Orient Express, Simplon-Orient Express

zglajzan

Poznati forumaš
Supporter (2019)
Supporter 2020
vezano za ovu sliku SOE u Grčkoj, u barem dvije knjige se spominje sa drugačijom datacijom, a ipak nije svejedno dal je slika iz 20-ih ili kraja 30-ih godina. U jednoj knjiizi se navodi podatak daje iz Sammlunga", znači iz druge ruke. Još važnije je da je grana SOE prema Grčkoj bila samo grana glavnog vlaka, tj. jedan Wl iz SOE i valjda jedan Wl iz OE, a možda i iz Berlina - što bi trebalo dobro provjeriti, a sastav je ovisio o godini nastanka fotografije. Ogranak za Grčku je izgledao kao "uobičajeni" vlak i sa sjedećim vagonima, tako da bi bila reprezentativnija slika SOE ili sa trase za Tursku ili iz Francuske/Italije. Mislim da WR nije bio na cijelom ogranku Niš-Athene.
 
  • Like
Reactions: Mon

SHUCA

Poznati forumaš
Mislim da su male sanse da je SOE , nakon WW-1 , mogao proći trasom preko Srbije pre 1920-3,
a samim tim nije mogao doći do Makedonije niti Grčke.

Povlacenjem 1918 su trupe KuK i Nemacke, minirali i teško oštetili kapitalne mostove i viadukte na pruzi
od Beograda ka Nišu i Skopju...
Veliki viadukt "Ralja" , kao i "Ripanj", most preko Morave kod Ćuprije, itd, NISU VIŠE POSTOJALI,
odnosno tako su teško oštećeni da se moralo graditi NOVO.....
I BG most preko Save je bio srušen..

Ne verujem da je redovan saobraćaj bio moguć pre 1922, ali ako treba pogledaću dokumenta,
i dati tačne godine..

Odvojak za Atinu je je imao oznaku PA-AP ....
 

Davor

Veteran foruma
Napamet pišem: Do marta 1919. godine za saobraćaj su obnovljene neke strateške komunikacije: Niš - Skoplje - Đevđelija, Niš - Lapovo. Do oktobra iste godine osposobljen je pravac Beograd - Niš.
Međutim, mislim da je tek tamo posle 1924. ceo pravac od Ljubljane do Đevđelije/Caribroda osposobljen za normalan saobraćaj.
Kada dođem večeras kući i ja ću proveriti u literaturi.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Evo što kazuju knjige bijele , sitno pisato, ali ćirilicom...
Crop iz kjnige-"Istorija železnica Srbije " autora Jezdimira Nikolica , izdate 1984.
Fusnota...
IMG_2243.JPG
I glavni tekst....
IMG_2244.JPG

Ako idemo na čistu logiku , teško da bi kompanija CIWL pustila skupocene vagone i otmenu klijentelu
preko nesigurnih-provizornih mostova od drveta....
Uzmimo da je prvi SOE (ili OE) prošao Srbijom tek 1924...
Negde ima u tekstu kada je obnovljena linija SOE... Kada pronadjem-stavicu !

...
Ako neko ima drugačije --dobrodošao... Pogreši i Nobel, a kamo li ja...:djed
 

nik

Veteran foruma
Ne postoje nesigurni i sigurni mostovi. Postoje provizorni mostovi i trajni mostovi. Sigurni su i jedni i drugi samo su brzine na njima različite. U Grčkoj do danas postoje provizorni mostovi sagrađeni nakon drugog svjetskog rata. Samo je brzina na njima u međuvremenu dignuta po sistemu 'valjda može'.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Mislim da su male sanse da je SOE , nakon WW-1 , mogao proći trasom preko Srbije pre 1920-3,
a samim tim nije mogao doći do Makedonije niti Grčke..
Najverovatnije. :dada:
Jer po spisima rekonstrukcija pruge celom dužinom od Beograda do Đevđelije je započela 1921/22. i trajala do 1930.
Ista je rađena na osnovu direktive tadašnje železničke direkcije da se ta pruga osposobi za pritisak od 18 tona po osovini i brzinu od 60 km/h po čitavoj dužini.
Ostaje pitanje u kakvom su stanju bile grčke pruge u to vreme. :hmmm:

Mada, na Wikiwand-u postoji šema SOE kako je navedeno iz 1921. gde postoji i spavaća za Atinu;
ukoliko je informacija tačna pitanje je sada kako su ta spavaća dospevala do Grčke, kojim vozom?

Zugbildung_SOE_1921.png
.
...Negde ima u tekstu kada je obnovljena linija SOE... Kada pronadjem-stavicu !...
:palci_gore: :naklon: Hajde Shuco, :citaj: ! ;)
.
 

nik

Veteran foruma
Nije bitno u kom stanju je pruga, koja je brzina niti koje je osovinsko opterećenje. Kakvi god bili nabrojeni podaci tamo su u svakom slučaju mogli proći CIWL vagoni i to je bila najbrža moguća veza. Jedina alternativa je tada bila vožnja parobrodom iz Trsta.:mamurluk:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Podatke sam stavio više kao mali info - produžetak na Shucin post o re-izgradnji te pruge.

Interesantno bi bilo saznati kako je taj spavaći vagon iz SOE dospevao u Grčku, s' kojim vozom.
.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Samo do BEOGRADA , 1919/20....
IMG_2247.JPG

Sabrati ovaj crop sa predhodnim-odgovor se sam nameće...
Ako su pruge u Srbiji, ka jugu bile devastirane , WL se mogao naći u Grčkoj trajektnim prebacivanjem preko Dunava između Rumunije i Bugarske pa dalje do Grčke..:hmmm:.
Da samo podsetim da je i trajektno pristanište u Smederevu bilo razoreno, kao i deonica pruge na prilazima Nišu..
Pruga BGD-Skopje preko Kosova nije još postojala. Drugih alternativa na Balkanu NIJE BILO !!!

Jedino ako je postojao AIR SOE ..:hahahaha:........:hmmm:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ako sakupimo i oduzmemo ove informacije (KAPOv i SHUCina dva posta) ispada da je prekin u saobraćaju SOE na putu prema Grčkoj (preko Makedonije) bio min tri a max nekih pet-šest gdina, 1919-1922/1925:

Samo do BEOGRADA , 1919/20....
View attachment 70632

Sabrati ovaj crop sa predhodnim-odgovor se sam nameće...
Ako su pruge u Srbiji, ka jugu bile devastirane , WL se mogao naći u Grčkoj trajektnim prebacivanjem preko Dunava između Rumunije i Bugarske pa dalje do Grčke..:hmmm:.
Da samo podsetim da je i trajektno pristanište u Smederevu bilo razoreno, kao i deonica pruge na prilazima Nišu..
Pruga BGD-Skopje preko Kosova nije još postojala. Drugih alternativa na Balkanu NIJE BILO !!!

Jedino ako je postojao AIR SOE ..:hahahaha:........:hmmm:
Mislim da su male sanse da je SOE , nakon WW-1 , mogao proći trasom preko Srbije pre 1920-3,
a samim tim nije mogao doći do Makedonije niti Grčke.

Povlacenjem 1918 su trupe KuK i Nemacke, minirali i teško oštetili kapitalne mostove i viadukte na pruzi
od Beograda ka Nišu i Skopju...
Veliki viadukt "Ralja" , kao i "Ripanj", most preko Morave kod Ćuprije, itd, NISU VIŠE POSTOJALI,
odnosno tako su teško oštećeni da se moralo graditi NOVO.....
I BG most preko Save je bio srušen..

Ne verujem da je redovan saobraćaj bio moguć pre 1922, ali ako treba pogledaću dokumenta,
i dati tačne godine..

Odvojak za Atinu je je imao oznaku PA-AP ....

Valjda spada u ovu temu :hmmm:!
Simplon - Orient - Express
Red vožnje iz 1925. g.
DSC_9318_zpszazzjgwg.jpg
 

Mon

 
Osoblje foruma
vezano za ovu sliku SOE u Grčkoj, u barem dvije knjige se spominje sa drugačijom datacijom, a ipak nije svejedno dal je slika iz 20-ih ili kraja 30-ih godina. .

Absolutno se slažem.
Nekako mi konture vagona na slici više liče na one stare od tikovine (ili od čega li su već) nego na one metalne za koje se 1922 godina spominje kao prva godina kad su uključeni u saobraćaj.

Liliput ili TRIX/Märklin CIWL modeli "od tikovine" iz Epohe I. bi ipak odgovarali za tu "grčku" kompoziciju. :cool:
.
Evo Märklina za AC; TRIXovi su identični (koliko je meni poznato) jedino su im točkovi za DC.
1. CIWL - TRIX-Märklin H0 models.JPG
.
http://www.marklinfan.it/images2/ciwl-marklin.pdf
.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh