Makete najljepših makedonskih kolodvora: Kočani, Štip i Ovče Pole u 3D printu

Zeleni_vlak_ARENA

Član foruma
Tri najljepše kolodvorske zgrade u Makedoniji su KOČANI, ŠTIP i OVČE POLE, pa sam odlučio napraviti njihove makete. Kolodvori ŠTIP i OVČE POLE izgradjeni su 1924. godine, a kolodvor KOČANI 1926. godine. Grad KOČANI poznat nam je po svojim prostranim rižnim poljima: "kočanski oriz". Kočanska riža je, skupa sa talijanskom iz Lombardije i Piemote-a, najkvalitetnija na planeti Zemlji - ta riža najmanje sadrži kancerogenog teškog metala arsena; azijska riža sadrži daleko veće koncentracije po zdravlje vrlo štetnog arsena. Impozantni je doživljaj kada se motornim vlakom MŽ 712/716/712 putuje Skopje - Veles - Štip - Sokolarci - Kočani; MACOSA motorni vlak zanjiše klasove kočanske riže u poljima kraj pruge, a oni mu zanbjihani mašu želeći mu dobrodošlicu. Kolodvor KOČANI je najsrećniji kada joj španjolski motorni vlak MŽ 712/716/712 stigne u zagrljaj i kada tako u zagrljaju usnu miran san.

Kolodvorske zgrade KOČANI, ŠTIP i OVČE POLE delo su grandioznog arhitekte i umjetnika Petra Gačića. Najveće kolodvorske zgrade koje je on projektirao su ŠTIP u Makedoniji i KRALJEVO u Srbiji.
 

Attachments

  • KOCANI-crtez.jpg
    KOCANI-crtez.jpg
    449.9 KB · Pregleda: 22
  • STIP-crtez.jpg
    STIP-crtez.jpg
    416 KB · Pregleda: 20
  • OVCE_POLE-crtez.jpg
    OVCE_POLE-crtez.jpg
    410.9 KB · Pregleda: 19
  • Orizovi_polinja_Kocani.jpg
    Orizovi_polinja_Kocani.jpg
    121.3 KB · Pregleda: 20
  • kocanski-oriz-2.jpg
    kocanski-oriz-2.jpg
    56 KB · Pregleda: 21

Zeleni_vlak_ARENA

Član foruma
Prije nego sto pocnem sa modelima jos malo informacija o Kocanima. U kasno ljeto se zanje kocanska riza. Prelijepe mlade djevojke u narodnim nosnjama na tradicionalni nacin zanju kocansku rizu; navece se u kazalistu u Kocanima odrzava izbor "Mis zetve"; najveci "smeker" "upeca" mis i tako su sklopljena mnoga poznanstva i ljubavne veze i brakovi. I moj pokojni otac je "ulovio" jednu kocansku mis; moja pokojna majka je takodjer bila "kocansko devojce", ali nije bila mis zetve, vec mis sveucilista u Skopju.

A sada prelazimo na modele, najprije kolodvorskih grada.
 

Attachments

  • MZ_712-000_vo_Kocani_1982.jpg
    MZ_712-000_vo_Kocani_1982.jpg
    20.5 KB · Pregleda: 17
  • Spanac_MZ712&stanica_KOCANI-u_zagrljaju.JPG
    Spanac_MZ712&stanica_KOCANI-u_zagrljaju.JPG
    34.2 KB · Pregleda: 18
  • MK-Macosa.jpg
    MK-Macosa.jpg
    79.5 KB · Pregleda: 19
  • 8.jpg
    8.jpg
    544.6 KB · Pregleda: 19
  • kocanski-oriz.jpg
    kocanski-oriz.jpg
    120.7 KB · Pregleda: 18

Zeleni_vlak_ARENA

Član foruma
Ja zivim u Svicarskoj. Vise puta sam putovao do Kocana i Stipa i detaljno premjerio kolodvorske zgrade. Nakon toga sam ih nacrtao na papiru, pa potom ih je jedan moj prijatelj iz Engleske nacrtao u 3D. Nakon toga su dijelovi za gradnju printani na 3D printeru u SHAPEWAYS-u.

Ponavljam: ovakvi fini, filigranski dijelovi ne mogu se printati na kucnom 3D printeru!
 

Attachments

  • KOCANI-3a.jpg
    KOCANI-3a.jpg
    259.8 KB · Pregleda: 23
  • KOCANI-1-a.jpg
    KOCANI-1-a.jpg
    163.6 KB · Pregleda: 23
  • KOCANI-2a.jpg
    KOCANI-2a.jpg
    142.1 KB · Pregleda: 23

Zeleni_vlak_ARENA

Član foruma
Evo i finih dijelova: vidite prozore, vrata, Gaciceve lukove za iznad prozora i vrata, odzake... Odzaci su tako slatki... Ovo je sve printano kod SHAPEWAYS-a, u tehnologiji: "The smoothest fine detail plastic"; printanje dijelova kostalo je isto koliko i printanje zgrade!
 

Attachments

  • Odzaci_za_stanicu_KOCANI.jpg
    Odzaci_za_stanicu_KOCANI.jpg
    52.3 KB · Pregleda: 13
  • Prozori-i-lukovi.jpg
    Prozori-i-lukovi.jpg
    115.8 KB · Pregleda: 13
  • Prozori-vrata-lukovi.jpg
    Prozori-vrata-lukovi.jpg
    105.9 KB · Pregleda: 12

Zeleni_vlak_ARENA

Član foruma
E sad, Kočani bez riže - to je kao ptica bez neba, kao riba bez vode, kao čovjek bez slobode, kao brod bez mora, kao vlak bez tračnica, kao brod bez mora... Ne može se napraviti kolodvor KOČANI bez rižnih polja kraj pruge! Na AliExpress-u sam kupio kineske proizvode: imitaciju trave; najprije se stručci trave ubodu u tlo, pa se okolo naspe tekućina koja stvrdne i daje efekat stojeće vode. Ali pazite: po rižnim poljima ne voze čamci, u njima se ne pliva; voda mora biti stojeća!
 

Attachments

  • Kocani orizno pole 1.jpg
    Kocani orizno pole 1.jpg
    29.7 KB · Pregleda: 9
  • oriz.jpg
    oriz.jpg
    108 KB · Pregleda: 10
  • Wassereffekt-3.jpg
    Wassereffekt-3.jpg
    18.1 KB · Pregleda: 9
  • Wassereffekt-1.jpg
    Wassereffekt-1.jpg
    109.5 KB · Pregleda: 10
  • 71jUTM33C4L._AC_SL1200_.jpg
    71jUTM33C4L._AC_SL1200_.jpg
    110.5 KB · Pregleda: 9

Zeleni_vlak_ARENA

Član foruma
Ovako ce izgledati rizno polje pokraj pruge!

Pa cete me pitati: "A sto je u onim vrecama pored MACOSA motornog vlaka 712/716/712 ispred kolodvora KOCANI! Pa to je kocanska riza koju ce jedan teretni vlak razvesti od Bregalnice do Triglava, od Djerdapa pa do Jadrana - bit ce dovoljno kocanske rize za sve dobre ljude!
 

Attachments

  • Kocansko_rizno_polje-2.jpg
    Kocansko_rizno_polje-2.jpg
    83.3 KB · Pregleda: 17
  • KOCANI-1-a.jpg
    KOCANI-1-a.jpg
    163.6 KB · Pregleda: 19

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh