JŽ/SŽ 33, model i prototip

nik

Veteran foruma
U temi o Rocu i 'domaćim modelima' smo dosta napisali o seriji 33.

http://www.malezeljeznice.net/forum/index.php?threads/roco-set-güterzug-jugoslawien-ep-ivb.6099/

Tržište za 'domaće' parne lokomotive je prilično malo a želje su nam velike...

Serija 33, prema mojem mišljenju, najbolje odgovara nečemu što bi se moglo relativno dobro prodavati a uz razumne troškove proizvodnje. Bila je najbrojnija JŽ parnjača, vozila je u svim republikama i pokrajinama bivše države i vozila je do samog kraja parne vuče; pri kraju epohe IV. Osim toga ove lokomotive su izgledale praktički isto kroz cijelu epohu IV tako da JŽ model može imati 'široku' primjenu. Već početkom 90-ih slovenci su osposobili jednu lokomotivu ove serije za muzejsku upotrebu i ona je neprekidno vozila sve do nedavno; od samog kraja epohe IV, preko cijele epohe V a ušla je znatno i u epohu VI (doduše iz neke sitne izmjene tokom vremena; preobilježavanje JŽ>SŽ, dodavanje 3. svjetla i slično). Također imamo lokomotive serije 33 koje zadnjih 10 i više godina voze muzejske ili turističke vlakove u Bosni (Banovići) i Srbiji (Romantika) a koje su također možda zanimljive kao 'aktuelni' modeli (epoha V/VI).

Relativno sretna okolnost je da Roco od prije nekoliko godina radi vrlo dobar model ovog tipa lokomotive (kao DRG 52 itd.) a nedavno je model još i poboljšan novim metalnim kotačima sa niskim vijencem i tankim lijevanim motkama bez vidljivih šarafa. Kako Roco 'voli' muzejske lokomotive možda bi bilo logično da prvo napravi SŽ 33 u nekoj verziji (sa ili bez 3. svjetla, svejedno) a nakon toga JŽ 33 u verziji iz redovnog prometa u epohi IV (uz korištenje zajedničkih dijelova sa SŽ 33).

Trebalo bi proučiti što bi se sve od postojećih Roco alata, i uz neke sitne dodatne dijelove, moglo uklopiti u ovu 'priču' da se dobiju barem ove dvije tržišno najvažnije verzije serije 33; JŽ lokomotiva iz redovnog prometa 80-ih (i 70-ih) i SŽ muzejska lokomotiva iz 90-ih (i kasnije) a ni srpska i bosanska verzija nisu za zanemariti ako su moguće bez dodatnih alata (makar i uz neke kompromise).
 

damir661

Veteran foruma
33jke u BiH u Kreki, ne samo da voze turističke vozove, već aktivno rade na opsluživanju rudnika u rejonu Tuzle. Ima ih valjda 5.
064,503,504,236,248.

Evo još jedna, samo se nažalost ne zna njen broj.
428763_3012371861855_1039272019_32428838_1096795209_n.jpg
 

Damir

 
Osoblje foruma
Gračac 03.05.1990. 33-jke ratna rezerva koju je spominjao Prle od toga jedna SLO muzejska lokomotiva 33-037

2A.jpg
 

nik

Veteran foruma
Evo jedna u karakteristčnoj shemi bojenja i zastavom koja nije 'nakošena'.

Depot Sremska Mitrovica, 02 juli 1977.
5027632134_0824b89520_o.jpg

http://www.flickr.com/photos/spoorvliet/5027632134/in/photostream/#
 

sdz362

Novi član
Nije Mitrovica, lici ovo meni na Rumu, Mitrovica nije imala depo vec samo sediste ZGOP-a, Ruma tada ozbiljno cvoriste, jer je sem pruge za Zvornik tada radila i pruga za Vrdnik...
 

nik

Veteran foruma
Nije Mitrovica, lici ovo meni na Rumu, Mitrovica nije imala depo vec samo sediste ZGOP-a, Ruma tada ozbiljno cvoriste, jer je sem pruge za Zvornik tada radila i pruga za Vrdnik...
To je 'službeni opis slike' a u komentaru ispod nje piše: This is Vinkovci engine shed with a 33 and 11 (=Hungarian 424) type engine. At that time vinkovci had 11 for trains to Osijek and other branch lines.
 

adi

Član foruma
Ova jz33 meni izgleda kao dr br52 takozvana kriegslok(ratna lokomotiva)nije bas moj fah ali dalo bi se lako preradit
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Ova jz33 meni izgleda kao dr br52 takozvana kriegslok(ratna lokomotiva)nije bas moj fah ali dalo bi se lako preradit
Pa JŽ 33 je u biti BR 52 sa nekoliko izuzetaka. O tome se dosta napisalo a kakve preradnje treba napraviti zavise od broja do broja...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh