JŽ završni signal vlaka (bljeskalica)

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Bio sam jako iznenađen kad sam vidio da netko još gotovo u sadašnje vrijeme (2011?), u rukama nosi stari završni signal, bljeskalicu:

Sklepni signal, Prvačina.jpg
https://www.facebook.com/photo.php?...86642959179.2090329.1030804661&type=3&theater

koji je bio tipičan (barem na ŽG Ljubljana) za razdoblje od cca. 1975 do cca. 1991, odnosno do uspostave Slovenskih željeznica (rokovi su naravno samo približni, nisam toga detaljno proučavao). Ja osobno se naime ne mogu sjetiti da bi na bilo kojem vlaku za vrijeme SŽ-a još vidio takav završni signal.

Meni zadnja poznata fotografija takvog signala na vlaku u Sloveniji je ova iz godine 1989:

JŽ 664-415, Nova Gorica, 2. 5. 1989.jpg

Bilo kako bilo, u modelu približno takav signal proizvodi Weinert, Art.-Nr. 943-7202:

943_7202.jpg

https://www.weinert-bauteile.de/shop.php?mode=search&lang=de&designation=1&keywords=0&sid=mucg11kaehab670u9uue21uol0&match=2&field%5Bgroup_id%5D=&field%5Bprice%5D=0-999999&field%5Bsupplier_id%5D=&description=1&search=7202&submit=Suchen

Problem je u tome kaj Weinert model zahtijeva opsežnu elektroniku koja treba biti instalirana unutar vagona:

9069_Product.jpg
https://kupa-electronic.com/Zuruestteile-Eisenbahn/Weinert/Wagen-Zuruestteile/Weinert-7202-Schweizer-Zugschlusslaterne-beleuchtet::798.html

i stoga se ne može staviti tamo gdje je bio u 1 : 1 najčešće zakačen, na rukohvatu ispod odbojnika:

IMG.jpg

Bilo bi odlično ako bi netko (Baat klub?) izradio upotrebljiviju verziju tog završnog signala.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Iz ove fotografije iz Kopra, koja nije datirana, ali prema okolnostima je iz razdoblja između 1968 i 1975 godine, vidljivo je da su bljeskalice u tom razdoblju imale drugačije obojenu kućište nego kasnije, naime bile su obojene s pretpostavljam dijagonalnimi crveno bijelimi crtami, dakle isto kao npr. SBB i FS bljeskalice, no izgleda da kućišta ipak nisu bila sasvim istog oblika, barem do sada nisam pronašao jednakih.

Koper

Koper (Eisenbahnen in Istrien, s. 244).jpg

FS bljeskalica

appigli.JPG
http://www.forum-duegieditrice.com/viewtopic.php?f=21&t=85730

SBB bljeskalice

laternenjgs7u.jpg
https://stummiforum.de/viewtopic.php?t=134263
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Još kratak video s talijanskimi bljeskalicami.


Zbog vremenske udaljenosti više nisam sasvim siguran no čini mi se da su bljeskalice ŽG Ljubljana imale intenzivnije bljeskove i otprilike u istim vremenskim intervalima.

Ali se još dobro sjećam da se u sedamdesetima i osamdesetima noću iza svih vlakova v Sloveniji crveno bljeskalo, jedina iznimka mislim da su bili motorni vlakovi, a kako je to bilo u drugim republikama ne znam
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Potrebno je domisliti napajanje, sve priključke, uključujući i fizičke, da bi se moglo bljeskalicu jednostavno pričvrstiti na odbojnik teretnog vagona i isto tako jednostavno i maknuti, i kako sve to staviti na vagon da se ne bi vidjelo gotovo ništa drugo osim bljeskalice, i na kraju sve to i izraditi.

Potreban je profesionalni pristup kako bi se to moglo proizvesti kao maloserijski proizvod, zbog toga sam već ranije napisao:

"Bilo bi odlično ako bi netko (Baat klub?) izradio upotrebljiviju verziju tog završnog signala."
 

Domagoj

Aktivan član
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Potrebno je domisliti napajanje, sve priključke, uključujući i fizičke, da bi se moglo bljeskalicu jednostavno pričvrstiti na odbojnik teretnog vagona i isto tako jednostavno i maknuti, i kako sve to staviti na vagon da se ne bi vidjelo gotovo ništa drugo osim bljeskalice, i na kraju sve to i izraditi.
Napajanje i elektronika su u onoj Weinertovoj kutijici. Teško da ju možeš znatno smanjiti.
Ovaj dio o jednostavnom stavljanju i micanju mislim da nećeš doživjeti. Najmanji konektor za koji ja znam da bi bio prihvatljiv za ovu namjenu ima razmak pinova od 1,27 mm, s još nešto plastike u svakom smjeru. Dakle skoro kao cijeli odbojnik, što i nije daleko od prototipa, ali znači da moraš raditi značajne zahvate na odbojniku. Skoro da bi bilo bolje napraviti cijeli izmjenjivi odbojnik s lampom koji se stavi u "šaht", ali to otpada jer ima xy različitih odbojnika.

Potreban je profesionalni pristup kako bi se to moglo proizvesti kao maloserijski proizvod, zbog toga sam već ranije napisao:

"Bilo bi odlično ako bi netko (Baat klub?) izradio upotrebljiviju verziju tog završnog signala."

Netko kao Weinert? Ako su oni uložili tisuće eura u razvoj ovoga što si pokazao, zašto misliš da bi u Baatu mogli napraviti nešto revolucionarno?
Mislim da bi ti kućna radinost bila najbolje rješenje.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Žao mi je ali vidim da ne razumiješ moje stavove.

Ako bi čitao moje postove (ali naravno ne trebaš jer ni ja ne čitam sve postove svih članova) razumjeo bi da kod mene nema i neće biti nikakve "kućne radinosti" u vezi teme koja se razmatra, jer ja ne bi bio zadovoljan kvalitetom onoga kaj bi ja osobno mogel uraditi na tome na taj način.

Stoga ja kao korisnik postavljam zahtjeve, a na inženjerima je da pronalaze odgovarajuča rješenja za to. A jedna od mojih zahtjeva je i da to nisu rješenja koja bi bila trajno povezana s konkretnim modelom i da se s tim ne bi zauvijek promjenilo (uništilo) model, npr. tako da bi bilo potrebno bušiti rupu u vidljivu stjenku putničkog vagona i slično, nego da bi se bljeskalica držala na stjenki npr. pomoću magneta, pričvršćenog na unutrašnjoj strani stjenke, i da bi se bezžično napajala s unutrašnje strane.

To je dakle izazov za tebe, ako želiš. Ako ne, OK.
 

Domagoj

Aktivan član
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Razumijem ja tvoje stavove, ali stvar je u tome da vidim problem u njime, odnosno konkretno u ovom.
Meni je jasno da ti imaš želju za nečime, ali ja se stavljam u poziciju inženjera koji bi to trebao napraviti i nabrajam poteškoće s kojima bi se susreo.
1:1 bljeskalica ima dovoljno prostora da u sebi sadrži bateriju koja može imati dovoljno energije da danima blinka, ali u 1:87 volumen koji je na raspolaganji nije 87 puta manji, nego 87x87x87 ~ 650 000 puta manji. To znači da se elektronika i baterije ne mogu staviti u bljeskalicu nego moraju ići u vagon.

Bežićni prijenos energije u ovako malom pakiranju isto tako nije moguć, što znači da preostaje samo žica, a ako ne želiš bušenje vagona onda ja ne vidim rješenje osim ovog što sam napisao - trajna montaža na odbojnik, a sam odbojnik ima električni kontakt na svom šahtu. Kad želiš montirati bljeskalicu, makneš obični odbojnik bez bljeskalice i staviš osvjetljeni.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Postojale su dvije standardne smještajne lokacije, na teretnom vagonu ispod odbojnika, a na putničkom ponajviše na kuki, namijenjenoj za završni signal.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
... - trajna montaža na odbojnik, a sam odbojnik ima električni kontakt na svom šahtu. Kad želiš montirati bljeskalicu, makneš obični odbojnik bez bljeskalice i staviš osvjetljeni.

Svaka stvar uvijek mora početi s nečim, pa ti tako predlažem da to pokušaš izraditi za potrebe tvoje makete i da vidimo kako će ispasti.
 

Domagoj

Aktivan član
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Na žalost, količina plastike oko ovakvih znači da je cijeli konektor dosta veći od onog s 1,27 bez obzira nešto manji razmak pinova.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)

Domagoj

Aktivan član
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Svaka stvar uvijek mora početi s nečim, pa ti tako predlažem da to pokušaš izraditi za potrebe tvoje makete i da vidimo kako će ispasti.
Ja nemam potrebu za takvom bljeskalicom, a kamoli za ovim zahtjevom da se ona još i skida tako da nemam interesa time se baviti, niti mi se čini da postoji tržište za takvo nešto.
No ako ti želiš financirati R&D, nema problema, dogovorit ćemo se.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ja nemam potrebu za takvom bljeskalicom, a kamoli za ovim zahtjevom da se ona još i skida tako da nemam interesa time se baviti, niti mi se čini da postoji tržište za takvo nešto.
No ako ti želiš financirati R&D, nema problema, dogovorit ćemo se.

Ako ću trebati tvoju pomoć javit ču ti.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh