JŽ 30-005 na moj način

milošjocif

Član foruma
Evo,i ja sam uspio u poslednje dane te godine da napravim "normu" i tako sam završio moju JŽ30-005.Ovaj broj zato,jer je bila poslednja radna u Ljubljani i ima ponešto fotografija.Po sugestijama članova ovog foruma za osnovu sam uzeo Roco BR44 zbog karakterističnih položaja utega na točkovima.Inače princip izrade je isti kao za JŽ 06,pa ču staviti 3 put po 4 fotografije,kako su išli radovi redom.LP MilošImage00001_mala.jpg Image00002_mala.jpg Image00003_mala.jpg Image00004_mala.jpg
 

milošjocif

Član foruma
Upotrebio sam što više delova od 44 (kuhinja,peč,kompletan frem,tender i sitne stvari iz kotla).Na trečoj slici se vidi skračen frem izpod kabine i produžen između prve i druge osovine.Na sledečim slikama se vide novi delovi-jedkani i odliveni za maske tendera.LP MilošImage00005_mala.jpg Image00006_mala.jpg Image00007_mala.jpg Image00008_mala.jpg
 

milošjocif

Član foruma
Evo par slika gotove.Kao uvijek,loš sam fotograf,ali se postupak vidi.Lok vrlo lepo vozi i na par slikama se vidi tipični (malo krači) vlak,kakve su nekad vukle.U sastavu su svi JŽ vagoni različitih proizvođača,fali mi samo G iz Liliput seta Osteuropa.LP MilošImage00009_mala.jpg Image00010_mala.jpg Image00012_mala.jpg Image00013_mala.jpg
 

Stanley

Poznati forumaš
Fenomenalno, čestitam na trudu i rezultatu!
Ja sam jedan od onih koji su se nagledali serije 30 uživo. Uglavnom su vukle teške teretne vlakove, ali sam ih nekoliko puta vidio i na putničkom vlaku Zagreb - Zidani most.
 

crhav

Aktivan član
Fantasticno Milos, ti si pravi strucnjak u montazi modela i preradi lokomotiva............

Medjutim, ovi kotaci od 44 nisu malo preveliki........?????

Milose, mozes li metnuti uz ovu 30-ku i tvoju 06.....

Velimir
 

milošjocif

Član foruma
Da,vozile su i ekspresne,vidio sam jednu sliku na Tauern exp. i to sa JŽ36 kao vorspan.
Točkovi su stvarno preveliki (fi16 umesto 15,5mm) isto tako su razdalje između druge i pete osovine po 0,5mm prevelike,što izađe 1,5mm previše.Ali ukupno su prva i peta na pravom mestu,isto tako cilindri i prva slobodna.
Postavit ču fotke sa 06 i 30 zajedno sutra.
LP Miloš
 

MarkoZG

Član foruma
Miloš, ova Vaša tema me oduševila, jer je upravo Velimirova JŽ30 prvi jetkani model kojeg sam nabavio prije par tjedana od Nika.
U intenzivnoj prepisci s Velimirom sam propitkivao najbolji izbor dodatnih komponenti koje bi trebao nabaviti i nije mi se svidio prijedlog Markitsovih kotača zbog premalog broja "žbica". Prema Weinertovom katalogu su mi se kao bolji izbor učinili njihovi kotači za BR50, iako su kao i ovi za 0,5mm preveliki. Dok nisam vidio Vašu temu, BR44 mi uopće nije padala na pamet, a nju već imam doma!
To potpuno mijenja planove i donosi mi priliku za veliku uštedu u nabavi ostalih komponenti. Mišljenja sam da je vizualno manji kompromis imati za 0,5 mm veće kotače nego 4 "žbice" po kotaču manje.
S obzirom da bi mi onda za gradnju JŽ30 osnova bio Velimirov jetkani model s dijelovima od BR44, imam slijedeća pitanja:
-BR44 ima jednak osovinski razmak između svih 5 glavnih osovina, dok je kod JŽ30 između 4. i 5. razmak veći. Vidim da ste radili korekciju na Rocovom okviru pa me zanima kakvu ste polugu uporijebili za novi razmak?
-ovdje imam dvije opcije - napraviti poput Vas ili upotrijebiti Velimirov frame koji ima pravilne osovinske razmake za JŽ30 i u njega ugraditi Rocove kotače. Tu se onda javlja pitanje pasanja osovina u ležišta i nužnost quarteringa što je možda bolje izbjeći. Što savjetujete?
-tender na slici je kompletno Vaš proizvod?
-mogu li do vas naručiti maske postoja za tender koje ste prikazali na slici?

Bilo koji dodatni savjet ili opis i fotografija Vaše konverzije su dobrodošli. I naravno Velimirovo mišljenje o svemu ovome, budući da očito JŽ30 možemo dobiti na više raznih načina..:)
Hvala i čestitke na odlično obavljenom poslu!
 

milošjocif

Član foruma
Ja sam moj prvi mesing model (JŽ29) napravio eksaktno sve od nule,osim tendera sa pogonom,pa imam probleme na manjim radiusima.Zato sam izabrao za sledeče modele ovakav način,naravno,ako ima na tržištu donekle sličan model.JŽ28 sam isto radio sve od mesinga,ali sam dimenzionirao neke detajle nalik na velike firme (prečni pomik osovina i zamaknuti cilindri za 1mm na svaku stranu prema vani).Sad šta je bolje...svaki mora sam odlučiti.Ja sam išao ovim putem zbog razloga,da mi vozi bez problema,pošto idem puno puta na razne modulne makete.
One maske diamond za tendere imam još četiri,pa ih možete dobiti,ali upozoravam,da su razdalje med osovinama napravljene za Roco model a ne za Velimirov kit.
LP Miloš
 

milošjocif

Član foruma
Marko,zaboravio sam napisati,da je tender od jetkovane ploče stavljen na Rocovu osnovu,priređenu da lepo sedne.Poluge su isto jetkane na novo zbog produženja za 4mm između 1. i 2. osovine.Isto su zbog toga nove poluge na križnik (pogonska) i poluga na kulisu.
LP Miloš
 

milošjocif

Član foruma
Hvala Velimir za pohvalo.05 neču raditi,pošto nije vozila u našim krajevima.Fale mi još JŽ10,JŽ17 i JŽ25 od parnih-ove su sada na redu.
LP Miloš
 

nik

Veteran foruma
Hvala Velimir za pohvalo.05 neču raditi,pošto nije vozila u našim krajevima.Fale mi još JŽ10,JŽ17 i JŽ25 od parnih-ove su sada na redu.
LP Miloš
JŽ10 će se vrlo vjerojatno u dogledno vrijeme pojaviti kao velikoserijski model jer u Austriji vozi muzejske/turističke vlakove a JŽ25 je samo mala dorada KMB modela što znači da samo JŽ17 treba napraviti 'od ničega'.
 

crhav

Aktivan član
Evo tu na slikama se vidi da DB44 moze biti dobra baza za JZ30! Usporedio sam moju 30-ku sa DB44..............









Na mojoj 30-ki imam kotace od 16mm i 12spica, fale jos dve. Na 44 isto je dia. od 16mm sa 15spica, na originalu su 14spica.

Velimir
 

milošjocif

Član foruma
Sve njemačke pojednotene lokomotive imaju prečnik točkova 1400mm i to iznosi 16mm kod modela.Ali ne na primer kod naše JŽ36.Tu je prečnik 15mm,verovatno zbog vijenaca (1mm) inače ne bi uhvatili odstojanje između osovina-po mome.Isti je primer sa KMB-naša 18 serija.Prečnik 1350mm i 14 špica ima naša JŽ147,također zamaknute utege na jednoj osovini,ali nemam modela,da bi ustanovio,jeli napravljen eksaktno.Ako ima netko model,bi zamolio,da proveri i tu napiše.
LP Miloš
 

nik

Veteran foruma
Sve njemačke pojednotene lokomotive imaju prečnik točkova 1400mm i to iznosi 16mm kod modela.Ali ne na primer kod naše JŽ36.Tu je prečnik 15mm,verovatno zbog vijenaca (1mm) inače ne bi uhvatili odstojanje između osovina-po mome.Isti je primer sa KMB-naša 18 serija.Prečnik 1350mm i 14 špica ima naša JŽ147,također zamaknute utege na jednoj osovini,ali nemam modela,da bi ustanovio,jeli napravljen eksaktno.Ako ima netko model,bi zamolio,da proveri i tu napiše.
LP Miloš
Ovo za seriju 36 vjerojatno misliš na Roco model?
 

nik

Veteran foruma
Ja,Roco model.Ne znam kako stoji kod Rivarossija.Ako bi imali ti nabrojeni modeli vijenac RP25,bi verovatno išlo.
LP Miloš
Roco:
RocoBR58.jpg

Rivarossi:
DSC_6384.JPG

...os 5. vezane osovine je ispred kabine...
DSC_6386.JPG

BR 58.
BR_58_311_in_2010.JPG

Rivarossi mi izgleda znatno bolje.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh