JŽ 662 - "Nada"

Mon

 
Osoblje foruma
Nekoliko puta sam na internetu naleteo na slike modela JZ 662 u H0.
Jel zna neko koji je model uzet kao osnova za preradu?

JŽ-JЖ 662-00x.jpg
8_2006102710433.jpg
 

Davor

Veteran foruma
Ako ne grešim, ovo je možda 662 u nastajanju u radionici g. Dušana Čolića.
662.JPG
 

Davor

Veteran foruma
Posle dvonedeljnog odsustva Bora Somborac je opet na forumu pa bih ga, kao dobrog poznavaoca serije 662 pozvao da se uključi u ovu temu.:D
 

Železničar

Poznati forumaš
Autor modela sa prve slike je ako se ne varam Dražen Bijelić. Kažu da se dosta napatio oko njega, uglavnom oko kosine krova, koji je pomalo špicast.
Nisam siguran, ali meni deluje da je sanduk rađen od nule, a pogon je verovatno koristio sa nekog drugog modela, sa asimetričnim obrtnim postoljima.
Maske postolja mi deluju kao da su livene. Sve u svemu model izgleda sasvim pristojno.

Kad smo kod drugog modela, ne grešiš Davore, to jeste model legende Dušana Čolića. Bila mi je čast kada sam ga pre desetak dana konačno upoznao u vagonu-klubu.
Pričali smo i o 662, ali nažalost nisam dugo ostao u klubu pošto sam tog dana posetio i Slavka Jovanovića.
Čolićev model ovakav kakav je na slici izgleda dobro što se tiče proporcija. Bilo bi dobro da se isti, pre finiširanja, koristi kao master model za izradu kalupa za dalju reprodukciju.
Meni bi ovaj model jako dobro došao u kolekciji jer četiri "Skajlaba" (662-004, 011, 012 i 017) tokom osamdesetih godina pripadala su VV Sombor, a moj deda (mašinovođa) bio je
svojevremeno glavni mašinovođa u Somboru za primanje dizel vučnih vozila posle revizija, pa i 662. Revizije na 662 su rađene uglavnom u Rajlovcu.
662 je bila problematična lokomotiva zbog nezgodne konfiguracije mažinskog i elektro dela, a često se znala i zapaliti, zato je dobila nadimak "Skajlab".
"Sačuvana" je samo jedna lokomotiva i to 662-012 i ona se nalazi u krugu subotičkog depoa.

No vratimo se na Čolićev model. Moje mišljenje je da se za njega može koristiti pogon sa Slavkove 661, mislim prvenstveno na postolja.
Kod serije 661 razmaci između osovina su 1650 odnosno 2000 mm a kod serije 662 1750 odnosno 2000 mm. Dakle u stvarnosti to je svega 10 cm.
U HO to iznosi oko 1 mm što je za zanemariti, stoga može da se koristi i postolje od 661/663/666,... naravno uz posebnu masku.
Nadam se da će se i gospodin Čolić javiti pa da čujemo šta on misli o tome.
 

damir661

Veteran foruma
Najveci problem za izradu modela Skajlaba je krov, jer nije poznato kako je njoj izgledao krov, a nazalost jedini sacuvani primerak u Subotici nema krov.

Palo mi je napamet da li bi se mozda za masku mogla iskoristiti BR 150 ili barem segmenti njenih postolja, pa deo po deo?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh