JZ 441 Markez-Models

NClight

Hybernated
661Kennedy kaže:
Markeza su ljudi od pocetka malo pogresno shvatili :D
Ne, nisu... jer su najave napravljene za vrijeme održavanja "susreta u Zagrebu" i ekskluzivno za malezeljeznice.net (osobno sam organizirao prezentaciju Markezovog modela Karavele)

on ne ide sa svojim projektima u masovnu fabrikaciju, vec ih radi iskljucivo za sebe i za svoje potrebe, pa ce, kad dodje do finalnog sklapanja lokomotiva, sklopiti po 10ak do modza 20 komada vise od pojedine lokomotive i to jedino za ljubitelje koji te modele budu bas po svaku cijenu htjeli imati :)
To je bilo "prije" najava o Karaveli i 44x modelima... tada smo razgovarali o modularnim kalupima i brizganju plastike. Ako se vratio na tu priču, mogao nam je tako i reći, a ne da slinimo i čekamo...

lokomotive ce samim time biti raritet za koji ce se valjat izboriti ;)
Što je poslovno loš potez s obzirom na ulaganja u modele... jer će se malo tko "izboriti" za model za koji nezna hoće li ikada ugledati svjetlo dana, a najavljen je kao maloserijski ili velikoserijski model u dovoljnoj količini za "sve"

Limited edition :)
Nažalost...

U ostalom, Markez je član foruma. Kada osjeti potrebu, nek se javi... i da se razumijemo, podržavam njegov rad i vrlo mi je drago čuti da se nešto radi u njegovom "vilajetu"... naročito od njega samoga ;)
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
ma posteno je :)

ali dajte pa nemojte sad covjeka na "kriz razapinjat" :D

istini za volju, nastupila je velika stanka u komunikaciji, ali javit ce se on ;)

p.s. nickname25 jesam li ja kod tebe slucajno neki dan za dlaku propustio Roco HZ 1.kl.? :D
 

nik

Veteran foruma
661Kennedy kaže:
nemojte biti cinični :)

gospodin Markez radi na svojim projektima non-stop. To vam mogu potvrditi iz prve ruke obzirom da sam ga posjetio ovo ljeto u njegovoj rezidenciji u Svicarskoj.

Ono sto sam ja vidio u njegovoj radionici i projekt-birou to niste vidjeli jos nigdje :naklon:

Samo da vam objasnim, da je profesija gospodina Markeza nesto sasvim drugo, dok mu je zeljeznicko modelarstvo samo hobi, i s toga je razumljivo da se sve skupa odvija prilicno polagano.
Ako jos k tome ubrojimo i varijable da je u izradi više različitih modela odjednom, zatim da se modeli izrađuju precizno do prefekcije koja se može usporediti s kvalitetom i preciznišću švicarskog urarstva, te ako uzmemo i to u obzir da se modeli izrađuju na relaciji CH-HR-SRB u čijoj izradi učestvuje kompletan tim stručnih ljudi, bit ću presretan ako svoje modele za koje sam se predbilježio kod gospodina Markeza dobijem 2013 ili 2014.

Za ono što sam ja vidio, isplati se čekati i dulje!

Kvalitet Karavele i Kennedy-a koji će izaći iz radionice Markez-Models biti će ravan kvaliteti švicarskog proizvođača modela željeznica HAG!

To je sve što vam za sada smijem reći ;)

HAG je nedavno propao i otišao u stečaj... ;)
 

NClight

Hybernated
661Kennedy kaže:
ma posteno je :)

ali dajte pa nemojte sad covjeka na "kriz razapinjat" :D
Nećemo, nećemo jako... samo malo... >:D: >:D:

istini za volju, nastupila je velika stanka u komunikaciji, ali javit ce se on ;)
I bolje mu je... >:) Biti će nam drago! ;)
 

nik

Veteran foruma
S obzirom na datum učlanjenja, broj postova i jedinu temu u kojoj piše 661Kennedy moglo bi se pomisliti da su on i markez ista osoba sa dva nicka...
 

nickname25

Član foruma
Supporter (2016)
661Kennedy kaže:
ma posteno je :)

ali dajte pa nemojte sad covjeka na "kriz razapinjat" :D

istini za volju, nastupila je velika stanka u komunikaciji, ali javit ce se on ;)

p.s. nickname25 jesam li ja kod tebe slucajno neki dan za dlaku propustio Roco HZ 1.kl.? :D

ne znam, mozda :D
 

wiggum

Veteran foruma
nik kaže:
S obzirom na datum učlanjenja, broj postova i jedinu temu u kojoj piše 661Kennedy moglo bi se pomisliti da su on i markez ista osoba sa dva nicka...

Barem na prvu nisu, jer sam to odmah nakon drugog posta išao provjeriti (IP) pošto je i meni to palo na pamet. :D :D


Ali očito je što bi moglo biti posrijedi :D
661Kennedy kaže:
lokomotive ce samim time biti raritet za koji ce se valjat izboriti ;)
661Kennedy, bez zamjerke, malo se šalim. ;)



Čovjek brani Markeza jer kako je rekao bio je kod njega i sve je vidio i čuo iz prve ruke za razliku od nas i "rekla kazala", pa očito zna kako stvari stoje i može o tome pričati i braniti čovjeka.
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
vidim da se i ovdje prenose paranoje sa zeljeznice.net :D

daklem, ja sam SBB-CFF-FFS na zeljeznice.net. Identican nick sam odavno registrirao i ovdje, ali se nesto izjalovilo, zaboravio lozinku, vise nisam mogao uci, pokusao napravit novu lozinku, medjutim nista mi vise nije htjelo dolazit na mail koji sam tu prvobitno registrirao... tako da...

sad znate tko je :razz:

Sto se Markeza tice, obzirom da sam ljeto proveo manje vise u Zürichu, nije mi bio problem zaletiti se do Markeza u Sankt Gallen. Ostao sam PAF :eek: kad sam mu vidio kolekciju, to sta on ima je BOLESNO :D :D :D

u svojim rukama sam drzao gotove frame-ove (od Karavele) s vec ugradjenim postoljima, motorima i ostalim, takodjer sam vidio i izvjestan broj toga :)

Kucista su trenutno na perfekcionistickoj doradi u Srbiji.

Nije da ja tu nesto "branim" Markeza nego govorim onako kako jest, a moram priznati da sam i sam nestrpljiv :D

Markez kao covjek uljeva povjerenje, a njegova kolekcija i njegov rad uljevaju respekt. Jedna je stvar praviti Kennedya od nekakve Mehano lokse koja tezi 10dkg i ima motorcic kao u djecijem kompletu "elektro-pionir", a druga je stvar zapoceti lokomotivu od auto-CAD nacrta pa preko rapid-prototypinga pa izrezivanje frame-a na CNC itd itd....

Malo cu mozda sad ipak pretjerati, ali Markeza sam dozivio kao svojevrsnog "Steve-a Jobbs-a" zeljeznickog modelarstva, covjek koji ima jasnu viziju i plan i koji je uspio okupiti tim ljudi koji ce uz njegovu organizaciju to sprovesti u djelo! Steta eto jedino sto sve to ostaje na razini njegovog hobija, gdje ce odredjeni broj sretnika imati priliku u svoju kolekciju uvrstiti nase toliko obozavane EMD lokomotive vrhunske izrade.

Suska se nesto da bi A.C.M.E. mogao u neko dogledno vrijeme izbaciti Kennedya na trziste koji ce nesumnjivo biti prva liga izrada ali vjerojatno i paprena cijena. Neki spominju i Roco, ali to cisto sumnjam, tamo caruju neki drugi lobiji. Jedno sigurno znam, a to je da Karavelu nikad nijedan tvornicki proizvodjac modela nece plasirati.

Zato se uzdam u Markeza i njegov stvaralacki duh! ;)
 

Železničar

Poznati forumaš
Složio bih se sa svima da bi elemenaran red bio da se Markez ponekad javi, ako mu je stalo da nas zainteresuje za ove njegove projekte.

Ipak, uveren sam da je Markez stvarno majstor što se tiče izrade modela savremenim tehnologijama što smo i mogli da vidimo dosad na ovim započetim-poluzavršenim projektima. Međutim, imam utisak da on nedovoljno poznaje određene prototipove lokomotiva, što i nije strašno (jer ima nas da mu pomognemo, pa zato i postoji ovaj forum izmeđuostalog) ali posustaje da primi konstruktivne savete i sugestije od onih koji žele da pomognu.

Svojevremeno sam, između ostalih, 'pokušao' da ponudim podršku u smislu sugestija na neke greške u detaljima i proporcijama na CAD-modelu modela 661 jer je meni kao i svima stalo da ako se taj model već radi (i to uz nimalo jeftine tehnologije) - da se odjednom uradi tačno. Tada je deo grešaka korigovan ali iz meni nepoznatog razloga drugi deo nije korigovan iako sam ja (i ne samo ja) više puta naznačio šta još treba izmeniti. Model je posle toga štampan 3D-printing tehnologijom ali sa tim ne malim greškama, jelda. Tada mi je bilo jasno da ne vredi objašnjavati. Isto važi i za jedan crtež koji sam svojevremeno nacrtao crtež u razmeri 5:87 na zahtev Markeza, ali iz takođe nepoznatog razloga mi se od onda više nije javio stoga sam ja taj crtež poklonio Slavku Jovanoviću.

Kao što kažeš 661Kennedy, uvek postoji određeni broj zainteresovanih za "ekskluzivne" modele koji su spremni da daju na stotine (pa i hiljade) dolara/evra/funti ili štogod za takve modele. Na žalost jedan deo njih takođe ne poznaju prototip baš najbolje pa će dati tolike pare za model koji nepotrebno sadrži greške.

Ovo možda zvuči surovo ali nadam da grešim.
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
vidim da je administracija zasukala rukave :D

a taman sam se poceo navikavati na 661Kennedy :razz:
 

wiggum

Veteran foruma
SBB-CFF-FFS kaže:
vidim da se i ovdje prenose paranoje sa zeljeznice.net :D

Učlanjen si bio na forumu 2 sata, a već si raspištoljio što s postovima, a što s informacijama. Ekipa nije naučena da se netko tko je svega par sati na forumu tako brzo prilagodi i počinje pisati. Inače prvo traje neko vrijeme faza sraežljivosti i ne snalaženja, a kod tebe toga nije bilo pa si nas sve zbunio.

Tamo si imao malo žešću retoriku i nisi pisao da se moralo nešto isčitavati između redova, nego si odmah u glavu išao potpuno iskreno i otvoreno. Zato si i zaradio par upozorenja i dobio svoju temu u mod. podforumu. Eh, malo nekad znaju tamo biti kruti što se tiče takvih stvari, ali dobro, i ovako često izbe tamo neke svađe, pa bi bez te jače kontrole bilo puno gore, tj. bio kaos.

SBB-CFF-FFS kaže:
daklem, ja sam SBB-CFF-FFS na zeljeznice.net. Identican nick sam odavno registrirao i ovdje, ali se nesto izjalovilo, zaboravio lozinku, vise nisam mogao uci, pokusao napravit novu lozinku, medjutim nista mi vise nije htjelo dolazit na mail koji sam tu prvobitno registrirao... tako da...

Trebao si se javiti (imaš formular na portalu npr.) pa bi to sredili. Pošto si napravio novi račun, a želio si staro ime, ja sam ti stari račun obrisao, te sam ti sada zamijenio ime. Vjerujem da nisi ništa bitno imao na starom računu, jer da jesi, nebi ga tako lako ostavio. :D Zato sam obrisao stari račun bez pitanja. :D

Ako želiš, ime ti se vrati na staro, nema problema - samo 2 klika posla ;)
 

Mon

 
Osoblje foruma
Moje razmisljanje:

Niti su nas ACMEovci informisali i objasnjavali kasnjenje njihovih odavno planiranih/najavljenih modela, nit ROCOjevci nit ostali proizvodjaci;
nevidim zasto bi MARKEZ to radio.

Drugo, razloge za to kasnjenje koliko mogu da procitam u do sada postiranog niko nezna tako da je bilo kakva polemika oko toga gubljenje vremena.
A i netreba da ga znamo ukoliko je taj razlog osobne/licne prirode.

Trece i za nas najvaznije: greske koje su nabrojane su dobronamjerno ukazane - hoce li ih Markez prihvatiti ili ne na njega je da odluci.
A na nas ostaje da se odlucimo da te modele kupimo ili ne kupimo onakvim kakvi nam se ponude, kad nam se ponude, ukoliko nam se ponude.

Jednostavno da jednostavnije nemoze bit. ;)

PS: a ja cu se svakako upisati na listi cekanja za Markezove 661 i 441 pa ako ih zavrsi bice klopa a ako ne onda cu se slatko nadati.
PPS: za ACME neznam ali ukoliko ROCO bude napravio i izbacio JZ661 ja cu onom ko mi prvi prenese tu "misn imposibl" novost kupiti taj model i pokloniti mu ga!!! :zvizdi:
 

tigers

Novi član
I am from Romania , I have a 3D printer and want to make a model locomotive JZ 441 of Romania .
Does anyone sketches front , top and side for this model?
thank you
my e-mail is
[email protected]

Ja sam iz Rumunije , imam 3D štampač i žele da naprave model lokomotive JŽ 441 Rumunije .
Da li neko skicira prednji, gornji i stranu za ovaj model ?

hvala
moja e - Amil je

[email protected]
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh