Modelarske novosti za 2020. godinu

nik

Veteran foruma
Takva izrada kakav je Fleischmann od kraja 80-ih nadalje je bila odlična za ono vrijeme. Danas ne vrijede isti kriteriji osim možda na njemačkom tržištu. Karikirana svjetla, nesamostojeći rukohvati i stilizirana prsna greda više ne prolaze.
 

nik

Veteran foruma
EDK 750 je isporučen. Roco 73036 ÖBB u ep. V.
CIjena je 693 EUR.

Zanimljivo je da postoji i aplikacija za mobitel u kojoj se mogu isprobati funkcije krana.
View attachment 115845

View attachment 115846
Roco_73036_Bild01.jpg

Roco_73036_1_Bild06.jpg

Roco_73036_1_Bild11.jpg

Roco_73036_Bild04.jpg

Roco_73036_Bild07.jpg

https://modellbahninfo.org/modelle-20200929-01/
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
Lemke ide dalje, kao i Končar sa svojom vizijom putničkog prometa HR. Na isti kalup za svaku kompoziciju. Ipak, ipak je druga boja. Počeli su već prije sa Simplonom, ali onim prvotnim kad je još A-U Monarhija priječila longitudinali posavski pravac, južnu trasu kasnije SOE od 1920. Sada nude u starijoj varijanti WL plavo bojanje komplet kompozicije. Brojke tiraže, posebno one za Markin (samo 50) govori da se neće čekati nego tko kupi-kupi (istosmjerna varijanta 250kom). Ostaje pitanje kada i dal u tom sastavu, iako su modeli vrhunski. Naime, Liliput je razvio komplet koji je zadovoljavajuće kvalitete, a predstavlja noviji tip WL drvenjaka po autetničnoj varijanti za SOE. Boja tikovine se mijenjala kad su metalni vagoni krenuli ali ne baš odmah na SOE, više na tuzemne trase u Francuskoj. Malo je fotografija, a u boji mislim ni jedne. Kompozicija bi bila adekvatna za početak prelaznog razdoblja s drvenog na metalni trčeči materijal. Problem je 3-osovinac za prtljagu kojeg nudi Lemke (kad taj kalup ima), jer kad je SOE počeo voziti, 4-osovinci tipa Liliput su dominirali na trasi SOE, a prvih godina samo neke dane je išao i drveni 3-osovinac dalje od Postojne, kasnije samo do Postojne gledano iz Pariza. Ja sam skupio podatak da je 1929. krenuo metalni SOE na cijeloj trasi, ali iste godine udesio se u Rajhenburgu (prema foto) upravo drevni 4-osovinac. Do Postojne je 3-osovinac išao recimo 1931. Za 1932. na forumu izvadak SOE iz Pariza nema 3-osovinca. Također u 1937. nema troosovinca, samo 2 furgona (4-os.-model Liliputa). Pojedini vagoni mogli su biti tuzemno u Jugoslaviji, i to u zrelijim godinama međuratnog perioda, kad su naveliko carevali metalni CIWL na glavnim trasama, pa tako i SOE. Plavi CIWL bio je i titovoj Jugi u prvim godinama, a bez amblema i kasnije, kad ih je preuzeo "jugoslavenski DSG".Untitled-1.jpgUntitled-2.jpg
 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
I dodatak iz pera Dirk Frielingsdorfa (Nein, die ganz große Masse der Teakholzwagen wurden später nicht(!!!) in blau umlackiert) : tikovina je perfarbavana više na luksuznim vlakovima (ponajviše u Francuskoj), a mnogdje pa i na periferiji Evrope, kao kod nas su vagoni boje tikovine ostali do kraja, tj. do početka II. svjetskog rata. Nije to bilo kako danas kad se krševina prefarbava a novog i kvalitetnog nema. Stoga ovi setovi nisu baš 100% za SOE. Ponajviše zbog čak dva trosovinska furgona. Za početak 30-tih godina stoje na raspolaganju setovi WL tip S (prve serije metalnih spavaćih kola) iz asortimana LS Models-a.

 

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
LS Models 99004 . Set train bleu 5 éléments ép. II . Još jedan set plavaca ,a nisu makoza. Ovaj put kombinacija S tipa Wl, prvih serija čeličnih vagona i trosovinskih drvenih furgončića u plavom. Gotovo za dinamovce, samo oni radije lete. I pare avionu broje. Plavi vlak (joj, tako mi mozak prevodi s francuskog, a opet neka konotacija koja bi me moga koštati samoizolacije u ime korone (virusa, ne pive) bi se mogel predelati i u naše kompozicije SOE, ali samo WL i WR mislim, jer problem je da 30-tih godina frugon trosovinac nije išao dalje do Postojne, a i pitanje je njegove boje (tik ili plavo). Sigurno da ovakva kompozicija za tuzemne destinacije Francuske je OK. A cijena, 500 eur ili 450eur - prava sitnica (do 100 po vagonu).
  • WL S2 numéro 2899
  • WL S1 numéro 2909
  • WR Dining Car numéro 3348
  • fourgon à bagages numéro 1066
  • fourgon Postes et bagages numéro 1064
s-l1600.jpg
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh