JŽ D66 kasnije JŽ 761 iz Limine HL2005 Krauss Maffei

SHUCA

Poznati forumaš
Hajde učenjaci....Šta vidite na priloženim fotografijama ???
Fotografisano u razmaku 2-3 minuta iz različitih uglova u ISTIM svetlosnim uslovima !
Ovo da sprečim bilo kakve izjave, da se radi o nekakvom foto, ili svetlostnom efektu !
TO što bi trebalo da i ostali vide-prisutno je na OBE fotografije..
761-001002_Topcider_001.jpg761-002003_Topcider_001.jpg
Davore, Davore .... :svidamise::aplauz:
 

1borna

Veteran foruma
2d1jnd4.jpg

Autor: Duško Maravić
Plavi vlak na Kozini 1957.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Baš me interesuje do kad će se fotke "1:1" lokomotiva postavljati umesto da se neko uhvati posla pa napravi i prezentuje sledeću preradu! ;)
 

matija

Član foruma
Hajde učenjaci....Šta vidite na priloženim fotografijama ???
Fotografisano u razmaku 2-3 minuta iz različitih uglova u ISTIM svetlosnim uslovima !
Ovo da sprečim bilo kakve izjave, da se radi o nekakvom foto, ili svetlostnom efektu !
TO što bi trebalo da i ostali vide-prisutno je na OBE fotografije..View attachment 40813View attachment 40814
Davore, Davore .... :svidamise::aplauz:
Kao što je Mon napisao dok ne bude nekog konkretnog papira sve je nagadjanje. Ja sam lično ubedjen da je bio tamno siv, ali to je moje mišljenje, i niššta drugo. Što se tiče treće lokomotive (s leva na desno) jasno je da je tamnije plava, što i jeste ali to je zato jer je ona bila poslednja u eksploataciji i verovatno je na nekoj reviziji dobila novu boju. No u nedostatku dokumentacije još uvek sam pri tom predlogu da neko ko može da ode do njih negde malo ogrebe sivu boju sa frema i ako se ne pojavi crna, sve je jasno.
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
kolega Zetović vjerojatnije da si slikao 666, dakle novije lokse Plavog vlaka jer su u vrijeme našeg školovanja često bile u Zagrebu u Gredelju na servisu.
 

matija

Član foruma
To je 4. lokomotiva koja je napravljena, i ostala u Nemačkoj. Za nju imam podatke da je imala tamno sivi frem i svetlo siva postolja,i to je u stvari Limin model HL2005 na kojem su pogrešno ofarbali frem u crnu boju. Ova lokomotiva je u septembru i oktobru 1957. bila na probama, i ustanovili su da je slab motor , pa su je povukli i dobila je jače motore i drugi prenos. 22.maja 1958. je prenumerisana u ML 3000. Ovo je samo dokaz da je Lima pogrešno ofarbala frem na ovoj lokomotivi, ali još uvek nemamo podatke za D66.
 

Mon

 
Osoblje foruma
...Ovo je samo dokaz da je Lima pogrešno ofarbala frem na ovoj lokomotivi, ali još uvek nemamo podatke za D66.
Hajd' što je Lima pogrešno ofarbala frem nego je to učinio i Märklin da bi im se na kraju pridružio i Minitrix sa svojim modelom u N formatu. ;)
.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Puno je informacija na NET-u koje je ponekad teško "pohvatati" i povezati... Na primer, ukoliko je tačno da je ova četvrta ML2200 napravljena nakon uspeha prezentirane D66 na sajmu u Hanoveru može biti da ona i nije bila vizuelno 100% ista sa D66. Mogu da se pronađu podatci koji kažu da je ta četrvrta lokomotiva prilikom njenog izbacivanja kao ML2200 imala dark grey frame and pale grey bogies što će reči: tamno sivi frem i bledo siva postolja.

IMG_0003.jpg

IMG_0004.jpg
 

matija

Član foruma
Da ali na drugoj fotografiji su (Kozara i Sutjeska) su išli za Jugoslaviju. To je bilo 18.05, a 27.05 su bile na Topčideru
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Danas smo moja ćerka i ja bili u poseti Topciderskim bakicama.Stvarno je tuzno u kakvom su stanju a opet sa druge strane dobro se drze za svoje godine,sobzirom da nisu pažene i mažene skoro pola veka.Sve moguce bolesti su tu,od keratoza do spondiloza.Evo u kakvom su stanju trenutno.

Poneo sam malo alata sa sobom,stemajz,čekić i smirglu i vidite sta sam nasao.
Ipod ove sive boje GLEEE ČUDA pojavila se ova mat crna boja


Dobro de.Mala šala necete zameriti.

Ova crna boja je od gravita koji su sarali neki ćutuci.

Nema tu nista od crne boje ispod,jer je to sve oxidiralo i u stanju totalnog raspada.Nedaleko je u obliznjoj garazi smestena cela vagon kompozicija plavog voza,koja je u odlicnom stanju.Joj koji je osecaj kad u tisini gledate kopoziciju kako se gubi u daljini.Neko strahopostovanje i jezu sam osetio kad sam usao u garazu.Inace garaza je ogromna i nije mi jasno zasto tu negde nisu mogli smestiti ove tri nase junakinje.Pa mogli su i tu napolje da ih ozidaju i tako spasu od propadanja.Nisu to obicni vozovi.No dobro,dobro je da je ipak nesto čitavo ostalo.















Negde u pauzi pridruzio nam se covek mojih godina koji je tu zaduzen za odrzavanje ili čuvanje materijalni sredstava.Nisam ga iz kurtoazije pitao sta on tu radi ali sam obilato postavljao pitanja u vezi nasih interesovanja i dali postoji kakva dokumentacija o odrzavanju ovih lokomotiva.Koliko on zna i kako je cuo kaze da je lokomotiva bila prevarbavana na svakih 4 do 5 godina i kaze da je prva farba ovog donjeg dela kako ga vi vec zovete bila tamne tacnije crne a da je kasnije prefarbavana u sivu.E sad koje su nijanse bile to nije znao.U povratku dok sam bistrio mozak voznjom po Topčiderskom brdu,setio sam se da imam prijatelja koji radi na Belom dvoru tamo gde se cuva vozni park bivse Yuge.Pre par godina sam bio gore kod njega i video Titovog Pulman mercedesa pa reko covek mozda moze da pomogne.Pozvao sam ga i pitao dali moze nekako da se raspita gde stoji ta dokumetacija o ovim loxama i obecao mi je da ce videti.

Eto ja sam se potrudio maximalno pa sad vi vidite staćete sa tim bojenjem.Ja samo znam da sam se zainteresovao za ovu Loxu i da mi se mnogo svidela te da cu je prvom prilikom kupiti i prefarbati isto kao Mon samo neznam koje ime da stavim.Ma kupicu sve tri pa nek ide život.










Evo za usporedbu kako sam ja mog ljubimca pazio.Da su meni dali ove loxe na cuvanje vozili bi se jos dugo.

 

SHUCA

Poznati forumaš
Zanimljiv izlet i reportaza, ali i nekih netačnosti... Nije ACA 33 za to kriv... Tako mu rekoše...
Lokomotive D-66 (JŽ761) nikada nisu prefarbavane !!!
Prefarbati znači NANETI NOVI - PREKO starog sloja farbe.:usklicnik.. Vidite li negde stari sloj ispod ???

Ove lokomotive su samo JEDNOM menjale boju i to 1970-73, tako što je hemijski ODSTRANJENA
postojeća (KM) boja do lima, a potom PONOVO OFARBANA u svetlije nijanse. koje vidimo i danas....
Najverovatnije u Gredelju koji je tada farbao novoizgradjene 441 i imao najbolju farbaru i sušionicu u SFRJ.
(Neproverljiv podatak -nisam našao ŽIVOG svedoka......)
Samo je tada bila ponovo farbana (ponavljam-nije prefarbana!) i zato nema slojeva starih farbi na njoj danas.
Ne tražite u Depou PV ikakvu dokumentaciju :plac:
I ono malo postojećeg, je razbacano i nestalo posle povlačenja VOJNOG obezbeđenja oko 1995...
Sačuvano je samo ono, to je član SV 410 , uspeo ,u Direkciji JŽ, skloniti pre termita..:yes a nešto malo dokumenata postoji i u Muzeju.ŽS.
Zahvaljujući tome, mogu porediti svoja sećanja od 1957 , kada su stigle-sa dokumentovanim faktima....
Do sada me "onaj Nemac" (Alchajmer) nije mnogo ometao -dobro pamtim...:daj_pivu:
 

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Zanimljiv izlet i reportaza, ali i nekih netačnosti... Nije ACA 33 za to kriv... Tako mu rekoše...
Lokomotive D-66 (JŽ761) nikada nisu prefarbavane !!!
Prefarbati znači NANETI NOVI - PREKO starog sloja farbe.:usklicnik.. Vidite li negde stari sloj ispod ???

Ove lokomotive su samo JEDNOM menjale boju i to 1970-73, tako što je hemijski ODSTRANJENA
postojeća (KM) boja do lima, a potom PONOVO OFARBANA u svetlije nijanse. koje vidimo i danas....
Najverovatnije u Gredelju koji je tada farbao novoizgradjene 441 i imao najbolju farbaru i sušionicu u SFRJ.
(Neproverljiv podatak -nisam našao ŽIVOG svedoka......)
Samo je tada bila ponovo farbana (ponavljam-nije prefarbana!) i zato nema slojeva starih farbi na njoj danas.
Ne tražite u Depou PV ikakvu dokumentaciju :plac:
I ono malo postojećeg, je razbacano i nestalo posle povlačenja VOJNOG obezbeđenja oko 1995...
Sačuvano je samo ono, to je član SV 410 , uspeo ,u Direkciji JŽ, skloniti pre termita..:yes a nešto malo dokumenata postoji i u Muzeju.ŽS.
Zahvaljujući tome, mogu porediti svoja sećanja od 1957 , kada su stigle-sa dokumentovanim faktima....
Do sada me "onaj Nemac" (Alchajmer) nije mnogo ometao -dobro pamtim...:daj_pivu:
Tacno tako.Posto sam uzivo video kako ta boja izgleda a i na slikama se dalo to naslutiti da ispod nepostoji ta tamna boja vec je samo jedan sloj boje.Tako da bih i ja rekao da je boja skidana do lima pa iznova farbana.Ovaj covek sto je bio tamo uopste nije relevantan jer je povrsno znao a o detaljima da ne govorimo.Samo kad bi nasli nekog ko je radio na njima iz tog vremena,ali bojim se i ako bi nasli takvog da mu je taj Alchajmer naredio da neprica nista.Po meni ja bih postavio par pitanja na nekom Nemackom forumu.Oni bi resili ovu enigmu.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Na ne odemo dalje u O.T. jer se ovde rasparavlja o MODELIMA- posalo sam ACA 33 jedan P.P..!
Inače Nemci nemaju ništa sa ovim farbanjem, a moje ogradjivanje o živim svedocima se odnosilo
SAMO na " Gredelj ",
kao mesto radnje. Najveća je verovatnoća da je TO obavljeno tamo, ali
ostavimo mogućnost i za MIN, GOŠU, ĐĐ, Maribor., itd, gde je to moglo da se uradi...
U depou PV NIJE ....
 

SHUCA

Poznati forumaš
Opet "moram" da ja, "N" pomognem štovanim kolegama .
Pre koju godinu sam uradio mini seriju JŽ761 , i problem sa bojom lok.rama
je rešen sa kombinacijom BLACK SATEN 80% + SILVER METALIC 20%...
Evo ih tokom izrade ..... Blic je učinio svoje...
N 761.jpg
 

nik

Veteran foruma
Prerada karoserije (farbanje + decali; bez prerada detalja) koju je, ako sam dobro informiran, radio Slavko Jovanović. Frem nije diran već je originalan sa plave Limine KM ML2200 a isto vrijedi i za postolja. Na karoseriji sam ja crnom bojom naknadno ofarbao sve gumene okvire prozora i čeonih rešetkica iznad svjetala. Nikakvi detalji 'iz priložene vrećice' još nisu montirani na lokomotivu.
IMG_4022.JPG
U planu je prilikom postavljanja sitnih dijelova i zamjena odbojnika boljima pa onda i njihovo farbanje u sivo (također i postolja te kotača) dok se frem neće dirati.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh