Kennedy iz mesinga - organizirana narudžba

wiggum

Veteran foruma
Prije glasanja u anketi, molim pročitajte ovaj tekst i pitajte za sve nejasnoće kako bi anketa bila što reprezentativnija jer je ovo zapravo bitan korak u kojem će se vidjeti ako ima ozbiljnih kupaca zainteresiranih za kupnju modela.

Drugo, niti ja niti maleželjeznice nemamo veze s ovime, već samo prenosim hvale vrijednu akciju ovdje na forum da što više ljudi sazna za nju i da se uspije okupiti zainteresirana masa ljudi. Dakle, nije to 'naš/moj projekt', već projekt osobe koja nije ovdje na forumu - H0 modelar.
Ako slučajno nešto neće biti kao spomenuto, nemojte udarit po meni, a niti forumu. ;)

Treća bitna stvar prije pisanja bilo kakvih detalja je cijena. Cijena lokomotiva iz mesinga i to još u maloserijskoj proizvodnju (50+ komada) ne može koštati 200 EUR kao npr neki 100 puta reciklirani Roco Taurus i to iz plastike. Predviđena cijena je oko 500 US dolara (cca. 350 eura).
Modeli će se plaćati po tvorničkoj cijeni - neće biti nikakvih trgovačkih marži!


A sada na ostale detalje:
-modele neće raditi gosp. H0modelar (on je samo organizator), već neka tvrtka izvana koja se bavi proizvodnjom modela iz mesinga prema narudžbi
-za pokretanje proizvodnje potrebna je neka min. količina modela, a to je 50 komada
-posao će se raditi legalno, a daljnja distribucija iz HRV je naravno prema svim dogovorima
-neće se moći raditi 15 komada podserije 300, 5 komada podserije 400 i 30 komada podserije 000, već će svi modeli morati biti jedna podserija - dogovor oko podserije je dogovor zainteresiranih i to nije odlučeno za sada ništa!
-koji će broj lokomotiva imati je također dogovor zainteresiranih te niti to nije odlučeno (tu će moći biti nekih varijacija (npr 2 broja), ali o tome kasnije)
-DC verzija samo pogon s motorom - oko motora će isto zainteresirani moći odlučivati (Mashima ili nešto drugo)
-rasvjeta - treba se isto dogovoriti
-nakon što tvornica sklopi model (ne završi!), on se šalje kupcima na pregled te oni mogu tada reći svoje kritike na model i on se šalje natrag na dotjerivanje, te na konačno završavanje modela
-model se može bojati i u toj tvornici i tamo dobiti tampon tisak (jedan broj za sve), ali i dati modele ovdje negdje na bojanje i tampon tisak (po jednoj numeraciji potrebno barem 20modela) pa su ovako moguće 2 numeracije - to je isto stvar dogovora zainteresiranih
-možda će biti i opcija da netko kupi samo neobojan model, a onda u daljnjem vlastitom aranžmanu oboja model i stavi dekale gore s numeracijom i upravom koju želi


Svi detalji će na kraju definirati točnu cijenu, pa svatko tko ulazi u ovo mora biti toga svjestan jer cijena se ne definira iz glave, već iz tvorničkog računa.

Također bitno, mnoge stvari nisu unaprijed određene već će ih sami kupci dogovorima odrediti.

Ova tema služi za prezentaciju projekta, ali i okupljanju zainteresiranih ljudi kako bi se taj projekt mogao realizirati pa shvatite ovu anketu ozbiljno. Glas u anketi nije obavezujući, ali će se koristiti u procjeni zainteresiranih pa nemojte glasati bezveze. Sva pitanja ili prijedlozi su dobrodošli!
 

crhav

Aktivan član
wiggum;
kakve su tu garancije da ce model biti stvarno dobar (mislim u pravom smislu kao; Roco i sl.). Dali vec imate primijerak, pa da ga pokazete? Onaj tko zele kupiti/investirati mora znati u sto!!
Dali taj gospodin/firma ima vec neka iskustva sa izradom takvih ili slicnih metalnih modela? Ako ima, zasto ne pokazete?
Jos jedno, ako krecete sa pocetnom cijenom od US$ 500,00.- a kanite ga prodavati za Euro 200,00.-, nesto ne stima! Normalno takve proizvodnje zavrse da model kosta vise nego je predvidjeno.
Pozdrav
Velimir
 

damir661

Veteran foruma
Ako sam dobro razumeo, model će zainteresovanim kupcima dolaziti sklopljen, dakle neće biti potrebe da kupci sami sklapaju i da je 350e neka počena cena modela, dok se kočna zavisi od želje kupca u zavisnosti od rasvete i sl

Ja jesam zainteresovan, ali bih svakako pre svega pitao ovo što je i g. Crha
 

mmatja

Poznati forumaš
crhav kaže:
...Dali taj gospodin/firma ima vec neka iskustva sa izradom takvih ili slicnih metalnih modela? Ako ima, zasto ne pokazete?...
Prije glasovanja, pošto i mene interesira: Bilo kakve modele te firme "na sunce" klopa
Iako bih voše volio da bi to bio 664-xxx (Reagan!) kojeg do sad ni Slavko Jovanovič nije uspio napraviti. I još nešto. Bilo bi pametno sve to napisati i na SLO forum http://www.vlaki.info/forum/index.php I tamo bi se sigurno našlo kandidata... ;) Wiggum, koliko ja znam si tamo registriran... :hmmm :D
L.P.
 

Mon

 
Osoblje foruma
NEMOJTE traziti fotografije jer model za sada ne postoji!

Iz Wiggum-ovog posta se vidi da je ovo samo ideja i da ankleta treba da posluzi da bi se utvrdio broj zainteresovanih
koji bi kupili mesinganog Kennedyja.

Znaci: ukoliko ima 50+ zainteresovanih moze da se ugovara proizvodnja a ukoliko se ne sakupe 50+ onda nista od proizvodnje.
 

wiggum

Veteran foruma
crhav kaže:
wiggum;
kakve su tu garancije da ce model biti stvarno dobar (mislim u pravom smislu kao; Roco i sl.).
Niti Roco više nije garancija da neki novi model neće imati greške ili biti paceraj, pa tako niti za ovo nije sigurno da će biti u mm točno sve. Model će se raditi isključivo po narudžbi - već je time smanjena mogućnost grešaka, a i kako sam već prije spomenuo, prije izrade serije poslati će se jedan predserijski uzorak na provjeru te će svatko moći reći svoje primjedbe na model i to se onda popravlja. Ovo je nešto što ne nudi nitko, tako da je to najbolja garancija za sigurnost ljudi.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
crhav kaže:
Dali vec imate primijerak, pa da ga pokazete? Onaj tko zele kupiti/investirati mora znati u sto!!
Primjerak će se ići raditi kada se skupe ljudi - niti jedna tvrtka neće ići raditi nešto za nekoga napamet a što možda neće prodati. Zato kada se skupe ljudi, napravit će se predserijski model koji se šalje tu da ga svi naručioci mogu pogledaju i dati svoju kritiku na model, te se to ispravlja za seriju.
Teško je očekivati da će inicijator svega ovoga ići davati 1000EUR za taj predserijski model da ga ljudi vide i da onda on zajedno s njima plati za jedan model iz serije, uz naravno kako je prije spomenuto, 0kn provizije na sve ovo. Mislim da nitko nije toliko lud da to radi. To da netko radi na proviziju, onda bi bilo logično da da početni novac za investiciju od koje će zaraditi, ali ovako za 'bog plati', nema smisla davati svoj novac.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

crhav kaže:
Dali taj gospodin/firma ima vec neka iskustva sa izradom takvih ili slicnih metalnih modela? Ako ima, zasto ne pokazete?
To neće raditi taj gospodin, on je samo inicijator toga svega. To će se dati raditi u Kini ili negdje u firmu koja se bavi proizvodnjom modela iz mesinga. Točne detalje o gdje i koja firma neznam. Ako treba, lako pitam pa saznam.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

crhav kaže:
Jos jedno, ako krecete sa pocetnom cijenom od US$ 500,00.- a kanite ga prodavati za Euro 200,00.-, nesto ne stima! Normalno takve proizvodnje zavrse da model kosta vise nego je predvidjeno.
Očito ste ovdje pročitali nekoliko stvari krivo:
To nije početna cijena, nego okvirna jer kako sam već napisao:
wiggum kaže:
Svi detalji će na kraju definirati točnu cijenu, pa svatko tko ulazi u ovo mora biti toga svjestan jer cijena se ne definira iz glave, već iz tvorničkog računa.

Nitko nigdje nije spomenuo da će ovaj model koštati 200EUR
wiggum kaže:
Treća bitna stvar prije pisanja bilo kakvih detalja je cijena. Cijena lokomotiva iz mesinga i to još u maloserijskoj proizvodnju (50+ komada) ne može koštati 200 EUR kao npr neki 100 puta reciklirani Roco Taurus i to iz plastike. Predviđena cijena je oko 500 US dolara (cca. 350 eura).
Modeli će se plaćati po tvorničkoj cijeni - neće biti nikakvih trgovačkih marži!
 

mmatja

Poznati forumaš
Mon kaže:
NEMOJTE traziti fotografije jer model za sada ne postoji!

Iz Wiggum-ovog posta se vidi da je ovo samo ideja i da ankleta treba da posluzi da bi se utvrdio broj zainteresovanih
koji bi kupili mesinganog Kennedyja.

Znaci: ukoliko ima 50+ zainteresovanih moze da se ugovara proizvodnja a ukoliko se ne sakupe 50+ onda nista od proizvodnje.
Mon, dobro pročitaj moj post... :citaj:
mmatja kaže:
...Bilo kakve modele te firme "na sunce" klopa
To znači, da nek firma pokaže bilo kakav model lokomotive, koju su do sad izradili... (ako su do sada uopšte več šta izradili... :hmmm ) Na osnovi vidjene kvalitete ili kvantitete, če se ljudi lakše odlučiti...
L.P.
 

Mon

 
Osoblje foruma
mmatja kaže:
Mon, dobro pročitaj moj post... :citaj:

Mmatja, procit'o sam dobro sve postove pa tako i tvoj ali u mojem postu nema nista sto se odnosi bas na tvoj post. ;)

Moj post je ustvari bio javni odgovor-objasnjenje na neka pitanja postavljena na PP i na mail. :)
 

wiggum

Veteran foruma
damir661 kaže:
Ako sam dobro razumeo, model će zainteresovanim kupcima dolaziti sklopljen, dakle neće biti potrebe da kupci sami sklapaju i da je 350e neka počena cena modela, dok se kočna zavisi od želje kupca u zavisnosti od rasvete i sl

Ne, model će biti sklopljen, obojan i s 'tampon-tisak' oznakama te spreman za vožnju (za rasvjetu nisam siguran). To je dakle više-manje uračunato u tu cijenu. Neke dodatne želje će dizati cijenu.

Cijena je ta, a kako će se doći to toga full gotovog modela je isto stvar dogovora i ima više opcija:

-Sve raditi u toj tvornici/manofakturi

-U tvornici sklopiti model (pogon i sve što uz to ide, ali BEZ boje i dekala), a negdje drugdje dati obojati model i raditi tampon tisak. Znam iz pouzdanih izvora da se tu u europi negdje može raditi tampon tisak s jednom numeracijom već za cca. 20 modela! Naravno, što više modela s jednom grafičkom pripremom smanjuje trošak, ali to je jedna od onih stvari koja utječe na cijenu.

-nešto treće što će opet biti stvar dogovora da sad napamet ne pišem...
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
pozdrav društvo.

ja sam najozbiljnije zainteresiran za 3 komada i obzirom na to želim pod svaku cijenu aktivno sudjelovati na budućem sastanku u vezi s detaljima (boja, uprava, numeracija)
Da odmah olakšam svim zainteresiranim kolegama, kad je riječ o Kennedyu, interesira me ISKLJUČIVO originalna zelena boja sa žutim linijama, originalna EMD svjetla i JŽ oznake! (o numeraciji će se dati diskutirati.)


Željno iščekujem nastavak i razvoj ove akcije!

Računajte na mene!

p.s. u cijenu od 350€ će morati biti uključena i elektronska pločica s DCC utorom kao i primjereno osvjetljenje (poziciona, reflektori, number boards), smatram da za tu cijenu nema smisla da na gotovoj loksi sami dodatno bunarimo i ugrađujemo gore spomenuto.
 

wiggum

Veteran foruma
mmatja kaže:
Prije glasovanja, pošto i mene interesira: Bilo kakve modele te firme "na sunce" klopa
Da jasno mi je, ali nisam siguran da je već kontaktirana neka firma po tom pitanju, upravo da netko ne ispadne kao zafrkant jer od toga svega možda neće biti ništa, a tražilo se firmu ovo i ono.
Ajmo prvo pričekati da vidimo kako ljudi dišu, pa kada se skupi barem 10-20 ljudi (pokazatelj da ovaj projekt ima šansu biti ostvaren) onda idemo tražiti fotografije od neke firme koja će to raditi.


mmatja kaže:
Iako bih voše volio da bi to bio 664-xxx (Reagan!)
Nije garancija da će projekt uspjeti niti to da je riječ o najpopularnijoj lokomotivi-Kennedy; tako da bi sve ostale lokomotive imale još manju šansu ovako zaživjeti. Ako prođe Kennedy, tko zna, možda će ovo sve dobiti novi nastavak ;)


Stavljeno i na vlaki.info - hvala na savjetu mmatja! :palac_gore:
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
primjetio bih još samo da je ova anketa o izradi Kennedya sa mogućnošću DA i NE odgovora suvišna, jer neće se izrada lokse financirati iz jednog budžeta o kojem odlučuje više ljudi, već individualno :)

dakle, možda bi dovoljno bilo sakupljati glasove zainteresiranih, a ne i nezainteresiranih ;)

ispričavam se na primjedbi :)
 

wiggum

Veteran foruma
@ SBB-CFF-FFS
Da li si glasovao u anketi? Ako nisi, niti nemoj da ne kompliciramo i da bude lakša preglednost, pa ćemo računati broj glasova +3 za odgovor "DA". Ako jesi, onda +2.

Svatko tko će naručiti model će imati pravo glasa u odlukama. Jedan model-jedan glas (ovo ja sad malo na svoju ruku govorim, ali vjerujem da će biti tako). Dakle nema straha po pitanju sudjelovanja u budućim sastancima (ako dođe do njih). ;)

Vrlo je vjerojatno da će ljudi odabrati upravo spomenutu kombinaciju: JŽ, zelena, žablja svijetla. To je upravo ono što Kennedy predstavlja.

Što se numeracije tiče, biti će jedna, a ako se 50% ljudi odluči za jednu numeraciju, a 50% za drugu, moguće je da će se ići raditi i dvije numeracije (stvari se onda malo mijenjaju i dižu cijenu).


SBB-CFF-FFS kaže:
p.s. u cijenu od 350€ će morati biti uključena i elektronska pločica s DCC utorom kao i primjereno osvjetljenje (poziciona, reflektori, number boards), smatram da za tu cijenu nema smisla da na gotovoj loksi sami dodatno bunarimo i ugrađujemo gore spomenuto.
Nažalost ne. Ovo nije Roco Taurus koji Roco radi posebno kao SoSe model za "Klub željezničkih modelara Berlina" s njihovim grbom na boku. Ovo je model koji će se raditi od NULE u svega nekoliko desetaka komada (min. 50) većinom ručnim radom! To će se raditi Bentley (ručna izrada uz malu seriju), a ne neki Seat (visoko automatizirana serijska proizvodnja osrednje kvalitete).
 

wiggum

Veteran foruma
SBB-CFF-FFS kaže:
primjetio bih još samo da je ova anketa o izradi Kennedya sa mogućnošću DA i NE odgovora suvišna, jer neće se izrada lokse financirati iz jednog budžeta o kojem odlučuje više ljudi, već individualno :)

dakle, možda bi dovoljno bilo sakupljati glasove zainteresiranih, a ne i nezainteresiranih ;)

ispričavam se na primjedbi :)

Da, ali kako formulirati pitanje za zainteresirane? Ili si zainteresiran, ili nisi. Druge nema.

Ja bih stavio samo odgovor DA jer to je jedino bitno (svi koji neće htjeti loksu, neće niti trebati glasati), samo jedan odgovor nemogu staviti.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
SBB-CFF-FFS kaže:
Da odmah olakšam svim zainteresiranim kolegama, kad je riječ o Kennedyu, interesira me ISKLJUČIVO originalna zelena boja sa žutim linijama, originalna EMD svjetla i JŽ oznake! (o numeraciji će se dati diskutirati.)
Uzmite si ovu iz muzeja 2061-023 i stvar ste odmah riješili!
Ona je ostala gotovo u originalnom izdanju. Podserije je 2xx, koja će mnogima odgovarati izvan HR!
U HŽ numeraciji napravi se kao HŽ 2061-023, a druga numeracija joj može biti dok je vozila u ex YU pod brojem JŽ 661-217.
Za sva eventualna mjerenja i koliko-toliko očuvane HŽ oznake, imate ju tu u Zagrebu pred nosom!
Nikuda ne bježi! :D
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
ah, ovo je projekt stvarno za teske entuzijaste, kad nas se i sakupi 50, jako se bojim da će biti teško naći zajednički jezik, već vidim ekipu kako vapi da im kennedy bude plav i da ima 2061 numeraciju, u tom ću slučaju morati odstupiti >:finger:

ali šalu na stranu, već bumo se nekak dogovorili, nadam se. I još nešto, bilo bi mi smiješno da loksa od mesinga. dakle deluxe izvedba, ima na sebi dekale.... mislim da bi tampon print bio jedina prihvatljiva opcija.
 

wiggum

Veteran foruma
SBB-CFF-FFS kaže:
ali šalu na stranu, već bumo se nekak dogovorili, nadam se. I još nešto, bilo bi mi smiješno da loksa od mesinga. dakle deluxe izvedba, ima na sebi dekale.... mislim da bi tampon print bio jedina prihvatljiva opcija.
Pa to i stoji u prvo postu kao primarna opcija! ;)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
SBB-CFF-FFS kaže:
kad nas se i sakupi 50, jako se bojim da će biti teško naći zajednički jezik, već vidim ekipu kako vapi da im kennedy bude plav i da ima 2061 numeraciju, u tom ću slučaju morati odstupiti >:finger:
Ma, za normalne ljude nema nikakvih problema.
Taj normalan će odmah shvatiti da vam plava opcija ne igra dobitnu ulogu, jer koliko znam niti jedan plavi nije bio u original varijanti.

Nego, tu je najbitnije okupiti dobru stručnu ekipu koja će odraditi posao od pripreme dokumentacije, crtanja, dimenzioniranja i sl.
Džabe ti Kennedy od mesinga, ako on na kraju ne dobije onaj pravi 'šmek', ili ne daj Bože da ima dječjih voznih boljki! ;)

I poslušati g. Crhu što kaže, ipak je čovjek stručnjak za mesing! *mudri*
Da se to u toj nekoj odabranoj firmi, dobro i kvalitetno odradi! :palac_gore:
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
još jedno pitanje koje me kopka.... zbog čega se ide striktno na messing? zar plastično kućište i metalni frame nebi bili dobri? na to smo uostalom već svi navikli kod naših konvencionalnih proizviđača (roco, fleischmann, trix). Ne bi li bilo jeftinije dati izraditi lokse s kućištem od plastike? onda bi u okvir cijene od 350€ mogli smjestiti i rasvjetu i DCC.....

samo razmišljam na glas... :hmmm
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh