JŽ Gs i JŽ Gkks

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
U susjednoj temi smo već debatirali o razlikama između Gs i Gkks vagona. Oko Božića nas je nekoliko ljudi nabavilo Rivarossijeve vagone iz seta 6208
HR 6208.jpg
koje liče jako na JŽ Gs i JŽ Gkks vagone. Okej, znamo da nisu 100% identični ali su jako blizu pa bi se moglo skinuti natpise te napraviti naljepnice za Gs i Gkks vagone. I tako sam ih napravio pa smo se sa kolegima odlućili zamoliti za pomoć. Evo najprije tih slika:

1. JŽ Gs

JZ_Gs.jpg

JZ_Gs1.jpg

2. JŽ Gkks:
JZ_Gkks.jpg

JZ_Gkks1.jpg

Brojevi tih dvoje vagona zaista su postojali, prvi je sigurno bio slovenski, broj za drugog je bio uzet iz dijeliča slike koje je negdje stavio TV Slovenija i vjerujem da je i on slovenski. Reviziju smo stavili u 1972 iako nemamo nikakvih podataka o točnoj reviziji i pošto nije bilo namjenjeno za prodaju izmišljena revizija onda je za nas okej.

Na kraju bismo vas htjeli zamoliti za komentare oko tih natpisa na vagona :)
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Brojevi tih dvoje vagona zaista su postojali, prvi je sigurno bio slovenski, broj za drugog je bio uzet iz dijeliča slike koje je negdje stavio TV Slovenija i vjerujem da je i on slovenski. :)


Ne, to je bio bosanski vagon, sa kočioničarevom platformom i velikim "mjenjačima sile kočenja stari tip".

I još to: "kk" postoji tek od 1. 1. 1980 (C manje od 25 t), tako da u godini 1972 još nije moglo biti vagona označenog kao Gkks.
 
Last edited by a moderator:

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Hvala TV Slovenija. Onda Gkks mora biti sa revizije od recimo 1982 - nije problematično. Imaš možda koji broj iz Slovenije?
 

nik

Veteran foruma
Ja sam u principu protiv 'izmišljenih' natpisa na modelima; treba raditi one modele za koje postoje odgovarajući podaci.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Hvala TV Slovenija. Onda Gkks mora biti sa revizije od recimo 1982 - nije problematično. Imaš možda koji broj iz Slovenije?

U tom slučaju (revizija iz godine 1982) trebalo bi još ukloniti kočione oznake iz uglova - to se počelo uklanjati posle 1977.

Za sada nemam podataka o Gs vagonima od ŽG Ljubljana, ali mi se čini da je ŽG Ljubljana prije nego ostale ex-YU željezničke uprave kasiralo svoje Gs vagone.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Kaj znači ta točka? Vidjeli smo je kod onih hladnjača, .I vagoni ali po svim slikama kojih sam gledao nisam primjetio te tačke. Moguče je, da je tamo pa da je nisam video...
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ja se stavljam na spisak zainteresovanih kupaca ukoliko se naprave modeli za prodaju.
:palac_gore:
 

nik

Veteran foruma
Kaj znači ta točka? Vidjeli smo je kod onih hladnjača, .I vagoni ali po svim slikama kojih sam gledao nisam primjetio te tačke. Moguče je, da je tamo pa da je nisam video...
Točka je u početku bila dio slovne oznake da bi kasnije nestala.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Zanimljivo... Jel to važilo u 70-tim jer na donjoj slikama ne vidim tačke? Ne da ne vjerujem ali ipak gledajući te slike koje su sigurno iz 80-tih nema tački :hmmm::hmmm::hmmm:

JZ Gs 42 72 120 2 400-x Gs (Vojko Artac).jpg
Dobio od g. Artača

JZ Gs 120.jpg
Mislim, da je sliku objavio Damir661

JZ Gs 21 72 120 2402-0 iz_statistike_1.jpg
Slika objavljena negdje na tom forumu...
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
To je važilo do 1. 1. 1980, do tada su željezničke uprave mogle imati i drugačije slovne oznake na teretnim vagonima od onih koje su bile po UIC 438-2 (npr. ČSD su imale neke svoje), i te slovne oznake nisu imale točke, a slovne oznake po UIC 438-2 su imale točke. Od 1. 1. 1980 to više nije bilo tako, slovne oznake po UIC 438-2 su postale obavezne za sve, i zbog toga točke više nisu bile potrebne.
 

Davor

Veteran foruma
Nešto materijala koji se nakupio kod mene prilikom priprema za preradu Gs vagona.
IMG_0001.jpg Kopija od IMG.jpg

Od @nik -a sam dobio i fotografiju HŽ Gs vagona.
gs1.jpg
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Zahvaljujem Davor! Problem kod onih dva vagona je u tome kaj moraju biti u 70-tim ili barem na početku 80-tih jer bi trebali ići ka parnjačama 28 i 29. Okej, znam, da u 80-tim u Sloveniji nisu više vozile ali ipak, vremensko su ipak blizu :);)
 

nik

Veteran foruma
Zahvaljujem Davor! Problem kod onih dva vagona je u tome kaj moraju biti u 70-tim ili barem na početku 80-tih jer bi trebali ići ka parnjačama 28 i 29. Okej, znam, da u 80-tim u Sloveniji nisu više vozile ali ipak, vremensko su ipak blizu :);)
Onda 'samo' treba naći odgovarajuće slike...:D
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh