Nova maketa u nastanku

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Lovro, nitko ti ovdje ne pokušava savjetovati ništa naopako. Ukoliko je tebi prihvatljivije popuniti 90% kvadrature makete s tračnicama, ti slobodno napravi po svome. Bilo kako bilo, sve dobro isplaniraj, u protivnom ćeš začas opet imati motornu pilu u ruci i mijenjat ćeš trackplan. Postoji jedno zlatno pravilo u željezničkom modelarstvu: Less Is More kojeg se dobra većina modelara drži kad planira maketu. Zbilja, nije potrebno kilometar pruge i da vlakovi samo zuje okolo. Razmisli malo o tome da maketa često prikazuje neki stvaran komadić svijeta u malome. Razmisli i o tome da imaš nekakav logičan slijed vožnje (Operation) i upravljanja s vlakovima kao u stvarnom svijetu. Vidjet ćeš da ti trebaju i kućice, i kolodvori, industrije, ceste, automobili, kamioni, autobusi, benzinske, teretni terminali.....
To je onaj korak više od stupnja gdje složiš par krugova, nafrljiš kontroler i diviš se kak to lijepo ide.
Vjeruj mi, začas će ti dojaditi blejanje u vlakove koji samo besciljno zuje sim-pak-tam.
Najčešća greška u koju upadaju modelari i njihovi rani radovi.
 

1borna

Veteran foruma
Srećom (po naš hobi) postoji bezbroj varijanti i kombinacija koje rade maketari!
Netkom je važan samo što veći kolodvor i ranžiranje po njemu, drugi želi industriju, trećem je grad i selo bitna stvar.....netko
voli jednostavnu ravnicu a kao kontrast su makete sa Alpskim motivima prepune planina, tunela i mostova....
Neki žele što više otvorene pruge za vožnju dugačkih vlakova, drugima to nije važno....
Uostalom mnogi vremenom mijenjaju svoje želje i ukuse pa mijenjaju/dorađuju makete, Lovro je još u početnoj fazi
kad mu je igranje/vožnja najbitnije, tko zna što će mu se dopasti za koju godinu?
Vani postoje i društva/klubovi tzv. tepih-bahnera koji svoje vlakove isključivo sastavljaju na podu ili stolovima, pogledajte na
http://www.extrem-teppichbahning.de/ ili
Vlakići se najčešće slažu kad faktor W nekamo otputuje barem na nekoliko dana !
 

lovro

Novi član
Ma sve 5 decki. Vi ste u tome 50 godina,ja sam 2 mjeseca + djetinjstvo u magli. Meni se svida vijugavo sa puno tracnica a vecina maketa je pravilna sa dosta manje tracnica. Mozda kad shvatim kako se radi maketa na vise nivoa budem i ja drugacije gledao na sve.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh