JŽ 99.4 iz Fb 99 i razmisljanja o uskotracnoj

Mon

 
Osoblje foruma
.
Gledajuci Rocov H0e model Fb 99 (art.33241) poceo sam da razmisljam sta bi trebalo da se promeni
da bi se od tog modela dobilo nesto slicno JZ 99.4.

Malo sam se igrao: otsekao deo za ugalj iza kabine i kabinu pomerio unazad, preseko loksu i odvojio delove;
na donjoj slici vidite sta je ispalo.
Sad je pitanje ukoliko bi ovo bio model a ne slika, s cime i kako bi bilo najbolje da se popuni praznina?
Dali neko ima iskustva/ideju "sta, kako i s cime" ?

Napomenuo bih da meni ne treba model 100% ist sa originalnom JZ 99.4.
Isto, ne treba mi model u voznom stanju tako da ova prerada ne bi bila motorizovana.

Sve vase ideje i misljenja su dobrodosla!
 

Attachments

  • Feldbahn 99 to JZ 99-4 a.jpg
    Feldbahn 99 to JZ 99-4 a.jpg
    388.8 KB · Pregleda: 277
  • 0. Feldbahn 99 to JZ 99-4 empty.jpg
    0. Feldbahn 99 to JZ 99-4 empty.jpg
    96.9 KB · Pregleda: 277

polval

Član foruma
Re: Prerada Rokove Fb 99 u JZ 99-4

Trebalo bi da izradis deo koji nedostaje. Deo izmedju kabine i parnog doma je pokriven tenderom za ugalj i nove stranice od kabine do kraja kotla kao i prednji deo. Materijal: stiren.
Imao sam istu ideju za celu kompoziciju 99.4 i 3 vagona ispred stanice (jeste, jeste rec je o TOJ kompoziciji :D ) i vec sam nesto pokusao....

Pozdrav
Tino
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Prerada Rokove Fb 99 u JZ 99-4

I sta bi sa tvojim projektom Polval, dokle si stigao? Jel imas neku fotografiju?
A JESTE, to je TA kompozicija koju hocu da slozim.
:)
 

polval

Član foruma
Re: Prerada Rokove Fb 99 u JZ 99.4

Projekt je u pocetnoj fazi, evo fotki:

6199750145_969b457133_z.jpg



6200262570_80ba01d143_z.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Prerada Rokove Fb 99 u JZ 99.4

Znaci ti si od nule zapoceo gradnju.
Vidim da je stiren pogodan za strane ali kako ces da napravis kotla?
 

polval

Član foruma
Re: Prerada Rokove Fb 99 u JZ 99.4

Nije to stiren, to je neka plastika u lustovima koju sam ovde nasao. Kotao cu napraviti od cevi pogodnog dijametra oko 10mm. Sigurno postoje takve cevcice od stirena ali ovde ih nema pa cu se snaci sa tim sto imam.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Prerada Rokove Fb 99 u JZ 99.4

Dobro je da imas ideju.
Mogu da ovde potrazim cevcicu i da ti je posaljem.
Samo mi reci tacne dimenzije koje ti trebaju.
 

polval

Član foruma
Re: Prerada Rokove Fb 99 u JZ 99.4

Mon hvala na ponudi! :naklon:
Uvek kazem da je scratchbuild zakon. Gledajuci modele koje su nasi forumasi izgradili resio sam da pokusam da nesto sam napravim. Model sigurno nece biti savrsen ali ce sledeci biti bolji.

Pozdrav
Tino
 

SHUCA

Poznati forumaš
Re: Prerada Rokove Fb 99 u JZ 99.4

polval kaže:
Sigurno postoje takve cevcice od stirena ali ovde ih nema pa cu se snaci sa tim sto imam.
Malo pretrazi po kozmetici svoje supruge-maskare,karmini itd >:) Nije lepo-ali je korisno :D
a pogledaj i cevaste ambalaze od lekova, flomasteri i slicnie stvari...Nadje se !!!
Jos ako je od plastike- :palci_gore:

Za nuzdu pogledaj kod Conrada, oni prodaju razne profile od Styrena...

A ovo je moj davni predlog Vladimiru kako da izradi svoju 99.4, sa SPOLJNIM ramom,
uz produzetak osovina i izradu maske spoljnog rama... Za osnovu bi posluzila "N" Fleischmann BR 81...
I jos... Uvek sam usecao kotao po osnovi haube-tacnije je i lakse za rad.
 

Attachments

  • 166_IMG_1466_1.jpg
    166_IMG_1466_1.jpg
    74.7 KB · Pregleda: 191

polval

Član foruma
Re: Prerada Rokove Fb 99 u JZ 99.4

Upravo sam mislio na svakojake plastike u kuci kada sam rekao da cu da se snadjem sa tim sto imam. Nadjoh cevcicu od mesinga idealnih dimenzija :)))))
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Prerada Rokove Fb 99 u JZ 99.4

alsbgd kaže:
...Cena je malo diskutabilna!!!! :D
Bas zbog toga sam se odlucio da je sam nekako "sklopim" a ne da je kupim.
Pogotovu sto ce na maketi da bude spomenik.

A ona Rocojeva 99-ka s prvog posta me je kostala 20 eura zajedno s' vagoncetom,
tako da cak i ako je us@rem tokom preradjivanja, nece biti veliki trosak.

E sad, nece biti 100% verna originalu ali...
 

Attachments

  • Fb99.jpg
    Fb99.jpg
    95.3 KB · Pregleda: 120

Vladimir

Član foruma
Re: Prerada Rokove Fb 99 u JZ 99.4

Mon,

Zaboravio si ono najbitnije 99.4 je 0-8-0 a ovaj tvoj Fb 99 je 0-6-0, i jos .... mnoogo toga.

Mozda predlog polval i majstora SHUCA je ono pravo, poceti polako iznova

A evo i kako izgleda Fleischmann BR 81 koga ima za nas N-ovce ali i za one druge :)

81-1.jpg


81-11g.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Prerada Rokove Fb 99 u JZ 99.4

Odlicne fotografije Vladimire! :palac_gore:

Podvozje me ne interesuje toliko koliko generalni izgled lokomotive;
Fb99 sam uzeo zato sto od svih modela malih loksi na koje sam naisao ova najvise lici nasoj 99.4.
Ja sam mislio da je samo malcice preradim
dok se nasi poznati majstori ne smiluju mene jadnog i ne naprave original 99.4 ;)

Ali, zabrinulo me nesto drugo:
u setu SM16085 dolazi H0 transportni vagon i ova Fb99 koja je manja nego sto sam ja mislio,
koja koristi N sine i koja ne daje tako dobar vizualni dojam u kombinaciji sa Bemovim H0e vagonima
koje sam planirao da privremeno glume vagone originalne kompozicije, a koji vagoni koriste TT sine.



Pitanje 1: da nije ova loksa ipak jedan N model a da SM to nisu naveli? :evil:
Dugacka je 6 cm, visoka 3,5 cm a siroka (krov) 2,2 cm...
Pitanje 2: Dali neko zna neki drugi model lokomotive koji bi sto se velicine tice bolje pasao a koji ne bi zahtevao veliku preradu?
Pitanje 3: dali postoji neki drugi vagoni koji bi privremeno bolje pasali uz ovu lokomotivu a da ipak lice na originalne 1:1 vagone?

Da napomenem samo da hocu da dobijem jednu kompoziciju koja bi privremeno stajala na maketi
i koja ne mora da bude 100% identicna sa originalnom.
A kad se nadju originalne "stvarcice" sa prihvatljivijim cenama, e onda klopa
 

Attachments

  • H0+real01.jpg
    H0+real01.jpg
    159.3 KB · Pregleda: 72
  • H001.jpg
    H001.jpg
    165.2 KB · Pregleda: 72

alsbgd

Član foruma
Re: Prerada Rokove Fb 99 u JZ 99.4

Vagoni su verovatno sa neke pruge 1000mm koloseka, pa su samim tim veci i u stvarnosti u odnosu na vagone 600mm i 760mm... ;)
 

NClight

Hybernated
Re: Prerada Rokove Fb 99 u JZ 99.4

Loksica je H0e - Roco (Fleischmann) i Liliput imaju u ponudi svašta za 750/760mm schmalspur koji je u 1/87 cca 9mm ili taman N kolosjek ;)
bemo vagoni su H0m iliti meterspur (kolosjek od 1000mm) i koriste 12mm kolosjek u modelu (u stvari TT širinu)

Malko nisi pazio kod izbora... ha? >:finger:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Prerada Rokove Fb 99 u JZ 99.4

Pa NCl jes da sve koje si nabrojao imaju svasta ali nista ne pase s nicim
da bi mogao da dobijem kompoziciju koja meni treba. :D

Sto se vagona tice, jel' se ti ne bi >:finger: da ti na kutiji pise ovo:
 

Attachments

  • Bemo H0 e m.jpg
    Bemo H0 e m.jpg
    113.4 KB · Pregleda: 44

NClight

Hybernated
Re: Prerada Rokove Fb 99 u JZ 99.4

Eeeeeeeee.... tu smo dakle!
Dakle ipak NISI pazio >:)
Samo promjeni kotače, vjerojatno su u kutiji (bili) ili se mogu dodatno naručiti.
Makar, vjerojatno je da istu kutiju koriste i za jedno i za drugo... a u tom slučaju jedino šta pomaže je kataloški broj otisnut na kutiji ;)
Trk na BEMO stranice po kataloške brojeve za rezervne dijelove :zvizdi:

EDIT:
Eto ti na: http://www.bemo-modellbahn.de/Download/ ... nwagen.htm
Pronađi odgovarajući model, skini uputstvo, u njemu imaš kat.br. za H0m i za H0e kotače (pakiranja po 10 komada ;) )
 

Attachments

  • brena Naa.JPG
    brena Naa.JPG
    47.7 KB · Pregleda: 11
A

Anonymous

Guest
Re: Prerada Rokove Fb 99 u JZ 99.4

Neznam smijem li se umjesati u diskusiju. Novi kotacici nece pomoci previse. Loksica (slatka, medena) i nadalje ne pase sa vagonima ili obrnuto. Kroz godine zainteresiranog pracenja skoro svega sto se tice ovog hobija dosao sam do jedne logicne racunice. Normalni kolosjek (1435 mm) nosi na sebi vozila koja su blizu duple sirine kolosjeka, znaci negdje oko 2900 mm sirine. Metarskim kolsjekom (1000 mm) koriste se lokomotive i vagoni sirine oko 2000 mm (zgrebacki tramvaj). Na kolosjeku od 760 mm "trckaraju" loksice i vagoni sirine oko 1500 mm, ili sve zajedno priblizno navedenim mjerama. Iz toga sljedi zakljucak (he he otkrivam toplu vodu) H0m i H0e vozila iako u mjerilu 1:87 nisu iste velicine, odtuda mora cudno izgledati Mon-ova lokomotiva i vagon jedno pokraj drugoga.......dobro, dobro, nemojte sad pi...... na mene, ali izletilo mi .... :D
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh