Moja HO kolekcija, tj. moje kompozicije

Thommo

 
Osoblje foruma
Naši članovi Ibanez, dvlase i pogotovo Sebastian su se potrudili i predstavili svoje kolekcije... I ja sam poslikao dio svojih modela pa ću staviti nekoliko slika.

Pokušavam nabavljati HO vozila s nekim smislom, tj. slagati kompozicije koje bi mogle realno izgledati. Tako ću i predstaviti kolekciju, kroz kompozicije. Naravno, teško je financijski i prostorno napraviti prototipsku HO kompoziciju s 15-20 vagona, pa su i moje kompozicije kraće... :plaza:

Inače, u nedostatku HŽ modela, moje područje interesa su austrijske OBB željeznice u moderno doba, ali imam i dosta srednjoeuropskih modela - HŽ, SŽ, MAV, ČD, DB,...

* * * * *

Prvu kompoziciju vuče OBB 1043 007 lokomotiva, Roco model. Prototip je proizvod švedske ASEA-e, takve slične imaju i sve bivše članice JŽ osim Slovenaca. Meni je ovo jedan od najdražih, a bome i najkvalitetnijih HO modela. :ljubav

Opremljena je TCS dekoderom, zato i reflektori svijetle ovako dobro. Na analogiji je s 12V prebrza, ali su tek tada svjetla "bright". No u digitaliji radi skoro pa savršeno.

2009-02-18_komp_ASEA7_Tds1.jpg



Vagoni su dvoosovinci za prijevoz rasutog tereta kojem treba zaštita od atmosferskih prilika. Tereti koji se mogu prevoziti u njima su razne vrste žitarica, plastične granule, pijesak, šljunak itd.

Prva tri vagona su Roco set OBB-AGR (Austria Glas Recycling), tip Tds, zatim slijede Fleischmann DB Tds, te Roco DB Tdgs.
Zadnja tri vagona su Fleischmann OBB Tds, te dva Roco OBB Tds-a.

2009-02-18_komp_ASEA7_Tds2.jpg


2009-02-18_komp_ASEA7_Tds3.jpg


2009-02-18_komp_ASEA7_Tds4.jpg


2009-02-18_komp_ASEA7_Tds5.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Sljedeću kompoziciju vuče OBB 1043 009 lokomotiva, Roco model u crveno-bež bojanju. Dolazi iz iste serije (kao i 007) od deset lokomotiva koje su OBB sedamdesetih kupile od ASEA-e za planinske rute na austrijskoj željezničkoj mreži.

Opremljena je ESU LokPilot 1.0 Basic dekoderom, koji omogućava fantastično finu regulaciju brzine. :palac_gore:
Još je bolji od TCS dekodera koji sam stavio u 007.

2009-02-18_komp_ASEA9_putn1.jpg


Kompozicija međugradskog vlaka koju vuče sastoji se od dva Liliput-Bachmann OBB vagona, 1. i 2. klase.

2009-02-18_komp_ASEA9_putn2.jpg


2009-02-18_komp_ASEA9_putn3.jpg


Liliput nudi i vagon-restoran u istoj seriji - mislim da je Sebastian prodavao takvog. Ja ga nemam.

L383605_4.JPG


Kompoziciju dovršava Roco OBB Gbss, kojem je dopuštena max. brzina 120km/h (.ss oznaka), u plavom OBB Bahn Express bojanju. Vagon se pridodaje putničkim kompozicijama i prevozi ekspresne i poštanske pošiljke - bar je tako kod mene na maketi! >:D:

2009-02-18_komp_ASEA9_putn4.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Ohoho, duga kompozicija izlazi iz tunela! Potrebna joj je tandem vuča dvije lokomotive!

P2184840.jpg


Oba Herculesa su modeli od Trixa, već im je ugrađen dekoder koji je nažalost dosta ograničenih funkcija.
Jedan je od OBB-a, 2016 082, a drugi od privatne kompanije LTE -European Bulls, 2016 903.

Valjda je u polaznom kolodvoru falilo OBB lokomotiva, pa je uskočio LTE-ov Hercules. :plaza:

Inače, LTE Hercules je zaista posuđen - vlasništvo je kolege Željka s foruma, kod mene je na namještanju CV-a...
Dao sam im iste digitalne adrese i sve ostale postavke - brzine, ubrzanje, usporavanje... Sad stvarno lijepo voze skupa, gušt ih je vidjeti kako polako vuku dugu kompoziciju...

P2184841.jpg


Vlak koji vuku sastoji se od ovih vagona:

1. OBB Shimmns - vagon s teleskopskim otvaranjem nadgrađa. Roco
2. SŽ Gbs, Roco

P2184842.jpg


3. ČD Gbgs, zatvoreni teretni vagon čeških željeznica je također Roco model
4. MAV Eas, model od Klein Modellbahna

P2184843.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
5. OBB Gbls-w, Roco kit za sklapanje. Više o njemu u recenziji na http://www.malezeljeznice.net/index.php ... i=reo&id=2
6. OBB Gabs, ovaj izvrsni model austrijskog četveroosovinskog zatvorenog vagona je od Klein Modellbahna

P2184844.jpg


P2204869.jpg


7. OBB Hbikks-ttu, od Kleinbahna. Metalni kotači totalno su poboljšali njegove vozne osobine
8. DB Shimmns-tu, plato vagon s ceradom, Piko model
9. OBB Gbs, također Roco kit za sklapanje. Preporučam svima nabavku ovih Roco kitova, jeftini su (cca. 12€), a meni je trebalo možda 20-tak minuta za sklopiti ga. Model je izvrstan! :palac_gore:

P2204870.jpg


P2204871.jpg


P2204872.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Iz kanjona na cestovni prijelaz dolazi muzejski vlak s parnom vučom!

Lokomotiva je njemački, tj. pruski prototip, G7, osovinskog rasporeda D, iliti 0-8-0. Ova moja je u OBB bojanju, gdje je nosila oznaku Rh 655. Model je od Pika, s ugrađenim TCS T1 dekoderom.

1.jpg


1a.jpg


Na početku kratke kompozicije je službeni vagon, tipa Dih. Roco model.

2.jpg


Putnici/railfanovi se voze u dvoosovincima tipa Bih, sličnim našim Baat-ićima. Oba vagona su od Klein Modellbahna.

3.jpg


4.jpg


Na kraju tu je i teretni Gs vagon koji je obnovljen i preuređen za prijevoz bicikala. :palac_gore: Model je Roco.

5.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Mala kompozicija manevrira po pružnom prijelazu, a Štef u kiperu već pomalo gubi živce... Alo, majstore, mogu li proć?! >:D:

Manevra je OBB 2060, dvoosovinski Jenbach. Proizvodnja Kleinbahn Austria.

m1.jpg


Kompozicija se sastoji od tri OBB otvorena vagona. Prvi je Eanos, proizvodnje Sachsenmodelle

m2.jpg


Sljedeća dva su Liliput, oba tipa Eaos, prvi je stariji tip bez KKK kinematike...

m3.jpg


... a zadnji u kratkoj kompoziciji je Liliput-Bachmann model Eaos vagona, s NEM utorom i kinematikom, a ima i kočničarsku platformu.

m4.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Jedna radna kompozicija izlazi iz tunela! :>idea:

Za radni vlak danas je zadužena električna manevra, tip ÖBB 1161. To je 4-osovinska lokomotiva, zanimljiva po tome da se prijenos snage na kotače prenosi štangama - kao kod parnjače! :palac_gore: Inače, još je do nedavno bila u aktivnoj službi u OBB-u.

Proizvođač je Roco, spada u sad već napuštenu Platinum liniju lokomotiva. Model je "rokovski" izvrstan, fina mala brzina, preciznost izrade i detalji na visokom nivou. :aplauz:

2009-05-26_komp_Eds1.jpg


Službeni vagon za smještaj manevrista i skretničara je ÖBB Dih. Roco model #46904, nabavljen kod g. Branka u MoKo-u. ;)

2009-05-26_komp_Eds2.jpg


Kompozicija se završava sa 7 identičnih ÖBB Eds vagona. To su otvoreni dvoosovinci za prijevoz rasutih tereta kojima ne smeta utjecaj atmosferskih prilika (npr. šljunak, tucanik, rudača i sl.).

2009-05-26_komp_Eds3.jpg


2009-05-26_komp_Eds4.jpg


2009-05-26_komp_Eds5.jpg


2009-05-26_komp_Eds6.jpg


Svi vagoni su malo stariji, ali su lijepo očuvani. Proizvođač je Kleinbahn. Nemaju NEM utor ni kratku kinematiku, pa im neću moći ugraditi kurzkupplunge. Zato uz njih uvijek ide vagon koji na jednoj strani ima standardnu, a na drugoj KK kopču.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
O-ho, što je ovo?! >8-o: :hmmm

Pa to je svjetski poznati vagon u vlasništvu portala malezeljeznice.net! LOL

Izgleda da je portal sponzor obnove riječkog FIAT trolejbusa, pa je sponzorski vagon morao biti uvršten u specijalnu kompoziciju!

Kako je brzina spec. prijevoza max. 25 km/h, uzeta je ÖBB 1045 elektra, koja ionako ne može puno brže voziti! :D Mislim da je pravoj max. brzina 50km/h.
Model je Roco, malo stariji model bez utora za digitaliju.

2009-05-26_komp_trolejbus3.jpg


Sponzorski vagon!

2009-05-26_komp_trolejbus4.jpg


I dva DB Saaks-z niskopodna vagona, s 8 osovina i vrlo malim kotačima. Proizvođač je Liliput Austria.
Na prvom je friško obnovljeni FIAT troosovinski trolejbus na putu za Rijeku, gdje će biti izložen u budućem muzeju transporta! :molitva :andjel: :citaj:

2009-05-26_komp_trolejbus5.jpg


Na drugom niskopodašu je kontejner s rezervnim dijelovima i elektro opremom trolejbusa.
P.S. Primijetite psa poznate rase DOĐ - taj laje na sve što se kotura kraj njegovog dvorišta! >:D: >:D:

2009-05-26_komp_trolejbus6.jpg


Neki railfan je kompoziciju uhvatio na malom kolodvoru, vjerojatno je čekala križanje s kakvim putničkim vlakom... ;)

2009-05-26_komp_trolejbus1.jpg


2009-05-26_komp_trolejbus2.jpg


2009-05-26_komp_trolejbus2A.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
UPS! Pa ovo nisu 1:87 modeli! LOL

2009-05-23_Henry_1.jpg


2009-05-23_Arthur_1.jpg


2009-05-23_Arthur_2.jpg


Ovo su Henry (Hrvoje) i Arthur alias Antun iz "Take Along" serije Thomas vlakića... :D

Polako se slaže kolekcija za mog malog željezničara... :zvizdi: :andjel:
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Nova godina, novi postovi u ovoj temi! :plaza:

Na servisu je kod mene bila lokomotiva MAV 1047, poznatija kao Taurus. Vlasništvo je Vuče vlakova "Matulji", a strojovođa je Mr. Kapo! :D Naš se strojovođa žalio da lokomotiva škripi... :shock:

Ovaj Piko Hobby Taurus je vrlo solidan model! Čišćenje kotača, podmazivanje lokomotivskim uljem (metalni dijelovi) i mašću (plastični zupčanici) je sve što mu treba da bi opet vozio fino i glatko. ;)

PC310482.jpg


PC310483.jpg


Na probnoj vožnji stavili su je na IC vlak Budimpešta-Rijeka. Prvi je vagon MAV Ap, putnički vagon 1. razreda:

PC310480.jpg


Zatim MAV WRy, vagon restoran (oba su MAV vagona od Fuggertha) ...

P1010489.jpg


...te na kraju Rocov HŽ Aeelmt:

PC310481.jpg


:ovaldrvce:
 

KAPO

Poznati forumaš
Hvala Thommo na servisiranju lokse
vidim da se Taurus dobro osjeća kod vas!!
nadam se da će strojovođa Kapo biti zadovoljan obnovljenom mašinom! LOL
 
A

Anonymous

Guest
:palac_gore: :palac_gore:

Baš me veseli što nas Forum spaja i riješava probleme
 

hyperion

Veteran foruma
Thommo kaže:
Čišćenje kotača, podmazivanje lokomotivskim uljem (metalni dijelovi) i mašću (plastični zupčanici) je sve što mu treba da bi opet vozio fino i glatko.
Znaći, metalni dijelovi se podmazivaju isključivo finomehaničkim uljem, a zupčaniki mašću?
A prijatelji od Tomice nisu u H0...pitam se, da li ću moći stavit Siku loksu i vagon na tračnice, u prodaju stižu u srpnju. A netko želi katalog siku 2010 u pdf, neka mi šalje mail adresu putem pp.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
hyperion, uobičajeno je pravilo kod podmazivanja:

Metal - metal: ulje
Metal -plastika: ulje
Plastika -plastika (zupčanici, kardani itd.): mast
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh