JŽ 53 - prerade iz ÖBB 93

1borna

Veteran foruma
...lokomotivu uredio Miloš Jocif...

DSCN3862.JPG
DSCN3863.JPG
DSCN3864.JPG
DSCN3865.JPG
DSCN3866.JPG
 
Last edited by a moderator:

draženzki

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Pitanje, stizu mi jetkane plocice za preradu Liliputa u JŽ53.
Pitanje je, koje je ispravno bojanje kotaca?. Da li su imali bijeli vijenac? I da li je na karoseriji bila linija crvenog okvira uz rub. Da li je prsna greda originalno crvena.
da li je imala mesingani prsten oko dimnjaka?

(Slika je preuzeta s ovog foruma i miniaturna zeleznica)
P6210248.jpg
P6210247.jpg
P6210242.jpg

index.jpeg
 

Železničar

Poznati forumaš
Tockovi su ispravno obojani, na crno belim fotografijama se moze videti da je venac svetle boje (beo). Kada se lokomotiva jako uprlja onda je sve masno pa se prava boja tocka i ne vidi. Prsna greda je uvek crvena.
A detalji kao crvene sare na boku, messing na dimanjaku,... to se razlikovalo od lokomotive do lokomotive i od revizije do revizije. Kako god da napravis neces pogresiti.
Preporucujem ti da izaberes jednu sliku na kojoj se sve lepo vidi i da lok uradis tako.

Evo jos dve slike sa interneta (ja nisam autor).
GTR013.jpg

GTR032.jpg
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Hvala na odgovoru, savjetima i na slikama.
Odlicne su. Napravit tako, uzeti sliku i napraviti model prema njoj.
Narucio sam plocice iz Kluba Baat, i to za JZ 53, JZ 03 i Đuricu JŽ.
Prva je na redu JŽ 53.
Uh. Nije lako uzeti boju i farbati novu novcatu lokomotivu, raditi preinake i ljepiti dijelove.
Nego koju crnu boju uzeti. Liliputova loksa je onako crna polusjajna/saten.
Kolega @nik je jednom radio neku preinaku na Đurici pa je naveo boje imcini mi se Humbrol pa molim savjet oko crne boje.

Vijenac kotača obojat ću bijelim uljnim flomasterom kako je netko već napravo na jednoj Lima V300 i ispalo je savršeno.
Jetkane pločice ću lijepiti cijanofixom. A detalje Tamiya super tankim kistovima...

uglavnom zavrsio sam digitalizaciju lokse i jako lijepo vozi.... sada dolazi onaj tezi dio....
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Zdravo, oni bijeli vijenci nisu nužno uvijek bili bijeli, to smo u Klubu Baat imali dosta debate oko toga kod nekih parnjača. Preporučujem da si pogledaš stare slike ovdje: http://www.miniaturna-zeleznica.com/iz_arhiva.php
Čak i nisu nužno svi kotaći u crveno obojani, mogu biti samo prvi i poslednji točak poput recimo JŽ 18-005 iz 1974... U svakom slučaju obavezno pogledaj slike lokomotive koju želiš napraviti.
Boje.. najviše se preporučuje Tamiya inače sam sam najradije bojao sa Testors/Modell Master ali ih u zadnje vrijeme nije baš lako nabaviti.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Zdravo, oni bijeli vijenci nisu nužno uvijek bili bijeli, to smo u Klubu Baat imali dosta debate oko toga kod nekih parnjača. Preporučujem da si pogledaš stare slike ovdje: http://www.miniaturna-zeleznica.com/iz_arhiva.php
Čak i nisu nužno svi kotaći u crveno obojani, mogu biti samo prvi i poslednji točak poput recimo JŽ 18-005 iz 1974... U svakom slučaju obavezno pogledaj slike lokomotive koju želiš napraviti.
Boje.. najviše se preporučuje Tamiya inače sam sam najradije bojao sa Testors/Modell Master ali ih u zadnje vrijeme nije baš lako nabaviti.
Gorchi, hvala na dgovoru... svidjaju mi se ti bijeli vijenci jer su posebni... pogledao sa slike na linku. Odlicni detalji. Hvala.
Tamiya boje su odlicne. Samo zanima me jedan detalj. Lokomotiva nije mat. Vise je polusjajna... kao crna svila. Da li jetkane plocice prefarbati crnom mat bojom pa onda staviti polusjajni mat lak ili odmah staviti crnu polusjajnu boju.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Uobičajeno se stavlja dekale na sijajne boje a onda prešprica sa nekim polumat ili mat lakom u sprayu. Odličan lak je od Gunze Sangyo "Mr. Super Clear":
Picture_b514.jpg

Kod nas, u Sloveniji se ga može dobiti barem na susretima plastičkog modelarstva...
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Još jedna slika; JŽ 53-023 slikana 1965g. u Ljubljani. Autor fotke E. Scherer. Lijepo se vide bijelo obojane vijence ;)
JZ 53-023, 1965, Ljubljana (E. Scherer).jpg

Takvih je bilo dosta, 53-010, 53-013, možda još više i onih bez bijelih vjenaca igdje.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Uobičajeno se stavlja dekale na sijajne boje a onda prešprica sa nekim polumat ili mat lakom u sprayu. Odličan lak je od Gunze Sangyo "Mr. Super Clear":
Picture_b514.jpg

Kod nas, u Sloveniji se ga može dobiti barem na susretima plastičkog modelarstva...
Hvala pokusat cu nabaviti neki slican sprej i isporbati ga nekom komadu plastike i usporediti s lokomotivom.
Taj crni polusjaj ili polumat na lokomotivi mi je prava engima.
 

1borna

Veteran foruma
Prave parne su imale pomalo sjajnu boju što zbog pare koja je vlažila površinu i curenja vode na brojnim spojevima.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Hm znam da je orginalni sanduk za ugljen proširen i izdignut ali ovaj na Liliputovj mi se vise svidja... mijenjati ili ne mijenjati pitanje je sad?
Ovo je unutrasnjost lokomotive. Zar je gonja polovica i krov bilo obojen u bijelu boju originalno?
JZ 53 - 001.jpg

JZ 53 - 002.jpg
 

milošjocif

Član foruma
Kad su došle iz revizije,unutrašnjost je bila svetla,naravna boja drva,nikako obojena.Isto sam primetio kod ostalih serija (25,29...).Posle mesec,dva sve je bilo ko prije-prljavo,impregnirano uljem i dimom.Naime,prve probe po popravcima su se radile kod nas na relaciji Ljubljana -Kranj,kao i danas,pa sam to posmatrao mnogo puta.
LP Miloš
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kad su došle iz revizije,unutrašnjost je bila svetla,naravna boja drva,nikako obojena.Isto sam primetio kod ostalih serija (25,29...).Posle mesec,dva sve je bilo ko prije-prljavo,impregnirano uljem i dimom.Naime,prve probe po popravcima su se radile kod nas na relaciji Ljubljana -Kranj,kao i danas,pa sam to posmatrao mnogo puta.
LP Miloš
Miloš, molim te da pojasniš. Kada kazes prirodna boja drveta misliš li na unutrašnjost kabine ili sanduka za ugljen. Kolega @nik je napisao da je unutrasnjost kabine bila siva. Da li su tako bile bojane i lokomotive nakon revizije?
Hvala
Davor
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kad su došle iz revizije,unutrašnjost je bila svetla,naravna boja drva,nikako obojena.Isto sam primetio kod ostalih serija (25,29...).Posle mesec,dva sve je bilo ko prije-prljavo,impregnirano uljem i dimom.Naime,prve probe po popravcima su se radile kod nas na relaciji Ljubljana -Kranj,kao i danas,pa sam to posmatrao mnogo puta.
LP Miloš
Miloš nakon što sam pogledao slike i jedan nacrt shvatio sam o cemu govoris. Cijeli zaobljeni dio krova bio je presvucen drvenim daskama. Pozicija 10 na nacrtu.
a koje je boje bio ostatak unutrasnjosti kabine kod novih lokomotiva


2015-07-25 22.35.11.jpg
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Davore, na onim slikama od JŽ 29 koje si stavio (možda su čak moje?) boja zaista nije bijela nego siva. I da, krov bi trebao biti obložen drvom. Iako sam video drvo samo na 06 i 11 (u slovenskom muzeju je unutrašnjost obojana svijetlo plavo pošto je "predsjednička") vjerujem da su imale sve i da je drvo vjerojatno imalo ulogu kao toplotni izolator.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Davore, na onim slikama od JŽ 29 koje si stavio (možda su čak moje?) boja zaista nije bijela nego siva. I da, krov bi trebao biti obložen drvom. Iako sam video drvo samo na 06 i 11 (u slovenskom muzeju je unutrašnjost obojana svijetlo plavo pošto je "predsjednička") vjerujem da su imale sve i da je drvo vjerojatno imalo ulogu kao toplotni izolator.
Gorchi hvala na pojasnjenju. Slike su s linka koji si objavio i odlicne su. Drvo je sigurno bio izolator. Da boja je siva kako je i kolega @nik rekao. Cim mi stignu plocice od Kluba Baat pocinju radovi.
Za sve one koji ce se upustiti u preradu Klub Baat trenutno ima plocice JZ 53.
 

milošjocif

Član foruma
Kuhinja je bila iznutra obučena u drvo i to naravne boje.Takav je bio i naslon za ruke levo i desno,kod serije 29 pa i dio stene sa malim vjetrobranskim staklom (ne znam izraza).Molim,uzmi to samo kao mali doprinos iz mog vidika,kako je to izgledalo po sječanju,naravno.Tu prilažem dve slike moje JŽ145-005 od Micrometakita,gdje su sa svetlosmeđom bojom stvarno pretirivali (čak kotao).
LP MilošP1010920.JPG P1010921.JPG
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh