Manje od Z? T ili 1:450 mjerilo napokon na tržištu!

NClight

Hybernated
Manje od Z a u velikoserijskoj proizvodnji? DA!
Japanci gladni minijatura u svojim minijaturnim stanovima počeli su sa serijskom proizvodnjom trenutno najmanjeg mjerila.
2008englishchirasi01.jpg


T_review_04.jpg


Proizvođač je Japanski "KK-Eishindo"
Oznaka T je izvedena od Three, engleski tri, koliko iznosi razmak tračnica kolosjeka u milimetrima :!:
Mjerilo kao takvo je 1:1:450 (više od duplo manji od Z!) a samo 3mm širok kolosjek omogućava vožnju vlakića pogonjenih elektromotorom.
Ponuda iz kataloga nije preobimna i zadržava se na Japanskom prototipu, većinom EMU garnitura, ali je zato u ponudi i kompletan KM, zgrade, figurice, vozila i sav pribor. Može se naći većinom moderna arhitektura, ali i ponešto tradicionalno Japansko.

Najmanji radijus je 120mm, prvi slijedeći je 132,5mm što daje dvokolosječnu prugu sa plastičnim nasipom. Skretnica još nema, ali vjerujem da će se japanci potruditi uskoro i to napraviti :molitva Dobavljiva su oba radijusa u start setovima, tračnice su u osnovnoj duljini od 6cm, dolaze sa ovalom, napajanjem i regulatorom te modelom vlaka, obično EMU.
Napon na tračnicama je 4,5V DC, a u setu sa regulatorom se nalaze i dva infracrvena senzora za dodatne funkcije (automatska promjena smjera, zaustavljanje itd...) što je odličan potez!

Modeli EMU sa 4 vagona imaju direkcionalna svjetla ovisna o smjeru vožnje, a zanimljivo je da su dva srednja vagona pogonjena motorom, dakle dva motora! pantografi nemaju funkciju ali su filigranski izvedeni i pomični su!

Zanimljiva je i posebna serija figurica ljudi i vozila koje se voze na vlakovima, pa izgleda kao da se radi o većoj vrtnoj željeznici prototipa 3.5 inch ili mogu predstavljati H0 modele u popularnom mjerilu za "kuće za lutke" tzv Dollhaus od 1:6!
teien01.jpg


doitsutoy200807.jpg


Japanska minijatura dolazi do izražaja u mikro-dioramama poput ovih na slici:
eishindojiorama04.jpg
eishindojiorama05.jpg


Ako želite nekog zadiviti, i biti glavni frajer, nabavite jednu ovakvu, napravljenu na čepu ili u ljusci jajeta!:
eishindojiorama28.jpg
doitsutoy200816.jpg

>8-o:

Za više informacija pogledajte http://www.kk-eishindo.co.jp/ , u gornjem desnom kutu možete birati i englesku verziju, ako vam je japanska malko teža za čitanje >:D: >:)
Za kataloški pregled preporučam http://www.1999.co.jp/eng/ u lijevom kliznom meniju potražite Eishindo T >:read: >:D: >:)

Komentari na ovo će biti zanimljivi... garant! LOL
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Hehehe, a gdje sam ono pročitao da manje od Z ne ide.... >:E: >8-o: >:D:

Čijzus! Kompozicija ti se okrene na dlanu ruke?! :D Ako imaš šapu! >:D:
 

NClight

Hybernated
Bacite oko na video koji pokazuje ova čuda u vožnji!


Ili proizvođačeve promo-video na ovom linku: http://www.kk-eishindo.co.jp/englishvideo.html

Na 50x100cm sa ovime imate pristojnu maketu, a to su mjere samo jednog H0 modula koji se radi po FREMO standardu ( KŽMZ npr.) :!: :!: :!:
Za minijaturu vem netreba više od 25cm u promjeru... pristojan tanjurić, zar ne :>idea:

Još poneki link za zainteresirane:
http://1-450.blogspot.com/
http://groups.yahoo.com/group/Japanese-Z-Scale/
http://en.wikipedia.org/wiki/T_scale

@ Thommo ... zamisli Barneya i Riječku prugu u 1:450! Pa tekle bi suze radosnice! >:D: >:)
 

Barney

Član foruma
Nemrem belivit >8-o: , a ipak vjerujem. Ovo su samo japanci mogli slozit. Jedino sto nemaju nista sto bi izbliza bilo slicno europskim lokomotivama. Nadam se da ce se to promijeniti jer tesko da itko od nas moze napravit ili cak i preradit loksu u, primjerice, "zutku" ili nesto drugo domace.

ZG-RI u mjerilu 1:450? Koliko smo ono rekli ukupno pruge? 230 km? Je, je, sjecam se jos NClightovih podataka. :palci_gore: To mu ga dodje svega 510 metara pruge. Hmmm.... >:)

K vragu LOL sad nema druge nego razmisljat kako to kupit.

Barney
 

NClight

Hybernated
Barney kaže:
K vragu LOL sad nema druge nego razmisljat kako to kupit.

Barney

Volim mučiti ljude radnim danom... ovo je osveta za koze i sol (sorry ekipa, ovo je interna spika) >:) >:D:
Spreman na neizrecivu bol vezanu uz novčanik?
http://stores.ebay.com/Plaza-Japan_Eish ... idZ2QQtZkm

Ja ih mjerkam već par dana... :hmmm: :plaza: past će par setova, pa makar prao veš na ruke i vješao gaće na štrik! :plaza:

A za tebe BARNEY, NEMAM MILOSTI LOL
Tokyo Marui, oriđiđi japanski Z!
http://stores.ebay.com/Plaza-Japan_Toky ... idZ2QQtZkm
 

thomcro

Aktivan član
NClight kaže:
... A za tebe BARNEY, NEMAM MILOSTI LOL ...
A misliš li kako će to djelovat i na nas ostale :S: ? Ni ja nisam baš ravnodušan na ovakve stvari. I meni srce malo brže zaigra kad ovo vidi!
 

NClight

Hybernated
:zvizdi: ...miruj, miruj srce moje... :zvizdi: :D

Je, mora se priznati da ove minijature ostavljaju mali :eek: :shock: efekt
Naruči sada, razmišljaj o posljedicama kasnije... moj motto... zato svako malo po kazni perem suđe, i peglam veš... o torbicama i nakitu da ne pričam... LOL

Natrag na ideju samogradnje u 1:450
Koliko sam iz podataka uspio napabirčiti, motori koji se ugrađuju su mikromotori kakvi se koriste u mobitelima i pagerima za vibro-dojavu poziva! Isti motori se koriste i u FCS i u TTT modelima (Table Top Trucking, tj. daljinski upravljani kamioni 1/87) samo manjeg radnog napona od 1.5-2.2V a ovi izgleda rade bez problema na 4.5V i može ih se nabaviti za par eura po komadu. samogradnja? Mislim da može proći... ali uz dooobroooo povećalo-lupu-sitnozor >:D: i jetkanje-ecovanje :>idea:
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
pozdrav.

Eo ja sam jedan koji nije oduševljen ovim što sam vidio. Mogu još nekako NC-ju oprostit tu sklonost N-u, ali ovo????

Ma daj. Pa to bi s povećalom na glavi, mikroskopom pred očima, savršeno stabilnim rukama mogel nekaj modelirati. I onda ti nakon 5-6 godina modeliranja doktor veli da si si nepovratno uništil vid....

A da ne velim da je nivo detalja na tim modelima vjerojatno diskutabilan. I onda, koliko to negde košta????
Ne, ne sviđa mi se! Kaj je preveć, preveć je. Da se popravim, kaj je premalo, premalo je.
 

NClight

Hybernated
Izazov minijature je jedna stvar, a prostor nešto drugo!
Ako pogledamo što se na istoj površini da prikazati, mala mjerila odnose pobjedu, jer omogućavaju mnogo više stvari tj. veći pregled površine od velikih mjerila.

Za iole pristojnu H0 maketu klasičnog tipa ovala treba vam 2-2,5m dužine i cca 1-1,5m širine. Par vagona u kompoziciji i loksa na početku i stvar već djeluje nakrcano... U TT-u nećete mnogo profitirati, možda za vagon-dva i nešto više krajolika, u N-u će to već biti respektabilan komad površine sa duljim kompozicijama, u Z-u možete voziti kompozicije jako bliske realnim dužinama i brojevima vagona... a u T 1:450 otvara se potpuno novi svijet mogućnosti.

Vikanje o detaljima lako poklopimo sa jednostavnom konstatacijom: Ako želite detalje, birajte sustave i mjerila 0/O ili 1. Ako želite potpunu sličnost sa prototipom do najsitnijeg detalja, fulali ste hobi... trebali ste kupiti pravu lokomotivu ili raditi muzejske izloške! >:)

1:450 ima svoje prednosti, ali i mane, kao i svako drugo mjerilo ili sustav... samo je pitanje kreativnosti korisnika kako će ga najbolje iskoristiti u skladu sa mogućnostima samog mjerila!
 

Damir

 
Osoblje foruma
Što je previše-previše je tj. da ti model kojim slučajem dok ga držiš u ruci dok češkaš uho upadne u njega morao bi hitno na operaciju.:cool:
 

1borna

Veteran foruma
Još nešto minijatura za kućanstvo i svakodnevnu upotrebu (u H0 mjerilu)
IMG7.GIF
Kaiser-Uhr.JPG
IMG13.JPG
Kaiser-Uhr-abends.JPG

Svaki puni sat otvaraju se vrata, vojska maršira, svira marš a na balkon izlazi Kaiser (car). Po noći se pale svjetla....
I jedan rudnik je zgodno izrađen
IMG2.JPG
AniMBWueT.gif
AniMBWuT.gif
 

1borna

Veteran foruma
Očito se autor ovih malih veledjela odlučio na novi naziv (QTT) i još malo manje mjerilo (1:480) radi licence koju za T imaju prvi proizvođači!
(pa bi u budućnosti mogli imati i još manjih mjerila?!)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh