JŽ 667-001 i 002 (ruska TEM2)

Mon

 
Osoblje foruma
Slucajno sam naisao na ovaj podatak da je proizvodjac Unique Model Factory
prosle godine najavo mesingani H0 model ruske TEM2 manevarske lokomotive koja je u JZ pripadala seriji 667.
http://www.modela.lv/news/?page=news&ln=eng

Pitanje je dali neko ima informaciju kako se zavrsio ovaj njihov projekat?

U nedostatku fotografija iz JZ vremena, postavljam sliku MZ 667 snjimljena na skopskoj zeljeznickoj stanici.
MZ667 - Skopje.jpg

A evo i fotografije sa najave:

SM-48-1 brass.jpg
SM-48-2.jpg
SM-48-3.jpg


Za znatizeljne, evo kratke istorije o ovoj lokomotivi:

Originalne lokomotive ALCo RSD1 su rusi dobili kao poklon od amerikanaca krajem drugog svetskog rata
i raznim modifikovanjem stvorili njihovu TEM2 - najvise proizvodjenu manevarku u SSSR-u.

Prilikom izgradnje i pustanja u eksploataciju rafinerije nafte u Miladinovcima (Makedonija),
u paketu sa svom opremom za rafineriju iz SSSR-a su dopremljene i dve ovakve TEM2 lokomotive.

Nekoliko godina su ove TEM2 bile vlasnistvo rafinerije i nosile ruske natpise
da bi ih tada rafinerija zbog nemogucnosti da ih sama odrzava, predala zeleznici.
Prelaskom u JZ imovinu sasvim prirodna je bila promena oznaka tako da su lokomotive dobile JZ oznake
sa serijskim brojem 667 i individualnim brojevima 001 i 002.

Pored svog sluzbovanja u rafineriji, ove lokomotive su bile upotrebljavane i za teske manevre u skopskom depou Trubarevo
kao i za vucu fabrickih vozova u skopskom zeleznickom cvoru.

Tesko je pronaci inofrmacije jesu li lokomotive ove serije bile u upotrebi i u ostalim ZTO-ima tadasnjih JZ.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Hvala za link Davore.

Zeleo bih da znam kako se zavrsio ovaj projekat proizvodjaca, jel je izbacio model ili ne?

Pokusao sam da potrazim info ali bez rezultata... :S:
 
Last edited by a moderator:

Mon

 
Osoblje foruma
Re: JZ 667 (ruska TEM2)

:D :D e ova ti je dobra thomcro!

Posto se radi o americkim rusima (ili ruskim amerikancima) pisao sam im na englesko-americko-australijsko-kanadskom itd,
ali bez uspjeha.
 

Davor

Veteran foruma
Trebao si pismo početi sa Здравствуйте товарищи :D :D :D

Ako zažmurimo na jedno oko, 667 možemo dobiti na osnovu Mehanotehnikine Atlas RSC2? :hmmm :zvizdi:
 

Mon

 
Osoblje foruma
:D Davore, sledeci put cu pustiti tebe u pregovore s njima! :palac_gore:

Inace, probao sam ja da zazmirim i s' levim i s' desnim okom ali nekako mi ne ide da skontam RSC2 kao TEM2.

Ali, mogao bih Mehanovku da posaljem gagy-ju, sigurno bi je on sredio u JZ667. :)

Usporedjenja radi: gornja je Red Star-ov H0 model poljske SM48 (tako se je TEM2 oznacavala u Poljskoj)
a donja je H0 model amerikanke naseg Mehana. :)
RedStarvsMehano-JZ667.jpg
 
Last edited by a moderator:

thomcro

Aktivan član
Razlika je i očito vidljiva ali nije to nešto što se nebi dalo napraviti/prepraviti. Malo finog alata, malo striena, modelarskog kita i boje i za 10-tak dana bi se moglo napraviti. Pretpostavljam da čak ni motor nebi trebao biti problem kod zamjene ...
 

Davor

Veteran foruma
Mon kaže:
Ali, mogao bih Mehanovku da posaljem gagy-ju, sigurno bi je on sredio u JZ667. :)

Čitaš mi misli. :) Mislio sam da li bi Mehanovka bila pogodna za preradu jer, Alco će najbolje ličiti na sebe ako za osnovu ima - opet sebe. :D
 

thomcro

Aktivan član
damir661 kaže:
Postolja se mogu iskorisiti sa neke Tajge, Rocove ili Pikove
Ako bi odgovarala na Mehanov "frem"!

Na koncu ispade to jedan vrlo šarolik hibrid svega i svačega :D
 

Mon

 
Osoblje foruma
Damir je u pravu,
Tajgina postolja su najadekvatniji izbor i pored toga sto imaju malcice visak djelova u odnosu na TEM2 postolja. ;)
pos.TEM2vs Taiga.jpg
 

thomcro

Aktivan član
Nisam mislio na izgled već može/gu postolje/a od Roca ili Pika u Mehanov frem?

Btw, Mon, jesi li šta pokušao naći kod poljaka? S obzirom da su i oni imali takvu lokomotivu možda su je oni modelirali, možda se može kod njih naći jer tebi je svejedno tko je proizvođač jer koliko sam skužio (između redaka) ti bi to volio imat u svom voznom parku, s time da bi ju prije trebalo prebojati u JŽ/MŽ.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Svi modeli ove lokomotive u H0 na koje sam ja naisao su RedStar-ovi pa tako i poljski; a RedStar ne odgovaraju na pisma.
Danas sam im poslao jos jedan mail pa cemo vidjet' hoce li biti odgovora.

Dobro si procito izmedju redova thomcro, meni je zelja da imam njen model napravljen na bilo koji nacin
jer je ona pored JZ 341-001 prava egzotika u JZ sa samo dva poznata (za sada) primjerka.
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Re: JZ 667 (ruska TEM2)

Iako sam orijentiran na americke modele,ovu lokomotivu bi zelio na svojoj maketi.
Ima ono"nesto"u njezinom izgledu.
 

thomcro

Aktivan član
Mon kaže:
... Dobro si procito izmedju redova thomcro, meni je zelja da imam njen model ...
tomislavm kaže:
Iako sam orijentiran na americke modele,ovu lokomotivu bi zelio na svojoj maketi.
Ima ono"nesto"u njezinom izgledu.
Bi rekli kod nas na Primorju "Pravi štrigon" (prevedeno: pravi vještac :D ) ... al' nisam ni ja sjedio skrštenih ruku, još jutros sam krenuo u potragu za tom lokomotivom ali za simulator jer sam "nanjušio" da je to nešto exclusive, zato sam ti i napisao da pokušaš sa poljacima.

Doduše našao jesam jednu za prodat na netu ali je cijena da boli glava!!!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh