JZ 147

Balkano

Član foruma
Zdravo!
Nabavio sam si austrijsu ÖBB seriju 659 koju zelim pretvorit u JZ 147 001. Nazalost imam samo dvije slike te lokomotive u nevoznom stanju iz Metalne Maribor. Htio bi vidit kako su im oznake izgledale za vrijeme dok su vozile po Sloveniji i kako bi bilo najbolje te oznake napraviti i staviti na lokomotivu. Bas me isto zanima dali su napred na vratima kotla isto imale jednostavno broj napisan ili nista.Jel ima neko koju ideju?
kyknen83t5ip.jpg

82p6c3167s3.jpg

dqzopcc6bhx.jpg

js4fy1i95ez.jpg
 

nik

Veteran foruma
Vrlo moguće da te lokomotive nisu ni doživjele JŽ već da su bile samo JDŽ...
 

Davor

Veteran foruma
Najverovatnije da JŽ nisu ni dočekale. Prema mojim beleškama prvobitno su ove lokomotive nosile oznaku JDŽ 34 a od 1948. oznaku JDŽ 147. Podataka o JŽ oznakama nema.

Za početak ti je sigurno da su na kabini i tenderu stajale pločice:
JDŽ-ЈДЖ
147-001
 

Balkano

Član foruma
Ah, JZ ili JDZ...tolko mi nije bilo ni vazno dali su JZ docekale ili ne. Bitno mi je samo da ju imam sa jugoslavendskim oznakama i to je to. Al mislim da sam negdje cuo da su jos do 1952 ili 1953 vozile. Znaci taman do kraja JDZ ere.
@ Davor: Hvala! Sad bi nekako ta slova/te brojeve trebalo isprintat u zutoj ili bjeloj boji na crvenoj pozadini, sta mislis?
 

nik

Veteran foruma
Ah, JZ ili JDZ...tolko mi nije bilo ni vazno dali su JZ docekale ili ne. Bitno mi je samo da ju imam sa jugoslavendskim oznakama i to je to. Al mislim da sam negdje cuo da su jos do 1952 ili 1953 vozile. Znaci taman do kraja JDZ ere.
@ Davor: Hvala! Sad bi nekako ta slova/te brojeve trebalo isprintat u zutoj ili bjeloj boji na crvenoj pozadini, sta mislis?
Rađe pitaj @Gorchi da ti napravi jetkane od mesinga ili novog srebra.
 

Balkano

Član foruma
Hvala na slikama! Izgleda da je broj samo nabojan. I to na kucici i na tenderu, sta mi se cini doista neobicno. Hmmm, pokusat cu jednostavno ÖBB oznake skinit i sa jednom finom bjelom gel-olovkom koju imam rucno napisat JDZ oznake.
Sta se tice slike: interesantne informacije! Nikad nebi pomislio da je lokomotiva dovedena u Maribor vec u nevoznom stanju, nego naravno pod vlastitom parom. Vrlo interesantno da je vec tjekom boravaka u Ljubljani bila u nevoznom stanju. Al informacije o njezinom kraju valjda danas nitko vise nemoze sa sigurnoscu rec, jer na drugim internetstranicama sam procitao da je u Metalnoj bila koristena sve do ljeta 1979 godine i tek onda su je razrezali. Ali nema veze dali je istina 1979 ili 1971, jer je bas ta lokomotiva daleko prezivila sve svoje ostale 43 sestre iako je zadnje svoje godine provela u zaista nespektakularnom i tuznom stanju.
 

Mon

 
Osoblje foruma
...Izgleda da je broj samo nabojan. I to na kucici i na tenderu, sta mi se cini doista neobicno....
Ništa nije neobično Balkano jer je puno JDŽ lkomotiva bilo označavano na taj način: direkto ispisanim brojevima umesto tabli.
A ne preporučujem ti da ih sam ispišeš već da ih uradiš kako dekal-oznale pa nalepiš na model.

Na forumu možeš pronaći puno primera dekal-oznaka, ja ću da postavim samo jedan; font za slova JDŽ sa ovog modela odgovara i za font brojeva za tvoj model.

JDŽ 35-159.jpg
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Slažem se sa Mon-om, puno je bilo lokomotiva bez pločica, JŽ 28, 29, 24, 25, 10... (ne važi za sve brojeve iz serije!) Barem toliko koliko se sjećam iz glave.
Mon, nisam siguran ali bih rekao, da na Tvojoj lokomotivi fale dva natpisa na tenderu:
Količina vode: xx m3
Količina ugalja: xx t
Nisam siguran ali ne sjećam se lokomotive bez tih natpisa (bilo ih je puno sa njima) :)
 

Balkano

Član foruma
@ Mon: jel mi mozes poslat taj font sa J(D)Z brojevima i oznakama preko privatne poruke ili tu na forumu? I jel mi mozes mozda rec di mogu te dekale (ja to zovem naljepnice) dat izradit? Ja zivim u Njemackoj di postoje sve mogucnosti, ali nazalost su dekali za privatnu izradnju UZASNO skupi tu i dodatni problem je sto se nemogu narucit u malim kolicinama nego samo u velikik brojevima sta nemozes kao normalan covjek platit. Ja naprimjer imam dva latinskoamericka putnicka vlakova (ukupno 19 vagona) za koje trebam razne dekale: ime zeljeznice u sredini iznad prozora, tip vagona na oba kraja iznad vrata, ime vagona dolje u sredini i broj vagona na oba kraja pored vrata. Sve zajedno me u najjeftinijem slucaju u Njemackoj dode oko 240 €!!! Nemozes zamislit! A ja ono na pocetku mislio da nece bit preko 50 €! Ako bi se nasla mogucnost te dekale izradit u Hrvatskoj za 50 € ili jos manju cijenu to bi bilo predobro!
 

nik

Veteran foruma
@ Mon: jel mi mozes poslat taj font sa J(D)Z brojevima i oznakama preko privatne poruke ili tu na forumu? I jel mi mozes mozda rec di mogu te dekale (ja to zovem naljepnice) dat izradit? Ja zivim u Njemackoj di postoje sve mogucnosti, ali nazalost su dekali za privatnu izradnju UZASNO skupi tu i dodatni problem je sto se nemogu narucit u malim kolicinama nego samo u velikik brojevima sta nemozes kao normalan covjek platit. Ja naprimjer imam dva latinskoamericka putnicka vlakova (ukupno 19 vagona) za koje trebam razne dekale: ime zeljeznice u sredini iznad prozora, tip vagona na oba kraja iznad vrata, ime vagona dolje u sredini i broj vagona na oba kraja pored vrata. Sve zajedno me u najjeftinijem slucaju u Njemackoj dode oko 240 €!!! Nemozes zamislit! A ja ono na pocetku mislio da nece bit preko 50 €! Ako bi se nasla mogucnost te dekale izradit u Hrvatskoj za 50 € ili jos manju cijenu to bi bilo predobro!
Dekale ti vjerojatno mogu izraditi @chachak ili @Wile E Coyote.
 

Mon

 
Osoblje foruma
@ Mon: jel mi mozes poslat taj font sa J(D)Z brojevima i oznakama ......Ako bi se nasla mogucnost te dekale izradit u Hrvatskoj za 50 € ili jos manju cijenu to bi bilo predobro!
Nik ti je već odgovorio Balkano: javi se kolegama i sve dogovori s njima. :palac_gore:
I ne zaboravi da nam daš model na uvid u JDŽ izdanju, siguran sam da će da bude pravi dragulj. :dada: :fotic:

...nisam siguran ali bih rekao, da na Tvojoj lokomotivi fale dva natpisa na tenderu ...ne sjećam se lokomotive bez tih natpisa (bilo ih je puno sa njima) :)
U periodu JDŽ-a bilo je puno lokomotiva bez tih natpisa Gorchi. Kasnije su oznake koje su nedostajale bile dodavane - istinu ne svim lokomotivama.
Već 1950 su većinom loksi serije 35 iz skopske ložionice bile predane ostalim ložionicama u Jugoslaviji, kasirani ili spremni za kasaciju -
one koje su ostale u Skoplju uglavnom nisu bile u voznom stanju pa neverujem da su se održavaoci mučili da JDŽ 35-159 ugrade oznake koje su joj nedostajale.
A fotka JDŽ 35-159 naravno ne postoji...:mamurluk:
 

Balkano

Član foruma
@ Damir: u srcu "prave svabije" sam: Stuttgart! ;)
@ Mon: ok, budem im se javijo pa da vidimo sta cemo iskemijat. Naravno da necu zaboravit. Cim je model gotov "zdekaliran" pokazat cu vam slike, a nakon sto se ugradi dim, svijetlo u kucici i zvuk mozda postavim jos i koji youtube Video. Steta samo sto nemam nikakve prikladne terentne vagone za nju, pa ce zato u videju vuc moj drveni Orient Express iz doba od odprilike 1900-1914 i 1921-1926. Njega su te lokomotive u dobi od 1921 do 1926 zaista ponekad vukle na poznatom "Geislinger Steige" usponu izmedu Stuttgarta i Ulma, ali samo kao pomocna dodatna lokomotiva kad bi vlak bio pretezak i kad württemberska lokomotiva serije C nije imala dosta snage da ga povuce uzbrdo, pa su joj lokomotive serije K (kasnije BR 59 i jos kasnije JDZ 147) na tom djelu pripomogle.
 
  • Like
Reactions: Mon

Balkano

Član foruma
@ Damir: haha evo ja u subotu idem u Mannheim na jedan veliki party cjelu noc...jedva cekam! Vazi! Kad budes u blizini javis se.
Sta se tice lokomotive imam nevjerovatne novosti: danas sam je prvi put istestirao (tek je jucer stigla i te slike od lokomotive na pocetku nisu od mene nego iz interneta jer tada ju jos nisam imao ni u rukama!) i dozivio sam preugodno iznenadenje: u lokomotivi je vec ugraden zvuk!!! Nesta bolje mi se nije moglo desit! Tako da sad sve sta trebam napravit je kupit generator za dim i to je to. Mislio sam jos ugradit svijetlo u kucici al odlucio sam se ipak ne jer mi se neda po tako savrsenom modelu prckati. Nije tako strasno da nema svijetla u kucici. Al sta se tice cijene sam predobro prosao: taj model je izdan mislim 2002 godine bez zvuka, a pred tek 2 godine je izasla nova verzija sa vec ugradenim zvukom, koja je znacajno skuplja od prijasnje i nemozes ju dobit ispod 400 €. A ja sam svoju sada sa zvukom osvojio na ebayu za 250 €! Nevjerovatno! Prodavac ju je prodao kao novu ali ocito taj model to nije jer je naknadno ugraden zvuk i fale figure strojovode i lozara, sta ali nije strasno jer takvih figurica jos imam dosta doma. Inace sam predzadovoljan sa modelom jer zvuci i vozi savrseno. Evo jos 2 slike moje lokomotive: kao sto se vidi nema isti broj kao lokomotiva sa interneta sa prve 2 slike i isto nema naljepljene tablice nego su brojevi/oznake direktno nalakirani/-e na kucicu. Posto sumnjam da ti JDZ dekali imaju crnu pozadinu ja se sada pitam kako najbolje odstraniti ÖBB 659.29 na kucici i 659.29 na vratima kotla bez da se osteti povrsina.
1w71umwmkd3t.jpg

yoyq1u38gn7p.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh