Podmazivanje

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Baš me zanima, koja je komercialna mast koju upotrebljava Roco i koliko bi je dobio za 10,90EUR...
 

draženzki

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Počastiš KC ekipu gablecom i pivom :gladan sad na burzi pa ti možda otkrijemo neku tajnu. :djed
(ćevapi, odojak, kebab, svejedno. bavaria, pan, tuborg...)
:D

Kaj je nama u kc kila te masti, to nije ni za pogonske puževe dovoljno da ih malo barem zamastimo!

tek getribe i osovine... ufff

:andjel:
 

NClight

Hybernated
Ma jok Shuco, to ja u prolazu, al vidim da sam još fit. ;)

Vezano uz temu, kako je već netko napisao:
Ne koristite industrijska srednja i teška maziva tj. ulja i masti.

Ja se osobno zahebo sa masti koja je kao za plastiku, na kraju se pretvorila u ljepljivu, vlaknastu masu i "zaklala" mi reduktore i puževe.

Više sam potrošio živaca i vremena a i novaca na čišćenje tog s**anja no da sam namazao preporučenom masti.

Finomehaničarsko ulje je ok dok je na metalnim dijelovima, na plastici zna biti loše, ovisno o materijalu ( a to varira kod proizvođača)

Potrošite 20 eurića na prava maziva, to je sitnica u usporedbi sa cijenom dijelova ili cijelom loksom ;)
 

NClight

Hybernated
Ma, istina je da "proizvođači" prepakiravaju, i da je to većinom ista stvar što se tiče ulja, no bočica u našim uvjetima i manjim kolekcijama traje godinama.

Masti za plastične (raznih vrsta/ tipova) zupčanika su malo teža stvar. Naime, teško je naći zamjenu (probao) jer je sastav i viskozitet teško odrediti tj otkriti.

Meni se Titanfett pokazao ok a uzeo sam ga slučajno na preporuku vlasnika Oma's und Opa's u Salzburgu.

Mast neka vam bude od poznatog i renomiranog proizvođača, oni si nemogu priuštiti zaheb i prodati muda pod bubreg ;)

Eh, i podsjetnik, još jednom...
u podforumu Za početnike ima ČPP/FAQ , je da je stariji, ali još drži vodu... a moderatori mogu i sami nadopuniti novim info ;)

Ako za dvije godine opet nađem pitanje o podmazivanju, počinjem šibati flexicom po dupetu :p
 

Dumus

Član foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Po meni je Roco mast odlična!
Nekada je tvornica šivaćih mašina Bagat imala u ponudi identičnu mast za podmazivanje plastičnih zupčanika na šivaćim mašinama. Tvornice više nema,ali mislim da bi se dalo izgooglati ime masti i tko ju eventualno danas proizvodi.
Pitanje za drustvo iz HR. Sta se desilo sa fabrikom BAGAT?
Pitanje je prosto, posto se kod nas (SRB), jos uvek pojavljuju tu i tamo bocice od 100gr. sa natpisom koji lici na stari BAGAT.
Moram vam priznati da za 30g. rada sa raznim uljima (za finu mehaniku) NIJE POSTOJALO BOLJE ulje za podmazivanje od
KOSTANOG BAGAT-ovog ulja. Sto se tice masti tu tek ima da se prica. Da se razumemo vrlo je prosto NIKO od cuvenih proizvodjaca
zeleznice ne pravi ulje ni masti (naravno da oni to narucuju kod fabrika koje to rade za njih sa njihovim imenom) tako da prica da se koristit SAMO brendirana
ulja i masti (po paprenoj ceni) ne piju vodu. Bocica BAGATA od 100gr. = 1 euro . Pa vi sad vidite koliko mozete da podmazete sa tim.
Pozzz
 

Marko 0909

Član foruma
Pročitao sam temu i spominjete posebna ulja koja su preporučena od strane proizvođača modela. Kod sebe imam bočicu ulja (SR 24) koja je namjanjena isključivo za željezničko modelarstvo. Na bočici su istaknute 3 namjene za koje se to ulje može koristi. Prva namjena je da služi za podmazivanje, druga je da se s njom može čistiti model i pruga i treća namjena je da može služiti kao tekućina za grijač generatora dima i pare. Namjenjeno je manjim i već mjerilima od H0. Za svoj LGB koristim ga isključivo za dim dok kod H0 podmazujem osovine lokomotiva i vagona. Inače kod pužnog prijenosa (od metala) bez obzira na veličinu koristi se tovatna mast (zbog zagrijavanja). Kod H0 sve modele koje sam podmazivao pužni prijenos je bio od plastike. Zbog veličine prijenosa i materijala od kojeg je napravljen ako nemate neko od navedenih specijalnih ulja za svoje modele slobodno možete koristiti ulje za podmazivanje "singerice" ili čak WD-40 jer i to je bolje nego da vozite modele čiji je prijenos suh.

Slika
 

Attachments

  • SR 24.JPG
    SR 24.JPG
    165.3 KB · Pregleda: 16

Damir

 
Osoblje foruma
Pitanje za drustvo iz HR. Sta se desilo sa fabrikom BAGAT?
Samo ću ti reći jednu riječ i sve će ti biti jasno: "Privatizacija"!;)

Pitanje je prosto, posto se kod nas (SRB), jos uvek pojavljuju tu i tamo bocice od 100gr. sa natpisom koji lici na stari

Tko zna od kuda? Vjerovatno je ležalo u skladištima zadnjih 25 god.
 

SHUCA

Poznati forumaš
Pitanje za drustvo iz HR. Sta se desilo sa fabrikom BAGAT?
Pitanje je prosto, posto se kod nas (SRB), jos uvek pojavljuju tu i tamo bocice od 100gr. sa natpisom koji lici na stari BAGAT.

Kolega, MANI SE TIH KOPIJA koja nemaju nikakve veze sa pomenutom fabrikom.. :glup
Inace , "Bagat" nikada nije pravio ulja, vec ih je narucivao od "HINS"-a, ili INA-a, u posebno stampanoj ambalazi.
Kopije Bagat ulja koje se nude , dolaze iz Bugarske i veeeeliko je pitanje STA JE U BOCAMA.:neznam::(
Odvedem te kod plasticara koji moze da ti nabrizga bocu sa bilo cijim logoom.....
Najbolje su mi robne marke "SNIGER" ili , "NECKKI "....:hahahaha::harakiri

Sad ce "Challenger" da sve bolje objasni..:daj_pivu:
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Kolega, MANI SE TIH KOPIJA koja nemaju nikakve veze sa pomenutom fabrikom.. :glup
Inace , "Bagat" nikada nije pravio ulja, vec ih je narucivao od "HINS"-a, ili INA-a, u posebno stampanoj ambalazi.
Kopije Bagat ulja koje se nude , dolaze iz Bugarske i veeeeliko je pitanje STA JE U BOCAMA.:neznam::(
Odvedem te kod plasticara koji moze da ti nabrizga bocu sa bilo cijim logoom.....
Najbolje su mi robne marke "SNIGER" ili , "NECKKI "....:hahahaha::harakiri

Sad ce "Challenger" da sve bolje objasni..:daj_pivu:
Jel si siguran?
.ebi ga,vratis me u stare dane:naklon:
Singer si pogodio,al` brate dragi:hmmm:NECKKI:hmmm:
Valjda
http://necchi-usa.com/
Elem,kako Marko0909 rece,i WD-40 je bolje od nicega.
Al` u `urcu:respect:
WD-40 je napravljen samo za zahrdjale sarafe(sad bi mi S.M. dao jeeeedinicu iz sta mi je vec predavao?)
Daklem,WD-40 samo za one zahrdjale vijke,ili kako god.
Poenta?Veci broj obrta,tanja mast(ulje).
Da se ne probudite jednog dana pored ovog...
mazalica pored pruge u kanjonu Neretve:hihihi:
IMG_2181.JPG

U stvari,kanjon Tupsona:vrag:ili ti Thompson River Canyon.
Prije 15-20 godina odem sa Balkancima u ribolov i ujutro se probudim sav crn.
Nije bitno?Legao pored pruge:neznam:i mazalica me shebala.
Pomislio prvo?MonteNigger,sunce ti bonzije:sef:
(Svaka cast Crnogorcima:sutim)
A okrenes se na srcanu stranu,TJ,ljevo,pa jos ljevlje...
ulaz u Hells Kitchen
IMG_2177.JPG
Nesto ovako??
BTW,ni u snu me nemozete natjerat da uradim ovako nesto.
Zena je vozila,ja fotkao..
ulaz u paklenu kuhinju
 

SHUCA

Poznati forumaš
HA-HA-...Jerry....

Ma bas tako pise na kopijama koje srecem--NECCKI ili SNIGER...:hahahaha:
Font je vrlo slican, pa je prevara potpuna !
Originali su (kao sto si napisao) NECCHI i SINGER.
Cini mi se da si i TI bratac , preleteo preko onoga SNIGER, a da nisi primetio razliku.:hmmm:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Nisam našao S NIGER (to bi Vranjanci rekli da neko hoće "ONO" s niger..).:glup, ali imam ovu verziju.
SINER, samo za grešnike:hahahaha: Turska roba..

Neverovatno je kako ljudi ne čitaju šta piše na ambalaži...

Picture 049.jpg
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Da malo osvježim temu... Backo Mini Express nabavio je nekoliko ovakvih podmazivača za vlastite potrebe... radi se o jako zanimlivom proizvodu za apliciranje finog ulja firme Total.

Na slici je apliaktor koji ima iglu na koju se stavlja crveni čep. Prozirna plasika je lijevak za punjenje aplikatora uljem.
Gumbićem na sredini ovisno o pritisku regulira se količina ulja.

Količina ulja 12,2 ml.... ovo 0,2ml je zanimljiv podatak :)
Navoj čepa za otvaranje aplikatora je lijevi!?!? zanimljivo :)

Jako fora proizvod. Kupljen je u njemačkoj za cca 7 EUR

0-TOTAL-Blister-und-Lubra-Metallic-Ölstift-40mm-Düse-122-ml-Übersicht.jpg

lubra_metallic_stift.jpg
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Osim nekoliko kolega na forumu se jako slabo piše... a i čita hahah pa zato eve 3 stvarčice....
Jedan sličan aplikator u obliku olovke od PIKA 56300
Cijena je ubitačna - 50 EUR na Lippe-u heehehe
Igla je puno deblja :_) od Total-ovog aplikatora
PIKO 56300.jpg

Daleko jeftiniji aplikator - ulje je iznimno dobro. Malo je gušće od Marklin-ovog i malo rjeđe od ROCO-vog.
Dokazno kvalitetno i pokazalo se kao odlično rješenje za osovine (lokse i vagoni)
Faller 170489.png

Pa specijalni aplikator s teflonskim mazivom. Idealan je za Faller Car - odnosno plastične dijelove
Npr. kinematika, spoj okretno postolje-vagon, plastični prijenosi itd itd.
Stvara teflonski film :)
Faller 170488.png
 

Domagoj

Aktivan član
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Kao aplikator ovisi o debljini cjevčice. Za podmazivanje loksi je dovoljno pola kapi.
Iako ne sumnjam da je to ulje dobro kad ga se upotrebljuje za oružje, s obzirom na cijenu finog mineralnog ulja, išao bih na sigurno i stavio nešto što znam da je adekvatno i neće oštetiti plastiku na loksi.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh