Peco N Vagončići

felix

Član foruma
Dobar dan svima
Planiram jednu duuuuugačku kompoziciju sa ovim Peco vagončićima
Meni su sjajni!!!
pa što mislite koja loksa bi trebala vući ova čudovišta?


to su redom ako nekoga zanima
Peco NR-P141 N


Peco NR-P404b N gauge wagon Fowler No. 305


Peco NR-P400 N gauge Private owner open wagon


Peco NR-P107 N gauge Private owner wagon TREDEGAR
 

NClight

Hybernated
Nešto od Graham Farisha ili starija Trixica, naravno britanskog prototipa >:)
Imam i ja ponešto britanaca od Grafara, Trixa, Dapola i Lime (Trix i Lima odavno ne rade britance)
Budući je teretnjak u pitanju i to kratki, možda neka mala parnjača tenderica (bojanje prema željama - meni najdraži LNER ili možda BR lined crest ili shirtbutton) ili kratki dizelaš (class 08 - novi ili class 20)
Baci oko na Dapol i Grafar:
www.dapol.co.uk / http://www.bachmann.co.uk/farish.php

Ako si zainteresiran, možemo se pozabaviti nabavkom određenog, ciljanog modela :plaza:
 

NClight

Hybernated
Ovi prikazani vagoni su "private owners" tj. vagoni privatnih dobavljača. Kada se odlučiš za loksu-dvije bilo bi zgodno nabaviti i poneki standardni vagon.
Kod loksi je zez što su relativno čudljive i lošije kvalitete (pogotovo stariji primjerci GraFar-a i Dapola) pa izbor suzi na novije komade.
Po Bayu se mogu naći Trixice koje su standardne njemačke kvalitete, no radi se o starijim modelima - ipak, postižu dosta visoku cijenu.
Odličan forum na kojem ćeš naći hrpu info iz prve ruke korisnika: http://www.newrailwaymodellers.co.uk/Fo ... m.php?f=20

Dali si generalno zauinteresiran za skupljanje engleza ili je ovo samo jedna-dvije kompozicije da se ubije želja >:) ?
 

felix

Član foruma
ak su svi vagončići ovak zgodni
onda su englezi moj izbor.
i to teretni.
iako sam nabavio i ponešto putničkih (sa svih strana),
uopće me zapravo ne zanimaju.
ovi teretni su puno više herzig...

THX za link...
 

NClight

Hybernated
Englezi imaju prednosti i mana:
Prednosti su niža cijena, atraktivniji i neobičniji dizajn (mogli bi reći da su "egzotika") Peco radi vagone u KIT-u pa su daleko jeftiniji.
Mane su manjak detalja (iako je i prototip često jednostavan) lošija i deblja plastika, plastični "hardlon" kotači, mala masa pa lako iskaču, nedostatak KKK kinematike i lošija mehanika.

Ja simpatiziram engleze iz nekih emotivnih razloga, no iskreno rečeno, još su uvijek kvalitetom u zaostatku za njemcima i amerima o japancima da ne govorim...
Novije lokse su nešto bolje nakon što je proizvodnja prenesena u Kinu (obično je suprotno... pa onda možete misliti na što je to ličilo prije Kine! >:) ) no još uvijek je teško naći DCC ready loksu, a preinake zahtijevaju dosta rada jer je većina loksi konstruirana sa split-chassis dizajnom (dvije polovice šasije koja svaka zasebno provodi struju sa izolacijom između... pakao za održavanje i preradu na DCC!)

Moj bi prijedlog bio da nabaviš nešto sitno engleza da te želja mine i vidiš kako to radi (loksa-dvije i možda jedna putnička kompozicija)... a na izbor (ako si zainteresiran za egzotiku) imaš i Japance (cijenom povoljniji, zanimljivi modeli, kvaliteta neupitna) ili klasiku tipa Njemačka/Europa/Amerika...

Što se pak tračnica tiče, pogledaj prije konačne odluke što se još nudi... KATO je odličan (pogodan za makete bazirane na americi i japanu), ameri imaju također dosta izbora pa i C55, Fleischmann je klasika ali malko zastarjela ko' i Arnold... U stvari, ako imaš nešto novijih tračnica koje ti se neće uklapati na vidljivi dio makete, uvijek ih možeš iskoristiti za skrivene dijelove (pogotovo ako su tračnice nove).

Eto...
 

felix

Član foruma
Vagoni
E to. Egzotika.
Ko bombončić....
A to za kavalitetu sam svjestan....
nekako vidim svoje kompozicije kao neki mišung svega i svčega kaj mi se sviđa.
pa sada ako je jedan vagon japanac, a jedan englez...
ako dobro zgleda, onda može....

Lokse.
to tek počinjem proučavati i tu ću prednost dati DCC-u
Jer ovo s preradom je za mene znanstvena superfantastika.
valjda ću nešto pronaći...

Tračnice.
Proučio sam donekle Kato. S Fleischmannom sam htio započeti....
Skupio nešto Roca (sic!) i Trix-a...
ali vizualno mi je taj PECO fakat OK. a vjerujem i da su vrlo kvalitetne.
Ti si u svojoj rang listi napisao da iza njih dugo nije ništa. pa nema razloga u to sumnjati. a i u onoj drugoj temi si mi preporučio Peco.
Ovo kaj imam lako bude kakva skrivena stanica.
pozdrav
 

felix

Član foruma
Vagoni.
Englezi.
Definitivno.
Od sad pa nadalje.
Graham Farish & Peco.
meni su fenomenalni!!!
 

NClight

Hybernated
U tom slučaju, pogledaj malko i ponudu Dapol-a, a za detalje na maketi imaš nekoliko tipično britanskih proizvođača.
Ipak, caveat emptor što bi rekli stari latini! Britanski modeli loksi poznati su po lošoj mehanici i nije rijedak slučaj da ganc-novi model iz trgovine ne radi ili radi jako loše pa ga moraš mijenjati. Kada si na Otoku to je lako, ali iz HR bi mogla biti prava muka. Uz to, masa putničkih vagona nema uopće interijer! Ko' Arnold i Lima u ranim 70', no zato ima hrpa malih dobavljača koji rade dodatke i setove za nadogradnju kako loksi tako i vagona.

Britanski prototip je u stvari dosta zahtjevan zbog nekih sitnica (svjetla na loksama nisu tu za osvjetljavanje tračnica ili kao signal za smjer vožnje već komplicirani sustav koji pokazuje tip ili rang vlaka!) pa zatim Headcodes sustav itd...

Za dobru i kvalitetnu maketu Britanskog prototipa treba se upoznati sa specifičnosti njihovog sistema prometa, signalizacije (koja je među najkompliciranijima po meni, a u formi modela blaga jeza) i sastava kompozicija, no prije svega sa njihovim epohama od Big Four preko nekoliko pregrupiranja, nacionalizacija itd... do današnje engleske 8 epohe! Elektrifikacija pruga je također jeza, jer je jako malo pruga sa OHL-om (OverHead Line ili po naški KM) većina stvari je na Third Rail sustavu (treća tračnica, postavljena bočno ili u sredini) što je za prikaz u N-u manjkavo i nema baš loksi i EMV-a (Southern kompanija koja pokriva dio od Londona prema Kanalu - Sussex)

Uglavnom, ako te pali britanski sistem, baci oko malko po portalu(još ga sređujemo pa neke stvari nisu dostupne) i forumu... nađe se poneka knjigica sa britanskim planovima za makete >:)
Naravno, sve je to za slučaj da pokušapš slijediti prototip i dočarati pravu britansku željeznicu... no, tvoja maketa - tvoja pravila - tvoj izbor ;)

Moji Englezi do daljnjega čuće u ladici... i još će neko vrijeme :hmmm:
 

felix

Član foruma
Hvala na brzom vraćanju u stvarnost :)

Zapravo sam samo mislio na vagone.
Znam da se Vama profićima ne sviđa baš ideja da se radi mišung.
da se miješaju epohe ili zemlje,
No ja sam još jako daleko od tako pažljivog i detaljnog razrađivanja makete.
Uglavnom je to sada surfanje, učenje po forumima i ostalim blagodatima net-a
te neki geometrijski eksperimenti (usponi, radijusi...) na ploči 300x100.
I tu mi tvoja ovakova iskustva i znanja stvarno sjajno dođu, jer su sigurno bolja od metode pokušaja i pogrešaka.
Konačna odluka bit će, da stvari oko tračnica, elektronike i upravljanja budu user friendly.
Signalizacija.... uf.... to ne mogu ni zamisliti još.....

za sada me samo pale britanski vagoni.
mada mogu zamisliti kako se inspektor Barnaby vozi u Midsomer podrumu....

javih ti se na PP...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh