JŽ 28

milošjocif

Član foruma
Po uspješni izradi JŽ29 jesmo ponovno zaplovili u vode mesinga.Odabrali smo JŽ28,za koju smo neke delove nabavili več ranije zbog info,da idu rezervni delovi kod KMB prema kraju.Na kratko bi obrazložio postupak,kako su radnje išle redom.Najprije su se skupljale fotografije i nacrti,da je mogao svaki izabrati svoj broj.Inače te serije su uglavnom vozile na zapadu Slo i u Istri,Jesenice-Sežana i Divača-Pula.Odabrani su brojevi 006,012,036,039,046 i 055.Svaka je pomalo različita.Na žalost niko nije odabrao 28 sa kockastom pjeskarom,kojih je bilo 3 ili 4 (057,065,066,067).Uglavnom,odabrali smo brojeve,za koje postoje fotografije sa obe strane.Za detalne izmere služila je 28-029 iz muzeja Ljubljana,koju je preslikao i premjerio Gorči.
Nastavak sledi.
LP Miloš01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg
 

milošjocif

Član foruma
Prvo sam po slikama i nacrtima nacrtao u acadu 2D sve bitne poglede i djelomične poglede (prereze),tako da smo dobili funkcionalni izgled.To je zatim dobio u ruke Gorči,koji je sve skupa stavio u Proe 3D sa svim mogučim detajlima,koje je bilo moguče dodati (zbog tehnologije izrade).Tu je svakako napravio ogroman dio posla,mislim da je potrošio oko 3 mjeseca.Na slikama se lepo vide svi djeliči u različitim bojama (layerima).
Nastavlja se.LP Miloš05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg
 

crhav

Aktivan član
Pa zar vec ne postoji model kod Miko Meta kita.......??
Ali i to je OK! Lijepo, samo naprijed.
Vidim da ste predvidijeli direktni puzni prenos na osovinu. Mislim ako zelite imati finiji prenos predvidite dvostepni ili trostepni sistem zupcanika. To daje modelu snagu u vuci a i realnu voznju kao prava lokomotiva.
Velimir
 
  • Like
Reactions: Mon

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Zdravo,
postoji Micrometakit ali za cijenu MM lokomotive možemo sagraditi barem 3 ili čak 4 lokomotive. Ovaj model bazira na dijelovima Klienmodellbahna:
- točkovi
- tender (može sad i Roco 03; tender mora imati pogon!)
- puž (ko ga oče...)
- križnik (ne znam kako se reće na hrvatskom)
- možda još nekoliko drugih sitnih dijelova

Ovo od KMB došlo je nekih 100 EUR po lokomotivi. Ka tome treba dodati još dijelove, koje je Miloš dao izrezati i tokariti, onda su jetkovane pločice i još koji dijelič od Weinerta. Sve skupa ne košta više od 400 EUR. Micrometakit košta...€€€€
Sve kaj sam sad napisao će Miloš još u detajle napisati, samo strpite još malo. I btw, gotovi model ste mogli vidjeti na berzi u Ljubljani pre skoro 2 sedmice.
 

milošjocif

Član foruma
Da,postoji od MicroM i od Mucha,ali prvu teško kupim a drugu je teško dobiti,pa da još prerađujem na JŽ.Pored toga smo našu koncipirali tako,da vozi i na R400mm.Idemo dalje.Od KMB su kupljeni delovi:
-komplet tender sa pogonom
-pogonske osovine
-križnik levi i desni
-kontra poluge
-lampice (samo ja,ostali če od Weinerta)
-čepovi (štifti) za učvrščivanje štangi na točkove
Od Weinerta smo uzeli:
-parnu pumpu
-nosače rukohvata duž kotla
Strugar (tokar) nam je izradio:
-kotao
-sigurnostne ventile
-dimnjak
-parni dom
-pjeskaru
U alatnoj radioni su elektroerozijom sa žicom izrezali:
-blok cilindara
-konture peči na parnom kotlu
-sve krivine na dimnjaku,pjeskari iparnom domu
Blok cilindara je osnova,napravljen u toleranciji H7,jer je osnova za frem-sve ide od njega.
U Iskri Emeco su nam izradili jedkovane pločice u debeljinama 0,16mm-0,2mm-0,4mm-0,5mm i jednu pločicutiskanog vezja za kontakte.
Još troškovi,kad smo več govorili oko toga:
-KMB 120eur
-tokar 20eur
-erozija žica 10 eur
-pločice 100eur
Sve dakle na oko 250 eur.Pogledajmo slike pa onda nastavak.09.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg
 

milošjocif

Član foruma
Svaki dijelič na pločicama ima svoju kodu.Goran je uzorno napravio uputstvo za sastavlanje,kakvog se ne bi sramio ni neki veči proizvođač.Možda bi tu Goran stavio koju stranico na ogled,inače ima 9 stranica A4 formata.Za sastavljanje sam upotrebio još razne žice od 0,4 do1,5mm i cijev fi2/fi1.Radio sam od nove godine do maja,pošto nemam puno iskustva sa lemljenjem (spajkanje,cinjenje),pa i prsti su mi malo debeli.Prvu JŽ29 mi je naime lemio još pokojni Bojan,ja sam više manje posmatrao.Prema kraju sam sve više detajla i zalijepio sekundnim ljepilom.Model je konstruisan tako,da je pogonski dio zajedno akotao sa kabinom zajedno i na kraju se sastavita.Tako je moguče obaviti usputna ispitivanja vožnje,pa i bojanje je lakše.Još bi dodao,da se otvaraju vrata za ubacivanje uglja u peč.Kod dimničnih vrata ispred su mi poustili nervi,pa sam jih završio tako,da se ne otvaraju.Evo par slika,nastavlja se.LP Miloš13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg
 

milošjocif

Član foruma
Lokomotiva je uglavnom gotova,obojena i stavljene su tablice.Fale još naljepnice (bele) 28-012 ispred i pozadi i podaci za ugalj i vodu na tenderu.Na sajmu u Ljubljani je prvo malo pozirala na stanici.Na poslednjoj slici se malo slabije vidi,ali se dobro vide zadovoljna lica autora.17.jpg 18.jpg 22.jpg 24.jpg
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Da bi Miloš imao strpljenja da sastavi vratašca za dimnicu na otvaranje, onda bi izgledalo nekako ovako (ovo je moj model JŽ 29-010 u gradnji):
JZ 29-010, 2014-05-17, Muzej SZ-Bolsjak (Goran).jpg

Ali zaista, da napraviš takva vratašca treba imati strpljenje, strpljenje i još jednom strpljenje, trebaš imati mirnu ruku, pincete i možda koju lupicu.
Model JŽ 29 je bio neki test izradnje lokomotive iz jetkovanih pločica za ovu kasniju JŽ 28. Ali još nismo zaključili sa lokomotivama, biće još, no za sad ostajemo kod 28-ice...

Ako bi se Vas ipak nekoliko našlo da bi htjeli i sami izraditi, možemo se dogovoriti. Ali prije nove serije budem morao napraviti valjeve te kotao iz lima kao to pravi g. Crha kod svojih modela. I naravno trebao bih ukloniti još nekoliko grešaka koje sam napravio.
 

crhav

Aktivan član
Gorki, fantasticno.......JZ28........
Mogu reci koji koment(?).....dimnjak mi nesto ne slici originalu a i parni dom je malo visok......
Jos nesto, trebalo bi malo obrusiti kotace na profil (NEM310..), onda bi dobili drugi izgled lokomotive.
Velimir
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
O dimnjak je i meni ružan no dom je okej. Zavisi od lokomotive do lokomotive, bile su 4 variante onih domova i pjeskara pa ... Inače ako budem uspio moja 28-006 če imati lovilac iskara iz dimnjaka pa bude dimnjak lijepši.
Evo još nekoliko odlomaka iz uputstva za gradnju ;)

JZ28_sestav1.PNG
JZ28_sestav2.PNG
JZ28_sestav3.PNG
 

Mon

 
Osoblje foruma
Svaka vam čast Miloše i Gorčhi i srećno vam sada već ozbiljno uplovljavanje u mesingane vode! :aplauz:
I nadam se da je izrada ove 28-ca samo prvi prikaz i da biti još brdo njih! :palci_gore:
 

milošjocif

Član foruma
Ima različitih dimnjaka i parnih domova.Moja 012 ima odprilike ovakve kao na slici.046 če imat sasvim drugačiji dimnjak,a 055 če imat niski parni dom,isto ko na tvojoj slici ili u muzeju Lj.Hvala na zapažanjima.
LP MilošJZ 28-012 Bohinjska Bistrica 1971.jpg JZ 28-046 (wr Neust 5700 bauj1922, Ex BBÖ 80.4917, ex DRB 57-311) Dep. Nova Gorica 19.7.1970.jpg
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
KkStB 80 bila je građena u 3 serije, 80.000, 80.600 i 80.900. Već te su imale neke razlike u domovima, razlika je u poziciji regulatora na desnoj strani kotla, poziciji sigurnosnih ventila, pjeskare... Ima dosta tih razlika. Kako je Miloš napisao, na kraju će biti nekoliko različitih brojeva pa tako budu i razlike izmedju lokomotiva. Budem dao slike tih lokomotiva kasnije gore, inaće sve slike se može dobiti ili na Drehscheibe Online ili Flickeru... a može se pogledati i na austrijsku digitalnu bibiliotekaru Die Lokomotive
 

nik

Veteran foruma
ODLIČNO! Ne komentiram puno ovu temu jer su lokomotive 28 i 29 uglavnom izvan mog modelarskog područja interesa. Trebalo bi sadržaj ove teme, malo skraćen, staviti i na austrijski forum...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh