MAV/GySEV modeli

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: MAV/START modeli

Vratimo se na temu MAV/START modela!

Mađarske željeznice posjeduju i čitavu seriju putničkih Z1 vagona španjolskog proizvođača iz Zaragoze 'CAF', proizvedenih u razdoblju 1994-1995.:
- vagoni sa odjeljcima (Amz, Bmz)
- 'großraum' vagoni (Apmz, Bpmz)
- vagon za spavanje (WLABmz)
- vagon s ležajima (Bcmz)
- restoran (WRmz)
- prtljažni vagon (Dms)

Trenutno HO modele CAF vagona proizvode:
-ACME: modeli MAV oznake i H-START(MAV-START logo) oznake
-Norsk Modelljernbane 'NMJ': modeli H-START oznake

NMJ modeli su nešto jeftiniji od ACME modela, s time da nemaju urađen interijer, a niti su alati ova dva proizvođača isti!

Jedan iz ACME serije, idealan za sastav 'Venezie' novijeg datuma:
H-START (MAV-START logo) Bpmz 61 55 20-91 105-3:
 

wiggum

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

Amz 19-91 (100-108) - 9kom
Ampz 10-91 (100-107) - 8kom
Bmz 21-91 (100-111) - 12kom
Bmpz 20-91 (100-117) - 18kom
Bcmz 50-91 (100-108) - 9kom
WLABmz 71-91 (100-105) - 6kom
WRmz 88-91 (100-108) - 9kom
Dms 85-91 (100-104) - 5kom

Izrađeni su od '93. (Bmz) do '95. (Izvor: http://shop.nmj.no/)

Norsk Modelljernbane modele može se nabaviti u:
http://www.modellkit.hu/tools/newspublish/
http://shop.modell.hu/
Cijena tih modela 10500 HUF (290kn, 39EUR)

A što se ACME-a tiče, ima ga sve po svud. (50-55EUR)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: MAV/START modeli

wiggum kaže:
Dms 85-91 (100-104) - 5kom
Dms 95-91 (100-104)! ;)
Usput, bilo ih je isporučeno 6! CAF je u vidu penala zbog kašnjenja u isporuci vagona isporučio i 105-6!
Taj je trebao biti prerađen u mjerna kola, no, to se nikad nije desilo!
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: MAV/START modeli

Thommo kaže:
Bravo Sky, takve postove najviše volim! :palac_gore: Keep them on!
Za tako dobru publiku, evo bonusa:

ACME kušet H-START (MAV-START logo) Bcmz 61 55 50-91 105-6, također prikladan na 'Veneziu':
 

Zoki

Član foruma
Re: MAV/START modeli

Thommo kaže:
Roco je izbacio na tržište MAV Y vagone, 64811, 64812, 64814:


Cijena je 44,90€.
izgleda da su to vagoni koji nisu OOShD tip sa špicastim krovom, već oni koji imaju krov kao Halberstadt, ali su tip Y. Takav vagon je dolazio cijeli prošli VR ujutro u Zagreb.
 

nik

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

Zoki kaže:
Thommo kaže:
Roco je izbacio na tržište MAV Y vagone, 64811, 64812, 64814:


Cijena je 44,90€.
izgleda da su to vagoni koji nisu OOShD tip sa špicastim krovom, već oni koji imaju krov kao Halberstadt, ali su tip Y. Takav vagon je dolazio cijeli prošli VR ujutro u Zagreb.

r64811-1.JPG


r64812-1.JPG


r64814-sf-1.JPG
 

matija

Član foruma
Re: MAV/START modeli

Zoki kaže:
Thommo kaže:
Roco je izbacio na tržište MAV Y vagone, 64811, 64812, 64814:


Cijena je 44,90€.
izgleda da su to vagoni koji nisu OOShD tip sa špicastim krovom, već oni koji imaju krov kao Halberstadt, ali su tip Y. Takav vagon je dolazio cijeli prošli VR ujutro u Zagreb.
Imaš li kakvu fotkicu, ja za takvog ne znam :??:
 

Vedi

Član foruma
Re: MAV/START modeli

matija kaže:
Zoki kaže:
izgleda da su to vagoni koji nisu OOShD tip sa špicastim krovom, već oni koji imaju krov kao Halberstadt, ali su tip Y. Takav vagon je dolazio cijeli prošli VR ujutro u Zagreb.
Imaš li kakvu fotkicu, ja za takvog ne znam :??:
 

Attachments

  • IMG_9487.JPG
    IMG_9487.JPG
    172.2 KB · Pregleda: 282

nik

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

Navodno Roco kasnije planira i ovu verziju sa 'niskim' krovom; to je lako izvesti jer je krov posebni dio pa se samo njegov kalup mijenja.
 

matija

Član foruma
Re: MAV/START modeli

matija kaže:
Zoki kaže:
izgleda da su to vagoni koji nisu OOShD tip sa špicastim krovom, već oni koji imaju krov kao Halberstadt, ali su tip Y. Takav vagon je dolazio cijeli prošli VR ujutro u Zagreb.
Imaš li kakvu fotkicu, ja za takvog ne znam :??:


Da zaista prvi put vidim, ili nisam obraćao pažnju na geometriju krova. Ovaj vagon definitivno ima "uobičajenu" geometriju, ali mi se čini da se radi o istom tipu vagona i da je razlika jedino u krovu. medjutim one fotke što je nik postavio definitivno idu u prilog tome da su OVO novi ROCO modeli ipak modeli sa "špicastim krovom, kao i Sachsenmodell-i, s tim da je razlika u tome da je na ovim modelima krov izradjen posebno za razliku od Sachsenmodell-ovih.
 

wiggum

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

Sky kaže:
wiggum kaže:
Dms 85-91 (100-104) - 5kom
Dms 95-91 (100-104)! ;)
Usput, bilo ih je isporučeno 6! CAF je u vidu penala zbog kašnjenja u isporuci vagona isporučio i 105-5!
Taj je trebao biti prerađen u mjerna kola, no, to se nikad nije desilo!

http://translate.google.com/translate?u ... =&ie=UTF-8
Sad samo nisam skužil zašto je tolko različit od ostalih. Da li su to Španjolci taj vagon tak napravili, da li je taj vagon bil napravljen za petrokemijsku industriju pa su onda od njih uzeli taj vagon i dali mađarima, ili su španjolci isporučili normalan vagon pa su mađari to tak preuredili pa stali na pol puta?


Slika quabla.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: MAV/START modeli

Nažalost, nije mi poznato tko i kada ga je tako 'sredio', u tvornici sigurno nisu (izgledao je kao i ostali Dms vagoni):
(photos: Zoltán Gábor)



BTW, veoma interesantno da se quabla odlučila preraditi ovaj model!
 

Attachments

  • Dms 105-5.jpg
    Dms 105-5.jpg
    121.5 KB · Pregleda: 164
  • Dms 105-5 (2).jpg
    Dms 105-5 (2).jpg
    138.9 KB · Pregleda: 164

wiggum

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

Evo sezonskog gosta:


A to pišem zbog:
"Edizione esclusiva per Modell & Hobby - Budapest" odnosno za http://www.modell.hu/


I evo loga iz bliza:


Jel taj logo novi ili stari? Jel to ima samo 101-5?
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Re: MAV/START modeli

Kad smo već kod MAV, Rivarossi je nedavno izbacio Tad***s vagon (ne znam točnu oznaku modela).
Zanima me, da li je model donekle točan za MAV vagone koji često dolaze u Rijeku preko Zagreba?

Baš su se mogli potruditi oko snimanja modela, da se nešto i vidi pročitati...

HR6088.jpgRivarossi_HR6088_4cef80d265488.jpg
 

wiggum

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

Thommo kaže:
Kad smo već kod MAV, Rivarossi je nedavno izbacio Tad***s vagon (ne znam točnu oznaku modela).
Zanima me, da li je model donekle točan za MAV vagone koji često dolaze u Rijeku preko Zagreba?

Baš su se mogli potruditi oko snimanja modela, da se nešto i vidi pročitati... :S:

Oznake su Tadgs (0824) (i Tagps (0655), ali to je drugačiji tip) - služe za prijevoz žitarica.

E sad, ja mislim da je model apsolutno netočan! To je teži oblik "kompromisa". Kao da se putnički vagon Bt oboja u tirkiznu boju i stavi mu se oznaka Bl 29-70 111 npr..
Zašto?

Uzet ću za primjer Roco 66399 vagon:

31 55 082 4197-5

Vimav.hu

a samo 3 broja više je ovakav vagon:
31 55 082 4200-7

http://www.railfaneurope.net/pix/hu/car ... _200-7.jpg

Ciljam primarno na čela vagona koja su primarno što upada u oči. A tu su onda još i otvori, držači na krovu kod ljestva...

Za roco je jasno da je po XY put iskoristil postojeće kalupe da dobije što više modela upitne točnosti iz njih.
Ali onda me zanima zašto je i rivarossi napravil takve identične kalupe kao i roco, ako takvi modeli ne postoje u stvarnosti. Mislim da je ista situacija i kod rivarossija, te se može konstatirati da takvi vagoni ne postoje, ali kao "kompromis" mogu proći. Iskreno, ovakvi su mi lijepši, nego 1:1 modeli.

Evo model kojem odgovaraju potpuno (naravno DB):
Tadgs959 (0834?)

http://www.railfaneurope.net/pix/de/car ... 59_DNG.jpg
 

nik

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

Nije Rivarossi napravio kalup kao Roco nego obratno; taj 'Rivarossi' je u biti Lima iz sredine 80-ih...
 

wiggum

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

nik kaže:
Nije Rivarossi napravio kalup kao Roco nego obratno; taj 'Rivarossi' je u biti Lima iz sredine 80-ih...

Najtočnije bi onda bilo:
Zašto je Rivarossi ponovo napravio identičan model ali s novim kalupom, koji je Roco u međuvremenu također napravio.
Činjenica je da je MÁV u toj cijeloj priči oko izrade kalupa bio tek zadnja rupa na sviralu za oba proizvođača, te je taj model svjesno od oba proizvođača napravljen kao teži oblik kompromisa.

Razlika između Lime i Rivarossija ima, isto kao i Roca u odnosu na njih, ali po meni je Roco najkompletniji model.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh