Milicija

nik

Veteran foruma
Nekoliko mojih prerada od prije 15-ak godina...

Land Rover 109 Series III, SUP SRH (specijalne jedinice).
IMG_4688.JPG
Model je nastao kombinacijom civilnog Roco modela III serije i krova (sa rotirkama i krovnim nosačem) vatrogasnog Roco modela II serije a natpis je 'Letraset'.
Dobro ih se sjećam a njihovih slika gotovo da i nema... Ova dolje iz 1991. je jedina koju sam uspio naći a dobro se vidi da je felga iste boje kao i ostatak vozila.
5672_107%20-%20PICHLER,%20Goran%20-%20Borovo%20Selo.jpg

http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvatski-vojnik/2412009/domovinskirat.asp

Mini Mark III SUP Zagreb (saobraćajna Milicija).
IMG_4689.JPG
Model je Herpa kojemu su plastični prošireni blatobrani djelomično obrušeni i ofarbani u boju karoserije kako bi izgledalo da ih 'nema' a dodana je na krov i rotirka sa sirenama (to nisam radio ja nego vlasnik naknadno) dok kotače tek treba zamijeniti onima sa radkapama i dodati natpise.
Na slici je hrpa Minija kad su bili novi (sa maglenkama).
pqopp4j94a6816f77946a7c.jpg

I nešto kasnije u redovitoj upotrebi u Zagrebu (bez maglenki).
file0002lf1.jpg

Slike su iz monografije zagrebačke Milicije.
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Last edited:

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
@nik odlične prerade.. (posebno me dojmio ovaj Rover) planiram u glavi već dugo jednu dioramu iz perioda 91 godine.. s vozilima Specijalaca SUP-a SRH..
s MB puhovima i ovim Roverima.. tako da su mi dragocjene ove fotke ;) (hvala)
inače .. što se Rovera tiče iz ovog doba (1991) zakleo bih se da sam ih negdje po netu vidio s bijelim krovom?? :hmmm:
neznam.. probat ću pronaći...
u svakom slučaju tema je :palci_gore:

Našao sam u kolini na Plitvicama je bio takav s bijelim krovom.. očito je bila i ta varijanta bojanja.. (jer si i ti stavio onu gore sliku s plitvica ;) )
 
Last edited by a moderator:

nik

Veteran foruma
@nik odlične prerade.. (posebno me dojmio ovaj Rover) planiram u glavi već dugo jednu dioramu iz perioda 91 godine.. s vozilima Specijalaca SUP-a SRH..
s MB puhovima i ovim Roverima.. tako da su mi dragocjene ove fotke ;) (hvala)
inače .. što se Rovera tiče iz ovog doba (1991) zakleo bih se da sam ih negdje po netu vidio s bijelim krovom?? :hmmm:
neznam.. probat ću pronaći...
u svakom slučaju tema je :palci_gore:

Našao sam u kolini na Plitvicama je bio takav s bijelim krovom.. očito je bila i ta varijanta bojanja.. (jer si i ti stavio onu gore sliku s plitvica ;) )
Taj sa Plitvica je u civilnoj boji; sivkasti, plavkasti ili zelenkasti sa krem krovom i to je isto stari tip ('109', 3. serija) ali bilo je i novih ('110', kasnije nazvan 'Defender') u nekoj plavo-bijeloj kombinaciji; oni su došli oko Univerzijade a njihovih slika nema nigdje.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Mala opaska: Na Plitvicama, već je bio MUP RH, a tamo su bili ATJ Lučko i JSN Rakitje....

koliko sam vidio po materijalima.. DA i NE..
tj.. bio je MUP naravno po znakovlju na odorama već su imali grb RH i td..
no vozila sva su imala jugoslovenske tablice, vozila "službene" policije su imala natpise "milicija" dok su vozila specijalne policije bila plava bez natpisa npr. Puho-vi (al takva su bila npr. i na mimohodu 1985.g) pa mislim da je to bilo baš "prijelazno razdoblje" što se vozila tiče (dakle mislim samo na vozni park u tom smislu).... barem po materijalima koji su po netu (ja sam tada imao 10 god. sjećam se dosta toga ali ne takvih detalja.. :) pa moram vjerovat internetu )

Nešto slično kao kad smo raspravljali o ACME setu "Croatia" iako ima oznake JŽ već je tada po reviziji vozio za uvjetno rečeno "HŽ" tj došlo je već do raspada ex države (ako sam dobro Nika shvatio tada)
 

shrasto4

Član foruma
Sve pet, u redu je...ali aludirao sam na '91. gdje si napisao "specijalci SUP-a SRH"....
Ako budeš radio dioramu Plitvica nemoj zaboraviti staviti i Rojsa gdje autobus vozi u koji je uletio tromblon bez izvučenog osigurača....
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Sve pet, u redu je...ali aludirao sam na '91. gdje si napisao "specijalci SUP-a SRH"....
Ako budeš radio dioramu Plitvica nemoj zaboraviti staviti i Rojsa gdje autobus vozi u koji je uletio tromblon bez izvučenog osigurača....
Heheheheheheh
Naravno gdje bi njega zaboravio.. imam posebnu figuricu da pojacam tj "udebljam kitom"..
Samo morat ce umjesto Zagrebacki transporta "dubrave " vozit Zgt Neoplana..
Al da neidemo vise u off topic.. (rjesili smo ovaj dio u vezi "milicije"i Rover!!
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Milicijska Buba u Zagrebu. Sjećam ih se i sa riječke Rive. Kasnije Golf jedinica, pa dvojke, sredinom 80-tih glanc nove.

ATT00103.jpg
 

Davor

Veteran foruma
Koristan podatak za izradu tablica na modelima vozila narodne milicije.

Milicijske tablice bivse YU:
Primer... M 101 000 Bosna i Hercegovina
M 201 000 Crna Gora
M 301 000 Hrvatska
M 401 000 Makedonija
M 501 000 Slovenija
M 601 000 Srbija
M 901 000 SSUP (Savezni sekretarijat unutrasnjih poslova Jugoslavije).

Po istom modeli:
M 110 000 Gradski SUP Sarajevo
M 210 000 " " Titograd
M 310 000 " " Zagreb
M 410 000 " " Skoplje
M 510 000 " " Ljubljana
M 610 000 " " Beograd
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Koji RAl plave boje ide na ove milicije..?
+ pitanje jel isti taj Ral na npr. Rover miliciji i kasnije na Puhovima??
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Nik hvala na odgovoru.
Dobio sam ne potvrdjenu informaciju da se radi o RAL 5005 boji.
.....iako je mozda bila i tamnija.
Taj Humbrol 14 odgovara RAL 5005 iz koverzijskih tablica.
Odgovorili su mi i iz muzeja automobila Ferdinand Budicki u Zg.
Jedan njihov majstor renovirao he Ficu i zna koja je bilo originalna plava i javit ce mi.
Kupit cu taj Humbrol 14 :) i probati.
Odlicno si napravio te prerade :)
 

nik

Veteran foruma
Boja iz 80-ih otprilike odgovara tom Humbrolu 14 ali je moguće da je ranije korištena nešto tamnija plava boja. :neznam:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh