JŽ/SŽ 342 - model i prototip

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
Sve je to super, ali za 200 eur ne zelim ni jedan srafic pritegnuti, a kamoli popravljati puknuca i slicne defekte. To je bit, a ne da li se nesto potrgano da popraviti ili ne.
baš to... zgrožen sam ovim šta se dogodilo na loksi... Acme si to ne bi smio dozvoliti... ne uz prestiž koji fura, a cijene da i ne spominjemo.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Sve je to super, ali za 200 eur ne zelim ni jedan srafic pritegnuti, a kamoli popravljati puknuca i slicne defekte. To je bit, a ne da li se nesto potrgano da popraviti ili ne.
... meni je takvih 'sitnih' popravaka kod tako skupih modela, pun kufer !!:palac_dolje::palac_dolje::palac_dolje: Ne vrijede tih para!!
 

nik

Veteran foruma
Sve je to super, ali za 200 eur ne zelim ni jedan srafic pritegnuti, a kamoli popravljati puknuca i slicne defekte. To je bit, a ne da li se nesto potrgano da popraviti ili ne.
Nažalost vrlo često će se dogoditi baš to da model moraš popravljati. Danas i više nego prije. A pogotovo sa protekom duljeg vremena od nabave odnosno kako model postaje stariji. Isto vrijedi i za vagone. Moći ćeš biti sretan ako problem koji se pojavi budeš u stanju srediti a da nije nešto nepopravljivo.
 

nik

Veteran foruma
baš to... zgrožen sam ovim šta se dogodilo na loksi... Acme si to ne bi smio dozvoliti... ne uz prestiž koji fura, a cijene da i ne spominjemo.
Što se cijena tiče ACME je negdje na donjem dijelu skale pa tu konkretno ne vidim problem.
 

nik

Veteran foruma
... meni je takvih 'sitnih' popravaka kod tako skupih modela, pun kufer !!:palac_dolje::palac_dolje::palac_dolje: Ne vrijede tih para!!
Uglavnom, danas ne postoji proizvođač za kojeg se hladno može reći da su mu modeli kvalitetni i dugotrajni, barem je takvo moje iskustvo. A i kod onih, starijih, modela za koje sam smatrao da su kvalitetni su se često naknadno pojavili neočekivani problemi.
 
Last edited:

wiggum

Veteran foruma
Zato je dobro na takva mjesta dati kap ulja.
Lijepo je nik objasnio oko ulja, i tu se opet vracamo na pitanje da li je dobro podmazivati modele uljem za sivace masine ili przenje pommes fritesa. Postoje specijalizirana ulja i na to treba paziti.
I za ono puknuce je krivo smicno naprezanje (odrez) , kojem je zarezno djelovanje (premali radijus npr) bilo samo okidac da sve pukne.
 

nik

Veteran foruma
Recimo da bi se usudio konstatirati da su Roco i Fleischmann modeli napravljeni od sredine 80-ih do početka 90-ih gotovo u potpunosti kvalitetno napravljeni. I što se tiče konstrukcijskih rješenja i što se tiče upotrebljenih materijala. Mislim i na lokomotive i na vagone. Prije toga su bila još nedovoljno usavršena konstrukcijska rješenja (zbog nedovoljnog iskustva) a nakon toga loši materijali (zbog, tada već popularnih, ušteda). A nakon cca 2000. godine su došli modeli koji imaju problema i sa konstrukcijskim rješenjima i sa materijalom (i to je već ovo današnje 'novo doba').
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Lijepo je nik objasnio oko ulja, i tu se opet vracamo na pitanje da li je dobro podmazivati modele uljem za sivace masine ili przenje pommes fritesa. Postoje specijalizirana ulja i na to treba paziti.
I za ono puknuce je krivo smicno naprezanje (odrez) , kojem je zarezno djelovanje (premali radijus npr) bilo samo okidac da sve pukne.
Ja bi rekao da je ono puklo prilikom pokušaja otvaranja i da je onda baš zarezno djelovanje došlo do izražaja.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Uglavnom, danas ne postoji proizvođač za kojeg se hladno može reći da su mu modeli kvalitetni i dugotrajni, barem je takvo moje iskustvo. A i kod onih, starijih, modela za koje sam smatrao da su kvalitetni su se naknadno pojavili neočekivani problemi.
To je potpuno točno! A, svaka naredna serija modela cijenom ide gore...:fp:
 

malimiha

Član foruma
Pucanje poklopca je došlo zbog guranja. Na jednoj strani se na lemu skinula jedna žica za dovod struje i tako su ostala za jednu polaritetu samo dva točka, koji je jedan imal gumu. Na raskrižju došlo je do prekida napajanja. Zbog rahlog guranja modela je puklo uho na poklopcu. A poklopac drži gore cijeli model.
Možete misliti ili reči što želite, ali činjenice su da je konstrukcijski vrlo loše koncipiran taj ACME model i zato je 200€ potpuno previše.
Kada platiš za model 200€ je OF Topic harat po njemu s raznim ljepilima, limovima i vijakovima da onda radi kak treba.
Pa da vidimo ako ACME naravi žutku kakvi čeju bit promašaji......
 

hyperion

Veteran foruma
Lijepo je nik objasnio oko ulja, i tu se opet vracamo na pitanje da li je dobro podmazivati modele uljem za sivace masine ili przenje pommes fritesa. Postoje specijalizirana ulja i na to treba paziti.
Zar ćemo opet? Kad spominjem ulje, ni u kojem slučaju ne mislim jestivo ulje.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Pucanje poklopca je došlo zbog guranja. Na jednoj strani se na lemu skinula jedna žica za dovod struje i tako su ostala za jednu polaritetu samo dva točka, koji je jedan imal gumu. Na raskrižju došlo je do prekida napajanja. Zbog rahlog guranja modela je puklo uho na poklopcu. A poklopac drži gore cijeli model.
Možete misliti ili reči što želite, ali činjenice su da je konstrukcijski vrlo loše koncipiran taj ACME model i zato je 200€ potpuno previše.
Kada platiš za model 200€ je OF Topic harat po njemu s raznim ljepilima, limovima i vijakovima da onda radi kak treba.
Pa da vidimo ako ACME naravi žutku kakvi čeju bit promašaji......
Izvini ali ovo je ipak malkice čudno. Pošto lokomotiva oduzima napajanje sa svih točkova onda ako na jednom postolju oduzima napon samo sa jedne strane, sa druge može slobodno ga dobiti i to znači, da je motor ipak morao da radi i da su se točkovi morali vrteti. Ako je došlo do loma zbog guranja, onda napona na lokomotivi nije moglo biti znači da je postojala još jedna lokomotiva, koja je gurala tu lokomotivu. U tom slućaju je moguće da pošto su u prijenosu klasični zupčanici i puž da točak sa gumicom nije mogao zarotirati i da je htio "ispasti" iz mehanike i da bi moglo doći do loma. Ali do toga bi moglo doći i kod manualnog rinjenja lokomotive po tračnicama kaj več i svi znamo da nije baš najbolje.

Ona osovina, gdje su pojedeni pinovi je stvarno slaba i ACME je bio na to već upozoren, nadam se da budu reagovali. Ipak, do toga je moglo doči samo ako je motor radio i zupčanici u mehaniki postolja su bili blokirani. A kako je moguće da do toga dodje je već drugo pitanje. I kaj je još interesantnije, pojedeni su pinovi na strani motora umjesto kod mehanike (koji su daleko manji!) kaj bi moglo značiti da je bio motor izvadjen i stavljen natrag, možda čak i ne najbolje tako da osovine motora i prijenosne osovine nisu bile lijepo pogodjene.

Sve u svemu ja mislim da tu nije sva krivica kod ACME nego i kod korisnika. I slažem se da bi moglo to biti bolje izvedeno sa više "mesa" odnosno plastike.
 

milošjocif

Član foruma
Na takvim mestima mora biti radius,na primer R0,3 ili više zbog "zareznega učinka",kako kaže Nik,pogotovo zato,jer se tu postolje više puta otvara i zatvara.
LP Miloš
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Čudno nikad niti na jednoj mehanovoj lokomotivi nisam imao problema sa prijenosom, a nisam imao ni sa Roco ili Piko. Acme nemam, ali mi ovo liči na talijanski šlamperaj isto kao i kod Vitrains gdje sam na dva vlaka morao mijenjati zupčanike jer su bili za neki mikron veći pa su teško se okretali, a onda obično strada puž ili kardan!
 

nik

Veteran foruma
Čudno nikad niti na jednoj mehanovoj lokomotivi nisam imao problema sa prijenosom, a nisam imao ni sa Roco ili Piko. Acme nemam, ali mi ovo liči na talijanski šlamperaj isto kao i kod Vitrains gdje sam na dva vlaka morao mijenjati zupčanike jer su bili za neki mikron veći pa su teško se okretali, a onda obično strada puž ili kardan!
Ovo sa Vitrainsom je 'naslijeđeno' od zadnjih Lima-Italy modela (Pendolino Cisalpino je imao takve probleme).
Kod novijeg Roca je poznata stvar pucanje kugli kardana zbog neogovarajućeg materijala i dimenzija.
Kod starijeg Roca je znao stradati puž a kod jako starog su pucali zupčanici na pogonskim osovinama.
Kod Fleischmanna je redovito otpadao zupčanik sa osovine motora sve dok lijevani nisu zamijenili mesinganim.
Kod starijeg Marklina su često otpadali kotači sa pogonskih osovina.
Kod Lime su pucali zupčanici na pogonskim osovinama a to je naslijedio i Hornby.
Kod Mehanotehnike se sve raspadalo osim pogonskog mehanizma.
Kod Liliput-Wien se sve raspadalo i ništa nije funkcioniralo.
 

1borna

Veteran foruma
Dakle gotovo da i nema proizvođača bez manjih ili većih mana?
Meni se u mojih 57 godina igranja sa Maerklinom nije niti jednom dogodilo da bi mi ispao kotač sa osovine ( a kroz ruke mi je prošlo
najmanje 300 modela)! I sada imam još najmanje 30-ak lokomotiva starosti od 40 do 55 godina (uz brojne novije).
Istini za volju najmanje 10-ak puta su mi donijeli lokomotive sa takovim problemom pa sam se pitao što su
radili sa njima da im se to desilo?
 

nik

Veteran foruma
Dakle gotovo da i nema proizvođača bez manjih ili većih mana?
Meni se u mojih 57 godina igranja sa Maerklinom nije niti jednom dogodilo da bi mi ispao kotač sa osovine ( a kroz ruke mi je prošlo
najmanje 300 modela)! I sada imam još najmanje 30-ak lokomotiva starosti od 40 do 55 godina (uz brojne novije).
Istini za volju najmanje 10-ak puta su mi donijeli lokomotive sa takovim problemom pa sam se pitao što su
radili sa njima da im se to desilo?
Ima.
Kleinbahn.
Kod njega sve uvijek funkcionira i traje.
 

1borna

Veteran foruma
To bi moglo ići pod "vjerovali ili ne!"
Taj jeftini i uvijek podcijenjeni Kleinbahn je dobio tvoju preporuku :cool:
(to mi je drago jer sam ga i ja više puta preporučio kao jeftinoga a dovoljno kvalitetnoga)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh