legende na četiri kotača

volkun

Član foruma
Po mome su sigurno između nebroj legendi na kotačima i sljedeči, koji se nalaze kod mene u vitrini. Modeli su različitih proizvođača, svi od metala i u razmjeru 1:18. Svi modelu su opremljeni sa PVC prozirnom drškom, koja sadrži text: sa prednje strane je opis modela, a sa zadnje tehnička svojstva.
Prvi od je Citroen CV11 Traction Avant. Ime samo ukaže na prednji pogon (Traction Avant), to jest prvi serijski auto sa prednjim pogonom. Vrlo nisko težište i hidraulički amortizeri! I vrlo tražen autič među vojnicima na sve strane Francuzi, Englezi, Njemci, Italijani, baš zbog odličnih svojstva na svim putevima i kolovozima i vrlo jednostavan za održavanje. Kotrljao je po Europi kao i sjevernoj Africi. Model predstavlja originalni autič iz godine 1937:
a1.JPG

on face:
a12.JPG

ispod pokrova:
a13.JPG

jednostavna sjedala:
a14.JPG
 

volkun

Član foruma
Drugi moj adut je Mercedes Benz 300 SLR, koji je pobjedio jednu od najtežih utrka tadašnjeg vremena Targa Flrio na Siciliji! za tu utrku pripremili su specialni tank za ulje od 9 litara. Motor od 2.981 ccm / 310 KS / brzina preko 300 kmh. Napravljeno je samo 9 tih modela za utrkivanje:
a21.JPG

profil kaže sve . . .
a22.JPG

Pogled pod pokrov 8 V motora:
a23.JPG

i on face:
a24.JPG
 

volkun

Član foruma
Jedan crveni vrag iz Modene na 24h utrci u Americi. Motor V 12, od zamalo 5.000 ccm / 550 KS / i brzinom od 340 kmh. U rezervoar moglo je stati 120 litara tekučine. I bio je to večiti rival jednog drugog isto tako vrlo poznatog trkačkog autiča, kojeg ču predsatviti kasnije:
a31.JPG

Vrlo elegantna profilna linija, kao uvjek kod italijanskih dizajnera:
a32.JPG

Nizak cjelokupni profil:
a33.JPG

I jednostavno sportski savršen zadnji dio:
a34.JPG
 

volkun

Član foruma
Hi @keniki7,
Ja modelu su vrlo detajlirani i gotovo svi precizno izrađeni - sve se lepo otvara i zatvara. Moram napomenuti, da je pored Ferrairja i kjiga (na engleskom) o jednom najvičih još živečih trkača sa srcem i glavom: belgijanac Jacky Ickx. Živa legenda, koji se uspješno utrkivao na svim vrstama utrki.
Proizvođači: Citroen - Solido, Mercedes - Maisto, Ferrari - CMR
lp
 

volkun

Član foruma
Sledeči, koji krasi vitrinu, je sigurno sasvim dorastao rival Ferrariju, to je "nanadmašivi Njemac" iz radione u Zuffenhausenu, kod Stuttgarta:
a41.JPG

Trkačka mašina od malo više no 4.900 ccm / 600 konja među zadnjima kotačima / brzina +300 kmh i prazne težine 800 kila. Vrlo elegantna bočna linija, zapravo kalsična za ta vremena:a42.JPG

nizak prednji dio, prednje staklo sa jednim ogromnim brisčem stakla i bez ikakvih "izrastaka" izvan karoserije:
a43.JPG

pozadina je malo podignuta i ojačana cjevnom konstrukcijom, a vidne su i glomazne, široke gume . . .
a44.JPG
Baš takav auto utrkivao se i na čuvenoj utrci prototipa - Circuit de Spa-Francorchamps u Belgiji 1971 godine.
Proizvođač tog modela je Norev.
 

volkun

Član foruma
I po meni među najelegantnije prototipe spada Ford GT40. Motor V8 sa 6.980 kubika i 530 konjskih snaga, brzina oko 330 kmh, a pratna težina čak 1.100 kg! Napravljeno je svega 10 tih bolida:
a51.JPG

vrlo čista aerodinamička vanjska linija, čak i spodnji rubovi su zaokruženi, dakle sa što manje induciranog zračnog otpora! Pobjednik 24h utrke svih utrki - 24h LeMans. Profil je fantastičan:
a52.JPG

sasvim svojstvena pozadina i skrivene ispušne cijevi ispod zadnjeg kraja karoserije, da ne smetaju protoku zraka:
a53.JPG

i naprijed dva ogromna stakla za jaka dupla svjetla:
a54.JPG
Meni je to najdraži model u vitrini, prizvođač Schelby Collectibles.
 
Last edited:

volkun

Član foruma
U vitrini ima i model gotovo najpoznatijeg Porschea, to je model 911! Od početka bio je to vrlo loš autič, kojeg se težko upravljalo cestom, naročito na zavojima. Onda su od njega napravili sasvim konkurentan sportski auto, koji je dugo vremena harao u GT seriji - Porsche 911 S:
a61.JPG

Ta serija 911 i danas nastavlja svoje prisustvo svugdje na cestama širom svijeta, dakako sasvim je promenjen izgled i svojstva ali koncept ostaje isti. Tadašnji 911 u sebi je nosio boxer motor V6 sa 2.195 kubika i največom snagom 185 konja. brzina mu je bila oko 220 kmh i težina praznog auta 1.020 kg. Vrlo niska prednja hauba:
a63.JPG

Svugdje prepoznavna bočna linija:
a62.JPG

Lagano spušten kraj autiča, koji se stapa sa zadnjim staklom i dalje krovom:
a64.JPG

Meni osobno vrlo lijepa sportska kola - čista klasika. Ovu repliku je izradio Minichamps i predstavlja model sa utrke 1.000 km Nirburgringa 1971. Naravno, pobjedio je u klasi GT!
 

volkun

Član foruma
Nikako ne smijemo zaboraviti još jednu vrstu specialnih trkačkih kola - reli! Po meni jedno od najdinamičnijih i opasnih utrkivanja. U prošla vremena bilo je malo autiča napravljenih samo za reli utrke. A francuska firma Alpine, je jedna od tih firmi, koja je napravila poseban auto za reli: Alpine A110:
a71.JPG

Francuski auto i razumije se, francuska mašina - Renault. 4V motor je smešten iza, zapremina mu je 1.605 ccm, sa 125 KS i brzinom čak 210 kmh. Na samoj slici vidi se, da su i fabrički ugrađeni dodatni farovi, pripremljeni i za maglu:
a74.JPG

Karoserija je originalno napravljena baš takva, kava je na slici, sa vrlo širokim blatobranima:
a73.JPG
I vrlo interesantna profilna linija za reli auto. Inače malo viša od cestovnih trkačkih kola ali svejedno dovoljno aerodinamična:
a72.JPG
Takav model Alpine se utrkivao i na vrlo teškom reliju godine 1973, na ostrvu Korzika, gde je najduža asfaltna ravnina staza na aerodromu . . . :)
Metalna replika je od firme Solido.
 
Last edited:

keniki7

Član foruma
Važna napomena ! Od ove godine ALPINE se natječe u Formuli 1, preuzeo je cijeli trkači pogon od Renault Sporta. Preuzeo, nije kupio jer je ALPINE sportski Brand za RENAULT grupaciju. Slavni dvostruki prvak Fernando Alonso zasigurno će vratiti slavu tom povijesnom brandu.
 

volkun

Član foruma
Zadnji iz vitrinske serije metalnih modela 1:18, je Lotus 72C. To je bolid F1 sa 2.981 kubika, 310 konja i brzinom +300 kmh. Pored 250 litara specialnog goriva, u njega su ugradili poseban rezervoar za 34 litara ulja! Taj mi je model interesantan zbog samog ekipe Team Lotus, koji je ostavio jak pečat u F1, naročito 1960 / 70- tih godina. A drugo: pošto se sa njime utrkivao jedini do sada, posle smrti na utrki, proglašen prvak F1: austrijanac Jochen Rindt:a81a.JPG

kako vidimo, ceo motor je vani -tako reči na zraku!
f1.13.JPG

samo sa gornje strane "nužni sitni" poklopac iznad motora, svi kotači potpuno otvoreni sa svih strana, iznad šofera nema ništa, jedino mali roll-bar odmah iza glave:f1.19.JPG

i niska silhutea, kakva pritiče F1 iz zlatnih vremena. Jochen Rindt se njime utrkivao na staroj stazi u Zeltwegu 1970 - danas A1 ili RedBul ring, ili.... ne znam. Ja znam to utrkalište pod imenom Osterajhring ili jednostavno Celtveg - it to je to! Bila su to stvarno zlatna vremena. Stajao sam doslovce pokraj staze, možda 3m od staze na travi i uživao. Od mene je Zeltweg udaljen sat i pol vožnje :). Danas verovatno bez dvogleda nema ništa - hi.
f1.21.JPG

Pozdrav!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh