JZ Bcm - HERIS 17010

gagy222

Aktivan član
:( jos ne znam juce sam dosao sa puta i kupio vagon da bi moju JZ661 uklopio za kacenja visinu i ostale sitnice. A kad zavrsim ide na probu kod Mladena na njegovu maketu koja ce isto uskoro biti gotova.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
KAPO kaže:
UUU Prekrasno
Kako vozi?
Nažalost, od čitave moje zbirke 1:87 modela putničkih vagona, ovaj model mi ima najlošija postolja :(
Previše zazora između osovina kotača i ležišta, kotači gotovo da sami spadaju iz okvira , zibanje vagona, loša plastika (Heris)...

Možda bu gagy imao više sreće sa svojim modelom....
 

gagy222

Aktivan član
ista stvar, odma sam video da su bas ti detalji losi ali probacu nesto da resim da li da zagrejem plastiku pa da je malo iskrivim prema osovinam aili tako nesto ne znam. Ali sta da radim kad drugog nema :( a morao sam ga imati
 

Ćiro_bos

Član foruma
gagy222 kaže:
ista stvar, odma sam video da su bas ti detalji losi ali probacu nesto da resim da li da zagrejem plastiku pa da je malo iskrivim prema osovinam aili tako nesto ne znam.
Ne!
Samo promijeni osovine, same ili sa točkovima, time što ćeš staviti duže...One se rade, zavisno od proizvođača u razlici i od 2 mm...Ja sam tu radio razne stvari, ali ti je ovo najbolje.
pozdrav...
 

gagy222

Aktivan član
Tacno moze i tako. Ta varijanta ce biti pre. :palac_gore: mada ako se solidno pokaze necu nista dirati. uskoro cu ga probati kod Mladena na maketi kad zavrsim JZ 661
 

Thommo

 
Osoblje foruma
To ti je naša sreća - Heris jedini tu i tamo izbaci neke HŽ ili JŽ modele - a oni onda imaju katastrofalne vozne osobine!! >:E: :hmmm:

Osobno sam se u to uvjerio s HŽ Gbs i JŽ parnim kotlom. :(
 

gagy222

Aktivan član
da da tuga. neko se zrtvuje da ih napravi i nista, ne mogu da kazem da je bolje da ih MEHANO pravi ali skoro. :D
 

damir661

Veteran foruma
Slazem se da Herisovi JZ parogenerator,Gbs, kao i HZ i SZ Gbs imaju problem sa stabilnoscu, ali barem za razliku od ovog kuseta imaju pravilne natpise.

Nikad nisam video kuset koji ima oznake vagona za igru i sl, o bojenju da ne pricamo, zaista sramotno, zao mi je najvise JZ kolekcionara koji su se obradovali ovom modelu, a da ne kazem bolje sta su dobili.

U principu ostali su ovaj problem sa klacenjem resavali stavljajuci postolja od klasicnih DB UIC X vagona od Alfa traina, cime je model mnogo stabilniji.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ja sam ovog vagona jos davno nazvao "test-vagon" - ako vam on ne ispadne iz sina prilikom voznje po maketi to
znaci da ste sine namestili 100% kako treba!
Isto, dobio sam sugestiju da na mom promenim postolja: izbacim Herisova i metnem Tilligova.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Mon, Ti si barem primjetio, ja nisam ;) Bravo :)
Još jedno pitanje oko tog vagona, koliko se sjećam taj vagon ima dosta velike rupe z akotaće pa bi bilo najbolje umetnuti lagere. Ima ko ideju kakve nabaviti?
 

nik

Veteran foruma
Mon, Ti si barem primjetio, ja nisam ;) Bravo :)
Još jedno pitanje oko tog vagona, koliko se sjećam taj vagon ima dosta velike rupe z akotaće pa bi bilo najbolje umetnuti lagere. Ima ko ideju kakve nabaviti?
Kupiš negdje jeftino polovni takav Heris kušet sa postoljima iz starog alata (DB ili FS) i jednostavno ih zamijeniš (postolja iz starog alata funkcionuraju savršeno).
 

Tanka vatra

Član foruma
Na snimcima je originalni JŽ-kušet,koji je HERIS-u dostavljen zajedno sa skicama,zatim šemom
bojanja po RAL-u,radi izrade modela ca.2004.god. Dakle originalni broj kušeta je 51 72 50-40 716-3.
To se vidi na ambalaži,dok je na modelu došlo do permutacije cifara u oznaci,( ...713-6) što je pored
ostalih manjkavosti devalviralo model.Naime,HERIS je želeo da radi i ostale varijante ex.DB-Bcm
kušeta,ali se posle velikih kritika za ovaj JŽ - model,izgleda odustalo od toga.
 

Attachments

  • HERIS - JŽ model 1..jpg
    HERIS - JŽ model 1..jpg
    424 KB · Pregleda: 39
  • HERIS - JŽ model 1.1..jpg
    HERIS - JŽ model 1.1..jpg
    209.7 KB · Pregleda: 41

nik

Veteran foruma
Na snimcima je originalni JŽ-kušet,koji je HERIS-u dostavljen zajedno sa skicama,zatim šemom
bojanja po RAL-u,radi izrade modela ca.2004.god. Dakle originalni broj kušeta je 51 72 50-40 716-3.
To se vidi na ambalaži,dok je na modelu došlo do permutacije cifara u oznaci,( ...713-6) što je pored
ostalih manjkavosti devalviralo model.Naime,HERIS je želeo da radi i ostale varijante ex.DB-Bcm
kušeta,ali se posle velikih kritika za ovaj JŽ - model,izgleda odustalo od toga.
716-3 sa slika je drugi tip vagona (kakvog Heris ne radi) tako da je broj 713-6 potpuno korektan za ovaj model.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Na snimcima je originalni JŽ-kušet,koji je HERIS-u dostavljen zajedno sa skicama,zatim šemom
bojanja po RAL-u,radi izrade modela ca.2004.god. Dakle originalni broj kušeta je 51 72 50-40 716-3.
To se vidi na ambalaži,dok je na modelu došlo do permutacije cifara u oznaci,( ...713-6) što je pored
ostalih manjkavosti devalviralo model.Naime,HERIS je želeo da radi i ostale varijante ex.DB-Bcm
kušeta,ali se posle velikih kritika za ovaj JŽ - model,izgleda odustalo od toga.
Da su na ovaj Heris kalup išli raditi 716-3, to bi tek bio promašaj. Vjerojatno su po dobivenoj literaturi i dokumentaciji pripremali model i ambalažu za 716-3, ali se onda uočilo da taj vagon 716 ne odgovara izgledu njihovog kalupa, pa su krenuli raditi broj 713-6 (Ovo je moje razmišljanje), ili je možda u pitanju bio čisti lapsus na ambalaži....:neznam:
Kako je @nik napisao, vagon 51 72 50-40 716-3 je izgledom posve drugačiji u odnosu na izgled modela (slika sa neta, autor mi je nepoznat):
Bcm 50-40 716.JPG


@Tanka vatra , lijepe slike vagona 51 72 50-40 716-3, hvala! :palac_gore::naklon:
 

Tanka vatra

Član foruma
@nik : U korespodenciji sa HERIS-om jasno je bilo definisano da se radi o kušetu - Liegewagen
tip Bcm 243,koje su JŽ kupile u Nemačkoj kao polovne.HERIS je tada imao neke promene u tehničkom personalu,i po mom mišljenju tu je nastao propust u postavljanju oznaka.To iz razloga,što su kasniji
JŽ-modeli vagona za grejanje ( parni kotao ) i Gbs imali korektne oznake i bojanje.
@Sky : Kušet čiji ste detalj prikazali,imao je oznaku - Liegewagen tip Bctm 256,i bio je za 1,1 m duži
od svojih prethodnika,radi povećanja komfora.I njih su JŽ kupile kao polovne u Nemačkoj.
Iznenađuju identične oznake na različitim tipovima kušeta na JŽ,ali to i nije na JŽ bilo neko čudo.
U prilogu dostavljam nekadašnju najavu LS Modelsa za nikad ostvareni JŽ - set kušet kola.
 

Attachments

  • JŽ Set od LSM.jpg
    JŽ Set od LSM.jpg
    102.7 KB · Pregleda: 34

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh