Koji sistem odabrati?

Surovi

Član foruma
Pozdrav još jednom :)

Napisao sam smijer kod predstavljanja pa sad žicam pomoć :)

Gotovo siguran sam da će biti Maerklin.
Griješim li i zašto ako griješim?

Ostala pitanja će doći kad odaberem sistem :D

Hvala!
 

nik

Veteran foruma
Pozdrav još jednom :)

Napisao sam smijer kod predstavljanja pa sad žicam pomoć :)

Gotovo siguran sam da će biti Maerklin.
Griješim li i zašto ako griješim?

Ostala pitanja će doći kad odaberem sistem :D

Hvala!
A zašto si siguran da će biti Marklin?
Odokativno 99% modela na svijetu nije Marklin i vlasnici tih 99% su zadovoljni svojim odabirom.
I ono što je najzanimljivije je da se Marklin kod svojih modela u mjerilima koja nisu H0 također odlučio za sistem koji koristi konkurencija a ne za svoj.
Marklin kao sistem povlači bezbrojna ograničenja* a ne nudi ništa više od drugih.

*) kod ograničenja mislim i na tehnička i na vizuelna
 

Surovi

Član foruma
Hvala!

Nisam siguran. Napisao sam "gotovo siguran". Postoji zrno sumnje :D

Čuo sam da je dosta izdržljiv.
Čini mi se da je zgodno što tračnice nisu "polarizirane" jer mi se čini da bih se kod izrade modela mogao vraćati na isti kolosjek nakon okreta u kutu.
Ne smeta mi vizualni "problem" kod tračnica.
Čini mi se da će mi biti najlakše nabaviti što mi treba kad mi zatreba.
Koliko vidim, ima dosta polovnih stvari koje mogu kupiti.

Gdje griješim?
Zašto ne?
Što drugo?

:)

Ne bih išao u nešto veliko ni skupo pa mi i cijena igra ulogu. Ne bih cjepidlačio pa mala odstupanja nisu bitna.
Dvije male kompozicije. Pruga duga oko 2,5 m između dva rotora od oko 90 cm. Neko križanje/most na sredini da bude zanimljivije i paralelni kolosjek da se vlakovi mogu mimoići.
Ipak bih se odlučio na jednostavnije/čišće digitalno upravljanje. MOžda ne odmah pa bi mi bilo interesantno ako se može nadograditi.

Sve što lupetam treba uzeti sa zrnom soli jer se još uvijek upoznajem s problematikom :)
Proučavat ću polako do kraja godine.
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Iako to nisam znao, kad me zarazila željeznica, a bio sam već odrasli, kupnjom Mrarklina da sam postao Marklinaš. Neka mala poanta u odabiru proizvođača govori da s jedne strane je Marklin, a sa druge.... nema imena, samo nabrajanje. Pa onda ako ne Marklin, onda što.... da samo ne Marklin. A ovaj se forum bavi malim vlakovima bez obzira jel Piko, Marklin ili Roco.... jer svaki ima neku manu. Kad sam gradio 10ak godina Marklin C-Gleis maketu bio sam sretniji nego sada kad imam kubik kutija s ne-Marklin vagonima. A tada, gradeći maketu nisam niti kupovao baš vagone, jer su relativno skupi nego sam kupovao građu za pejzaž makete.
Kako je su mali vlakovi i male željeznice barem u dijelu samo igra, tko voli nek izvoli. Sve je to isti hobi, a ako već preko naših postova si gledamo u tanjur juhe, ne trebamo gurati pogled i u tuđe želuce.
Popovi za "Marklin" ne daju otpust grijeha, jer misliti na "Marklin" nije grijeh.
 

Surovi

Član foruma
:)
Hvala!

Ne tražim pripadnost "sekti", da malo karikiram, ali ni ne bježim od proizvoda koji ima jaku forumašku populaciju/podršku.
Do Marklina mi je lako jer u Zagrebu postoji trgovina, a ljudi koji je vode i izrađuju maketu koja se razvija će sigurno biti od koristi ako nešto zapne ili ako nešto poželim nabaviti.
S druge strane, možda i za neki drugi sistem postoji ista ili bolja "podrška". Postoji li?
Ne znam. Zato pitam.
Možda je Marklin preskup?! Je li?

Računam doseći dvije kompozicije s po 3-4 vagona na ukupno oko 15 metara tračnica s par skretnica (4-6), jednim mostom i nekakvom serpentinom.
Hoće li Marklin biti zamjetno skuplji ili jeftiniji od nekog drugog sistema koji je jednako dobar? Količina novca mi je također bitna, treba kupovat i druge igračke :D

Uz sve me kopka i izrada jedne makete u radnoj sobi u mjerilu 1:220 jer tako mogu imat "veću", odnosno "dulju" prugu/željeznicu na istom prostoru.
Klincima bi to bilo premaleno pa bih ipak počeo s H0.
Mozgat ću i istraživati o tome još par tjedana prije prve kupovine...a onda polako :D
 

Miloskalezemun

Član foruma
Te price od 3-4 vagona odmah zaboravi,jer ćeš i sam videti da će ti apetiti rasti sve vise i vise...Mene je žena pitala posle 2seta 10vagona i 2 lokomotive da li je dosta? Ja sam joj rekao da nije,da je ovo Mehano i da je Mehano za decu...sada posle godinu i po dana imam 20lokomotiva i preko 60 vagona...nije sekta,nego je gore,bez imena,ne definisano...a za pare se ne sekiraj...na 100nacina ćeš se snaći samo da uzmeš ono sto si zamislio...kao gudra...nemoj da me pogrešno shvatiš ali ovaj hobi mnogo košta tako da polako i pametno sakupljaj.ja licno Maerklin ne bih komentarisao( bez vredjanja drugih) Kameni ne ljuti se :) samo zato sto ne može da se uparuje sa drugima mi je bezveze i realno je dosta skup i kao polovna roba...za mene je Roco N1!!!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh