JDZ/JZ 813-001 - Pokretna laboratorija za ispitivanje vode

Mon

 
Osoblje foruma
Dali neko ima vise informacija/slika ovog vozila JDZ-a?
Vagon za ispitivanje vode JDZ.jpg

Bilo bi interesantno ako uspemo da nadjemo vise informacija (bojanje, oznake, gde i kada je sluzbovao i sl.)
jer Pikov model VT 135 je odlicna osnova za izradu ovog vozila u H0.
Piko 6100 VT135a.jpg
 

NClight

Hybernated
Re: JDZ/JZ B13-001 - Pokretna laboratorija za ispitivanje vo

Mon kaže:
jer Pikov model VT 135 je odlicna osnova za izradu ovog vozila u H0.
Pa to i je DRG VT 135 :eek: >8-o:
Dakle, svašta...
Da, malo boje i dekala i eto još jednog JDŽ/JŽ vozila ;)
Dobar ulov Mon ;)
 

Davor

Veteran foruma
Re: JDZ/JZ B13-001 - Pokretna laboratorija za ispitivanje vo

Mislim da su tri ili četiri jedinice posle rata ostale u Jugoslaviji, verovatno Nemci nisu stigli da ih izvuku. U jednom inventaru ŽTP Beograd iz 1955. pominje se troje motornih kola pod brojem 811, 812 i 813 za "sanitarno ispitivanje vode" težine 16.4 t koliko je teška VT 135 pa se može pretpostaviti da se radi o toj seriji. :hmmm
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: JDZ/JZ 813-001 - Pokretna laboratorija za ispitivanje vo

NClight kaže:
Pa to i je DRG VT 135 :eek: >8-o: ...malo boje i dekala i eto još jednog JDŽ/JŽ vozila ;)
Dobar ulov Mon ;)
Hvala NCl, sve za JZ! ;)
A bas ta boja i oznake je kamen spoticanja u preradi jednog DRG u JZ. Model vec imamo. :D

Pitanje za sve: jel neko zna neki program za raspoznaju boja na crno-bijelim fotografijama?
Posluzio bi nam veoma dobro za sve starije fotografije... :)


@ Davor
Ispravljeno, oko sokolovo. ;)
 

H0 amater

Član foruma
Re: JDZ/JZ 813-001 - Pokretna laboratorija za ispitivanje vo

Mon kaže:
NClight kaže:
Pitanje za sve: jel neko zna neki program za raspoznaju boja na crno-bijelim fotografijama?
Posluzio bi nam veoma dobro za sve starije fotografije... :)

Mislim, da je to "mission impossible", jer fotografija nije bila pravljena sa digitalom, nego na analogni film. A tamo u crnobeloj fotografiji nema color zapisa.

ali ako je istina, što kaže Danny Devil
"slici malo na onaj sinobus .. ja mislim da ima takav na stanici u Kastel Starom ja zivim 500 metara ispod stanice.. icu pogledat pa cu ti javit", ona bi bilo drugčije.
 

KAPO

Poznati forumaš
Re: JDZ/JZ B13-001 - Pokretna laboratorija za ispitivanje vo

Dany Devill kaže:
slici malo na onaj sinobus .. ja mislim da ima takav na stanici u Kastel Starom ja zivim 500 metara ispod stanice.. icu pogledat pa cu ti javit ;)
U Splitu i okolici nema nikakav šinobus!!!
Možda ste vidjeli "Šveda" Hž 7122!
 

SHUCA

Poznati forumaš
Re: JDZ/JZ 813-001 - Pokretna laboratorija za ispitivanje vo

Da uđem u veliki O.T. :!: Unapred se izvinjavam, ali .... :hmmm

Prepoznavanje kolora na starim B/W fotografijama je moguce uz neke USLOVE !!!
Kako sam radio kao tehnicki urednik u novinama, imao sam prilike videti kako to funkcionira na SITEX opremi... godina 1994...
(ogomni rotacioni scanner i ostalo za graficki dizajn novina i knjiga)

1/ Na SCANIRANOM B/W fotosu svaka boja nosi svoj procenat crnog rastera 0-100 %
2/ Potrebno je dati koju POZNATU-
Nebo je svetlo plavo, a na fotosu je to raster n.p.r. 15%,crne....
Krov na zgradi je verovatno tamno-crven, a to je oko 50% crnog rastera...
Žel. šina je tamno braun, skoro crna- to je na fotosu oko 70-80% crnog rastera.
Itd, itd....

"- Kada te POZNATE parametre izdvojite na fotosu kao posebna polja sa svojim vrednostima rastera,
SCANNER i kompjutor (PROGRAM ?) daju svoje PRETPOSTAVKE koje su verovatne boje ispod PREOSTALIH procenta rastera.....
Tako n.p.r. - za procenat 45% crnog rastera će pretpostaviti da je zelena, za 25% da je roza itd, itd, itd....

Pa svi smo se nagledali KOLORIZOVANIH fotosa iz vremena WW-1 :??: koje su rađene na TAJ NAČIN !!!!

Mada sam prisustvovao takvom procesu u jednoj velikoj izdavačkoj kući- nije mi đavo dao upamtiti naziv programa, a još manje zapisati...
Pretpostavljam da je u današnjim tehnološkim uslovima to lakše no pre 20 godina >8-o:
Moram se samo ograditi da je SITEX tehnologija korištena SAMO U PROFI delatnostima..., a da je danas po količini Mb gazi prosečni kučni kompjuter :D zato je i napuštena...

I da ponovim----ovaj način daje VEROVATNE kolore, po analizi rastera na BW fotografijama ...
Rezultati su verovatni ali ne i 100% tačni, ljudsko OKO je tu da da konačni sud....
..............................

Meni je veća glavolomka ono ODSEČENO čelo na laboratirijskim kolima ????
Verovatno su ta kola ostala kao ratni plen, a moguće je da su VEĆ BILA laboratorija za kontolu vode za piće na novoosvojenim teritorijama?
U tom slučaju dajem velike šanse da je kolor isti kao na DRG varijanti !!!!
 

1borna

Veteran foruma
Re: JDZ/JZ 813-001 - Pokretna laboratorija za ispitivanje vo

Odlično Shuca, odličnan odgovor!(i znanje) :idea:
 

Dany Devill

Član foruma
Re: JDZ/JZ 813-001 - Pokretna laboratorija za ispitivanje vo

e falija sam al izlozen je kao ukras takav vagon slican.. btw normalno da nema sinobus u splitu hah ..
 

Davor

Veteran foruma
Re: JDZ/JZ 813-001 - Pokretna laboratorija za ispitivanje vo

SHUCA kaže:
U tom slučaju dajem velike šanse da je kolor isti kao na DRG varijanti !!!!
Takođe.
 

Dany Devill

Član foruma
Re: JDZ/JZ 813-001 - Pokretna laboratorija za ispitivanje vo

i nisam reka da ima bas taj nego da je slican jako
 

H0 amater

Član foruma
Re: JDZ/JZ 813-001 - Pokretna laboratorija za ispitivanje vo

Prvo, zahvaljujem Shuci za odlično "čitanje" boja. Moram priznati, da mi nisu pali rasteri na pamet pa kao da radim sa photoshopom.

Na onoj prvoj fotografiji, gde je voz još u JDŽ oznakama toliko je boja tamna, da bi mogla biti crvena. Ista kao prvi šinobusi ili originalni VT 135.
Ali kad usporedim drugu fotografiju, koja ima oznake B13 ili 813 (ne znam još) sa fotografijom sa našeg SLO foruma o seriji 813 http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.php?f=21&t=3857&hilit=fiat&start=15 onda bi mogao i taj voz u plavoj boji (dole tamnija, gore svetlija) kao su bili i slovenački 813. Šta mislite?
 

SHUCA

Poznati forumaš
Re: JDZ/JZ 813-001 - Pokretna laboratorija za ispitivanje vo

H0 amater kaže:
Na onoj prvoj fotografiji, gde je voz još u JDŽ oznakama toliko je boja tamna....

Ta "PRVA " fotografija je iz velike knjige "100 godina žel..Jugoslavije" 1948, koja je printana i puštena u promet tek 1949/50...
FOTO iz te knjige je sigurno nastao pre tehničke pripreme knjige-znači do 1950 :citaj:

Drugi foto sa sporednih koloseka u BG bih rekao da su 60-te u pitanju jer se već vidi velika pohabanost i trulež na oplati....

Pogledajte bolje OBE fotografije i videćete da SHEMA boja nije ista :!: Ni kolorit nije ISTI !
Na fotosu No-2 već postoje oznake po dnu boka, čega NEMA na prvoj...
Napisah da na toj drugoj foto. sam po prvi puta video ODSEČENO jedno čelo :S:
Na toj foto 2 se pojavljuje i nadogradnja na KROVU u vidu oberlihta :?:
Oberlihta na foto 1 ...NEMA !

Moje mišljenje je da bi bilo sigurnije držati se se fotosa iz 1950 ako neko hoće napraviti JŽ model....
Ona novija fotografija nam donosi previše partizanštine (nasumičnih prerada ) na originalu.

PS...
U pomenutoj knjizi se mogu videti i fotografije SANITETSKIH vozova JDŽ, kao i vagona -ambulanti !

1borna kaže:
Odlično Shuca, odličnan odgovor!(i znanje) :idea:
:palac_gore: He-he, pa analogno je stvorilo digitalno-ne obratno !
Raster je majka svih štampanih informacija-nije sve počelo da digitalnom erom *mudri*
 

NClight

Hybernated
Re: JDZ/JZ 813-001 - Pokretna laboratorija za ispitivanje vo

Originalno DRG/DRB bojanje (produkcija 1937-8) je bila crvena/krem (VT 135)
Tamnocrvena je moguća, takvi su bili u vrijeme DB-a (VT 70.9)
DDR (DR) je zadržao originalno bojanje (BR 186)
Česi su 1945 dobili 5 komada, bojani u tamniju plavu i krem (serija 140)
Ukupno ih je proizvedeno 64+2
ovaj +2 je za dva komada sa podvozjem i dijelovima od posebne legure "Hydronalium" (Aluminij-Magnezij)... za njih je ustanovljeno originalno bojanje kao srebrno, makar postoje indicije da je zadržano jako kratko.

Pitanje je koji je izvor, tj. kada su došli na JDŽ
Nigdje nema podataka da su prodani ili predani Jugoslaviji, ili da su ostali kao ratni pljen.

Ovo će biti zgodna potraga ;)
 

NClight

Hybernated
Re: JDZ/JZ 813-001 - Pokretna laboratorija za ispitivanje vo

Također, možemo isključiti češke komade - svi su modificirani i/ili kasnije prešli u klasu 130.1 i ostali u češkoj.
Pospichal ih ne spominje... trebalo bi ga informirati o ovome ;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh