Nagib pruge

Davor

Veteran foruma
Da li je neko možda pokušao ili razmišljao o pravljenju nagiba u krivinama kako bi prolazak modela pre svega na malim radijusima bio što realniji velikim železnicama :?: Meni to deluje izvodljivo samo sa flexicama? Nadam se da sam dobro objasnio... :hmmm
Na ovom klipu se lepo vidi šta me zanima...

Pozdrav,

Davor
 
Last edited:

NClight

Hybernated
Kako da ne, postoji i termin za to: Superelevacija (barem na engleskom)
Za točne mjere i koliko se podiže postoji i norma prema MOROP-NEM (vidi na portalu prijevode NEM normi)
Neznam za H0, ali u N-u Tomix i Kato rade nove serije tračnica sa nagibom, za japanske modele Shinkansen vlakova.
Evo kako to izgleda u N-u (Tomix, nagib 4°):
 

Attachments

  • 10089704a.jpg
    10089704a.jpg
    133.6 KB · Pregleda: 287

Davor

Veteran foruma
Pregledao sam makete na tri foruma ali mislim da nigde nisam video "superelevaciju". Pošto na ovom forumu mnogi znaju i gde LOL spava, da li je neko razmišljao kako to izvesti u "sam svoj majstor" varijanti? :hmmm :)

Hvala NC... :palac_gore:
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Najjednostavnija "štapom i kanapom" metoda koju sam vidio za ovo jest postavljanje nekoliko (već po potrebi) slojeva pik-trake ispod vanjske šine u zavoju. Pri nailasku zavoja na ravnio dio pruge, ti se slojevi postepeno skraćuju. Znači svaki gornji sloj je za malo kraći od donjeg, tako da se superelevacija spusti na nulu par centimetara prije ravne tračnice.
 

NClight

Hybernated
Možda radije sa trakama furnira ili čvršćeg kartona, međusobno ljepljenim sa ljepilom za drvo (ako je drvena podloga)
Druga opcija je i plastična traka...
Treća opcija bi bila Gaffer-tape / Duct-tape tj. ona široka crna ili srebrno-siva traka koju se nađe među auto-priborom.
Oni koji imaju alata i volje, mogu izvesti i glodanjem ili brušenjem pod kutem.
Jedan kolega (ne sjećam se koji... sorry) je to napravio tako da je između podloge i trase postavio - žicu, običnu bakrenu žičicu da nadigne jedan kraj... ne sjećam se kako je to završilo... (valjda ne dobro pa se ne sjećam >:) )

Eto, ideja i riješenja za sve koji žele eksperimentirati... ako imate neku svoju metodu, pokažite je u "Radionici Eureka" na forumu :>idea:

Nadam se da je pomoglo...
 
A

Anonymous

Guest
DSCN0431.jpg


Evo ovako je to zavrsilo - odprilike. 1mm zica ispod jedne tracnice (bakrena ili celicna spaljena) nije vazno koja i nagib kolosjeka je gotov.
Preostaje svakom pojedincu da se sam poigra sa tim koliki nagib zeli. Flekserice ili fiksne zavojne tracnice nije bitno.
Ovdje se radi samo o jednom komadu zavoja (cini mi se da je to RocoLine R3) .
 

1borna

Veteran foruma
Pozdrav svima! Ne može se odnosno ne smije pretjerati s nagibom jer onda lako može doći do urušavanja vagona prema unutra! Npr. vlak stane u zavoju, i kod malo naglijeg pokretanja vagoni u sredini kompozicije počnu padati (to lako možete isprobati). Pravi vlakovi su daleko teži i teže ih je izbaciti iz ravnoteže. Za r 35-40 cm. max nagib je do 2%; za r 45-50 3% a tek kod većih r-ova se može ići do 4% (isprobano u praksi još prije pola stoljeća!
 

NClight

Hybernated
Kao što rekoh... >:read:
Nadvišenje kolosijeka NEM114 - http://www.malezeljeznice.net/materijali/norme
I nestaju sve nepoznanice... >:read:

O težini voznog parka (vagona) smo pisali i imamo čak i formule za izračun pa i primjere uspješnog "otežavanja"
npr. - <a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=32&t=460" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=32&t=460</a>
 
A

Anonymous

Guest
1borna kaže:
Pozdrav svima! Ne može se odnosno ne smije pretjerati s nagibom jer onda lako može doći do urušavanja vagona prema unutra! Npr. vlak stane u zavoju, i kod malo naglijeg pokretanja vagoni u sredini kompozicije počnu padati (to lako možete isprobati). Pravi vlakovi su daleko teži i teže ih je izbaciti iz ravnoteže. Za r 35-40 cm. max nagib je do 2%; za r 45-50 3% a tek kod većih r-ova se može ići do 4% (isprobano u praksi još prije pola stoljeća!

E, ovo sad mene malo vise zanima. 2% - 3% - 4% ---- od cega 1borna ? Od malog r ??
Meni je pak nekako logicnije da je u ostrijim zavojima veci nagib a u blazim (veci r) manji nagib, ili ti ga ja po obicaju otkrivam toplu vodu. A volio bi i vidjeti maketara koji ce "pretjerati" sa nagibom pruge u svojim zavojima.
Ono, tipa 45 stupnjeva. Dobro NC zbori, drz te se preporuke i "cica mica gotova prica" :prof:
 

1borna

Veteran foruma
Ne od malog r nego % od vertikale! Jeste da bi logično bilo (donekle) u manjim zavojima staviti veći nagib ali je to i opasnije. Uostalom, i u naravi se kroz manje zavoje vozi daleko sporije nego na većim!
 

Davor

Veteran foruma
Da li balast postavljen po PS - u moze da spreci gibanje sina ukoliko je ispod njih postavljena npr. celicna zica ili je potrebno jos nesto umetati :?:
 

1borna

Veteran foruma
Naravno da nema pomaka,ako je balast(šoder) zalijepljen,ili ako su tračnice fiksirane vijcima ili čavličima za podlogu. Ali prije bilo kakvog fiksiranja pruge dobro testirati sve dionice sa svim vrstama vagona i lokoomotiva da bi se uočile eventualne greške ili problemi sa iskakanjem te popravila trasa pruge!
 

bigboy

Novi član
Maksimalno nadvišenje vanjske šine u zavoju je 15 cm. Dakle u HO mjerilu 1,7 mm. Vitoperenje se izvodi u prelaznoj krivini (koje nema na maketi - može se izvesti fleksicama). Predlažem da vitoperenje izvedeš na dužini cca 10 cm prije i poslije krivine.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh