Modeli lokomotiva i vagona s prostora ex YU

nik

Veteran foruma
Za ovu godinu ACME je najavio 24 modela Gošinih JŽ/HŽ/SŽ Y i Z vagona, 1 stari exFS JŽ putnički i SŽ 342 lokomotivu.
A čuo sam i neke priče u vezi 'žutke' u bližoj budućnosti (postolja i mehaniku već imaju sa 342 a frem od FS 'harmonika')...
 

matija

Član foruma
Goša Y vagoni

Oprezni su oni veoma, ne pucaju samo na ovo tržište (ex yu) to je više nego vidljivo po modelima koje rade. Jednino mi "moped"iskače iz te koncepcije, naime nema medjunarodni karakter.
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

matija kaže:
Oprezni su oni veoma, ne pucaju samo na ovo tržište (ex yu) to je više nego vidljivo po modelima koje rade. Jednino mi "moped"iskače iz te koncepcije, naime nema medjunarodni karakter.

Tu si u krivu...

3874452102_7480d38834.jpg


FNM E640

800px-E640.131ER.JPG


FER E640
 

nik

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Bez obzira na 'međunarodni karakter' Mopeda za očekivati je da se u dogledno vrijeme pojave i još neki modeli lokomotiva 'sa ovih prostora'; od ACME-a ili nekog drugog.

Što po mojem skromnom mišljenju ima smisla očekivati odnosno proizvoditi.

362.0 jer ACME za nju već ima 1/2 dijelova i jer je vozila (i) u Sloveniji koja je 'najjače' ovdašnje modelarsko tržište

661 jer je vozila po cijeloj bivšoj državi, jer je u prometu već jako dugo i jer je 'legendarna' i za strance

441 jer vozi na većini glavnih pruga exYU, jer vozi već više od 4 desetljeća, jer ima puno mogućih varijanti detalja i farbanja na osnovnom modelu

U vezi parnjača teže je sagledati situaciju i napisati nešto 'pametno'

exDRG parnjače većinom postoje kao modeli i samo je na odluci proizvođača da ih 'pofarba' u JŽ

exkkStB exSB i exBBO modela ima malo a glavni proizvođač više ne postoji (Klein) pa sve ovisi o tome tko će se odlučiti proizvoditi austrijske parnjače u H0 i da li će 'imati sluha' za JŽ

exMAV isto kao i gore; netko to tek treba početi proizvoditi pa eventualno napraviti i jŽ verzije

exUSATC 37 i 62 pitam se zašto već ne postoje modeli tih osnovnih tipova jer se USATC vagoni proizvode već dugo a i 'fanova' military-modela ima puno

exSDŽ i exSHS to je teško očekivati osim možda 'familije' 05/06/30 jer dijele dobar dio dijelova što pojeftinjuje proizvodnju

UNRRA 38 to bi moglo biti isplativo jer su osim u YU isporučene i Luksemburg, Čehoslovačku i Poljsku
http://www.enuii.org/vulcan_foundry/pho ... ration.pdf
 

alsbgd

Član foruma
Re: Goša Y vagoni

nik kaže:
U vezi parnjača teže je sagledati situaciju i napisati nešto 'pametno'exDRG parnjače većinom postoje kao modeli i samo je na odluci proizvođača da ih 'pofarba' u JŽ
Sto se parnjaca tice, naj-univerzalnija bila bi JŽ 33, to od postojacih modele...
A od novih konstrukcija bila bi JŽ 01...
 

damir661

Veteran foruma
Re: Goša Y vagoni

Pa ako razmišljamo o razvijanju potpuno novih konstrukcija,alata i sl, ako ACME ima sredstava za to, onda pored ovog što je alsbg napisao, bi se definitivno moglo preći u razvoj neke od ex MAV lokomotiva, kao 51,11 jer su bile jako česte na prugama JŽ, u malo širem smislu pored toga time bi se obuhvatilo i tržište Madjarske, čime bi se mogle uraditi i 32,22 itd
 

Mon

 
Osoblje foruma
Re: Modeli lokomotiva sa prostora ex YU

Najverojatnije da je potraznja za JZ vagone veca nego sto je za JZ lokomotive bar sto se inostranstva tice;
vagoni su se kotrljali kod njih a lokse nisu.

JZ 33 mogu veoma lako da dobiju par firmi menjajuci oznake ali jos uvek niko da se toga "seti".
Najverojatnije su preracunali da im se finansijski ne isplati iako bi to bile minimalne promene
na vec napravljene modele i njihovo preoznacavanje.
 

matija

Član foruma
Re: Modeli lokomotiva sa prostora ex YU

Mon kaže:
JZ 33 mogu veoma lako da dobiju par firmi menjajuci oznake ali jos uvek niko da se toga "seti".
Najverojatnije su preracunali da im se finansijski ne isplati iako bi to bile minimalne promene
na vec napravljene modele i njihovo preoznacavanje.
Liliput je kada je preselio proizvodnju u Kinu jedno vreme radio neutralni model bez oznaka (ne znam mu kataloški broj) bila je skroz crna i pored nje su davali pregršt suvih dekala za mnogo železničkih uprava, a pazi pa za JŽ nisu. Proizvodili su taj model veoma kratko, i sada kad se pojavi na Ebay-u dostiže prilično visoke cene, što znači da je tražena, ali čak ni za taj model nisu obnovili proizvodnju. Prosto da ne poveruješ. :uvrnut
 

crhav

Aktivan član
Re: Modeli lokomotiva sa prostora ex YU

Mislim, cekati da ACME napravi koju parnjacu "jos ce proci vode ispod mostova"!
Probali su a i najavili za talijansko trziste parnjacu gr.685, koja dosta slici nasoj seriji 01, pa jos nista!
Treba znati da je ACME jedna mala fabrikica, vise kao obiteljska, tako da nesto vece i kompliciranije od vagona i elektricnih lokomotiva nejde!
To je jedan spekt, medjutim drugi je trziste. Nase, pa ostale "istocne" zemlje Europe su slaba komercijalna zona!
Probajmo napraviti statistiku koliko nas ima (recimo ex Yuga) da mozemo dati Euro 200-350 za jednu parnu lokomotivu?
Citao sam negdje da je Roco nesto probao da napravi madjarsku MAV424 ili nasu 11-sticu (na zhtijev madjaskih i ceskih modelara), pa kad je sve skupa "izbrojio", odustao je!!
To je to.
Nadajmo se da se jednog dana netko sijeti i nas!
Velimir
 

alsbgd

Član foruma
Re: Modeli lokomotiva sa prostora ex YU

Da li je neko pokusao da ostvari kontakt sa Bachman-liliput... Sa obzirom da su oni
u nekim periodima imali i po neki jž vagon... mogli bi uraditi barem 2 lokomotive, i dosta
putnickih i teretnih vagona...

Treba probati.... :S:
 

matija

Član foruma
Re: Modeli lokomotiva sa prostora ex YU

Treba znati nešto u vezi modela. Razlika izmedju vagona, pogotovu putničkih i kutijastih lokomotiva sa jedne strane, i parnjača sa druge je ogromna, s aspekta pokretanja proizvodnje. Slučajno lično poznajem g-dina Egli Tibora, urednika najvećeg modelarskog časopisa u Madjarskoj, rukovodioda muzeja kod Balatona (ne mogu da se setim imena mesta) i inicijatora i čoveka koji je glavni "krivac" za nastajanje ROCO modela 1047-MAV Taurus, M-61, i M62. To su kutijaste lokomotive od ROCO-a. On sa popriličnim iskustvom u ugovaranju poslova je vrlo samouvereno krenuo u realizaciju pregovora za realizaciju proizvodnje madjarske 424 parnjače ili naše11-tice, medjutim optimizam mu je vrlo brzo splasnuo,Roco je odmah da negativan odgovor, kada je u Fleischmann-u dobio odgovor da nema nikakvih problema, ali da bi pokrenuli proizvodnju treba im oko 1 milion maraka,(u to vreme ) za pokrivanje troškova pokretanja proizvodnje, oni bi uložili ali ne vide ekonomsku opravdanost toga, pa ne žele odmah u minus. Eto tolika je razlika izmedju parnjače i vagona, pogotovu putničkog.
 

nik

Veteran foruma
Re: Modeli lokomotiva sa prostora ex YU

crhav kaže:
Mislim, cekati da ACME napravi koju parnjacu "jos ce proci vode ispod mostova"!
Probali su a i najavili za talijansko trziste parnjacu gr.685, koja dosta slici nasoj seriji 01, pa jos nista!
Treba znati da je ACME jedna mala fabrikica, vise kao obiteljska, tako da nesto vece i kompliciranije od vagona i elektricnih lokomotiva nejde!
To je jedan spekt, medjutim drugi je trziste. Nase, pa ostale "istocne" zemlje Europe su slaba komercijalna zona!
Probajmo napraviti statistiku koliko nas ima (recimo ex Yuga) da mozemo dati Euro 200-350 za jednu parnu lokomotivu?
Citao sam negdje da je Roco nesto probao da napravi madjarsku MAV424 ili nasu 11-sticu (na zhtijev madjaskih i ceskih modelara), pa kad je sve skupa "izbrojio", odustao je!!
To je to.
Nadajmo se da se jednog dana netko sijeti i nas!
Velimir

Parnjaču su napravili.
acme60501.jpg

ACME nije tvornica kao što nije niti MOKO. Modeli se naručuju iz samostalne tvornice u Kini.
 

crhav

Aktivan član
Re: Modeli lokomotiva sa prostora ex YU

Da to je slika jos od proslogodisnjeg Nurinberskog Sajma, medjutim jos nije na trzistu(koliko ja znam!).
Velimir
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Modeli lokomotiva sa prostora ex YU

Tačno g. Crha, ova lokomotiva još je samo kao uzorak bila i u Nürnbergu ove godine. ACME još nije usvojio gradnju parnjača ali su na dobrom putu. Zato ja ne bih razmišljao o parnjačama kod ACME-a (još) ;)
 

nik

Veteran foruma
Re: Modeli lokomotiva sa prostora ex YU

Gorchi kaže:
Tačno g. Crha, ova lokomotiva još je samo kao uzorak bila i u Nürnbergu ove godine. ACME još nije usvojio gradnju parnjača ali su na dobrom putu. Zato ja ne bih razmišljao o parnjačama kod ACME-a (još) ;)

Opet ponavljam da ne proizvodi ACME modele nego tvornica u Kini a oni sa time već imaju iskustva.

Evo za primjer DSB Litra D od Hobbytrade-a. Košta 300 eura digitalna sa zvukom, napravljena je sa odličnim detaljima i vozi iznenađujuće dobro; 'Made in China', naravno. Ima jedna u Zg pa sam ju 'isprobao' i uživo.

litraD.jpg

http://grimstadline.blogspot.com/2008_0 ... chive.html
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Modeli lokomotiva sa prostora ex YU

Nik, jedno je konstrukcija a drugo je sklapanje. A u Kini nema samo jedne tvornice koja producira modele kamo li da bi sve tvornice znale raditi modele jednako. Kapiraš? ;)
 

nik

Veteran foruma
Re: Modeli lokomotiva sa prostora ex YU

Gorchi kaže:
Nik, jedno je konstrukcija a drugo je sklapanje. A u Kini nema samo jedne tvornice koja producira modele kamo li da bi sve tvornice znale raditi modele jednako. Kapiraš? ;)

Nisam niti napisao da postoji samo jedna tvornica u Kini; postoji ih nekoliko. Konstrukcija/projektiranje je jedno (to onaj tko ima znanje i iskustvo relativno lako 'odradi' na kompu bez velikih investicija), drugo je skalapanje što iziskuje dosta vremena i zahtjeva jeftinu radnu snagu ali u principu je izvedivo i 'na kuhinjskom stolu' ali imamo i treće i četvrto a to je izrada alata što je skupo i izrada dijelova modela (brizganje dijelova, farbanje, tisak) a koliko znam u Europi se uglavnom radi samo prvo ili ni to.

Poanta je u tome da je u Kini moguće izraditi vrlo dobre modele parnih lokomotiva i da su ti modeli već i izrađeni i za američko i za europsko tržište pa niti ACME parnjača ne bi trebala biti problematična. A što se kvalitete izrade u Kini tiče znamo da su oni u stanju napraviti nešto od kategorije 'smeće' do barem nekih 95% kvalitete nekog 'poznatog' proizvođača. Kako za modele tako i za sve ostalo.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Re: Modeli lokomotiva sa prostora ex YU

nik kaže:
Poanta je u tome da je u Kini moguće izraditi vrlo dobre modele parnih lokomotiva i da su ti modeli već i izrađeni i za američko i za europsko tržište pa niti ACME parnjača ne bi trebala biti problematična. A što se kvalitete izrade u Kini tiče znamo da su oni u stanju napraviti nešto od kategorije 'smeće' do barem nekih 95% kvalitete nekog 'poznatog' proizvođača. Kako za modele tako i za sve ostalo.
Slažem se s time ali ne radi svaka tvornica parnjače, za neke je to prekomplikovano. I ako znaš da je ova prva i jedina parnjača kod ACME-a več 2 godine kao uzorak onda sigurno su negdje neke poteškoće. Video sam prvi uzorak i video sam drugi uzorak (oba u Nürnbergu) pa moram reći da je ovaj drugi mnogo bolji nego prvi. A razlike su sitne :)
 

nik

Veteran foruma
Re: Modeli lokomotiva sa prostora ex YU

Znači da će i ta 1. ACME parnjača uskoro u proizvodnju i prodaju a to onda opet znači da će razvoj svake slijedeće ići 'glađe'. ACME je za ovu godinu sve 'zatrpao' sa Goša Y i Z vagonima, vjerojatno će i Moped do kraja godine u prodaju. Iduće godine mogu slijediti varijacije na temu Goše kao i na temu Mopeda a čuo sam nešto i o tome da se priprema i 362. Ja bi 661 stavio ispred 'YU' parnjača kao i 441 tako da nema smisla maštati o nekoj parnjači prije, recimo, 2014. a do tada će se i ACME u toj temi uhodati pa ćemo vidjeti. Austrija (zajedno sa područjem cijele bivše Monarhije) je gladna modela svojih parnjača kao i Mađarska (zajedno sa exYU a na oba područja je ACME dosta aktivan; Goša i CAF).
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh