MAV/GySEV modeli

Thommo

 
Osoblje foruma
Roco je izbacio na tržište MAV Y vagone, 64811, 64812, 64814:

roco_ro64811.jpg

roco_ro64812.jpg

roco_ro64814.jpg


Cijena je 44,90€.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Re: Goša Y vagoni

Uglavnom, i ovi Roco Y-i mogu biti zanimljivi vama koji radite kompozicije iz 80-tih... Pretpostavljam da je MAV slao takve vagone u naše krajeve?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Općenito je ova serija MAV Y vagona interesantna i za naše područje. Trebali bi napraviti pregled mađarskih vagona
i adekvatnih modela koji su prometovali, ili prometuju na našem području!
 

matija

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

Sachsenmodelle je bio proizvodjač Y vagona istočnog lagera. ti Y vagoni su karakteristični po špicastoj geometriji krova. U poslednje vreme se šuškalo a mislim da se to i dogodilo, da je sashenmodell otišao pod ROCO, i da je kompletna proizvodnja prešla u ROCO-vu nadležnost. To ne bi bilo ništa novo, medjutim prvi put sam video ovaj vagon u modelu a ne kao crtež kod memoba.at. čak je i na zvaničnom ROCO sajtu još uvek crtež. E sada mi tek ništa nije jasno, naime na modelu koji je ovde na ovoj strani geometrija krova je totalno drugačija (možda je ugao loš pa se dobija pogrešan dojam). E sad ako je informacija o integraciji roco-a i sachsenmodella netačna i ako je ROCO napravio ove vagone u novom kalupu onda je napravio još jednu katastrofalnu grešku, jer kako mi se čini krov je totalno promašen.
 

alsbgd

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

Ovo na slici su Roco Halberstadt vagon 1:100!!! ;)
I, a sam ga kupio u radnji ne gledajuci opis na kutiji, pa kada sam dosao kuci,
i izvadio ga, sve mi je bilo jasno... >:p>
 

matija

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

alsbgd kaže:
Ovo na slici su Roco Halberstadt vagon 1:100!!! ;)
I, a sam ga kupio u radnji ne gledajuci opis na kutiji, pa kada sam dosao kuci,
i izvadio ga, sve mi je bilo jasno... >:p>
E to bi mogao da bude odgovor na dilemu. ;)
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

matija kaže:
Sachsenmodelle je bio proizvodjač Y vagona istočnog lagera. ti Y vagoni su karakteristični po špicastoj geometriji krova. U poslednje vreme se šuškalo a mislim da se to i dogodilo, da je sashenmodell otišao pod ROCO, i da je kompletna proizvodnja prešla u ROCO-vu nadležnost. To ne bi bilo ništa novo, medjutim prvi put sam video ovaj vagon u modelu a ne kao crtež kod memoba.at. čak je i na zvaničnom ROCO sajtu još uvek crtež. E sada mi tek ništa nije jasno, naime na modelu koji je ovde na ovoj strani geometrija krova je totalno drugačija (možda je ugao loš pa se dobija pogrešan dojam). E sad ako je informacija o integraciji roco-a i sachsenmodella netačna i ako je ROCO napravio ove vagone u novom kalupu onda je napravio još jednu katastrofalnu grešku, jer kako mi se čini krov je totalno promašen.

Sachsenmodelle je surađivao sa Rocom u prvoj polovici 90-ih a prije 10-ak godina ga je kupio Tillig pa se i danas njihovi modeli proizvode.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

Vedi kaže:
Carrozza MAV Eurocity.
Kak' da ne. :D
Talijani! ;)
Ovaj B model ima otisnut režim razmjene 50..
No, odosmo u OT!
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Re: Goša Y vagoni

alsbgd kaže:
Ovo na slici su Roco Halberstadt vagon 1:100!!! ;)
I, a sam ga kupio u radnji ne gledajuci opis na kutiji, pa kada sam dosao kuci,
i izvadio ga, sve mi je bilo jasno... >:p>
alsbgd, ne kužim te, za koju ti sliku to govoriš? One slike MAV vagona što sam ja stavio?

Ti Roco MAV Y sigurno nisu 1:100, možda si ti očekivao 303mm vagone? Exact vagoni Y tipa su u HO 282,5 mm, pa ti tu možda fali 3cm? ;)

Uglavnom, Vedi, Sky, možete li pojasniti, da li je Roco s ovim Y-ima napravio dobar posao? Meni se čini da su modeli korektni, ali opet, nisam ja tu "doma". :zvizdi:
 

alsbgd

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

Thommo kaže:
alsbgd, ne kužim te, za koju ti sliku to govoriš? One slike MAV vagona što sam ja stavio?
Da.

Nisam ni mislio da ce da rade Y-lonce nu 1 na 100, samo sam pokusao da objasnim na sta meni ovo na slici lici...
Verovatno sam pogresio... Jer je los ugao slikanja, pa mi je licilo na Halberstatd vagone u 1 na 100...
Thommo kaže:
Uglavnom, Vedi, Sky, možete li pojasniti, da li je Roco s ovim Y-ima napravio dobar posao? Meni se čini da su modeli korektni, ali opet, nisam ja tu "doma".
Nisam ni Vedi, ni Sky, ali mogu a kazem svoje mistljenje, a to je da roco nija napravio neki epohalni posao, jer su Tilig (SaMo)
sasvim odradjeni OK. Mada i Tilig planira rekonstrukciju svojih kalupa...
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Re: MAV/START modeli

Ekipa, može li tko reći koju riječ o ovim modelima, a i o prototipu, ako postoji? :D

Modeli su Fuggerth, MAV Ap i WRy. Dužina im je 270mm. Oznake na vagonima kažu da je dužina preko odbojnika 23,74m. :??:

Pa koji bi to vagoni trebali biti?

PC310480.jpg

P1010489.jpg


U originalu su ovi modeli bili ovakvi, jedan od prijašnjih vlasnika je dodao bijele crte i ofarbao krov:

2101.jpg

2201b.jpg
 

matija

Član foruma
Re: MAV/START modeli

Kako ne bi postojao prototip. To su inače prvi putnički vagoni kupljeni posle WW2 negde posle1950, tako da ih je bilo i u JŽ varijanti, samo svi su bili sa devet odeljaka (prozora) i bilo je WR I WL vagona ukupno oko 50 komada. Inače postoji tema na susednom forumu o tome. UMadjarskoj i dan danas su u saobraćaju na lokalnim vozovima.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: Goša Y vagoni

alsbgd kaže:
Nisam ni mislio da ce da rade Y-lonce nu 1 na 100, samo sam pokusao da objasnim na sta meni ovo na slici lici...
Verovatno sam pogresio... Jer je los ugao slikanja, pa mi je licilo na Halberstatd vagone u 1 na 100...
alsbgd, Roco modeli MAV vagona u mjerilu 1:100 postoje (govorimo o vagonima 26,40m dužine), i tu nisi pogrešio.
No, ti 1:100 modeli imaju kataloške brojeve 45721, 45722, 45723. Pretpostavljam, da si na te modele pomislio...
Thommo kaže:
Uglavnom, Vedi, Sky, možete li pojasniti, da li je Roco s ovim Y-ima napravio dobar posao? Meni se čini da su modeli korektni, ali opet, nisam ja tu "doma".
Bez brige, nisam niti ja neki poznavatelj. No, gledajući malo ove Roco modele i koliko je to dobar posao bio, načelno bih se složio sa kolegom alsbgd!
Iako u odnosu na SaMo/Tillig modele, Roco ima neke detalje bolje odrađene (a i glede same konstrukcije modela u principu više vjerujem Roco proizvodima, iako danas niti to više nije pravilo), ovi Roco modeli predstavljaju popriličan kompromis! Dakle, dosta netočnosti!
Ništa neobično za Roco, ali ipak su ti modeli bili najavljivani u vidu novih konstrukcija, pa se stoga više očekivalo!

Za mene osobno, puno bolji posao bi bio da se netko uhvati izrade serije mađarskih DWA Z vagona (Apmz,Avmz,Bpm,Bpmz,Bvmz,WRbumz)!
E, tih modela nam uistinu nedostaje....
 

Vedi

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

OK, što se tiče A i B vagona, makar su i SaMo/Tillig modeli isto jako dobri.
Roco je napravio dobar posao sa izbacivanjem WLAB vagona, budući da njega još dosad nije nitko izbacio u Exact H0 mjerilu!
Takvi vagoni su mnogo godina putovali diljem Europe (pa tako i redovno i na JŽ i HŽ), i bilo je već vrijeme za taj model.
Samo se iskreno nadam da će izbaciti i ČD i BDŽ verziju!

Sky kaže:
Za mene osobno, puno bolji posao bi bio da se netko uhvati izrade serije mađarskih DWA Z vagona (Apmz,Avmz,Bpm,Bpmz,Bvmz,WRbumz)!
E, tih modela nam uistinu nedostaje....

Potpisujem...
 

nik

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

Rocu često kod izrade novog modela nije cilj napraviti nešto bitno bolje nego samo 'zgaziti' konkurenciju jer su Roco modeli u pravilu dostupniji zbog šire distributivne mreže. Tako je bilo nekad u odnosu na Limu i Kleina a sada je na redu Tillig. Sa Fleischmannom je i prije, očigledno, postojao neki 'deal' pa se to nije događalo a danas su ista firma.

O vezi 'on-topica' osim WL-a još jedino dobro što možemo iz ove Rocove serije Y vagona očekivati je konačno Gredeljeva Pošta u mjerilu a loše je što Roco tradicionalno izbjegava sve željeznice istočno od SŽ-a.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: MAV/START modeli

H0 model mađarskog WLAB vagona (seriju iz 1978. godine), trebao je prije otprilike dvije godine napraviti RailTop. Šteta, što model nije ugledao svjetlo dana :(
Roco WLAB model je poprilično netočan (netočan raspored i broj ventilacijskih otvora na krovu, netočan kompletan donji postroj, uključujući obrtna postolja sa generatorom, da ne nabrajam još drugih stvari koje su odmah vidljive...), tako da nisam siguran za koga bi ovaj model bio dobro obavljen posao...
Možda za sam Roco (pretekao je konkurente)! Za potencijalne kupce sumnjam...
Nažalost, ovakvi modeli idu u prilog tezi da je Roco-u glavni cilj 'zgaziti' konkurenciju', prije nego da stvarno poradi na modelu.
 

nik

Veteran foruma
Re: MAV/START modeli

Sad što se tiče rasporeda detalja na krovu to se da i preurediti a i nije baš toliko bitno. Ima nešto drugo što me kod Roca nedavno zaprepastilo; 'preslagivao' sam osovine na frendovim 2-osovincima (teretni, DSB, Ep.III) starim nekoliko godina i gotovo nevoženim i ležajevi osovina su bili puni sitne plastične prašine/strugotine. To nisam vidio još od Liliputa iz 70-ih/80-ih a očigledno je Roco 'šparao' kod izbora plastike. Drugi 'detalj' koji sam uočio čim sam primio modele u ruku je da su neki dijelovi (npr. odbojnici i 'ukrućenje' ispod frema) 'zamagljeni' bijelom maglicom (izlučenom iz samog materijala, opet 'šparanje' na istom) koja se lako mogla obrisati. Ako mogu birati rađe ću na ebay-u kupiti Roco iz 80-ih ili 90-ih 'Neu & OVP' nego novoproizvedeni model.

s:xx:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh