prođe završnu kontrolu g. Crhe (siguran sam da ju šaljete konstruktoru na pregled) onda ste u velikom problemu. Morati će te dati otkaze i žene će vas ostaviti jer nećete moći mrdnuti od posla i narudžbi.
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Otvaranjem ove teme otvorili ste Pandorinu kutiju
emoji48.png
emoji48.png
emoji48.png
emoji48.png

Po vašim objašnjenjima i komentarima vidim da ste zadovoljni kako radovi napreduju. Ako gotova lokomotiva prođe završnu kontrolu g. Crhe (siguran sam da ju šaljete konstruktoru na pregled) onda ste u velikom problemu. Morati će te dati otkaze i žene će vas ostaviti jer nećete moći mrdnuti od posla i narudžbi.

Hahaha jako duhovito Vladimire pogotovo ovo sa zenama.Imas pravo ,evo moja supruga se vec buni i ljubomorna je na ovu 26-ticu

Naravno da loxa ide na kontrolu kod gospodina Velimira.Bez njega nebi bilo nista od ovoga projekta! Ne samo da ce ici na kontrolu kod gosn Velimira,vec ce dobiti primerak po zelji.I vise komada ako treba.
Sto se tice narudzbi i prodaje to cemo jos da vidimo,kad se loxa zavrsi i istestira na pruzi.

Licno ne razmisljam o prodaji i radim je iz cistog gušta i hobija. Ali ako gospodin Velimir i moja ekipa nema nista protiv,moze da se ide i na tu varijantu.Ispostovace se sva autorska prava i tu nema govora.

No prvo loxa da se skocka i da bude sve kako treba pa cemo sve lako posle


Znam da vecina zna da Velimir ima kit varijante u mesingu,ecovane modele ali nije zgoreg da se obaveste oni koji ne znaju!

Evo slike modela i teme


http://forum.malezeljeznice.net/index.php?threads/srpska-lokomotiva-jz-26000.10529/
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Sve je to u red sto vi gosp. Aca 33 kazete, ali bi vas molio da iz cistog gusta i hobija s vremenom i meni napravite jedan primjerak pa onda ja iz istog tog gusta i hobija vama platim. Svakakvih nas ima
Hahaha volim hobiste i njihova razmisljanja. Sve bih ja to vama poklonio iz cistoga gusta :dada: Meni je zanimacija da se igram ali sam svestan da mozda kvarim biznis drugima koji su ulozili svoje vreme i novac u razvijanje modela koje se kasnije prodaju.

Jednom su me napali i necu vise da se igram sa zivotom:dada: Ma gde to ima da se nesto u hobiju pokloni i za dzabe radi:spank: Mislio sam da HO znaci HObi ali to sasvim drugo znacenje ima...H Oderi...... Tuzan sam zbog toga ali sam i svestan da ce Roco da propadne zbog ovakvih kao sto sam ja:hahahaha:Odose mnoge familije na socijalni program. :cool_2:

No hajde da je ozivimo ovu siroticu sto se napatila tu po nasim krajevima prvo,pa tek onda da hobitiramo:dada:

Hvala kolega "81i" na podrsci:palci_gore: ;)
 
Last edited:

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Aco, Roco će da propadne (ako propadne) zbog samog sebe a ne zbog tebe.
Zato batali Roco-ta i hajmo dalje sa 26-com i načinom njene izgradnje tj printanja. :respect:
.
Pa kako nece da propadne,kada bi svako imao printer kao ja i stampao modele,to bi bila cista logika moj prijatelju:hihihi:

Ide posao i gura polako uskoro slike :palci_gore:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh