Mon - ova H0 cestovna kolekcija

Mon

 
Osoblje foruma
Posebnost tvoje železničke i drumske flote je u priči koju svaki model ima ....
Pa da nastavim u istom stilu. ;)

Pored ohridskih Galeba autobusi niškog Niš Expresa su mi bili veoma popularno prevozno sredstvo u vreme mog školovanja.
Držali su liniju Beograd-Ohrid i često su se viđali na toj relaciji.
Neznam jel je u vreme '80-tih godina prošlog veka 396 vozila ovu relaciju ali pošto je jedan od zadnjih SANOSA koji je vozio za Nišku firmu, ja sam se odlučio da njega "ovekovečim".
Za osnovu sam uzeo Rietze-ov O303 (možda postoji neki bolji ali ja sam ovog imao pri ruci pa...):
Niš Ekspres SANOS.jpg

... evo "originala" i šta se o njemu pričalo:
nisekspresSanos396-komentar2.JPG
...i u društvu sa GALEBovom 274:
Niš Ekspres SANOS Galeb Ohrid MB.jpg
.
 

Mon

 
Osoblje foruma
...samo kupi jos 303 s klimom i ofarbaj je i stavi na krov i to je to ;)...

Slika 396 koju sam postavio je novijeg datuma Zlajo, pa zato ima klimu.
Meni treba ovaj bus u stanju iz '80-tih god. prošlog veka - sećam se vožnji sa otvorenim kapacima na krovu odakle nam je pirio vazduh.
A ohriđaninu ću da "ugradim" klimu ; Galeb je bio prvi u MK (pored Mlaz Bogdanci) koji je imao klimu u svoje autobuse. :hladno: ;)
.
.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Pokretna biblioteka i bioskop NR Makedonije:

01. GMC - Podvizna biblioteka i kino.jpg

Istorija ovog stroja kaže da je isti služio u propagandnu kao i u svrhu opismenjavanju ljudi u posleratnoj Makedoniji (II.SR) pa se s tom zadačom vozikao po Makedoniji.
Interesantno je da je to u stvari bio američki kamion GMC koji je nekako dospeo kod Rusa (neka pomoć ili slično?) koji su ga opremili agregatom, projektorom, pojačalom i svega ostalog potrebnog za buduću namenu,
pa kao dar štaba Crvene Armije (sa sedištem u Sofiji, Bugarskoj) poklonili Makedoniji.
Zadnja registrovana aktivnost ove Biblioteke-bioskopa datira sa početka 50-tih godina prošlog veka.

Želeći da dobijem nešto slično ovoj legendi u H0, nabavio sam dva GMC CCKW modela i počeo otstranjivanjem i zamenom nekih delova, brisanjem oznaka...
02a. GMC CCKW 353 - Roco 553 - Herpa 740630.JPG
03.DSC03166.JPG

... a posle upotrebe brusnog papira dodao sam par detalja (ambalažna plastika+super lepak)...
04.DSC03256.JPG

...posle čega je na red došlo farbanje i leplenje dekala; rezultat kojeg sam dobio vidite na donjim slikama:
1 GMC CCKW Cinema - Roco.JPG

Zadovoljan sam kako je model ispao, ostaje da se "montiraju" ogledala i originalni prednji branik, ovaj koji stoji na modelu je provizoran.
:)
.
 

M.Dusan

Član foruma
Pokretna biblioteka i bioskop NR Makedonije:

View attachment 56267

Istorija ovog stroja kaže da je isti služio u propagandnu kao i u svrhu opismenjavanju ljudi u posleratnoj Makedoniji (II.SR) pa se s tom zadačom vozikao po Makedoniji.
Interesantno je da je to u stvari bio američki kamion GMC koji je nekako dospeo kod Rusa (neka pomoć ili slično?) koji su ga opremili agregatom, projektorom, pojačalom i svega ostalog potrebnog za buduću namenu,
pa kao dar štaba Crvene Armije (sa sedištem u Sofiji, Bugarskoj) poklonili Makedoniji.
Zadnja registrovana aktivnost ove Biblioteke-bioskopa datira sa početka 50-tih godina prošlog veka.

Želeći da dobijem nešto slično ovoj legendi u H0, nabavio sam dva GMC CCKW modela i počeo otstranjivanjem i zamenom nekih delova, brisanjem oznaka...
View attachment 56268
View attachment 56269

... a posle upotrebe brusnog papira dodao sam par detalja (ambalažna plastika+super lepak)...
View attachment 56270

...posle čega je na red došlo farbanje i leplenje dekala; rezultat kojeg sam dobio vidite na donjim slikama:
View attachment 56271

Zadovoljan sam kako je model ispao, ostaje da se "montiraju" ogledala i originalni prednji branik, onaj je provizoran.
:)
.
Svaka cast!Model je odlican!:aplauz:
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Nedostaju 4 milicajca na motorima uz vozilo da bi politicka scena bila potpuna:hmmm:.
I zastavice na blatobranima?
 

Mon

 
Osoblje foruma
Nedostaju 4 milicajca na motorima uz vozilo da bi politicka scena bila potpuna:hmmm:.
I zastavice na blatobranima?
Imam onog policajca i motora jz Preiser-ovog seta 10370 , možda ih nekada preuredim u milicionare. ;)
Ovakav mali i jeftini Mercedes je mogao biti samo u pratnji ali i tamo je najčešće bila S-klasa.
S ovim su dolazili funkcioneri tadašnjeg Centralnog komiteta partije, vozač pored auta na slici je bio moj sugrađanin.
Šteta što mu se ne vidi zadnji deo tada bismo tačno znali koji je MB na slici.
MB SK.01-24 - CK SKM.jpg
 

nik

Veteran foruma
Imam onog policajca i motora jz Preiser-ovog seta 10370 , možda ih nekada preuredim u milicionare. ;)

S ovim su dolazili funkcioneri tadašnjeg Centralnog komiteta partije, vozač pored auta na slici je bio moj sugrađanin.
Šteta što mu se ne vidi zadnji deo tada bismo tačno znali koji je MB na slici.
View attachment 57656
Ne treba ti zadnji dio; to ti je baš ovaj Busch model kojeg imaš.
Kad sam spominjao pratnju mislio sam na 'ozbiljnije putnike' jer je bilo riječi i o 4 motorista i zastavicama a onda su i drugačiji auti u pitanju.
U malom Mercedesu su mogle biti samo relativno 'sitne ribe'.
 

nik

Veteran foruma
Hrpa tih malih Mercedesa iz pratnje...
3690948630_97ede3f9b9_o.jpg

https://www.flickr.com/photos/25063...r=1&by=owner&taken=aroundthen&sort=mostrecent
 

Mon

 
Osoblje foruma
Hvala za link Dani! Za sada mi nije u interesu nabavljanje nekog takvog modela mada se nikad ništa ne zna. ;)

A ukoliko se ipak odlučim nabaviti "Titovog" Mercedesa onda mislim da bolje pašu ova dva modela:

- Brekina 13010 - zatvoreni i
- Brekina 13013 - otvoreni MB
.
 

wagenman

Član foruma
Hvala za link Dani! Za sada mi nije u interesu nabavljanje nekog takvog modela mada se nikad ništa ne zna. ;)

A ukoliko se ipak odlučim nabaviti "Titovog" Mercedesa onda mislim da bolje pašu ova dva modela:

- Brekina 13010 - zatvoreni i
- Brekina 13013 - otvoreni MB
.

Upravo tako ;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh