JŽ serija 25; prerada na bazi KMB modela

nik

Veteran foruma
Prije nekoliko godina sam započeo preradu ovog modela za Željka Halambeka. Preuređeni su svi detalji za koje smo zaključili da ih treba preurediti kako bi model što više sličio na tipični 'kasni JŽ' u Sloveniji (a da se ne pretjera sa poslom) i sve što već nije bilo crno ofarbano je u crno. Sad bi još prema modelu trebalo odabrati najsličniji original (broj lokomotive) i prema njemu ofarbati detalje i izraditi natpise odnosno pločice.
Sticajem okolnosti nije bilo moguće nabaviti lokomotivu sa okruglim dimnjakom pa je za osnovu uzeta ona sa pljosnatim ('Giesl') ali je to onda preuređeno. Osnova je bila neka ÖBB lokomotiva kao ova na donjoj slici jedino što je ova koju smo nabavili bila iz neke jako kasne proizvodne serije pred kraj KMB-a pa je tvornički već imala jetkane motke (koje su ravne a ne cik-cak savinute kao limene sa donje slike).
KMB0166_2.jpg

http://www.miniaturbahn.at/product_...=2063&osCsid=itko48jd1kcttdn92gvsukffj5igltae
Na modelu je dimnjak zamijenjen originalnim okruglim skinutim sa karoserije serije 24 (austrijska 170 odnosno 56) kupljene kao rezervni dio a 'usput' je i skraćen na odgovarajuću visinu (što se na njemu i vidi ali jako komplicirano bi bilo napraviti to 'nevidljivim').
25-7.JPG
Osim radova oko dimnjaka uklonjen je sprijeda i nosač trećeg svjetla.
25-6.JPG
Također je dodano i 'metalno' povišenje tendera za koje je iskorištena karoserija tendera kupljena kao rezervni dio pa je onda cijeli njen gornji, uži, dio odrezan i nalijepljen na 'isti taj dio' tendera modela (prije toga su na 'dodatku' odrezana skošenja sprijeda).
25-8.JPG
I na kraju je otraga na taj povišeni tender dodana ljestva koja je također uzeta sa one rezervne karoserije lokomotive koja je dala i dimnjak (to je bila ljestva bočno uz kotao).
25-9.JPG
Lokomotiva je bila prašnjava jer je dugo stajala u vitrini a samo je ovlaš očišćena za fotografiranje. Također sam tek nakon fotografiranja primjetio da prednja lijeva lampa stoji ukoso; samo je nataknuta pa se lako nagne ali i poravna.
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
Odlično uradjeno što se izgleda tiče. Samo još pronadjite način /za normaln novac/ kako bi i vozila kako treba jer vozne osobine su loše. Jedna mogučnost je da se izbasci kardan i sve u fremu da ima pogona samo preko tendera ali to još nije za barem ocjenu 3 do 4 što se voznih svojstva tiče. Tu mislim na zvuk motora . Možda ste mogli još malo pričekati pa da dobijete RTRmodel od Roca ali da po visokoj cjeni. Na kraju još jedanput:palci_gore: za prerada i ne preterujte sa dlakama od kista :hihihi:
 

sini

Bivši član foruma
Pozdrav,

da ja malo dodam moje prerade te lokomotive,@kasti je u pravu da je pogon na tim lokomotivama katastrofalan.
Ja sam uspeo rešit pogon da je sve ostalo i pogon preko kardana na prve osovine.Problem je na zubčanicima
od motora na osovinu koja ganja sve pogone,oni prave tu buku.Ja sam jednostavno izgacil te zubčanike i napravil
prenos preko gumice,od onda idu lokomotive jako lepo i tiho

LP Sini
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Nik, jako lijep model, ne bih se je branio. Šteta kaj nisu promjenjene lampice jer ove KMBja su tako... velike pa izgledaju jeftino.
Mislim da bi povišica na tenderu morala biti iz imitacije drveta no nisam 100%. Barem na 24-ki u muzeju u Ljubljani je tako. Na tenderu još fale dvije ručke U oblika stavljene koso nasuprot ljestve.
Još me zbunjuje rukohvat koji ide iz lijeve strane kotla preko dimnice na desnu stranu. Gledam fotke 25-ke ovdje pa toga ne vidim : http://www.miniaturna-zeleznica.com/25.html ili ovdje: http://www.miniaturna-zeleznica.com/iz_arhiva.php

Inače još jednom, pohvale! A naljepnice su u međuvremenu već uradjene?
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Malo sam išao preko slika pa onaj rukohvat jedne imaju, druge nemaju... Isto za povišicu, više gledam, više se čudim... Na JŽu je bilo zaista šareno :)
 

nik

Veteran foruma
Malo sam išao preko slika pa onaj rukohvat jedne imaju, druge nemaju... Isto za povišicu, više gledam, više se čudim... Na JŽu je bilo zaista šareno :)
Povišenja su u kasnijoj eri bila pretežno metalna a detalji prilično ovise o porijeklu lokomotive; SHS, BBÖ ili FS...
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Imam ja od KMB »sestrinsku« ÖBB 56, i veoma mi smeta sljedeće:

- predebeli točkovi sa prevelikim vjencima (kako je to sasvim drugačije kod Roco SŽ 03),
- predebele odnosno preduge svjetiljke,
- jezivo glasan pogon koji inaće, zanimljivo, ima veoma dobre vozne osobine – potpuno glatku vožnju, praktički bez trzanja, tu se vidi koliko je značajno da osovine nemaju mogučnosti nikakvog pomicanja u ležištima osim u dužem smjeru osovine i, naravno, okretanja, a to je dobro naslijeđe od Kleinbahn-a.
 

nik

Veteran foruma
Nik, jako lijep model, ne bih se je branio. Šteta kaj nisu promjenjene lampice jer ove KMBja su tako... velike pa izgledaju jeftino.
Mislim da bi povišica na tenderu morala biti iz imitacije drveta no nisam 100%. Barem na 24-ki u muzeju u Ljubljani je tako. Na tenderu još fale dvije ručke U oblika stavljene koso nasuprot ljestve.
Još me zbunjuje rukohvat koji ide iz lijeve strane kotla preko dimnice na desnu stranu. Gledam fotke 25-ke ovdje pa toga ne vidim : http://www.miniaturna-zeleznica.com/25.html ili ovdje: http://www.miniaturna-zeleznica.com/iz_arhiva.php

Inače još jednom, pohvale! A naljepnice su u međuvremenu već uradjene?
Ovo je 25-ica a ti spominješ 24-vorku iz Muzeja (one su nestale prije dolaska metalnih povišenja). :D
Nisu urađene jer još nije odabrana lokomotiva odnosno broj...
 

nik

Veteran foruma
Imam ja od KMB »sestrinsku« ÖBB 56, i veoma mi smeta sljedeće:

- predebeli točkovi sa prevelikim vjencima (kako je to sasvim drugačije kod Roco SŽ 03),
- predebele odnosno preduge svjetiljke,
- jezivo glasan pogon koji inaće, zanimljivo, ima veoma dobre vozne osobine – potpuno glatku vožnju, praktički bez trzanja, tu se vidi koliko je značajno da osovine nemaju mogučnosti nikakvog pomicanja u ležištima osim u dužem smjeru osovine i, naravno, okretanja, a to je dobro naslijeđe od Kleinbahn-a.

Roco je do prošle godine imao praktički iste takve kotače na svojem, još mlađem, modelu 33-ke.
Da, svjetiljke nisu najbolje ali ni Brawa na kkStB 178 nema ništa manje (samo djeluju nešto 'finije') a još i svijetle zelenkasto.
Ne planira se zvuk u ovoj lokomotivi tako da buka neće smetati.
 

nik

Veteran foruma
U Željkovoj zbirci će 'Sloveniju 70-ih' predstavljati ova lokomotiva, serija 53 od Liliputa (ne Roco, iz inata) i serija 36 od Rivarossija (sa zvukom)
 

crhav

Aktivan član
Dobro izveden posao.
Steta, sto razni dodaci kao; dimnjak, kompresor, injektori, i sl. nisu od metala (Wenert), dalo bi bolji effekt vijernosti!
Velimir
 

nik

Veteran foruma
Dobro izveden posao.
Steta, sto razni dodaci kao; dimnjak, kompresor, injektori, i sl. nisu od metala (Wenert), dalo bi bolji effekt vijernosti!
Velimir
Željko skuplja sve modele sa 'naših prostora' u epohama 0, I, II, III, IV, V i VI pa onda nije moguće 'pretjerivati' sa detaljima.:)
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
Sini ,
imaš kakšno fotko svoje lokomotive in kako si naredil pogon. Kakšna gumica oz. kaj si uporabil.
lp
 

nik

Veteran foruma
BRAVO:aplauz:i nemoj ni slučajno da neki model propustite da nam prikažete! ;)
Baš smo danas brojali njegove 4-os. putničke vagone pa smo došli do broja 127 a sigurno smo nešto zaboravili (plus još 6 novih vagona koji su 'na putu')...
 
  • Like
Reactions: Mon

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh