JŽ podbijačica - Plasser & Theurer - 07-32 - Liliput 38010

Aca 33

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Naravno da moze. I to bez ikakvog gubitka sa dobrim karticama.SPDIF ili opticki adat interfejs to ce da napravi bez ikakvog gubitka. Jel program moze da radi bez progrmatora u vezi?Mislim jel nezavistan od aparata ili mora sa njim?

Zivo me interesuje kako zvuce ti semplovi na velikim zvucnicima. Ja bih to napucao i prilagodio bukvalno svakom zvucniku;)
File se može odsvirati preko programatora, ako ga ovaj povuče. U vecini slučajeva fileovi su na dekoderu. jednostavnije je kada je programer spojen na laptop... Pokušat ću sve kombinacije pa javim.[/QUOTE]
Znaci fajlovi se ucitavaju u dekoder i tek tada se preslusavaju. Dekoder sluzi kao memorija jer to i jeste:yes. Pa nisu oni blesavi hahaha.Zastitili su program bolje nego Mercedes svoja vozila sa kodiranjem :hihihi:

Nego mi sada ovo pisemo u temi koja nije vezana za sound:hihihi: Ovo smo u JZ podbijacici:papa:

Hajde da se premestimo dok nas nisu ulovili moderatori:zvizdi:
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Mene interesuje dal mogu u roco lokomotivu da ubacim Tsunami zvucni dekoder i da to vozam sa multimausom?.Nasao sam jako jeftine komade sa dizel zvucima.;) A cini mi se da ti Tsunami nisu losi. Ja bih to ugradio u neku dizelku bas mi se fućka sto nije original bas:hihihi: To je za mene isto :palac_gore:
Onda bih podvrgao ispitivanju kvalitete izlaznih signala. Imam jedan mali pasivni studiski monitorcic koji dobro svira u svim spektrima pa bih povezao jedan Tsunami i jedan ESU da vidim kako to zvuci realno.Tako bih ocenio kvalitet izlaza dok bi kvalitet sempla vec u programu mogao da cujem

Ono sto sam gledao preko neta imam utisak da Tsunami zvuci toplije i sa vise dinamike dok je ESU tvrdji i prodorniji. Mozda gresim.Moji dekoderi su ESU ali starije proizvodnje,sem jednog koji je prosle godine kupljen.Meni to sve isto srezano zvuci ali ipak solidno.
Stalno naglasavam da je dzaba i dobar sempl i zvucnik ako je kavalitet analog izlaza na dekoderu los.

Inace sam misljenja da proizvodjaci ne ulažu bas puno u razvoj dekodera jer je slaba prodaja. Kod telefona su u igri veliki novci te sada mozemo da cujemo jako kvalitetne zvucne slike sa tih uredjaja. Tu se utrkuju jer kupaca ima na svakom cosku

Ovde u nasem hobiju proizvodjaci mogu da nas muštraju jos dugo ovako dok im neko ne zabiberi čorbu i napravi kvalitet kao sto se cuje iz iPhone telefona.
Pa molim vas lepo,zar nije sramota da se jedan mali prdavac od telefona cuje bolje nego nase loxe koje su velike skoro prazne kutije.:neznam: Da su iPhone ili BOSE uzeli da prave sound module i zvucnike ,loxe bi nam zvucale kao prave :palci_gore:

Ovako nam za velike novce prodaju ova sokoćala jer nas ima malo. Lepo kaze Kameni da je sramota da jedan ESU daje tako los zvucnik i da se tako bruka.

Za 100 eur danas mozemo da kupimo tablet koji ima svasta nesto unutar kutije (displej sa touch screen-om brze procesore memoriju i sta sve jos) dok dekoder sa ovim jadnim zvučnicima izgleda kao da su se deca malo zaigrala:hihihi:

Pa to nevredi ni 10 eur po meni.:hihihi: Al ajde mi to volimo...... a sto se voli mora i da kosta:hihihi:

Slažem se,... što vrijedi dobar zvučnik ako je sempl loš ili ako je analogni izlaz na dekoderu katastofalan...
Taj ESU dekoder košta uvrh glave 20 EUR, ostalo je povijest....

Prvi komercijalan DCC sistem (uvjetno rečeno digitalan) napravljen je 1964 zvao se ASTRAC. Moglo se voziti 5 lokomotiva na jednoj prizi....
Prema napretku tehnike današnje lokomotive bi trebale biti HiFi s super integriranim sustvom.... nešto kao iPhone ali u DCC-u jedini problem je što nas je malo hehe

ASTRAC.JPG
Nego da se nakon ovog OT vratim na zvuk podbijačice JŽ.
Zvučna kutija će biti integrirani dio karoserije.
Problem je rastavljanje... pa sada mjerim pažljivo kako to sve izvesti da se može lagano rastavljati i da dobro ozgleda a da bude funkcionalno...
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Kameni,proveri koliko oma imaju ti zvucnici!
Ne mogu provjeriti jer su zaliveni kao nekom smolom u tu plastiku.
U spec. piše 4ohm, ali to nije 100% sigurno. U najgorem slučaju su 8 ohm.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Ne mogu provjeriti jer su zaliveni kao nekom smolom u tu plastiku.
U spec. piše 4ohm, ali to nije 100% sigurno. U najgorem slučaju su 8 ohm.
Hehe..pa sigurno negde ima kontakte pa tu izmeri:hihihi:zasto bi rasturao kutiju?
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
File se može odsvirati preko programatora, ako ga ovaj povuče. U vecini slučajeva fileovi su na dekoderu. jednostavnije je kada je programer spojen na laptop... Pokušat ću sve kombinacije pa javim.
Znaci fajlovi se ucitavaju u dekoder i tek tada se preslusavaju. Dekoder sluzi kao memorija jer to i jeste:yes. Pa nisu oni blesavi hahaha.Zastitili su program bolje nego Mercedes svoja vozila sa kodiranjem :hihihi:

Nego mi sada ovo pisemo u temi koja nije vezana za sound:hihihi: Ovo smo u JZ podbijacici:papa:

Hajde da se premestimo dok nas nisu ulovili moderatori:zvizdi:[/QUOTE]
točno, fileovi vidljivi na softwareu su zapravo filovi na dekoderu
Ma ESU je to zaštito kao Fort Knox heheh

:) bitno je da se piše... ako moderatori mislie da neke postove treba premjestiti to treba poštovati :) :)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Hehe..pa sigurno negde ima kontakte pa tu izmeri:hihihi:zasto bi rasturao kutiju?
Mislio sam na ponovno raskopavanje laptopa :) :_)
Ovaj super ultrabook laptop je tanak 16mm na najdebljem dijelu, a manje od 10mm na prednjem kraju i ima vijke manje od onih u Z-lokomotivama :) :) :)
mogao sam to danas izmjeriti ali... Skoro 80% laptopa je baterija hahah.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Možeš ti nama pričat svašta ali video će nam to bolje prikazati! :o
evo kratkog videa - to je maximum za tako mali motor koji se može izvući u povezivanju zvuka i automatskog kretanja.
Kretanje nije savršeno. Ponekada se pomakne za 2 praga ponekada za 3. Nema pravila :cool_2:ali ukupni dojam je odličan!!!
Sada treba fino podesiti K i I faktore jer kod male brzine zbog malog motroa i zamašnjaka postoji primjetno trzanje.

Opis zvkova i povezanih funkcija na videu
- F1 - Start - otvaranje i zatvaranje vrata, uklučivanje motora, uključivanje hidrauličke pupme i kompresora,
- F3 - uključivanje dodatnog kompresora i aktiviranje presostat ventila.
- F5 - uključivanje podbijačkog alata s vibratorom
- F2 - sirena
- stavljanje u brzinu za pobijanje - preko kontolera - smjer vožnje (brzina je unaprijed povezano s podbijačkim automatskim modom)
- F7 i F12 - dodavanje dva zvuka cviljenja šina radi probe
- F2 - sirena
- F5 - isključivanje podbijačkog sustava
- zaustavljanje podbijačice s zvukom kočnice
- F1 - gašenje motora, ispuštanje zraka, uključenje kočnice, otvaranje i zatvaranje vrata
Kraj


P.S. Hagen je tako dobro sakrio i zaključao postavke da će trebati puno vremena da se odgonetne cijela postavka dekodera :)

Sada je na redu ugradnja iPhone zvučnika jer ovaj nije loš (bez one kutije je daleko bolji) ali je malo prevelik.
A nakon rasvjeta s kabliranjem, a onda bojanje :)
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
E sad.... da ne "davim" više svojim preradama jer se nakon brojnih prerada na kraju sve svodi na slično odnosno isto, nakon ovog posta stavit cu samo finalni izgled podbijačice s funkcijama jer nema smisla tako detljano opisivati radove :)

.... dakle za ovaj post ..... da bi se što uspješnije izvelo ožičenje rasvjete, potrebno je ukloniti tragove ljepila u kabini... (užasno spor posao) te modificirati prozore odnosno odrezati ih uz sam rub kako bi se moglo napraviti kabliranje.
Ostatci starih odbojnika teško se uklanjaju jer je ljepilo rastopilo i spojilo obje plastike.

51.JPG

Nabavljeni su kvalitetni originalni odbojnici s oprugom za ovaj model.
52.JPG

Savršeno se uklapaju i nasjedaju između 4 matice. Ovo je samo proba...
53.JPG

Sredstvom za skidanje laka uklonio sam boju s frema i rasvjete te izbušio rupe za svjetlovode 1.8mm i 1mm na koje se lijepi SMD i to LED 0603 na bijelu rasvjetu i LED 0402 na crvenu rasvjetu
Pokušat ću osvijetliti po jedan pult u obje upravljačke kabine :cool_2: tako rasvjeta na pultu radi u smjeru vožnje :) pod uvjetom da se to dobro vidi korz staklo....

Proba svjetlovodnih niti. (u pozadini se vide jaki tragovi ljepila)
Vidi se da je kabina prozirna. Stavit ću bijeli primer da se donekle smanji ta prozirnost :)

54.JPG
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Nakon manjeg zastoja radionica je preseljena :)
Nastavljeni su radovi.
Kalote gornjih crvenih "laznih" svjetala su odrezane i izbusene su rupe 0.95mm za svjetlovode na postojecim punim svjetlima.
Dekoder je montiran na unutrašnjoj strani šasije i napravljena je priprema za kabliranje.
svjetlovodi ( hvala kolegi @niko ) provučeni su i napravljena je priprema za ugradnju LED rasvjete.
odnosno SMD LED i to 603 za glavnu rasvjetu i 402 za crvena pozicinona svjetla.

20170129_101504.jpg

20170129_101417-1.jpg
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Malo se radilo na rasvjeti :) po onoj sve se moze...

.... u oba krovna reflektora dimenzija 2.8x2.3mm izbusio sam rupe promjera 0.9mm te rupu ispod reflektora koja se spaja s prvom rupom. Kroz rupe provuceni su kablovi te je zaljepljen SMD LED 402
IMG_3468.JPG

Ledica je odmah testirana.
Na slici se vidi razlika u velicini svjetla i reflektora. Sva svjetla su drugih dimenzija.
IMG_3470.JPG

Uz pomoc Micro kristal kleara napravio sam staklene lece na reflektorima (tekucina je se jos susi)
IMG_3476.JPG

Za rasvjetu interijera i sustava podbijanja ugradio sam nosace LEDica od stirena u obje kabine.
IMG_3479.JPG
 
Last edited:

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Danas sam otvori pandorinu kutiju.
Imam barem 10 ne zavrešenih započetih prerada. Užas
Negdje sam dobro spremio u malu bijelu kutiju (zagubio ) originalni vijak kojim je pričvršćeno postolje tako da ide zamjenski.
Ok evo pitanja. Da li je krov ove podbijačice može biti srebnre boje?

Evo postolja s kinematikom. Uh barem su svi dijelovi ovdje.
IMG_20200413_202346.jpg
 

nik

Veteran foruma
Danas sam otvori pandorinu kutiju.
Imam barem 10 ne zavrešenih započetih prerada. Užas
Negdje sam dobro spremio u malu bijelu kutiju (zagubio ) originalni vijak kojim je pričvršćeno postolje tako da ide zamjenski.
Ok evo pitanja. Da li je krov ove podbijačice može biti srebnre boje?

Evo postolja s kinematikom. Uh barem su svi dijelovi ovdje.
View attachment 112313
Koliko sam zapamtio kod te generacije je uz plava postolja išao plavi krov a uz crna postolja bijeli krov a koliko je bilo iznimko neznam.
 

nik

Veteran foruma
Varijante sa plavim postoljima i plavim krovom.

07-Serija (1970.)
csm_07-32_712f0a227d.jpg


Plassermatic 07-275 (1972.)
csm_1972_d85fe8b2ad.jpg


Ovdje su postolja crna a krov se ne vidi.

07-Quatromatic (1975.)
csm_Werbung_JPG_300dpi_ret_c907b12c10.jpg


Varijanta sa crnim postoljima i bijelim krovom...

Unimat (1983.)
csm_Werbung_JPG_300dpi_010_31ec52527e.jpg

https://www.plassertheurer.com/de/unternehmen/geschichte.html
 
Last edited:

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Dakle povratak na podbijačicu.
enigma je rješena. Odrezao sam taj dio koji smeta na iPhone 5S zvučniku (mora biti original). Unutra je bila spužvica u obliku slova L I limeni poklopac. To bi mogao biti neka vrsta bas reflex sistema.
IMG_20200414_215604.jpg
E sad nešto nevjerojatno. Bez te male kutijice zvuk zvuči užasno loše. Visok i piskutav. Totalno Bezveze. Zatim sam prstom začepio rupu i zvuk je opet bio savršen.
IMG_20200414_215531.jpg
Zvuk izlazi kroz otvore na dnu ispod QR koda.
Napravio sam pločicu od plastike i zalijepio ju i kitom ispunio sve oko te pločice zbog zvučne izolacije.
IMG_20200414_220518.jpg
Zvuk je opet savršen. Ima puninu I dubinu.
Siguran sam da je s onom malom kutijicom još bio bolji ali i ovako je dobar.

U odnosu na ESU original zvučnik zvuk je 100 puta bolji. Savršen. Nevjerojatna kvaliteta zvuka. HiFi. Odsad samo zvučnici iz iPhone-a. Kupio sam malu zalihu.
IMG_20200414_220849.jpg
 
Last edited:

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Odakle si ih kupio?
Jesu li to zvucnici iz 6-ce ili?
Došao sam u radionicu za popravak mobitela i kupio ih za dijelove. Oni rastavljaju neispravne mobitele i čuvaju dijelove za popravak. Naplatio mi je zvučnike od 4 do 6 EUR kako koji.

Krivo sam napisao zvučnici su od iPhonea 6!!! Dakle to je najbolja kvaliteta. Ova 4 u priešnjem postu su od Iphonea 6plus ili 6S i malo su nezgodniji za ugradnju. ali zvuk je fenomenalan. Spajaju se direktno. Nije bitan polaritet. Barem ja nisam čuo razliku. Možda bi @Aca 33 nešto znao o tome.

Dakle iPhone 6. :)))))) Moraju biti originalni inače nevaljaju. što je najbolje jeftinije su me ispali nego od ESU koji ništa ne valjaju.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh