JŽ 61 - prerada iz DB 89 (T3)

Mon

 
Osoblje foruma
Vec dugo razmisljam o preradi Fleischmann-ovog H0 modela parne lokomotive DB 89 u JZ seriju 61.

JZ 61-011 Gevgelia, Macedonia.jpg

Prvi problem: kako rastegnuti kotao onako kako to slikica prikazuje?
Jel ima neko ideju kako to uraditi?
P1890267.jpg
 

1borna

Veteran foruma
Lijepo odrezati poklopac, precizno i ravno, finom tankom pilicom na luku. A onda napraviti proširenje, bilo od kakve plastične cijevi
ili od mesinga, pa zalijepiti. Malo brušenja, preciznog kitanja pa opet brušenje....
Ali i otraga vidim dosta posla ugodnog! Ja sam davno znao od papira ili kartona napraviti probne dodatke (na raznim lokomotivama)
pa kad bih postigao zadovoljavajuće prešao bi na rezanje i formiranje plastike ili mesinga. A majstor Thomcro je dokazao da se i
kartonom mogu napraviti lijepi i vjerni modeli. :prof:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Hvala 1borna, ono za probne dodatke napravljene od kartona i sl. cu sigurno primeniti. :palac_gore:
Toliko tanku pilicu nemam; mozda bi neki tanak skalpel obavio posao. :zvizdi:

Mada za kranju izradu mesing ili plastika dolaze u obzir ali ne i papir/karton.
 

1borna

Veteran foruma
Ne vjerujem da se u kakvoj "željezari" ili još bolje modelarskom shopu nebi našao dobar stari luk i pilice! (Ja ih imam nekoliko još iz
60-ih godina) Samo pazi- kad se pili plastika ona se ugrije i počne topiti pa ako staneš sa piljenjem zalijepi se za pilicu i PUKne!
Imade i manjih finiji te tanjih listova pile za metal.... *mudri*
 

nik

Veteran foruma
Ja to nebi pregrađivao iz najmanje 3 razloga.

1) Raspored osovina ne odgovara; kod T3 su 2. i 3. blizu a kod 61 su sve razmaknute.

2) T3 ima kormilo Allan a 61 Heusinger a ona međusobno nisu niti slična.

3) T3 se na JDŽ zvala 163-001 a na JŽ je postala A1.

163-001 je bila u sastavu MED-7 (njemačka vojna uprava željeznice u Nišu tokom WW1) pa je tako i došla u sastav SHS/J(D)Ž. Uoči WW2 je radila kao manevarka u zagrebačkoj ložioni a nakon WW2 je postala industrijska manevarka u Jugovinilu pokraj Splita.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Znam za razlike ali ovaj model je najblizi koji imalo lici na JZ seriju 61.
Videcemo na sta ce na kraju da lici. ;)
 

H0 amater

Član foruma
To možeš uraditi dosta jednostavno. Raskopčaš lokomotivu, napraviš kalup kotla u silikonu, uliješ u resinu, odrežeš i sa cianokolom lepiš resin.
Ako bi htio rezat, onda uzimaj kružnu diamantnu žagicu (pilu).
 

nik

Veteran foruma
Lijevo je T3 a desno nešto što puno više liči na JŽ 61.
act_ccfr_7_mfp_3_iseo_2007_09_09_acquadroa.jpg

http://www.duegieditrice.it/fotogallery ... regionali/
 

nik

Veteran foruma
Mon kaže:
Jes, puno vise lici.
Ali, jel postoji kao H0 model? :??:

Neznam ni što je to točno u originalu a nije mi niti model poznat ali možda se vremenom pojavi...?

U svakom slučaju na ovoj slici se dobro vide razlike između T3 i 61 odnosno njoj slične lokomotive.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Steta... nista, ja cu da krenem u neku jednostavniju i ne previse detaljiranu preradu T3-ke
cisto da imam nesto sto bi imalo licilo na 61-cu.

A ukoliko se u medjuvremenu pojavi nesto jos slicnije i naravno u H0 velicini onda :gladan
 

Mon

 
Osoblje foruma
nik kaže:
...nešto što puno više liči na JŽ 61.
Liliputov model Tigerli-a (SBB) lici na lokomotivu koja "puno vise lici na JZ 61" ali ipak nije to to...
Sad je pitanje kojeg modela preraditi: Liliputovog ili Fleischmannovog?
 

Attachments

  • JZ61-lili-flm.jpg
    JZ61-lili-flm.jpg
    172 KB · Pregleda: 194

Mon

 
Osoblje foruma
Odluka je pala, bit ce to ipak Fleischmannov model T3-ke koji je tek stigao u kolekciju a tablice su bile napravljene ranije ( :naklon: Gorchi).
Kao sto se vidi, radi se o modelu lokomotive T3 ili 89 koji nije isti sa JZ serijom 61, ali koji ce nadam se, bar vizuelno malo na nju liciti.
1. Flm401002 T3 DSC03820.JPG
Naravno, ukoliko se nekad na trzistu pojavi neki slicniji (da ne kazem isti) model sa JZ 61, prebacit cemo tablice. ;)
Problem koji je vec naveden a kojeg ja hocu da prvo resim je kako produziti kotao i vrata na kotlu pomestiti unapred?
Mislim da je u ovom slucaju nemoguce uraditi predlog 1borne i iseci samo vrata a da se i kotao ne osteti.
2. Flm401002 T3 DSC03822.JPG

Razmisljam,
da se pronadje i kupi neka druga loksica kojoj je kotao vec malo produzen pa da se taj produzetak presece i doda na ovu... :??:
Damire, jel ti treba prednji deo kotla tvoje 70-091? ;)
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
pozdrav! možda se taj prednji dio može napasati od mehano shifter to ti je ona lok sa kosim tenderom i dvije osovine ( pogledaj pod prle modeli) ili ona obična iz mehano seta. promjer kotla na shifteru ti je 17mm, a na običnoj 19mm. ako misliš da ti nešto od toga odgovara javi na PP rado ču pomoči.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Hvala na iskazanoj zelji za pomoc prle kc
na zalost kotao ove loksice je sa dijametrom od 14,5 mm tako da kotlovi Mehanovih modela ne odgovaraju. :S:


@ Thommo, Damir
Jes, bacio sam oko na ovu DRG-legendu - steta sto si mi daleko, skoknuo bih ja preko noci da ti "pocistim" depo. :vrag3:
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
plastična cijev za kablove na zidu vanjski promjer cijevi 13 mm, spojnica 14,5mm u HR košta cca 1 kunu. ima je u svakom dučanu sa elektro opremom, nadam se da i u Švedskoj ima takvih dučana.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Pogledacu sta svega ima ovde kod mene prle kc, sigurno cu naci nesto odgovarajuce.
Jedino ce ostati da se smisli kako da se izvade vrata kotla...
Mozda ce se ipak iskoristiti 1bornina ideja - vrata otsjeci pa zalepiti na "dodatak". :??:
 

1borna

Veteran foruma
Gledam malo taj prednji dio, poznaješ li kojeg kirurga možda?(da ti sječe okolo da vrata zajedno sa pantima) >:finger:
Bit će stvarno teško to rezati, male uske pilice vole poći i ukoso ako se ne pazi, a šire plosnate za metal su pre debele
za tu operaciju! Ja sam svojedobno znao isijeći iz većeg dijela neke detalje sa malim oštrim skalpelom, trebalo je puno
vremena i strpljenja dubiti malo-pomalo plastiku da se to izreže.... :??:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh